The Doors

Drama / Životopisný / Hudební
USA, 1991, 140 min

Režie:

Oliver Stone

Val Kilmer, Meg Ryan, Kathleen Quinlan, Kyle MacLachlan, Frank Whaley, Kevin Dillon, Michael Wincott, Michael Madsen, Josh Evans, Costas Mandylor (více)

Ztvárnění osudů slavné skupiny The Doors a zejména jejího zpěváka Jima Morrisona, který žil nespoutaným životem, zemřel v pouhých sedmadvaceti letech a stal se legendou. Vynikající herecký výkon Vala Kilmera v hlavní roli je doprovázen skvělou hudbou a nechybí ani největší hity The Doors! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

LaValse

To byla jízda. Dlouhý večírek, psychedelické monstrum tančící v tranzu mezi op-artovými obrazci. Nejlepší životopisný snímek, jaký jsem kdy viděla. Možná proto, že se nesnažil být tak vlezle životopisným, respektujícím všechna data v Morrisonově životě, všechny názvy, jen si tak plyne mezi halucinacemi, verši a hudbou. Působí jako LSD. Máte pocit, že byste se už víc sjet nemohli... ()

RedRain

Stone natočil brilantní snímek, ve kterém se ani nesnaží hledat lidskou pravdu o Jimu Morrisonovi, ale spíš prozkoumává a prohlubuje mýtus The Doors. Hledá symboliku všude možně (klíčem jsou samozřejmě Jimovi texty); Morrison se mezitím utápí v drogách, chlastu, děvkách a poezii... do toho zní neskutečná hudba The Doors a vy si ani neuvědomíte, jak geniální výkon podal Val Kilmer v titulní roli (a to včetně zpěvu(!!). - "I am the Lizard King. I can do anything." - Jim Morrison; muzikant, skladatel, básník, filmař, Mr. Mojo Risin' a Dionýsos. ()

soldiersn

Dokazu si THE DOORS (film) pustit, pote zavrit oci a vychutnat si ho skoro stejne, jako s otevrenymi. Kapelu jsem miloval davno pred tim, nez prislo me prvni zhednuti stejnojmenneho filmu, nacez hrozilo zklamani, to ovsem neprislo a ja poznal svuj dalsi oblibeny film. Herecke vykony byly uzasne, obzvlaste pak Kilmeruv (obcas jsem si rikal, jestli v necem nejede taky ;-). ()

Asdas

Na jednej strane film hodnotím ako veľký fanúšik The Doors ***** na druhej ako nezainteresovaní divák *** a tak my z toho vychádza zlatá stredná cesta.To vyvádzanie Morrisona je miestami až neznesiteľné(občas my na okamih ako keby zastal rozum),Hudba tejto skupiny je však grandiózna a možem ju počúvať stále dookola,samotné vystihnutie 60 rokov a obdobia Hippies je Stonom podávané s chirurgickou presnosnosťou.Tento životopis ale nie je pre každého! ()

4k7

"You're all a bunch of fucking slaves! ... Adolf Hitler is alive and well and living in Miami. I fucked her last night...", takovým způsobem se navážet do publika, poslat doprdele svojí kapelu a rvát se na pódiu s policajtama, kde mezitím pobíhají nahé holky... to byl jen jeden z mnoha úletů Jima Morrisona, koncert Miami ´69. Umělec a magor v jedné osobě, který neznal žádné limity. Ne vždy byl však takový, snímek zachycuje život Jima Morrisona od počátku jeho hudební kariéry, až po nevyhnutelný sebedestruktivní konec. Ve filmu uvidíte Val Kilmera, do kterého se snad převtělil samotný Jim. Kilmerovi jsem věřil každé gesto a zpěv ve filmu patří také jemu. Pro laiky skoro k nerozeznání. Výborný film, který určitě není jen pro fanoušky Doors. Jednotlivé záběry i hudba dokonale korespondují s prostředím a situacemi, v kterých se děj zrovna odehrává. Geniální dílo Olivera Stoneho, co vás dostane silným příběhem a atmosférou motající se kolem sexu, hudby, pití, drog, šílenství a osobní svobody ()

