Dobrý voják Švejk

• Slovensko Dobrý vojak Švejk (více)
TV spot

Scénář:

Karel Steklý

Hudba:

Jan Seidel

Rudolf Hrušínský, Eva Svobodová, Josef Hlinomaz, František Filipovský, Miloš Kopecký, Svatopluk Beneš, Božena Havlíčková, Felix le Breux, Libuše Bokrová (více)

Nejznámější filmová adaptace satirického románu Jaroslava Haška v sobě spojuje nadčasový lidový humor a břitkou ironii, jež necílí zdaleka jen na nesmyslnost válečné mašinerie. Svérázného hrdinu, který se pro horlivé plnění příkazů nadřízených stává pohromou pro své okolí, ztvárnil ve filmu, vizuálně inspirovaném knižními ilustracemi Josefa Lady, nezapomenutelný Rudolf Hrušínský. (NFA)

zdeny99

České filmy natočené v padesátých letech jsou zpravidla totalitní sračky, geniální pohádky a pak sem tam nějaká ta výjimka. A mezi těmi pár výjimkami se nejvíce blyští dvoudílná adaptace Haškova Švejka. Jakoby už možná tehdy herci tušili, že to bude něco geniálního. Jinak si nedokáži představit, že se v těchto dvou dílech sešla téměř celá česká herecká elita v čele s Rudolfem Hrušínským v jeho jedné z nejlepších rolí. [37693. hodnocení, 490. komentář, 86%, 158. nejlepší film, 443. nejoblíbenější film] ()

Untentrauer

Kdyby Hašek mohl ten film vidět, tak jsem přesvědčený, že by byl nadšený. Je jen málo filmů, které se mi líbí stejně, jako knihy a tento k nim patří. Ty neuvěřitelné herecké výkony a hlášky. Filmu není co vytknout. ()

pipapa

Knihu jsem rychle odložila = Haškův podivný literární jazyk mi vůbec nesedl/mě nebavil možná i proto, že jsem viděla Steklého filmy nejméně stokrát před samotnou četbou. Filmy jsem si zamilovala a kniha mi pak připadala poněkud "šedivá", krkolomná a těžko stravitelná. Steklý geniálně použil formu volného řazení úsměvných, ironických a absurdních skečů/obrazů jako jediný možný filmový jazyk, který nejlépe, nejpřesněji a nejostřeji vystihuje to, čím Haškovo Švejk je: anti-válečnou karikaturou, satirou, groteskou a komedií. Švejk není filosof, ale "šašek", který svojí "blbostí" trefí často do černého. Pan Březina, autor Lexikonu českého filmu, má samozřejmě opět výhrady k takovému zfilmování Švejka, neb on hodnotí filmy čistě podle kladného či záporného postoje jejich tvůrců k socialismu. Snad mu nějaký ten "svobodný umělec" udělá radost a natočí jemu i ostatním anti-rudým d´áblům Švejka ve stylu "nové vlny". Já zůstanu věrná Švejkovi Karla Steklého, neb dokonalejší Švejk než ten Steklého na filmovém plátně ještě nebyl, není a nebude! ()

MartinX.

Karel Steklý, před 2. světovou válkou scénárista řady dosud frekventovaných filmů, se po roce 1945 uvedl jako režisér známou Sirénou, v letech padesátých natočil solidní zpracování Švejka a v 70. letech dovršil svou kariéru ostudnými pro-normalizačními kusy Hroch a Za volantem nepřítel. Jak se na této podivuhodné cestě dávného kamaráda Voskovce a Wericha podepsala frustrace z nedoceněnosti nebo možná nějaký neznámý poklesek, to už dnes těžko rozklíčovat. Nicméně natočit Švejka asi nebyl jednoduchý úkol (literární Švejk uniká každé jednoznačné interpretaci) a Steklý se jej zhostil sice možná příliš konzervativně a prvoplánově, ale to je svým způsobem dobře. Film je, podobně jako Ladovy ilustrace ke Švejkovi, určitou klasickou interpretací, která Haškovu knihu nezkresluje, ale zbavuje některých rovin. Snímek vděčí za mnohé své zdařilé scény kvalitním hercům (Hrušínský, Beneš, Marvan, Kopecký). Opilecká extempore Miloše Kopeckého v roli feldkuráta Katze miluji od dětství. Haškův humor je pro své anarchistické jádro problematický v každé době, a v této stravitelné formě vychovává už přes 50 let. ()

Pradlík

Nevím čím to je, ale slavná Haškova kniha mě nikdy nechytla. Možná sprostým humorem (dnes jsou rozmazlení diváci jako já zvyklí na brilantní britský humor), možná zdlouhavým dějem, ale i když jsem ji přečetl jednou celou a podruhé do půlky, nikdy jsem jí nepřišel na chuť. Zato film je úplně jiný. Řadí se k hřebům české kinematografie a dá se říct, že rozhodně po právu. Hrušínský je jako Švejk naprosto geniální a scény s Milošem Kopeckým v roli feldkuráta Katze jsou skutečně nezapomenutelné. Do toho ten typicky český pohled na svět a nespočet klasických momentů ho řadí mezi moje nejoblíbenější czech made filmy. Josef Švejk: Tak pojď nebo ti budu muset dát přes držku. kurát Katz: Ty seš takovej hodnej. Ja ti dám svoji sestru. ()

hazaba

Nezapomenutelná role Hrušínského jako Švejka a Kopeckého jako Otta Katze. Zdařilé převedení Haškovy knihy na plátno. ()

Luk Skywalker

Haškův román je dokonale převeden do filmové podoby a ač to není jediná ani první verze Švejka, tak je určitě nejlepší a nejznámější. Kvalitní humor a skvělé herecké obsazení dělají z tohoto filmu klenot české kinematografie. ()

Joey(1)

Knížní předlohu pana Haška mám velmi rád, proto si nesmírně cením, že se takto úspěšně povedlo přenést tento klenot i na filmové plátno, Rudolf Hrušínský coby Švejk je geniální. Nicméně pokud něco z dobrého vojáka vyzdvihnout, tak jednoznačně Miloše Kopeckého, který v roli polního kuráta Katze předvádí v plné kráse, proč je jedním z nejvýznamějších československých herců vůbec. ()

BeranSon

Nejpovedenější adaptace slavného Haškova románu Osudy dobrého vojáka Švejka za 1. světové války. Haškova kniha je legendární knižní forma a je to vůbec nejpřekládanější a nejznámější česká kniha, přeložena zatím do 58 jazyků celého světa. Rudolf Hrušínský v titulní, hlavní roli již zmiňovaného vojáka Švejka hraje tak excelentně, že si troufám tvrdit to, že to nikdo jiný lépe nezahraje. Kulaťoučký, roztomilý, prozíravý, tupý až inteligentní, vyčůraný Švejk mu jde ve všech těchto formách. Z dalších herců bych podotkl opět kvalitního Miloše Kopeckého v roli věčně nalitého kněze. Neuvěřitelně pestrý film, který jsem viděl v mladších letech nespočetně krát a nikdy ho neokoukám. -9/10- ()

Nerd4Dreaming

Milostpaní, vy máte ale rozkošnýho chlapečka! V tomhle filmu válí hlavně Kopeckej, kterej vyhrál tu pátou hvězdu. Jeho Feld kurát je oskarovej výkon! Škoda že nenatočili spin-off jenom o něm :D ()

kkarx

Teď mě napadá, že asi jediná normální postava je nadporučík Lukáš, všichni ostatní jsou víceméně karikatury, nicméně tyhle karikatury se povedly a většina lidí jsou ve skutečnosti v podstatě stejní šmejdi a pitomci jako ve Švejkovi, od Katze po Duba. ()

GMVajgl

Na jednu stranu se na to moc dobře dívá - příběh je rozmanitý, utíká a herci se navzájem ve svých výkonech předbíhají. Na druhou stranu je Švejk podvodník, zloděj a lhář (i když umí být i brutálně upřímný). Osobně mi uniká, proč by takový slizký červ a podlejzák měl být českým hrdinou či vzorem. ()

Rathalos

Taku super pohodu,aku vyzaruje Rudolf Hrusinsky v ulohe vojaka Svejka v oboch filmoch,to sa len tak nevidi,myslim,ze lepsie svoju rolu zahrat nemohol,stara generacia ceskych i slovenskych hercov bola vazne uzasna,to boli kapacity,skoda,ze dnesna era nesiaha ich predchodcom ani po clenky,ale co uz,vsetko sa meni,nieco k horsiemu,ine k lepsiemu...:-) ()

Véronique

Tak jsem se konečně poprvé DODÍVALA na tento film a můžu svědomitě hodnotit:) "Dobrý voják Švejk" právem patří mezi klenoty české filmografie. Je jen málo věcí, které by se mu daly vytknout. Proto je na místě pochvala. Herecké výkony všech jsou famózní (z fj "fameuses" slavné:), tedy proslavené skrz generace. Počínaje Hrušínským přes Filipovského, KOPECKÉHO aj., konče Benešem. Roztomilé scénky v "anclíku", v blázinci či u polkuráta Katze nezevšedněly a mají dodnes ohromnou sílu bavit. Zasloužená "pětka!" ()

Stíba

Jaroslav Hašek vytvořil opravdu brilantní dílo, které je po právu nejpřekládanější českou knihou všech dob. A tohle je filmová klasika, kterou by měl alespoň jdnou vidět každý Čech. Herecký výkon Rudolfa Hrušínského je v tomto snímku typicky excelentní, stejně tak výkon Miloš Kopeckého je na neuvěřitelné úrovni. jeden z nejlepších českých filmů všech dob. ()

Jeand´Boa

Hrušínský a Kopecký - nic víc zde za vypíchnutí nestojí...jinak je to laciné a až téměř ubohé jako ostatně předloha...ne, toto opravdu není půllitr mého piva (šálek mého čaje, chcete-li)... ()