Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

Metalgirl20

Film o zmařených snech, svobodě myšlení, zkostnatělých lidech, ideálech a ostatních věcech, které vás nutí k zamyšlení. Moc zajímavá záležitost, mohu jen doporučit. ()

viking515

Po zhliadnutí filmu som na mysli len : "Carpe Diem"a Walt Whitman. Postava Robina Williamsa mi pripomína reálnu postavu mojej učiteľky slovenčiny na gymnáziu, vďaka ktorej som sa začal fanaticky čítať knihy, vzdelávať sa, poznávať samého seba a hlavne žiť si život, ktorý ja chcem žiť. Takého učiteľa prajem každému žiakovi, lebo učiteľ nemá len učiť ale aj vychovávať svojich žiakov. ()

Bruce0659

Majstrovské dielo! Vynikajúci námet a nadčasová téma, príbeh o učiteľovi, ktorý dokázal prebudiť v žiakoch potenciál, chuť žiť naplno a ísť si za svojím cieľom. Okrem dojemného záveru sa mi páčila postava profesora Johna a jej slová, ktoré prehovoria do duše aj divakovi... ()

Tady_me_mate

Kdo viděl a nelíbí se mu to, ten žije hodně smutnej život. Fakt se asi nejde víc posrat, než dát tomuhle filmu špatný hodnocení. ()

Elanornegra

Velmi netradicna tema, skvelo ponata s vybornym obsadenim. Spomienky na vl. mladost boli opat zive. Vskutku skvele dialogy a strhujuci zaver s vybornym Robinom Williamsom na cele. Carpe diem! 95% ()

budejovice

Skvělý scénář, námět i provedení filmu daly dohromady umělecké dílo. Překvapil mě Robin Williams v roli charismatického učitele, který doslova probudí své studenty k životu. Tento námět není ojedinělý, ale tady je originální v tom, jak na takového učitele reaguje školský sbor - jako ve skutečném světě, kde pro plnění snů není moc šancí. Film nás provádí střety mezi ideály a marností. Učitel se snaží naučit své sedmnáctileté studenty samostatně myslet. Jedná se o nadčasový snímek a působí jako protiklad současné konzumní doby. ()

Lazy87

Tento film by měl být povinen pro každého. Co se stane asi moc lidí nepřekvapí, osobně mi přišlo, že jsem ten film už viděl. No a možná jsem ho viděl... Carpe diem! ()

adzedan13

"Oh captain, my captain" Původně jsem byla přesvědčena, že dám čtyři hvězdy. Některé scény mi přijdou zbytečné a děj se místy docela táhne. Závěr mě ale zasáhl tak, že jsem změnila názor a dávám plný počet. Tento film doporučuji každému, má prostě svoje kouzlo. Učitele, jako je John Keating by chtěl mít snad každý. ()

Akinaz

Ó kapitáne, můj kapitáne... naprosto dokonalý příběh se studentského prostředí o jednom výjimečném učiteli, který si dokázal žáky získat nejen svým humorem, ale i přístupem k nim a životu. Naučil je samostatnosti v rozhodování a ukázal jim nové obzory. Což se ne všem může zamlouvat. A jak to tak bývá, každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán. Je to film o přátelství, dospívání a hledání se, vyprávěný pozvolným tempem jako, když hraje sonáta a přesně tak to má být. Nezapomenutelné. ()

honza.g

95% - nedaří se mi uvěřit, že až tak zkamenělé vedení školy a celé prostředí by bylo v USA možné, na přelomu 50. a 60. let. Nicméně příběh teenagerů v prostředí, ve kterém zvítězila představa, že něco jako puberta je možné zcela eliminovat, je opravdu silný ("Mít vlastní názor? V 17 letech? Nesmysl!"). Spoiler (skoro): Rodiče, kteří důsledně ignorují osobnost potomka a formují ho dostatečně tvrdě do ideálu podle svých představ [z jiné doby], ho vlastně jako svébytnou bytost vygumují a místo něj vytvoří jiného člověka. A myslí si, že na to mají právo, vždyť ho zplodili a mnoho let udržovali při životě. Vtip je v tom, že s nástupem puberty už moc gumovat nedá. ()

Markusak

Tomuhle říkám opravdu hodně dobrý film. Takhle má vypadat předávání myšlenky. Film báječně poukazuje, co, jak a proč je důležitá metoda výuky. Poukazuje, že nalezení sebe sama a zjištění své geniality, je mnohem podstatnější než nějaká vzdělanost. Společnost mrtvých básníku se snaží inspirovat básněmi a každému to jde nějak. Robin Williams zde zahrál snad nejlepší roli, jakou jsem s ním viděl. Určitě by měli vidět ne učitelé, ne žactvo, ale VŠICHNI! Už hodně dlouho jsem neviděl takto inspirující film a to jsem jich viděl dost! ()

agamazx

Tento film ma trochu nudil, ale dopozeral som ho dokonca. Robbie Williams v tomto filme podal fakt kvalitny vykon, a celkovy dojem a atmosfera mi prisiel na vysokej kvalite. 4* ()

burg

Každá věc a stejně tak i film chce svůj pravý čas. Na tenhle film jsem se chystal snad deset, patnáct let, až konečně přišel dnes ten den D. Fakt nechápu, proč jsem s tím tak otálel... A pořád nechápu, co kdo na té poezii má, i když to nechápu o mnoho méně! ()

Richmond

Kecací film. Áno, pre niekoho nezaujímavé a z veľkej časti nudné. Ja som mal kecacie filmy vždy rád, obzvlášť keď majú čo predať... 95% 5* ()

tehol

jeden z nejlepsich filmu vubec asi, ac se tak uplne netvari a ackoli ten patos by mohl pusobit az parodicky. diky hereckym vykonum se to ale nikdy nestane.██████ co bych vypichl je ta kinematografie kazde sceny, vypiplane do posledniho detailu, v kazdem okmaziku, kdy robin zacne vyucovat vite, ze prijde neco skveleho/zajimaveho a kamera to nasnima nezapomenutelne. ()

Tucne.prasa

Námet fajn, herecké výkony výborné, ale režisérsky slabé. Ťažko sa dalo uveriť tomu, že chalani vo voľnom čase tajne recitujú básne. Tým padla nosná premisa filmu a on časom začal nudiť. Na tému "hĺbok a výšin poézie" by sa patrilo urobiť oveľa hodnotnejšie dielo. Ale faktom je, že v čase natočenia film asi pôsobil silnejšie ako dnes. ()

Cheshire42

U filmu máte zprvu pocit pohody, takovou tu vysněnou ideu  života na internátní škole, parta kamarádů co drží basu, mají svůj tajný zakázaný klub, všechno vychází, vše je fajn. Zároveň se to tedy mísí s pocitem lehké zoufalost potože by bylo fajn mít taky takový kamarády... Za to od druhé poloviny je zase silný pocit satisfakce, když věci vychází všem hrdinům, kterým od začátku fandíme. A tu máme i po (pro mé slzné kanálky devastačním) konci Neilla při jeho posledních slovech "I was good, I was really good", protože to krásně zapadá do prologu té ikonické sbírky básní. Výkon Robina Williamse snad ani nepotřebuje zdůraznění, doslova nemůže něco zahrát hůř než nadprůměrně. Takže ve finále je to film nabušený emocemi a jestli s někým nehla nějakým způsobem poslední scéna s "Oh captain, my captain" tak nemá srdce. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd