Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

radimartin

[Literární předloha: Jaroslav Hašek - Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války] V komentáři k tomuto klasickému filmu naší kinematografie bych se rád opřel o knihu Radko Pytlíka, která se literárně kriticky zabývá fenoménem postavy dobrého vojáka Švejka. (PYTLÍK, Radko. Kniha o Švejkovi. Československý spisovatel. Praha, 1983.) Je známo, že film je omezen svými možnostmi ve zpracování literárního díla. V tomto případě je problém ještě složitější neboť jen těžko lze zachytit "epickou rozvláčnost Švejkových výpovědí" a vyvarovat se disproporci mezi časem vyprávění a časem filmovým. Pytlík dále hovoří o tom, že Rudolfovi Hrušinskému se nepodařilo skloubit dvoustrannou tvářnost Švejkova humoru. "Byl na jedné straně příliš jednoduchý, když hrál Švejkovo blbství, na druhé straně dával příliš zjevně najevo Švejkovu ironii." Film je navíc tlačen dobovou tendencí boje za mír a částečně zkresluje Švejkův obraz ve svůj prospěch. "Nejsilnější figurou v tomto průměrném filmu byl M. Kopecký v roli polního kuráta Katze." Dle mého názoru lze ale tímto filmem čtenáře knížek Jaroslava Haška sentimentálně uspokojit a rozesmát. ()

LoudlyMonk

Někdo o Vánocích dokola a dokola sleduje Mrazíka, někdo Pretty woman a já dokola a dokola sleduji mistra Rudolfa Hrušínského, ,,kterého paní baronka pohodila v outlém věku.´´ To, co se dá říci o knize, můžeme s přehledem tvrdit i o filmu - skvělá reprezentace českého umění ať už literární, či filmové. ()

BAADRAAM

Švejk je prototypen toho nejušlechtilejšího člověka, jakého si lidská mysl dokáže představit. Film nám v podstatě představuje největšího flegmatika, který se kdy ve filmu objevil, a jeho životní příběh. Jak asi může člověk takového formátu reagovat na určité životní situace? Kam až se dostane? Dokáže ho vůbec něco rozčílit? Nehraje to pouze na nás? Takovéto otázky si budeme klást celý film, zda si na nějakou odpovíme, je však už jen na nás. Rudolf Hrušínský je u mě vzor a obdivuju ho pro jeho rozhodnutí obětovat svou ,,tělesnou krásu" pro roli, jež mu však vše vynahradila. Díky ní se stal v našich českých očích nezapomenutelným. ()

megajalec

Osudy vojaka Švejka na filmovom plátne. No, takto. Stvárnenie samotného Švejka v podaní pána Hrušínskeho je skvelé, pre mňa je pravým a jediným Švejkom a budem si ho pamätať vďaka tejto role. Príbeh (teda skôr osudy) sú skôr také priemerné, sem - tam sa človek zasmeje, resp. pousmeje a pointa filmu (knihy) je tu jasná - absurdnosť vojny a jej ukážka na naivno - hlúpej postave Švejka. Ale miestami to je vágne, prehrávané, slabučké. Preto priemer ()

Dave_ff

Rudolf Hrušínský patří mezi nejlepší (možná je úplně nejlepší) herce českého filmu. Lehkost s jakou se vžil do role Švejka na naprosto fascinující, v jeho podání je Švejk velice milá osoba. U tohoto filmu se směji od začátku až do konce, pozoruhodné jsou i značné absurdity, které jsou ve filmu zachyceny. V tomto filmu je i mnoho dalších výborných hereckých výkonů - mezi ty nejlepší patří výkon Miloše Kopeckého. Prostě skvělý film... ()

Darth Kedr

Naprostá česká klasika, která nikdy neomrzí. Rudolf Hrušínský jako lidový génius a zároveň blbec prostě pobaví každého bez rozdílu národnosti, věku, vyznání i čehokoli jinýho :D ()

rafix

Film je tak známí a hlášky v tom filmu jsou bezvadné. Bezvadné herecké výkony pana Hrušinského a jiných. Mě se to moc líbilo. ()

bosshunter78

i když se to nemá ,dovolím si k tomuto filmu jen jedno slovo - DOKONALOST, dále bych si troufl tvrdit ,že film disponuje obrovskou porcí "dobové uvěřitelnosti" ,vypadá to jako by to opravdu natáčeli za "Rakousko-Uherska " ()

Dr.Bishop

Třeskutý český humor mistrně převedený na plátno. Tady nemá cenu vyjmenovávat klady a zápory, to je prostě bez chybičky...:) (Oba díly hodnotím jako jeden, poněvadž se nedá mezi nimi vybrat). "Představte si park, třeba na Karláku, a na každým stromě jeden voják bez disciplíny! Z toho jsem měl vždycky největší hrůzu..." / "Sedm kulí, jako v Srajevu." / "Das ganze tschechische volk ist eine simulanten bande!!" / "Poslušně hlásím, že tady čekám..." / "Hergot, jak se ten chlap jmenuje? To nevím,ale lidi mu říkají Pepek Vyskoč. ---- Josef Vyskočil!" Nemá cenu pokračovat, bezkonkurenční :) 95% ()

Schmitke69

Jsem rád že má tento legendární film tak vysoké hodnocení, avšak vezmemeli filmu je "kultovnost", tak nám zůstane: po čase předvídatelný humor(ale výtečný), výborné herecké výkony(neumím si představit jiného švejka než p. Hrušinského) a to je asi bohužel vše, film podle mého postrádá kvalitní scénář, a to mu bohužel v mých očích hodně ubírá, ale každopádně je to luxusní odpočinková(a to doslova) podívaná, která se jen tak neokouká!!! Za mě 6/10, ale nedivím se vyššímu hodnocení. ()