Numerobis

Upozornění pro všechny netrpělivé - bude to delší. Drogy sex a rock´n´roll ve své nejčistší podobě. Pokud bycho si měli shrnout hlavní náplň filmu - bylo by to dvou a čtvrt hodinové koukání na Jimma Morrisona v různě kvalitní sjetosti a stádiu rozpadu. Né, že by mi to vadilo, ale dělat takhle film, to může znamenat jen dvě věci: Opravdu to tak bylo, nebo tvůrci si to chtěli trochu zezajímavět. Bůh ví, jaké nutkání zažívá adolescentní mládež, které přílišná úcta neumožňuje přijít do obchodu a vyžádat si lá-chef, právě proto bych takovým lidem film vůbec nedoporučoval, mohl by je ještě více nakopnout - ačkoli my všichni víme, že o to nejde... Pokud bych se měl zabývat čistě filmem, měl bych tady úžasnou jízdu Vala Kilmera, asi bych nedokázal tohle předvádět po celé natáčení, aniž by mi to lezlo na mozek. Dobře a zvláštně natočený pokus zkrotit kult, který je stále ještě při chuti a možná "umře, ale zatím to neplánuje" by si co do filmových kvalit zasloužil tak horší čtyři hvězdičky, protože je tam toho fakt moc. The Doors by si zasloužili daleko více pozornosti, než se jim dostává... jenže to už bychom zabředli do vod nedoceněné kvality. Á - ještě jedna možnost, jak film parafrázovat: byla to jedna dlouhá párty. Všimli jste si ve scéně s Warholou kdo tam vzádu hraje v podbarveni? No přece Velvet Underground - vidíte, bez téhle kapely se žádná party neobejde. A když tam pak ještě přišla Nico a začala Jimma balit, ležel jsem na zemi smíchy. Párty se brzy dostala do hodiny mezi psem a vlkem, Jimmy se změnil a nakonec, při ranní koupeli jsme si mohli říct - párty skončila. Jedna maličká poznámka k těm nevýslovným kreténům, co dělaly dabing - asi věděli o Doors úplný hovno, protože jinak by nemohli ve scéně, kdy Morrison zpívá na pláži Moonlight Drive, tuhle písničku přeložit do češtiny! A na úplný závěr jedna řečnická: Jim Morrison zemřel v sedmadvaceti, Kurt Cobein zemřel v sedmadvaceti, Jimy Hendrix taky (A Janis Joplin samozřejmě taky) a dodnes jsou to legendy, nebylo to tak lepší - že odešli na vrcholu a nejsou z nich dneska gumový masky, co chrčej ná pódiu a čas od času jebnou z palmy, či dělají podobný p....? ()

Dinsberg

Neuvěřitelný, i když pro mě trochu špatně stravitelný, epos o muzikantovi a básníkovi, který pro svůj bohémský život, který dával na odiv, a svobodomyslnost, kterou propagoval ve svých textech a básních, byl trnem v oku mnohým "držitelům moci". I jeho životě koluje množství legend a o jeho smrti lavina konspiračních teorií. Ať už zemřel jakkoli, název The Doors a jejich práce zanechaly v historii nesmazatelnou stopu. ()

yaqwsx

K tomuto filmu jsem ulehl a az chvíli byl konec. Tak mi u něj utíkal čas. Opravdu mě oslovil. Ale když si teď snažím v hlavě vlastně vybavit o čem to bylo, tak zjišťuji, že nejsem schopný děj filmu převyprávět. V hlavě mi zůstal pouze neskutečný obraz a velice silný dojem, ktrerý sice říká všechno, ale slovy nejde popsat. Komplexní dojem z historie legendární kapely, ze života podivína, který změnil hudební svět. "Don't forget; the myth!" ()

jafuska

Geniální film s průlomem hudby Jimma Morrisse, geniální zpěvák, život, který si žil po svém,ti největší talenti v hudební branži, opravdu nemají lehký život, ale o to víc, nám můžou dát nějaký ten odkaz na hudbu, svět, život,ač Jimma život bavil, poté se propadal hloupěji na dno své kariéry, přesto tento zpěvák mě oslovil jak už nikdo více, prostě je to legenda, na kterou by se nemělo zapomínat ()

juditik

Od prvého počutia som obdivovala The Doors a samozrejme Morrisona. Kilmera som zas vždy považovala za dobrého herca...ale po vzhliadnutí tohto snímku ho považujem za vynikajúceho herca, lebo to čo tu predviedol...klobúk dole. Takže odteraz som nielen fanúšikom The Doors, ale aj Kilmera...Inak, celé spracovanie filmu je super, LSD tripy zvládol Stone viac než dobre. Silný film. Silných 5*. ()

princesofpersia

Polovině filmu sice nevěřím (trochu se totiž rozchází s věcma, který jsem kdy četla atp.) nicméně Val Kilmer hrál tak perfektně, že vidět obraz takhle zničeného Jima bolelo víc než kdy jindy. Ovšem podle toho, co na film říkali ostatní členové kapeli musím nutně strhnout 1*, jelikož Stone si něco (včetně Jima) podle všeho trochu přetvořil podle svýho :) ()

kubilov

Jelikož já životopisný filmy naprosto zbožnuju, tak The Doors od Olivera Stonea mi uniknout nemohl. Film je to především postavený na atmosféře 60. let a na geniálním prožití Morrisonovy role Valem Kilmerem, který zde předvedl jeden z vůbec nejlepších hereckých výkonů historie, dovolil bych si říci, a to jak herecký, tak pěvecký. Nedokážu si představit, jak ještě lépe mohla být postava Jima Morrisona zahrána, protože Kilmer do ní dal všechno, jeho provokaci, skandální chování, jeho vliv na masy nebo snad věčně vychlastané a vyfetované výlevy a to celé v notně surrealistickém podání. Dostal jsem během sledování také dva milé dárky v podobě mé milované Carminy Burany a Andyho Warhola. Jim Morrison "Greatest Living Rockstar" byl rozhodně muž, který žil naplno a The Doors byla skvělá kapela. I po druhém shlédnutí to těch 5* o vlas není. ()

