Jára Cimrman ležící, spící

Kamera:

Richard Valenta

Hudba:

Petr Skoumal

Zdeněk Svěrák, Valerie Kaplanová, Josef Abrhám, Libuše Šafránková, Marie Drahokoupilová, Vladimír Svitáček, Jaroslav Vozáb, Petr Kostka, Míla Myslíková (více)

Filmem Jára Cimrman ležící, spící se nám představuje fiktivní postava všestranného génia naší minulosti, protagonisty desítky her, uvedených v pražském divadélku, nesoucím jeho jméno. Filmový příběh, v němž se Cimrman poprvé zhmotnil do konkrétnější podoby, je tvořen několika "rekonstruovanými" epizodami z jeho života, zasazenými do rámce exkurze v jeho světničce ve vsi Liptákov. Jednotlivé kapitoly, prodchnuté typickým humorem autorské dvojice Smoljak - Svěrák, přinášejí většinou zcela nový pohled na dosud neznámé "aspekty" Mistrova života a díla... (Ateliéry Bonton Zlín)

je-za

Nesmrtelný génius Jára Cimrman ovlivnil nejen české národní obroditele, ale i starého mocnáře a jeho vztah k českému lidu ()

CID7

Kdo má rád naše největšího genia, tak ten film musí vidět. Takový génius se už těžko narodí. ()

pavont

Pre mna obrovske sklamanie. Asi najhorsi kusok dua Sverak-Smoljak. Mal som pocit absencie praveho humoru a skor len nejakej krcovitej situacnej komiky, ktora bola nasilu narubana na zivotopis fiktivnej postavy. Dokonca mi niektore scenky prisli vyslovene blbe. Asi budem patrit k mensine no ja som sa skoro vobec nebavil. ()

e-pilot

Podobná koncentrace vtipů nemá ve světové, natož v české, kinematografii obdoby: Půjdeme nahoru a podíváme se dolů... Zkuste to bez drátů, milý Marconi... J. Cimrman: Jedny plavky, dvoudílné... Her lives Rusalka... Nazdar, Křižíku... Člověče, ty škrtíš jako Macháně... Není to onen vichr z hor...? Naši velikáni - Hus, Komenský, Smetana. A já jsem Cimrman. ()

zekon

Je dobře že se dostal JC na plátno, nicméně dokázat nezmateným způsobem namačkat toto do jednoho filmu je nemožné. Nicméně to dopadlo velmi slušně. ()

Stereoid

Scénář tohohle klenotu by měl být povinnou četbou jak pro základky a střední školy, tak i pro vynálezce, spisovatele, malíře, fyziky, lyžaře a filosofy;) Inteligentní, vtipný film stejně jako všechno ostatní od Cimrmanů. Víc to snad ani není nutno rozebírat. ()

Reyak

"Monarchie je - prohnilá - a nejlepší zřízení je - republika - a tatínkovi to nebudeme co - říkat ". Humor podobný českému byste ve světě hledali těžko, ale obávám se, že doby výborných komedií jako tato jsou nenávratně pryč. ()

Mr.Hackels

Tady máte všechny hry a semináře v jednom nádherném filmu. Herecké obsazení naprosto unikátní. Taková sestava už byla asi jen ve dvou až třech českých filmech. Krom Svěráka hodně vyčnívá Petr Čepek. Jeho scény opravdu vynikající. Všechny dialogy vypiplané. Co dál dodat? Tomáši Alvo Edisóne a i vy ostatní, měli jste obrovskou kliku, že to náš genius nestihl vše před vámi. ()

Andy.222

Divadlo JC mám velmi rád (spoustu her bych odvykládal skoro zpaměti), ale film si jejich kouzlo, náboj a spád udržet nedokázal přes výborné herecké obsazení... ()

Otan

Teda abych se přiznal,tak hodnocení mích oblíbenců jsem odkládal,ale do nekonečna to nejde.Mě se ten film totiž moc nelíbí.Nepřijde mi to tolik humorné,prostě v divadle se zasměju víc.V podstatě je to takové kostrbaté a dějová linka je tudíž dosti sporná.Plus filmu je bezesporu ve Skoumalově hudbě.Mám pocit ,že Cimrmani chtěli prodat to co bylo hodně In,ale oni jsou stále a nevím jestli tento film je tím správným krokem.Třeba se ale mýlím a pak tedy platí,že film je jen slabým odvarem jinak skvělých Cimrmanů.50% ()

mine.slayer

Film o českém hrdinovi. A tak jak je smyšlený Jára Cymrman, je i smyšlená a směšná vize o českém hrdinovi stejně jako celý tenhle film. ()

artcha

Jaké znáte naše velikány? -Hus -Komenský -Smetana Promiňte, ještě jsem se nepředstavil: -Cimrman.... Jára Cimrman for president! ()

kuri-noha

Krásný životopis největšího Čecha, nejvýznamnější postavy našeho povětšinou utlačovaného národa. Už z tohoto faktu je až neskutečné, co se pánům Smoljakovi a Svěrákovi podařilo. Takovéto obohacení kultury u nás nemá obdoby. Nádherný, poetický až láskyplný humor zmíněné autorské dvojice zušlechťuje i v tomto filmu, což je příjemné zjištění, jelikož přenesení Cimrmana z divadelních prken na filmové plátno minimálně zavánělo nebezpečím. ()

surprise

Jak už bylo řečeno a jak řekli sami tvůrci: Měl být vůbec tento film natočen? A to takto? Samozřejmě pár gagů je výborných, já mám nejradši anglického turistu jdoucího po stopách A.Dvořáka a to asi proto, že není vzatý z žádné cimrmanovské divadelní hry, ale jako celek působí film příliš slepovaně, bez pořádné zápletky a gradace. ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám