Není snadné vystoupit z davu a slyšet křičet svůj vlastní hlas! Začíná další školní rok a na chlapeckou akademii ve Vermontu přichází nový učitel John Keating (Robin Williams), aby zdejší studenty učil anglické literatuře. John praktikuje velmi nezvyklý způsob výuky, čímž si své studenty nejen získá, ale hlavně je naučí mnohem více, než by se mohli dočíst v knihách. Stane se jejich vzorem a oni se rozhodnou, že budou pokračovat v tradici Společnosti mrtvých básníků, které byl John dříve také členem. Nemají však tušení, jaké následky to může mít… Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. (Česká televize)

SLPHR

Film ukazuje, kam až mohou dojít situace, pokud se bude utlačovat svoboda, seberozvoj, kritické myšlení a intelekt jedince. Poselství je, že by jsme si měli na vše dělat vlastní názor a nenechat se strhnout davem a dělat v životě to co nás naplňuje. Robin Williams zde hraje famózně, ale to v každém snímku. A zahanbit se nenechají ani herci studentů. ()

drsny_hery

Jeden z těch výjimečných filmů, které vám dosud pravděpodobně unikají. Od začátku víte, o čem to bude a jak to musí skončit, přesto hltáte každou minutu. Filozofické dílo, charakterní postavy v dorosteneckém obalu a klasický Robin Williams. A něco navrch pro nás, kteří zažili elitářskou školu nebo žijí život podle táty ve stínu starších sourozenců. ()

Sejkorka

Další z nenápadných filmových klenotů režiséra Petera Weira získal Oscara za scénář a obdržel další tři nominace za film, režii a nejlepší herecký výkon pro Robina Williamse. Kromě něj můžeme v dojemném příběhu o svobodě ducha a nepodrobení vidět také začínající hvězdy Ethana Hawkea a Laru Flynn Boyleovou. Strhující drama o  tom, že člověk by si měl užívat každý den a jít za svými sny. Bohužel, někdy k tomu nemá ideální podmínky, ale jen stádo tupých hlav, který mu chce nalajnovat jeho život. ()

typa

Film, ke kterému se pravidelně vracím. Carpe diem, aneb umět život skutečně prožít. Hlavní postava je učitel ztvárněný Robinem Williamsem, který roli zvládnul bravurně. Představuje učitele, který nebere své povolání jako zaměstnání ale jako poslání, jak mladým lidem prostřednictvím literatury otevřít oči a naučit je samostatně myslet. A daří se mu to. Závěr mě vždycky dojme k slzám. ()

Nag0

Sonda do adolescentného života ekonomicky privilégovaných tried, ktorá so sebou prináša neprekvapivo alternatívny súbor problémov tejto demografie. Príbeh skupiny kamarátov uväznených v niekoľko úrovňovej autoritatívnej sieti domáceho a akademického prostredia, kde samotné uvedomenie si dôležitosti vlastných potrieb bolo systematicky vytesnané na okraj spektra dôležitosti. Zlom nastáva v predstavení antagonistu načrtnutých sfér autority, ktorý prináša revolúciu v myslení skupiny chlapcov, zlom, ktorý započne eskaláciu udalostí ktoré budú mať dlhosiahle a rôznorodé následky na ich životy. Či už sa jedná o následky pozitívneho alebo negatívneho charakteru, škála individuálneho či skupinového jednania poskytne priestor pre pestré zachytenie prerodu postáv, posunu ich motivácií a celkovo krásnej výpovede o tejto skupinovej rebélií, ktorá v nejednom určite podnieti aspoň nejakú dávku sebareflexie. ()

TOMjohanik

Lituju, že jsem to neviděl dřív. Už hodně dlouho jsem nezhledl nic lepšího. Ničím moc zvláštní námět se povedl převést na plátna a obrazovky podle mě téměř dokonale. Děj se točí zejména kolem skupiny dospívajících chlapců, kteří inspirováni novým učitelem vytvoří společenstvo a pomalu v sobě probouzí jedinečné nápady a různými způsoby se úspěšně i neúspěšně snaží vymanit z řad. Film k divákovi mluví v mnoha rovinách a dá se tedy na něj pohlížet více než jen z jednoho úhlu. Studenti chlapecké školy jsou perfektně obsazeni, stejně jako excelující Robin Williams v roli neortodoxního učitele. Snímek, jak jen citlivě to jde, hovoří o velmi vážných tématech a místo toho, aby rozhodnutí hlavních hrdinů nějak démonizoval nebo se snažil šířit osvětu, se snaží hledat v nich poezii (jak název snímku napoví). Film moc doporučuji. ()

MsBrambora

Tento film jsem si pustila naprosto spontánně při jednom dlouhém podzimním večeru a musím říct, že se jednalo o obrovské překvapení, protože jsem absolutně nečekala, že se jedná o tak inspirující a nádherný snímek od režiséra Truman Show. Příběh sleduje partu studentů, kteří dostanou nového učitele literatury hraného fenomenálním Robinem Williamsem. Ten je naprosto nadchne do poezie pomocí latinského moudra – Carpe diem – užívat si života. Proto kluci založí tajný spolek, kde si čtou básně. Jeden z nich – Neil má ale vášeň pro divadlo a jeho otec ho nechce v tomto snu podporovat. Druhá půlka tohoto filmu se pak točí kolem toho, co je tento mladík schopen udělat pro svoji vášeň. Je to umělecké dílo, které nás poučuje o tom, že bychom si měli vážit podpory druhých a jít si vždy za svými sny. Také ukazuje vliv učitelů na žáky a dokazuje, že se správným přístupem si studenti mohou kantora velice oblíbit a že ten je zase může ovlivnit více, než si myslíme. ()

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Zemřel herec Norman Lloyd