MartinTerran

Místo dokumentu o kapele Doors to spíš byl dokument o frontmanovi Morrisonovi. Svůj život zcela podřídil motu: drogy, sex a rock 'n' roll a tak se není čemu divit, že jeho život nebyl moc dlouhý. Celkově o kapele se toho moc nedozvíme jen je zkráceně ukázáno založení kapely a také to že pro své výstupy nebyl zrovna oblíbeným členem kapely. Pro mě celkem zklamání čekal jsem že to bude lepší. Hodnocení: 52/100. ()

DoNotCross

Tohle není klasický pomník slavné osobnosti či kapele, tohle jsou dveře do šedesátých let a jejich hudební scény, místa plného sexu, drog a alkoholu. Je vlastně úplně jedno, jaký máte vztah k "The Doors", své si tu najdou milovníci dobrých filmů, tragických příběhů a charismatických charakterů. Jima Morrisona není snadné zařadit, ve snímku v sobě má citlivého poetu, charismatického frontmana ale i egoistického vyhulence, kterého byste nejraději odstřelili. Jeho hudba je ale po zásluze legendární a díky tomuhle bijáku můžete pochopit proč, neboť Stone dokáže vystoupení skupiny geniálně ilustrovat filmovou řečí. Psychedelický film z psychedelické doby. Jime, odpočívej v pokoji. ()

pestak

Stone nechává diváka prožívat atmosféru konce 60 let. Životní pocity generace květinových dětí i z mnoha negativními rysy jako válka ve Vietnamu,rasová diskriminace atd. Stone líčí důležité okamžiky The Doors obrazová stránka dodává filmu téměř dokumentární charakter.Val Kilmer který je ve filmu od Jima Morrisona naprosto k nerozeznání se podařil nejlepší herecký výkon ve svém životě. ()

Mire

Ako nefanúšik a neznalec tvorby tejto legendárnej skupiny hodnotím tento film ako veľmi dobrý. Myslím si že Val Kilmer stvárnil excentrickú ikonu šesťdesiatych rokov vierohodne. Tie veci čo stváral alebo hovoril Morrison na koncertoch musia byť určite doživotným zážitkom všetkých ktorí mali šťastie sa koncertov The Doors zúčastniť (predovšetkým tých ktoré sú v tomto filme zobrazené). Film obstojne načrtol aj atmosféru tej doby, keď boli The Doors hviezdy a vonku zúrilo hnutie hippies. No a hudobný doprovod? Na rock 'n' roll dosť psychedelické, takejto muzike neholdujem, ale "Riders on the Storm" (jedna z dvoch pesničiek čo od nich poznám) si rád vypočujem, má zaujímavú atmosféru. Nevieme síce, koľko zo scén zobrazených vo filme sa zakladalo na skutočnosti a či neboli náhodou trochu prifarbené, ale Oliver Stone odviedol celkovo veľmi dobrú prácu a tento film je peknou ukážkou toho ako má vyzerať životopisný film. ()

0verseer

Dokonalé. Po každej stránke. A pritom priam neuveriteľné, že všetko naspieval samotný Kilmer, z ktorého tu Stone vydoloval vskutku maximum. The Doors a najmä Morrison dokázali s pomocou drog premeniť na drogu aj samotnú hudbu, ktorá je aj po niekoľkým desaťročiach rovnako návyková ako v čase hyppies, keď vznikla. A Stone to dokázal natočiť tak, že divák získava pocit cestovania v čase späť do dôb, keď svet uchvacoval a šokoval spievajúci básnik Jim Morrison. Bravo! ()

adamix

Bohužiaľ nie moc dostačujúci počin od profíka Olivera Stonea. Svojimi psychadelickými prvkami vyvolávajúcich v divákovi obrazné delírium pripomína Gilliamov FEAR AND LOATHING IN LAS VEGAS. Kilmer akoby z oka vypadol legendárnemu šoumenovi Morrisonovi. Jeho monológy sú síce často odveci , ale pre zobrazenie jeho duševne nevyrovnanej postavy sú užitočné. Burácajúce rockové koncerty sú bravúrne. Raz atmosféricky chladné (This is the end) alebo plné energie a nahoty (Miami, 1969). Malým plusom je čarodejnícky rituál. To je tak maximum, čo dokáže zaujať. Zvyšné postavy o ničom, na čele s otrepanou Meg Ryan, ktorej postava ničím nezaujme. Dejovo slabé, príbeh sa celý čas nikam nehne. Je síce plný excesov a koncertov ale to na životopisný film nestačí. Miestami dosť zdĺhavé a častokrát sa mi stalo, že som zíval a pohľadom unikal preč od obrazovky. Na prvýkrát to pokojne stačilo. Hodnotenie však ostane na 3*. ()

Není Kravitz jako Hendrix

Není Kravitz jako Hendrix