sirjohn

Musím uznat, že vidět film v 11letech, v 21 a 31 je rozdíl. Pominu-li věkové a filmové vyspění mé vlastní, mohu zhodnotit dobu jako takovou, myšleno dobu vzniku filmu před 22lety a nyní, kdy jsme ve filmařině my, i Mr. Spielberg, ušli určitým vývojem. Dnes by tento film natočil jinak, akce by byla dotáhnutá precizní pastva, patos by nebyl tak do očí bijící a stopáž možná kratší a film svižnější. Toto je ovšem snímek již přes 2 dekády "starý" a abychom ho ocenili, musíme se na něj dívat s tímto vědomím, ne jej srovnávat s dnešní filmařinou, kde by někdo srovnával akci z dnešních filmů... Tak jako srovnávat klasiku minulého století, kde by se někomu nezdálo tolik akce jako v Avengerech - to prostě nejde. Filmově z dnešního pohledu bych dal za 4, ale nemohu než ponechat 5 hvězd, protože snímek řekl mnohé a řekl to moc pěkně ! ()

Fender

Velmi působivé od začátku až do konce, od strhujících scén při vylodění v Normandii, až po emotivní moment ve vybombardovaném městě za doprovodu Edith Piaf z gramofonu. Vskutku jeden z nejlepších válečných filmů, plný emocí a výborného filmařského umu. ()

oli9

Nejlepší a nejoblíbenější válečný film. Když jsem viděl poprvé vylodění v Normandii tak jsem ani nedýchal a uvědomil jsem si jaká byla druhá světová zvěrstvo. Skvělý Tom Hanks, výborná kamera, hudba atmosféra. Tenhle film ve vás zanechá emoce a zapamatujte si ho na hodně dlouhou dobu ()

Kozlowski8

Hrůzy války (nejen té 2. světové) byly vyobrazeny v nesčetném množství filmů. Těch, které se mi dokázaly dostat tak hluboko pod kůži jako tento, však zase tolik není. Steven Spielberg, spolu se "svým" kameramanem Januszem Kaminskim a scénáristou Robertem Rodatem dokázali absolutně dokonale propojit diváka s atmosférou na bojištích a s hlavními postavami příběhu. Již úvodní dechberoucí pasáž - vylodění na pláži Omaha, je neskutečně působivá a realistická a příběh neztrácí na síle až do konce. Skvěle natočený a jedinečný příběh s výborně rozpracovanými postavami, skvělým hereckým složením a taky krásnou hudbou Johna Williamse. Nezapomenutelný zážitek. 95 %. ()

Cringy_Tommy

Pro spoustu lidí i (včetně mě) jeden z nejlepších válečných filmů. Prvních 30 minut filmu je určitě legendární záležitostí kinematografie a v téhle recenzi si nemohu dovolit ji nezmínit. Atmosféra Normandie a celkově válečného prostředí pan Spielberg udělal tak výborně že pokaždé když se na film dívám znovu a znovu pořád mi někdy naskočí  husina. Bez pochyb určitě nejvíc realistický film na motivy druhé světové války a ve filmu je několik malých detailů kterých by jste si na první pohled nevšimli. Herci zahráli role skvěle a postavy působí dobře a reálně. Audiovizuál úžasný 9,5/10 ()

swenyx

Příběh o záchraně Jamese Ryana patří mezi absolutní špičku válečných filmů. Postavy jsou boží a nikdo tu není navíc, naopak každý ze záchranné čety má svůj charakter. Vylodění v Normandii bylo asi nejvíc, od toho se prostě nedá odlepit, asi si díky tomuhle filmu budu zase muset zahrát Cod 2. Rip Miller. ()

Kushina

Další ze skvělých filmů týkající se přímo krutých bojů druhé světové války. Příběh několika silných mužů, kteří obětovali život, aby porazili nacistické Německo. Obětí bylo příliš, většina věděla, nebo tušila, že se domů nevrátí, ale přesto do toho dali vše. 90% ()

PanPyzamo

Válečné filmy mě baví a tak tohle byla jasná volba. Konečně je ta klasika za mnou. Bylo to naprosto skvělé. Dlouhé, ale nenudilo mě to. Střídalo to tempo. Jednu chvíli akce. Jednou zas klid. Taková střídačka a najednou je konec a já si tyto necelé 3 hodiny opravdu užil a to hlavně ty akční sekvence, které mě velmi bavily a byly podle mě velmi dobře natočené. Tím si mě film získal. Svou výbornou akcí, která chvíli přestala, ale pak se vrátila vždy v plné parádě. Příběhově jsem nějak extra zaujmut nebyl, ačkoliv se mi velmi líbilo, že to nebyla žádná pohádka a že to bylo drsnější. Tahala to pro mě především již zmiňovaná akce, které bylo opravdu hodně. Skvělý film, který můžu doporučit fandům válečné tématiky. 8,5/10 ()

PTuranyi

Skvelý vojnový biják naplnený nekompromisnou vojnovou akciou bez velikášskeho hrdinstva iba s tým obyčajným ľudským hrdinstvom a pútavým  príbehom hŕstky vojakov s nevšednou úlohou, ktorý končí veľkým odkazom. Spielbergova produkcia je bezchybná zasahuje nervy a emócie na tom správnom mieste. Hviezdne obsadenie nesklamalo a Tom Hanks opäť ukázal, že je skvelý herec. Zo známejších hercov sa ešte predviedol Matt Damon s Edwardom Burnsom a prekvapivo Vin Diesel, pre ktorého to bola jedna z prvých filmových úloh. Nemal však veľmi priestor ukázať sa, pretože padne ako prvý z jednotky. Niekomu môže vadiť emotívny pátos, ale ten podľa mňa harmonicky zapadol k odkazu filmu. ()

F2003F

Začiatok so starcom pochopiteľne nefunkčný, no úvodná akcia dostane hneď brutaaalne do kolien. Ibaže po tých 15 minútach, keď sa skončí, je zvyšok len kvalitne natočené/zahrané/zrežírované chodenie z miesta na miesto so zbraňou v ruke s pár silnými momentmi. A Forrest so svojou smiešnou chôdzou sa výzorovo na tvrdého armádneho veliteľa v druhej svetovej pri vylodení v Normandii fakt nehodí, aj keď hrá ako o život. ()

liebgott

Přiznám se že jsem Ryana viděl docela pozdě na poměry toho že jsem velký fanoušek Toma Hankse a válečných filmů . Někteří lidé říkají že nechápou proč je kolem filmu takový Hipe a že je dobrý leda začátek a konec , přiznám se že takovým lidem nerozumím , jasně příběh při hlubším zamyšlením nedává moc smysl , proč by kurva posílali družstvo Rangers přes půl Normandie zachránit jednoho prostého výsadkáře ? i Fritz Niland (skutečný vojín Ryan) musel absolvovat tu akčnější část pobytu 101 výsadkové v Normandii ( o smrti svých bratrů se dozvěděl až někdy kolem patnáctého června ) navíc to vypadá že byl kapitán Miller velitel roty takže by moc nedávalo smysl aby poslali velitele roty s partou prostých vojáků hledat jednoho výsadkáře , daleko logičtější by bylo kdyby poslali nějakého poručíka . Dobře to bylo k historickým nepřesnostem teď k filmu , kdo viděl počáteční scénu s vyloděním na Omaha Beach tak si jí zapamatuje , tohle byl jeden z nejsilnějších momentů a doporučuji se na film dívat na plátně ( já sám jsem ho viděl na poplivaném monitoru notebooku:) sice jsou zde taky nepřesnosti jako že 2 . Prapor Rangers se nevylodil v sektoru Dog Green ale na Pointe du Hoc kde měl zničit baterii francouzských děl , pak taky to že Omahu Američané dobyli až v pozdě odpoledne ale to jsou jen drobné detaily . Skvělá byla též ta část v kostele kde američtí vojáci odpočívají před bitvou . Pak byla ta část s útokem na komunikační bunkr docela zvláštní jelikož nechápu proč do útoku běžel zdravotník ? nebylo by logičtější kdyby sniper nejdřív odstřelil kulometníka a do útoku by běželi pěšáci ? no ale zase tuto slabší čast je vyvážena konečnou bitvou a ten kdo říká že mu  u scény kdy starý Ryan stojí nad hrobem kapitána Millera neukápla slza tak lže . ()

ap2001

Ačkoliv jsem ji nikdy naštěstí nezažil na vlastní kůži, řekl bych, že takto nějak musí vypadat válka. Jen ti čeští kaskadéři tentokrát příliš neprospěli národním zájmům, když hráli nacistické kolaboranty, křičeli "né, nestrilejte, my sme Cesi! My sme Cesi!" a Američani beze slov stříleli... ()

MDoctor

Je to určitě jeden z nejlepších válečných filmů a to hlavně díky dokonalé režii Stevena Spielberga. Scéna s vyloděním mě uchvacuje pokaždé když se na tenhle film podívám a herecké výkony jsou též brilantní. ()

Xylobalsam

Uvodni revolucni bitevni scena vas zaujme stejne jako velice krehce a citlive pojaty pribeh o tom, jakou ma vlastne cenu jeden lidsky zivot. ()

Parsek

za uvodni scenu mozna ctyri, ale jinak standardni valecny film. Nic prevratneho jako treba nepritel pred branami... ()

Belerofonu

Tenhle film mi dal nový rozměr toho jak vnímat válečné filmy. Strhující scény s doslova "živou" kamerou. Se skvělými výkony všech herců. Tenhle film vás doslova obklobí bezmocí a strachem. Spielberg je asi první kdo ukázal, co znamenají válečná jatka. ()

Zemřel herec Tom Sizemore

Zemřel herec Tom Sizemore

04.03.2023

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

Čtvrtý John Wick bude pořádně dlouhý

14.02.2023

Navštivte lokace slavných filmových scén!

Navštivte lokace slavných filmových scén!

09.04.2022

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018