Proč?

Karel Smyczek

Kamera:

Jaroslav Brabec

Drak9

Film vypravejici skutecnou cestu spartanskych fanousku do Banske Bystrice z doby, kdy chuliganstvi bylo v Evrope na vrcholu a u nas se zacalo take projevovat. Velmi realisticky pohled na vec a i pres dobu, ve ktere film vznikl, je to skvost mezi filmy o fotbalovem nasili. Nemuzu ovsem nereagovat na komentare typu " ze toto tema je stale aktualni." Proboha lidi takovete vytrznosti odval vitr devadesatych let a nyni se az na vyjimky nestavaji. Tak prosim nezerte tak ty zpravy na Nove a zajdite si taky na ten fotbal, at skutecne vidite, jak to tam vypada. ()

velkyvezir

Hraný dokument s výborným tempem představuje Karla Smyczka ve vrcholné filmařské formě, kterou si udržel až do poloviny 90. let. Ve filmu ukázal svou šťastnou ruku při výběru mladých herců, jako tomu bylo i u Sněženek a machrů. Film je velmi sugestivní a je až s podivem, že jej komunisti nezatrhli, když tvrdě kritizuje systémové selhání tehdejší drážní policie i veřejné bezpečnosti, která nezasáhla proti řádění fanoušků již v Bystrici. Nejsmutnější na celém filmu je to, že je aktuální i dnes, kdy už sice nejsou vagony zdemolovány v takové míře jako tomu bylo v tomto případě, protože se agresivita přenesla do ochozů stadionů. V 80. letech byl jednou na výstavišti "vystaven" vagón zdemolovaný fanoušky, co si už jen nepamatuji, tak jestli šlo přesně o ten vagón, který tehdy fanoušci Sparty zdemolovali, nebo šlo o aranžovanou ukázku vyřazeného vagonu, který kopíroval onen zničený vagon (jestli někdo víte, dejte mi vědět). Každopádně mi utkvělo v paměti, že to byl neuvěřitelný bordel a ukázka lidské zhovadilosti. ()

klúčik

Sparťanskí fanúšikovia išli na zápas do Banskej Bystrice. V Žiline vlak zastavili a fanúšikov spacifikovali. Čo sa dialo vo vlaku to môžu povedať len tí ľudia čo tam boli a čo zažili a videli. Na tomto základe sa natočil film, ktorý bol dosť populárny. V kine bolo vypredané, lebo to bolo niečo iné a mnohí z nás mladých to chápalo ako vzburu...Vo filme si zahrala generácia hercov, ktorí sa neskôr presadili. Či už Langmajer, Dejdar, Landa..... 65% ()

bruceman7

Čekal jsem mix reálií a propagandy - ale jsem docela příjemně překvapen, přestože na několika místech je to vykreslené pro publikum. Docela drsná záležitost ze života tehdy ještě neřízené zvěře. Dnes je však problém zcela opačný - totálně přefízlováno na většině front. Je to ale dost subjektivní názor, sám jsem součástí jednoho - ač takřka bezproblémového - stáda. Za vcelku vypovídající hodnotu 7,5/10 ()

xaver

Hodně nadčasový snímek. Nejvíc deprimující na celé věci je to, že jsme za těch 25 let nedikázali v tomto směru udělat nic ke zlepšení a to, co je ve filmu natočeno je proti řádění dnešních tzv. fanoušků jenom selanka. ()

jondoe

Na svoju dobu velmi odvazny film. Pacil sa mi sposob rozpravania tohto pribehu. Je zaujimave ze dnes sa po fotbale deje skoro to iste. Fanuskovia uz nenicia vlaky, ale rozbijaju auta a vyklady obchodov. Inak fakt dobry film, ktory sa na nic nehra a ukazuje tu tuosku smutnu stranku najkrajsieho sportu na svete. ()

klukluka

Scény davové psychózy jsou vynikající, opravdu nezapomenutelné. Vím, o čem mluvím, mám je v sobě celých těch 30 let, Proč? jsem pochopitelně musel vidět okamžitě poté, co se objevilo v kinech. Za komárů naprosto kultovní záležitost. Při těch výsleších to ztrácelo tempo, to je podle mě největší, zároveň ale jediná slabina tohoto filmu. Žasnu nad tím, jak se Karlu Smyczkovi podařilo udělat i z neherců úžasně přesvědčivé figury a oceňuji, kolik lidí mi na tak malém prostoru dokázal přiblížit. Výborný film. Byl, je a bude. ()

