The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

vyfuk

Víme, že Oliver Stone je úžasný vypravěč pravdivých příběhů, které poté pojímá životopisně. Náhled do osudu jedné z nejznámější kapel se mi líbil, i když i tento film měl pár slabejch míst. Nyní už vím kvůli které kapele se říká Drogy, sex, rock´n´roll! ()

blackJag

"NENÁVIST JE PODCEŇOVANÁ EMOCE." Dvě hodiny trvající trip a párty v jednom. Devastující duši i tělo... Jak to Morrison mohl vydržet tak dlouho? Stone do toho vložil veškerou svoji angažovanost a natočil velice intenzivní materiál, který nedovede odpočívat, nedopřeje kouska klidu... a je to tak v pořádku, člověk aspoň vzdáleně (velmi, velmi vzdáleně, samozřejmě) dostane zachutnat něčeho, co jinak nemá šanci zažít. 90% ()

Molir

Val Kilmer ve sve zivotni roli, nic lepsiho zatim nepredvedl, vetsinu casu jsem mu uplne zral, ze je opravdu Morrison. K tomu paradni rezie Olivera Stonea, mistra manipulace, ktera skvele navozuje atmosferu 60's a toho, jak to asi vypadalo v Morrisonove hlave ;-) Mozna pro lidi, co na 60's a Doors nejsou, to tak pusobive nebude, nicmene me tento film "zasahl" sveho casu v kine v tu pravou chvili a dost ovlivnil muj pohledna svet kolem sebe... ()

phata

Skvělý portrét nejen Doors, zvířete Morrisona (Kilmer je dokonalej, ostatně ani samotní Doors nepoznali rozdíl mezi zpěvem Morrisona a Kilmera!), Manzarka (v jeho roli agent Cooper), ale taky doby. Scénu, kde hrají The End jsem viděl tak osmdesátkrát. ()

Philoun1

Oliver Stone se pokusil zachytit co prožíval Jim Morrison v době své největší slávy a drogového opojení, Val Kilmer to svým výkonem dovedl téměř k dokonalosti. Úžasná psychedelická atmosféra, která se přesně hodí k hudbě (ešte aby ne) podtrhují skvělý filmový zážitek. ()

Čtec

Dokonalá role pro Vala Kilmera, jenž zde skutečně exceluje. A že to navíc všechno i sám zpívá, pro to ani nemám slov... Jinak tedy vzestup a pád Jima Morrisona fascinuje svou rychlostí. Co vše po té kapele zůstalo, a to existovala jen tři roky... ()

voleman

Výborný životopisný film o jedné z nejlepších hudebních skupin všech dob. Naprostá povinnost pro všechny fanoušky The Doors nebo filmů Olivera Stonea, který tenhle životopis natočil originálně, zábavě i poučně. I když je část možná smyšlená celé to působí věrohodně a ani chvilinku to nenudí. Hudba, která ve filmu zní se přesně hodí ke každé scéně a vytváří s filmem jakousi symbiozu. Val Kilmer se zcela vžil do postavy Jima Morrisona a jestliže je pravda, že písně i zpívá tak to opravdu klobouk dolů, protože je rozdíl naprosto neslyšitelný. Jedno je jisté, The Doors patří vůbec k nejlepším životopisným filmům, jaké kdy byli natočeny a troufám si říct, že jde dokonce o nejlepší hudební životopis, jaký jsem kdy viděl. 90% ()

Pecival

Spíš než nějaký přesný životopis se jedná o popis doby. A to je docela cenné, nejen protože ta doba je mi mnoha věcmi sympatická (ikdyž ono každá má to svoje - až na devadesátky :) Ono sledovat věcně sjetýho nebo ožralýho blábolícího Kilmera je poměrně těžký zážitek. Ale jinak se opravdu vyznamenal, to že to navíc celý nazpíval je neuvěřitelný, zní to vážně skvěle. Režie taky vynikající, film hodný pozornosti. ()

Rousse

Hodně divoká jízda s úžasným Kilmerem. Nemusíte být skalním fanouškem The Doors, abyste se nechali strhnout tempem Morrisonova života a spádem, kterým je příběh vyprávěn. ()

Arius

Bezpochýb bravúrna Stoneova réžia. S kontroverziou Jima Morrisona sa popasoval geniálne, taktiež atmosféra doby a koncertov bola úchvatná, nedá mi však nevyčítať to že nevyužil potenciál skladieb The Doors! Situačne to s nimi nezvládol, boli tam zakomponované výlučne len ako taký podmaz,pričom ak by boli zaradené k scenám významovo určite by podčiarkli ich výpovednú hodnotu. Je to síce dosť podstatné no vzhladom na velkoleposť filmu sa to prehltnuť dá. Ale čo dodať priamo k filmu, asi toľko že to bol jeden geniálny životopis, Jim Morrison prišiel, uvidel a keď už nemal čo zažiť aj odišiel. Stopa ktorú tú však zanechal je velmi hlboká, bez ohladu nato aký život viedol a kolko si s ním jeho okolie vytrpelo, bol pre nich král. Ťažko sa nachádzajú hodnotiace slová, Doors je ako vodopád ktorý vás bude od úvodu unášať a suverénnym spôsobom mu kraľuje Val Kilmer. Jasná päthviezdičková záležitosť celkom určite lepšia ako čata. Transformácia Jima Morrisona od zblúdileho beatnika až na pekelného vyvrhela bola spracovaná dokonale. A na záver sa ešte posťažujem že na koniec filmu mal rozhodne hrať song The End ktorý by bol symbolickou bodkou. ()

OughJay

Jeden z tý kapely v tomhle filmu řek, že mu jejich hudba přijde divná. Měl jsem to s Doors uplně stejný - hodně dlouho jsem se jim úmyslně vyhejbal, protože jsem to nepovažoval za něco, co by pro mě bylo poslouchatelný. Jenže od toho jsou tady takovýhle filmy, díky kterejm se tý hudbě dostanete pod kůži a spatříte jí i z jinýho úhlu... Vidět jak ty písničky vznikaly, jaká při tom byla nespoutaná atmosféra a k tomu, nebo spíš předevšim, vidět život z pohledu Jima Morissona, kterýho tady v životní roli (doslova) zahrál Val Kilmer. Ten chlap viděl všechno z druhýho břehu. Dneska se od tohohle světa dokáže odpoutat málokdo, on to dokázal a snažil se svůj pohled na věc zprostředkovat ostatním ve svejch písničkách. Má můj obdiv. Je to jeden z nejlepších hudebních filmů, který jsem měl možnost vidět, ne-li vůbec nejlepší. Velkej podíl má na tom taky určitě Oliver Stone, kterej mě překvapuje čim dál víc. No, musí bejt fajn žít jako Morrison... :) ()

ranp

Výborný a místy až strhující film. Val Kilmer zde byl dokonalý herecky i pěvecky. Když si pustím nějakou píseň od The Doors, tak téměř nelze nalézt rozdíl mezi Kilmerem a Morrisonem. I Meg Ryan to zahrála výborně a působila velice přitažlivě. Další "majstrštyk" Olivera Stonea. I když tuhle kapelu moc neposlouchám, tak musím uznat, že The Doors byli víc než jen kapela, byli prostě kult. ()

Maynard.

