Bláznova kronika

Československo, 1964, 82 min

Píše se rok 1625, v zemi zuří třicetiletá válka a o Čechy mezi sebou bojují habsburský císař Ferdinand II. a dánský král Kristián IV. Pro mladého vesničana Petra to znamená, že ho dříve nebo později chytí verbíři z té nebo oné strany. A tak se i stane. Petr sice brzy uteče z královského vojska, ale pro změnu ho i s verbířem Matějem zajmou vojáci císařští. Oba zajatci se spřátelí. Jednou se jim podaří zabloudit a nalézt pokladnu plnou zlata a šperků. Petra bohatství nezajímá, ostatně na další cestě najde poklad ještě větší: krásnou opuštěnou dívku Lenku. Ani teď však nemá od vojenských náhončích pokoj a opět se dostává do zajetí. Protože si však místo vojenského mundúru oblékl noblesní šaty, čeká ho trest snad ještě horší než služba v armádě: sňatek s komtesou Veronikou… Rozverná veselohra ze smutných časů třicetileté války je dílem scenáristy a režiséra Karla Zemana. Ten filmu opět vtiskl svůj nezaměnitelný rukopis, známý např. z fantastických snímků Vynález zkázy, Baron Prášil nebo Ukradená vzducholoď. Na scénáři s ním tentokrát spolupracoval jeden z nejosobitějších tvůrců české nové vlny, Pavel Juráček. (Česká televize)

Willy Kufalt

(2x) Tahle dobrodružno-historická fantazie má z filmografie Karla Zemana asi nejblíž k tradičním "šedesátkovým filmům". Mistr Zeman výjimečně nesahá po zahraniční literární předloze, ale překvapivě spolupracuje s jedním ze základních tvůrců nové filmové vlny, Pavlem Juráčkem (Případ pro začínajícího kata). Bohužel, tohle netradiční skloubení dvou tak odlišných tvůrců mě nijak výrazně nenadchlo ani s odstupem času. Kombinací hraného filmu s animacemi, typických pro Karla Zemana, zde ubylo a vedle zábavných groteskních scén a dalších zajímavých legrácek v historických kulisách došlo i na hluchá místa. Pozornost získavají vynikající Petr Kostka v náročné roli a jeho postarší kolega Miroslav Holub, který mi dost připomínal Orsona Wellse v o rok mladším španělském Falstaffovi. Po obsahové stránce pak zůstává satira na třicetiletou válku a ostré hranice mezi šlechtou a sedláky, která v zpracování s důrazem na formu nemá sama o sobě moc čím zaujat. Takže pro mě kvalitní historický biják s kolísavým obsahem. (70%) (Challenge Tour: Rok s najväčšími svetovými režisérmi) ()

Slarque

Tento film je sice právem ve stínu Zemanových nejlepších filmů, ale pořád si v něm natolik vyhrál, že se u toho divák baví. Já jsem tak oceňoval nápaditou animaci na jedné straně, i půvabně předkloněnou Olgu Schoberovou na té druhé. ;-) ()

Flakotaso

Sním svůj třírohý klobouk, jestli tohle neviděl Jerzy Has před natočením svého Rukopisu nalezeného v Zaragoze (možná ho budu muset opravdu sníst, přece jenom mezi oběma filmy je pouze roční mezera). ()

Flego

Kombinácia hraného filmu s animáciou ( nie tak ako si mnohí myslia ) skrýva v sebe romantiku, dobrodružstvo a zábavu, ktorá sa oplatí vidieť. ()

Padme_Anakin

Zemanův filmový svět je podmanivý, hravý, nápaditý i vtipný, k tomu herecký trojlístek - sympatický Petr Kostka, půvabná Emília Vášáryová, báječný Miloslav Holub - to celé výrazně popotáhl, bavili mě a opakovaně rozesmáli.. Příběh mladíka, který před válkou utíká a ona se mu pořád plete do cesty, je poutavý, zajímavý a celkové vyznění o mocipánech, obyčejných lidech a válce trefné a pravdivé.. ()

liquido26

Zábavný historický příběh s velmi zvláštní poetikou a nádhernými triky, které připomínaly Monthy Python. Škoda jenom, že místy trochu nudil. ()

corpsy

Karel Zeman neraz ukázal, že je režijný mág a že dokáže sprostredkovať divákom cestu do fantázie nikde nevidenej, ukázať svety v ktorých sa miešajú karikatúry s hrdinami, krásne ( ohrozené ) dámy a vtipné situácie. Tu dokázal iba jediné, že je režijný mág ( a obdivovateľ ženskej krásy ). ()

Historik

Mám velmi rád filmy Karla Zemana, jsou originální a podmanivé. Bláznova kronika se mi ale zdá trochu unylejší, pomalejší utahanější, těžko se mi hledá správný výraz. Není to prostě to nejlepší. Ale pořád velmi dobré. ()

Sandiego

Sice se zde nekonají pověstné Zemanovy vizuální orgie, ale snímek tím nabývá dobové jednotnosti, která však slouží spíše jako přidaná hodnota atmosféry. Příběh není nikterak složitý, ale zato krásně paradoxní a s velmi vděčnými až gagovými scénami. Trojice v hlavní roli je velmi sympatická, hlavně požitkářský Holub a navíc ji přihrává Effa v typicky záporné roli či skvělá minirolička Menšíka. Ty zaručují příjemnou podívanou, i když oproti ostatním mistrovým dílům neslibující trvalý zážitek. ()

fragre

Výtvarně a trikově dokonalý film. Děj je vlastně lehkou variací na pikareskní romány. Hrdina je příslovečnou rukou osudu vhozen do proudu „velké historie“, který s ním smýká nahoru a dolů, od paláců k žalářům a zpět, přičemž barvité osudy hrdinovy slouží autorovi k tomu aby ironizoval tu velkou historii, velkou politiku, a ušlechtilé mravy vládnoucí třídy. Libí se mi kultivované plebejství tohoto filmu. ()

topi

Překrásná dobrodružná podívaná z doby třicetileté války v režii Karla Zemana. Originální, nenapodobitelný snímek s klasickou Zemanovou hranou a animovanou tvorbou. Výborné herecké obsazení - mladý Petr Kostka a krásná Emília Vašáryová. Dále skvělý Karel Effa, Miloslav Holub, Eduard Kohout nebo Vladimír Menšík v roli malíře, který ve filmu nedopadne vůbec dobře. Pěkné vykreslení nesmyslnosti jakékoliv války precizně doplňuje parádní hudba Jana Nováka. ()

slunicko2

Vidění světa Karla Zemana je originální, zajímavé, osobité. Mně ale moc nesedí. Nicméně postupně si mě film získal spoustou výborných nápadů a atmosférou, kterou bych u podobného díla nečekal. ()

YURAyura

Takove to bylo nejake podivne podprumenre - cekal jsem neco vic, jako v jinych Zemanech - sice vyborne kulisy a prostredky, ale ten pribeh... ;[ i kdyz se za nim da hlavni myslenka vypozorovat za prvnich 10 minut a potom uz je to porad dokola... pekne ale nudil jsem se ()

Laurent

Karel Zeman nám názorně ukazuje až jak levně lze natočit film. Viděl jsem pouze 20 min, během kterých jsem měl šanci vidět, jak namísto deště někdo kropí konví před kamerou a že se od 60. let venkovní mikrofon nezměnil. ()