Zagros

Fotbaloví fanoušci utržení ze řetězu v československé podání, to je film Proč? Na svoji dobu to bylo až nezvykle otevřené dílo a už za to si zaslouží pochvalu a pozornost. Pravda, umělecky nejde o nic mimořádného, ale tady bych hodnotil především obsah a ten je velmi dobrý. Langmajer, Dejdar, Potměšil, Landa, … všichni sedli do fotbalových fanoušků a výtržníků parádně. Navíc režisér Karel Smyczek dokázal věrohodně a poutavě zachytit celou atmosféru toho řádění. Není to nic pěkného na pohled, ale je to vcelku trefné. Sám jsem několik cest s různými fanoušky vlakem zažil, sice to nebyla taková divočina, ale mnoho k tomu nechybělo. Ač bych samotné jednání jasně odsoudil, ještě to není tak hrozné. Když se člověk podívá za hranice, mnohdy jde doslova o život. Třeba na Balkáně, v Itálii, Turecku a podobně. Pro bližší pochopení problematiky je ucházející dokumentární seriál Football Hooligans International, který lze brát jako lehký úvod. Komu se to naopak líbí, může se svést na fotbal vlakem s fanoušky Baníku. ()

Peť@n

Mooc povedený film. Skvělé herecké obsazení (hlavně mladej Dejdar, Landa a Langmajer sou super). Nejen že vás film skvěle pobaví, ale u konce nutí k zamyšlení, a já dělat něco takovýho tak si to po skouknutí filmu s vandalstvím asi hodně rychle rozmyslim :) ()

cab

Skala mladych talentovanych jedincu, v dnesni dobe znamych a v nekterych pripadech i dobrych hercu, se na konci 80. let dala dohromady s reziserem (Karel Smyczek), aby natocila verohodne svedectvi udalosti dejicich se na fotbalovych hristich prostrednictvim paty fanousku Sparty, ktera v euforii rozmlati vagon vlaku. I po dvaceti letech problem chuliganstvi neni vyresen, takze se dar rici, ze je toto drama aktualni. Ale kvalita zpracovani pohulhava a nekdy az dokumentaristicke pojeti nesedi k takto sugestivni vypovedi. 50% ()

Slimak

Tohle je o dost lepší než nějaký Hooligans s blbym Frodem....tohle je prostě maso...nevolnost, strach a pocit zimy...když si představíte jak vás takovýhle kreténi buzerujou ve vlaku...bože....celou dobu mě z toho filmu šimralo v břiše...."Každý člověk má potřebu se na tomto světě podepsat ale destrukce je často jednoduší než něco vytvořit...a kde má takovejhle chudák z fabriky brát ten pocit zadostiučinění...leda někoho zranit...něco rozmlátit...a může si říct..to je můj podpis na tomto světě..TO JSEM JÁ!" ()

Tessie

Smutné zobrazení reality o chování těch pravých "fanoušků". Ještě smutnější je, když místo koukání na plátno přímo v tomto filmu "hrajete". Doufám že už další PROČ nebude mít důvod vzniknout, to je ale v naší zemi nesplnitelné přání. Každopádně výborný film a naše špatná vizitka. ()

Reckon

Po psychologické stránce perfektní film. John se Smyczkem naprosto fantasticky popsali, co se honí takovým "fanouškům" v hlavě. Bože, že ti Sparťani jsou ale blbí, to by se na Sigmě nemohlo vůbec stát :D (8/10) ()

Mičl

Vynikající Československé drama, s plejádou skvělých budoucích, či tehdejších českých herců. Životy sparťanských fandů a soudní proces s fotbalovými chuligány, který vstoupil do historie naší země diskutovatelně vysokými tresty, prostříhaný flashbacky oné osudné události. V té době určitě (na tehdejší "naše" poměry) pokrokově natočeno. Dnes už trochu usedlejší, ale každopádně je tenhle kontroverzní snímek Jiřího Smyczka jeho nejlepší režisérský počin. A základ (nejen) pro každého sparťana! ()

Paity

Zajímavé nahlédnutí do "fanouškovského" prostředí. Na rok 1987 tedy značně otevřený a odvážný film. Za zmínku stojí řada prvotních rolí mnohých známých herců. ()

Hanys_

Celkem sranda, kdysi jsem měl tenhle film zafixovaný jako drsnou a znepokojivou sondu do tvrdého sparťanského jádra. Teď už jsem ho ale skoro nemohl brát vážně. Ten film je prostě jako drama špatný, ale to téma je naštěstí dost silné samo o sobě, takže i když je to herecky hodně mimo, koukatelné to rozhodně je. ()

Stružák

Dobře koukatelnej film, kterej na tu dobu musel bejt (tematikou) relativně revoluční. Dneska to dějově trošku kulhá, ale dynamika filmu je na takový úrovni, že se člověk nenudí. ()