Paul Scofield v přepisu známé divadelní hry o historickém konfliktu Sira Thomase Morea a krále Jindřicha VIII... Sir Thomas More (1478–1535), známý londýnský právník a spisovatel (autor Utopie) a od r. 1529 i kancléř, se dlouhá léta těšil králově přízni a přátelství. Země však potřebovala následníka trůnu, jehož Kateřina Aragonská nedokázala králi dát. A Anna Boleynová byla tak mladá, tak půvabná – a navíc tak plodná! Jaký div, že král zatoužil po změně. Všichni jej chápali, všichni podporovali jeho plány na rozvod. Jen Thomas More, na jehož mínění Jindřichovi záleželo nejvíc, ne... Slavný filmový přepis známé divadelní hry (pamětníci si možná vzpomenou na skvělou pražskou inscenaci v Realistickém divadle s Jiřím Adamírou v hlavní roli!), který v r. 1966 získal celkem šest z osmi Oscarů, na něž byl nominován. Režisér Zinnemann dokázal vynikajícím způsobem skloubit verbální i obrazovou stránku filmu – podařilo se mu zachovat a přetlumočit celý náročný text, aniž by tím oslabil vizuální působivost díla. O jeho apriorních kvalitách svědčí ostatně i fakt, že se Zinnemannovi podařilo získat doslova hvězdné obsazení i pro ty nejmenší roličky (kardinál Wolsey Orsona Wellese má jen dvě krátké scény, Anna Boleynová Vanessy Redgraveové je de facto němá epizoda!). (Česká televize)

Han22

Poslední film roku 1966 jako vždy vyhrazen pro oskarovku. Tuhle jsem chytil cca před 20 let na ČT2 a byl a je to slušný film, klidně i historický film roku 1966. Král Jindřich VIII. se rozhodne vzít si novou manželku a protože církev je proti, vyhlásí odluku od církve, ustanoví se hlavou anglické církve a sňatek si prosadí. Thomas More je hluboce zásadový právník, který pevně věří v Boha a církev a rozhodne se tomu postavit tím že se vzdá titulu a k celé situaci mlčí, což krále a jeho věrné štve a rozhodnou se ho zničit. Paul Scofield je fantastický, vždy ví co říct a celou dobu jsem čekal na co ho dostanou. Dobře hrají i Shaw, odpudivý Welles a neméně odpudivý začínající John Hurt. Slušný 4* film, který je ale spíše akademickou záležitostí, navíc dost zidealizovanou (More nebyl rozhodně žádný svatý muž). Za srdce nechytne (kromě scény s ženou ve vězení) a rozhodně to není žádná nesmrtelná klasika. Oscar za nejlepší film nevím nevím, našel bych v roce 1966 pár lepších filmů. Historický film roku 1966. ()

Mikino00

Spíše to na mě působilo jako divadelní hra, herecké výkony jsou na vysoké úrovni, historicky je to zajímavý pohled na tehdejší situaci, ale přece jen to chtělo oprostit se od té divadelnosti a nabídnout divákovi něco více, délka filmu není divákův nejlepší přítel. ()

lemonova

Dnes sa stínajú hlavy trochu inak.. ale dokážeme si vôbec predstaviť, že by sme si nechali "iba pre principiálnosť" zoťať tú svoju? ()

mira.l

Herecké výkony, kostýmy, výprava, výborné. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že to nemělo grády, poutavost, kterou tyto britské historické filmy obvykle mají. Připadalo mi to, že to, co se tam dějově odehrálo, by se dalo vyjádřit tak na 60 - 65% stopáže. Bylo to takové nafouklé dějové celkem nic. Sir Thomas More si za svojí pravdou stál. Pokud si za svou pravdou stál v době ne úplně čestných praktik u královského dvora, nebylo to tehdy zrovna dobře. Stál si za svým až tak, že ho to stálo kejhák. Viděl jsem už pár filmů z doby "Tudorovské" Aglie, z nichž mě tenhle zaujal asi nejmíň. Tak průměrně na tři *. ()

Austen

Thomas Moore musel být skvělý chlapík. I když asi nemohl být tak úžasný, jak je to napsáno v této hře. Právník, spisovatel, státník,autor Utopie. Tenhle příběh o svědomí a zbabělosti miluju. Látku, kterou nejde zkazit - nebo-tu si nevybere, kdo by ji zkazil. Miluju obě verze tohoto příběhu, které jsem viděla. A opět, chtěla bych to vidět na jevišti. Divadlo miluju taky. Příběh popisuje slavnou epizodu anglické historie. Jindřich VIII má manželku, má legitimní dceru, nemá legitimního syna/dědice, má milenku, s milenkou chce získat dětice, potřebuje rozvod. Kdopak zoufalému králi obstará rozvod. Papež zklamal, protože neplodná královna pochází z katolické bašty Španělska. Jindřich VIII se chce stát hlavou nové církve (Anglikánské), která mu dá co chce, rozvod. Všichni mu buď z kariérizmu nebo strachu vyhoví. Jediný Thomas Moore odmítne dát, co král chce. Důvod?- svědomí, přesvědčení. Krále pálí svědomí Thomase Moora víc než to jeho. Cíl je, zabít buď svědomí Thomase Moora nebo Moora samotného - legálně samozřejmně. ()

Rattlehead

Povedený historický snímek, který zvítězil v oscarovém klání o jednu trofej nad zcela odlišným filmem - "Kdo se bojí Virginie Woolfové?". V anglických dějinách se moc nevyznám, přesto jsem se nenudil, scénář je velmi dobrý a k tomu připočtěte plejádu skvělých britských herců. Zcela souhlasím s uživatelem Ghoulmanem. Stát si za svou pravdou je cenné, a že se pro svůj postoj nechal popravit? Cožpak nepovažujeme Mistra Jana Husa za jednoho z největších Čechů? Thomas More byl hrdina, a ne blázen. ()

Wecfarien

Téma (životopis sira Thomase Mora) mám v oblibě a tuhle jeho interpretaci považuji za velice inteligentní a vkusné filmové zpracování divadelní hry. Vše podstatné je řečeno a vykonáno, ale nepůsobí to přespříliš moralisticky, zkrátka se jedná o příběh obyčejného muže a jeho svědomí… s představitelem hlavní role, Paulem Scofieldem, Zinnemann rozhodně nešlápl vedle, zážitek ze shlédnutí přetrval dlouho. Zajímavé komentáře: Exkvizitor, Austen ()

mac000

Skvělý britský scénárista Robert Bolt napsal skvělé dialogy, které divákovi předkládají drama, zkotvené sice v historii, ale v podstatě apelující na obecné lidské hodnoty. Ve spojení s přehlídkopu nejlepších britských herců 60. let min. století máme dohromady mimořádný film, který stojí na shlédnutí kdykoliv. ()

ostravak30

Není snadné natočit film, který vysvětlí řadu křesťanských témat, ale hlavně to, proč Thomas More odmítl dát panovníkovi požehnání s rozvodem. Kdyby tak věděl, jaká doba bude o řadu staletí a že rozvod bude v dnešní společnosti na denním pořádku. Je také zajímavý pohled na dobu, kdy si vlastně panovník mohl dělat co chtěl a přitom nemohl. Film je natočen velmi kvalitně i co se dalších aspektů týče, ale to mě zase tolik nepřekvapuje. Kvalitní herci jen doplňují vše ostatní, co se v dobách již minulých dělalo u filmu řemeslně poctivě. ()

pollstro

Příběh sira Thomase Mora, jenž se postavil proti svému králi a zákonu, který uznával legitimitu všech potomků Jindřicha a Anny Boleynové a zároveň neuznával sňatek s jeho bývalou manželkou Kateřinou. More odmítl odsouhlasit přísahu tohoto zákona, načež byl následně zatčen a během velmi sporného a neadekvátního soudního procesu byl odsouzen k trestu smrti. A Man for All Seasons přívětivým způsobem vypráví tento příběh a člověk, který nemá žádné znalosti o tomhle historickém období Anglie, se velmi pěkně orientuje ve veškerém dění a je vcelku škoda, že film nevyužil téhle vlastnosti a nešel ještě víc do hloubky celého příběhu, jelikož zde rezervy rozhodně jsou. Po filmové stránce vynikající, taktéž i herecké výkony perfektní a Paul Scofield v hlavní roli skvělý. Obdivuhodný a zároveň bláznivý příběh o člověku, který se posléze stal patronem a symbolem politiků, právníků. "Not so. Not so, Master Secretary. The maxim is "Qui tacet consentire": the maxim of the law is "Silence gives consent". If therefore you wish to construe what my silence betokened, you must construe that I consented, not that I denied." ()

retrix

Příběh muže, jenž pro svou víru obětoval vše - moc, slávu, rodinu i svůj život. Těžko hodnotit z dnešního pohledu, jestli to byla čestnost, zásadovost, fanatismus či sobeckost, která vedla Thomase Mora až na popravčí špalek. ()

Cycake

Výborně zahraný příběh muže, který příliš věřil v právní systém Anglie, ač sám právník. Výborně napsané, nádherná argumentace, která vychází v případě soudu ze skutečných záznamů (stejně jako původní hra). Taky ale trochu moc černobílé a Paul Scofield v snad až příliš sterilním podání, postava Cromwella by si zaskoužila více pozornosti, ale aspoň tu nemáme přehlídku krásných (často nahých a vzdychajících) žen, sexy Jindřicha VIII. a charismaticky přitažlivého Wolseyho, jak nám příběhy z tohoto období britské historie filmaři v poslední době rádi servírují. ()

quokam

Moje hodnocení sto pro Skvele konverzacni (bez nasili a sexu) historicke drama, ktere se jiz dnes netoci. Vrchol erotiky je zde drzeni se za ruku. Take douhe pomale zabery napr na jezdce v mlze jakoby se do nasi dnesni uspechane doby jaksi nehodily.  Pokud tedy jste spise fanouskem kobry 11 ci Jamese Bonda, misto napr porucika Columba, asi to nebude pro Vas. ale lide, kteri maji radi filmy s presahem, ti si zde nevydechnou. Zamysleni nad dulezitosti svobody svedomi a presumce neviny ilustrovane nad zivotem sv. Thomase Moora. Jedna se o adaptaci divadelni hry. Spolecne se Stastlivcem Sullou doporucuji na povinne sledovani v ramci obcanske vychovy. Plusy: Skvele herecke vykony Paua Scofielda (zaslouzeny oscar), ale napr taktez Roberta Shawna, Leo McKerna ci Orsona Wellse, nádherná výprava, atmosfera. Drobne minusy: Trochu topornejsi Norfolk. A taktéž historicky Thomas Moore nebyl k lutheranum az tak tolerantni, jak je ve filmu naznacena. A mel vice deti.   Citát: Ano, poskytnu pravni ochranu i dablovi, pro sve vlastni bezpeci. Poznamka ke flanker.27 Četl jsem divadelni predlohu, film se ji verne pridrzuje, preci jenom ji napsal scenarista filmu. Motivace protistrany jsou (podle meho nazoru dostatecne) priblizeny v uvodnim rozhovoru Moora s kardinalem Woolseym (KV: myslite si, ze tudorovcu uz bylo na trune dost? Potrebujeme dedice, co s tim udelate? -  TM: Ja se za to denne modlim..)    Ale novou verzi jsem nevidel. ()

gizi

Soudní drama tentokrát ne ze současné americké soudní síně, ale nejméně stejně tak působivé, ale především o síle vůle a přesvědčení, o poctivosti. 80%. ()

272827

Svědectví o tom, jaký je katolicismus rakovina Why Richard, it profit a man nothing to give his soul for the whole world. . . but for Wales!” ()