This is the End... Tak takle si přesně představuju natočený film o legendární skupině. Tomuto kousku vůbec nic nechybí. Oliver Stone měl nejspíš v tomto roce 1991 návštěvu z vesmíru, která ho osvítila, páč tento a JFK patří mezi jeho absolutní vrchol. Co se týče Val Kilmera, tak si zaslouží ten největší obdiv, páč naprosto věruhodně a dokonale zahrál (nehrál, byl to prostě on) legendu jménem Jim Morrison. Nemluvě o tom, že všechny písně, co zde zazní i sám zazpíval, je to sakra borec! Z filmu jsou fantasticky cítit sedmdesátá léta, hipíci, drogy, ženský, chlast. Takle si přesně představuju, že to nějak bylo. U nás v těchto letech řádili rusáci a vostatní sráčové a v USA Jim Morrison a jeho Doors. Asi bych nechtěl hrát v kapele s někým tak sebestředným, sobeckým a neustále sjetým umělcem jako byl on, jenže bez něj by nikdy Doors neexistovali. Perfektně znázorněný koncerty, kde nahý a zfetovaný lidi tancujou kolem ohně jako na sabatu. To už se dneska jen tak nevidí... A přece se i v ČR najde jedno místo, kde se každý srpen otevřou Doors - "Brány vnímání", jojo to místo je Bojiště v Trutnově. Doors si po tomto příběhu dávám do svýho hledáčku. A závěrem - to se to Kilmerovi zpívalo, když mu kryl, zpoza kláves, záda speciální agent Dale Cooper :o) /2.skouknutí/ Opět ne výbornou. Je tak velká škoda, že podobných filmů se skutečnými kapelami není moc, vlastně vím jen o tomhle a to je sakra málo. Když né oscara za tohle, tak za co sakra? Od prvního skouknutí jsem Doors začal poslouchat, takže mě film sejmul ještě snad víc než napoprvý. Co se mi teda líbí nejvíc, tak song - The End. Ten je neskutečně magickej a v tomhle filmu ho Stone perfekstně trefil. Pojedeme na hadovi :o) ()

Sdoom

Vynikající životopisný film o Jimu Morrisonovi a jeho postupně pod vlivem všemožných návykových látek rozpadající se osobnosti, ne však o Doors jako celku. Oliver Stone to pojal po svém, nic proti tomu, ale já bych uvítal přeci jenom více faktů. Délku na to snímek má. Každopádně pro mě jako fanouška nejen Doors, ale celého hudebního období 60. let je film pravděpodobně mnohem zajímavější, než pro diváky, kteří této době nijak zvlášť neholdují. Co však musí ocenit každý, je herecký výkon Vala Kilmera, jedním slovem famózní. Sice to je trochu klišé, ale on se opravdu pro účely filmu stal Jimem Morrisonem. (Blu-ray, orig.) ()

Babous

Jestli chcete zažít, jaké to je sjet se LSD, nemusíte riskovat návštěvy pochybných klubů, stačí si pustit tenhle film. Atmosféra vyloženě šedesátková - sex, drogy, rocknroll a spousta barviček. Psychedelické scény a záběry z "tripů" jsou parádní. Van Kilmer se úplně stal Jimem Morrisonem! Hudba skvělá (šedesátky nikdy nezklamou), osobnosti tehdejší doby v epizodních rolích potěší (Andy Warhol, Nico, Ed Sullivan...). Ale ke konci ten bouřlivý vztah Jima se dvěma ženami ztrácí dech, myslím, že zkrácení o 20 minut by filmu prospělo. ()

PALINO

Musím sa priznať, že Stoneovo spracovanie DOORS ma príliš nenadchlo a skôr sklamalo ako potešilo. Samozrejme, je tu niekoľko scén, ktoré spôsobom svojho natočenia a zahratia dokážu zapôsobiť, ale inak Stoneovej réžií chýba niečo, čím by preniesol diváka do Morrisonovho obdobia a celkovo sa mu darí zaujať iba v momentoch, ktoré vyplňujú ľahko zabudnuteľné scény a aj preto ako celok zanechávajú DOORS nesúrodý a nanápaditý dojem. Hudba sa určite dobre počúva, ale po celý čas som mal pocit, že je len ideálnym podkladom pre film, namiesto toho, aby bola využitá aj pre rozprávanie príbehu. Ak je tu ale niekto, kto si zaslúži najväčšiu pozornosť, tak je to určite Val Kilmer, vďaka ktorému ožíva Jim Morrison pred našimi očami. ()

Kracken

Legendární rock ´n´ rollovou hvězdu Jima Morrisona kterou zahrál Val Kilmer dnes asi zná každý kdo někdy zakusil po svobodě, drogách a skvělé hudbě. Já osobně jsem na The Doors vyrůstal od svých 15ti let a jejich hudba mě provází občas i dodnes. Scéna s indiány na pódiu a pohledy do blízké neodvratné, smrtonosné budoucnosti jsou velmi působivé. Jim umřel mladý ale svůj život žil naplno. ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix