Dívka na koštěti

Pohádka / Komedie
Československo, 1971, 76 min

Předloha:

Hermína Franková (kniha)

Petra Černocká, Jan Hrušínský, Jan Kraus, Vlastimil Zavřel, Michal Hejný, Jaromír Spal, Vlastimil Hašek, Vladimír Menšík, František Filipovský, Zdeněk Dítě (více)

Komu by se chtělo být tři sta let po škole. Mladé čarodějnici Saxaně rozhodně ne. A tak není divu, že využije první příležitosti a uteče do světa lidí. Ředitel školy za ní vyšle starého vysloužilého upíra, aby ji hlídal a přivedl zpět. Jenže Saxana po návratu nijak netouží a jedinou její starostí je sehnat babské ucho. Stačí totiž lok odvaru a cesta zpět mezi pohádkové bytosti je navždy uzavřena. Protože však byla vždycky nepozorná, netuší, že nejde o opravdové babské ucho, ale o bylinkový vývar z šalvěje přeslenité. Mladá čarodějnice se dostane do řady potíží. Nejprve s partou Mikiho Rouska a nakonec i na psychiatrii. Její pobyt mezi lidmi je poznamenán řadou zdařilých i nepovedených kouzel, ale také poznáváním zcela nového citu - lásky, zejména díky sympatickému Honzovi. (TV Nova)

Attta

Taková typická česká odreagovačka, která nikdy nezklame. PS: Ten Kraus a ta banda je tam stejně nejlepší! :) ()

Rodriguez

Václav Vorlíček se komediální pohádkou Dívka na koštěti vytáhl před širokým publikem. Kdo by neznal čarodějnickou dívku Saxánu, která utekla ze země kouzel, skřítků a jiných bytostí. Ale i ve skutečném světě se najde zlo, se kterým se bude muset utkat. 100% ()

Nach

Klasika Václava Vorlíčka, která je po dějové i efektové stránce mnohem efektivnější, než o 30 let později natočená kravina Saxána. Dodnes tleskám hercům v hlavních i vedlejších rolích, kameramanovi, efektům, režii i scénáristům. Prostě správná pohádková komedie v níž chybí jen to, aby Kryštof Kolumbus přijel lodí vodovodem. 80% ()

4daPeace

Verdikt: Klasika, kterou videli snad vsichni v CR, takze ani nepredpokladam, ze tento ci jiny komentar k tomuto filmu, bude nekdo povazovat za rozhodujici jazycek na vahach, zda videt ci nevidet. ()

zuzinka2

Další výborná pohádka od Václava Vorlíčka, zatímco Popelka byla hlavně romantická, tady převládá vtip. Skvělá jePetra Černocká, která jako herečka příjemně překvapila, ale i ostatní herci jsou velmi dobří. P.S. Skvělé je jak na konci Saxana hledá babská ucho. ()

tomtomtoma

Velmi příjemná pohádková komedie o mladé čarodejnici Saxaně (mladicky půvabná Petra Černocká), kterou už nebaví její pohádkový svět a rozhodne se utéci do světa lidí. Zde poznává nové věci a to se jí tak zalíbí, že se rozhodne zůstat a tak začíná boj s časem, aby mohla v tom lidském setrvati napořád. I když původně utekla pro nechuť k učení ve škole a v tom si zřejmě moc nepomohla. Pomáhá jí mladý žák Honza Bláha (Jan Hrušínský), který se do ní zakoukal. Samozřejmě nesmějí chybět naschválníčci, kteří jí chtějí jen využívat, v čele s Miky Rouskem (výborný Jan Kraus). Za ním stojí další darebáci Adámek (Vlastimil Zavřel) a Bujnoch (Michal Hejný), ale ti všichni jsou nakonec po zásluze potrestáni. Další výborné postavy: školník v čarodějném světě a upír (Vladimír Menšík), který se také rozhodne zůstat ve světě lidí, ředitel školy (Zdeněk Dítě), ředitel čarodejnické školy (Josef Bláha) se čtyřma rukama, učitelka Pešková (Jana Drbohlavová), pacientka psychiatrie (vynikající Helena Růžičková), která si po příchodu Saxany konečně libuje, že je v pořádném blázinci a zřízenec zoologické zahrady (Lubomír Kostelka), který pravil: "U vás je po ránu tak veselo. Sem budu chodit častěji!". Zkrátka klasická pohodová pohádkově bláznivá komedie. ()

ash99

Ne-ne-nezabudnuteľná česká komédia pri ktorej aj zabudnete do akej vekovej kategórie vlastne patríte.Čáry-máry, humor, nadmieru príjemný herci, humor, čáry-máry. Čo si viac želať, kultový snímok. ()

Amroth666

V nejmenších letech obdiv a radost, v pozdějším věku neskutečná patlanina, kravina, hnus a humus. Název se ode dne, co jsem tomu filmu dal dvě hvězdy jmenuje ____ Děvka na koštěti. ____ Jen za to dětství dávám 2 hvězdy. ____ ()

C0r0ner

Na rok 1971 nevídané efekty dělají ze Saxany přelomový film. K tomu je to docela slušná zábava a příběh je více než originální. Svého času jsem to viděl snad desetkrát, takže možná proto to není za plnou palbu, ale i tak se jedná o velmi dobrý film a klasiku československého filmu. 90% ()

gabin(a)

KK aneb Kouzelný Kraus! Ten je tam totiž úplně nejlepší. Díky tomuto filmu také vím, jak vypadá oblíbený český herec v křížovkách: Spal. ()

Sammya

Jako malá holka jsem tenhle film měla ráda a i teď se na něj podívám s potěšením, ale spíš už z recese a občas se musím i něčemu smát, ale pořád platí, že je to jedna z těch lepších českých filmových pohádkouvých klasik. Hrušínský ze mi jako mladý kluk vždycky líbil :D ()

emo

Dnes už klasická rozprávka o modernej čarodejnici. Petra Černocká zaujme čertovsky krátkyni miniiiiisukňami... ()

Mol

Klasika, na kterou se nezapomíná. Petra byla tehdy kočka. Tak co zdržujete? My jedeme světit kostel do Švýcarska. Jeď, vole! ()

WolfR

Dívka na koštěti, Česká klasika! Nezapomenutelný “jiný“ pohled na kouzla a čarodějnice! Skvělé fórky a dokonalá herecká sestava v čele s mladou čarodějkou Petrou Černockou. Tři výtečníci na konci, v různých vozidlech a v různých profesích, to už je jen taková perlička :-). 5 hvězd. ()

KajusaK

Jeden z nejlepších českých filmů, který stojí opravdu zato. Naprostá dokonalost, krásná pohádka..Petra Černocká skvělá.. ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora