Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Nachystejte se na komediální klasiku! Když se doktoři Venkman (Bill Murray), Stantz (Dan Aykroyd) a Spengler (Harold Ramis) z katedry parapsychologie nenadále ocitnou na dlažbě, rozhodnou se vydat na cestu lovců duchů - nevábných a občas poněkud drzých potvor. Sotva otevřou dveře, už se jim hrnou první zakázky. Největší výzva ale čeká na stopaře všeho nevysvětlitelného ve chvíli, kdy krásná Dana Barret (Sigourney Weaver) za dveřmi své chladničky objevuje bránu do pekel. Teď mají krotitelé duchů za zády celý svět a je jen na nich, jestli v této nekonečně zábavné akční komedii uchrání Manhattan před totálním šílenstvím! (Bontonfilm)

(více)

Zajímavosti (122)

  • V roce 2019 byly v londýnské aukční síni vydraženy další zajímavé předměty, které se objevily ve filmu. Jednalo se balení Stay-Puft Marshmallows, které se prodalo za 2 460 liber. Největším trhákem se však stala past na duchy, která se objevila v obou dílech. Její konečná cena se nakonec vyšplhala na 186 960 liber. (Jimmy15)
  • V roce 2019 se uskutečnila v Londýně aukce s originálními rekvizitami filmů Krotitelé duchů a Krotitelé duchů 2 (1989). Mezi předměty, o které byl velký zájem z celé aukce, byly kombinézy hlavních postav. Kostým Egona Spenglera (Harold Ramis), který používal ve druhém díle, se vyšplhal na cenu 27 675 liber. Kombinéza Raymonda Stantze (Dan Aykroyd) se vydražila za 30 750 liber a jeho kostým z druhého dílu za 27 675 liber. V prvním díle můžeme vidět i pás, který v hotelu Sedgewick nosí Egon Spengler, za který kupující nakonec zaplatil 12 915 liber, jeho chrániče loktů a kožené boty se pak vyšplhaly na 14 760 liber. Mezi další zajímavé prodané rekvizita z řad kostýmů jsou zelené konečky prstů ducha Slimera, které se prodaly za 1 845 liber. (Jimmy15)
  • Protože na název Ghostbusters měla práva společnost Universal Studios, kvůli svému dětskému pořadu The Ghost Busters (1975), zvažovalo se několik alternativních názvů, konkrétně Ghoststoppers, Ghostbreakers a Ghostsmashers. Práva na použití názvu společnost Columbia nakonec odkoupila za 500 000 amerických dolarů poté, co její výkonný ředitel Frank Price ze společnosti odešel a stal se shodou okolností vedoucím Universalu. (Trajektt)
  • Dan Aykroyd (Raymond Stantz), který se podílel na scénáři, původně zamýšlel, že si ve filmu zahraje společně s Eddiem Murphym a svým přítelem a kolegou z pořadu Saturday Night Live (1975) Johnem Belushim. Ten ale v březnu 1982 náhle zemřel. Murphy dal zase přednost hlavní roli ve filmu Policajt v Beverly Hills (1984). Aykroyd se tedy obrátil na dalšího kolegu ze Saturday Night Live Billa Murrayho (Peter Venkman), který s účastí na projektu souhlasil, byť bez definitivního potvrzení, což byl způsob, jakým často pracoval. Nikdo nevěděl, jestli se vůbec dostaví na plac, jelikož byl před začátkem natáčení nedostupný, ale nakonec přišel. Roli Winstona původně určenou pro Murphyho (a posléze výrazně proškrtanou) nakonec získal Ernie Hudson. (Trajektt)
  • Krotitelé duchů byli prvním zahraničním filmem, který odvysílala první soukromá česká televize Nova (Duoscop)
  • Zelený duch známý jako Slimer, kterého Krotitelé chytí v hotelu, neměl ve scénáři žádné jméno. Členové štábu mu říkali "Onionhead" (Cibulová hlava) kvůli jeho příšernému zápachu, který byl součástí vystřižené scény, v níž duch pronásleduje dva novomanžele. Jméno Slimer ve filmu nebylo (navzdory všeobecnému přesvědčení) nikdy použito a bylo vytvořeno až pro kreslený seriál The Real Ghost Busters (od r. 1986) na základě Venkmanovy (Bill Murray) hlášky: "On mě osliznul". (griph)
  • Známé logo Krotitelů duchů s přeškrtnutým duchem bylo navrženo grafickým designerem Michaelem Grossem, který je známý především jako autor ilustrací na titulních stranách humoristického časopisu "National Lampoon". (griph)
  • Původní verze loutky ducha v knihovně byla zavržena, protože byla údajně příliš strašidelná pro mladší diváky, ale o rok později byla použita pro film Noc hrůzy (1985). (griph)
  • Na storyboardech (které jsou součástí brožury u dvoudiskového DVD vydání) jsou zbraně pro protonové batohy Krotitelů vyobrazeny jako hůlky - dlouhé tyče s koulí na konci. Krotitelé z nich stříleli tak, že švihali zápěstím jako kouzelníci, zatímco mířili hůlkami na duchy. Hůlky byly pro film nakonec pozměněny na laserové zbraně, aby odpovídaly představě, že Krotitelé vytvářejí svoji výstroj z praktického vybavení. (griph)
  • Celosvětová premiéra proběhla 7. června 1984 ve Westwoodu. (Varan)
  • Ve stejný rok vznikla také video hra „Ghostbusters: The Video Game“ a v roce 2009 další stejnojmenná videohra, na které se podílela řada herců z Krotitelů duchů, kteří propůjčili podobizny a hlasy svým postavám. (asdfasdf)
  • Herce Harolda Ramise v roli Egona Spanglera v českém znění daboval herec Jaroslav Kaňkovský. Ramis i Kaňkovský nejenže se narodili ve stejném roce (1944), ale oba také ve stejném roce (2014) zemřeli. (Ištván87)
  • Ivan Reitman velmi podporoval improvizaci komediálních herců, často natáčel různé verze scén a vybral si ty, které se nejvíce osvědčily, ale zároveň se přitom snažil co nejvíce držet scénáře (obzvlášť kvůli trikovým scénám, které musely být pečlivě připravené). (Olík)
  • Scéna, v níž Louis Tully (Rick Moranis) prochází mezi hosty na večírku a všechno komentuje, včetně ceny salámu, byla natočena napoprvé, v jednom souvislém záběru a byla hercovou improvizací. (Alfréda)
  • Bill Murray (Peter Venkman) v rozhovorech potvrdil, že duch tlustého Slimera měl být poctou zesnulému komikovi Johnu Belushimu, který podlehl drogám předtím, než si mohl ve filmu zahrát (Murrayova role Venkmana byla původně psaná pro něj). Dan Aykroyd (Raymond Stantz) o Slimerovi vždy mluvil jako o „duchovi Johna Belushiho“: "Je to prostě pařmen, který se chce bavit." Slimerovo obžerství bylo založeno na Belushiho jídelní scéně z filmu Zvěřinec časopisu National Lampoon (1978). (Alfréda)
  • V závěru filmu se postava obřího Lékořičáčka (Stay Puft Marshmallow Man) původně měla vynořit z vody hned vedle Sochy svobody, aby vynikla její velikost. Scéna by ale byla příliš náročná k natočení a nebyla nakonec realizována. (Alfréda)
  • Dům č. 55 v Central parku, v němž bydlí Dana Barrett (Sigourney Weaver), v podobě, v jaké je vyobrazen ve filmu, neexistuje. Ve skutečnosti má budova pouze 20 pater. Pro film byla prodloužena pomocí dokreslovaček a modelů. Budova ve stylu art deco byla dokončena roku 1930 a nese oficiální jméno 55 Central Park West. Po premiéře filmu se jí začalo říkat "Ghostbusters Building". Nápadným rysem, hojně používaným ve dvacátých letech, je barevné členění fasády od tmavě fialové v přízemí po světle žlutou v nejvyšších patrech. Budova je určena výhradně pro bydlení, a protože nabízí neopakovatelný výhled na největší newyorský park, byt si zde může pořídit jen skutečně majetný člověk. Nejžádanější jsou dva luxusní apartmány v posledním devatenáctém podlaží, které jsou zároveň i nejrozlehlejší. (Posheidon)
  • Auto Krotitelů „Ecto-1“ bylo vytvořené ze sanitky značky Cadillac Miller-Meteor z roku 1959. Pro film byly použité dvě vozidla. Jedno pro verzi před modifikací (jako pohřební auto) a druhé pro finální podobu "Ectomobilu". (Stejšn)
  • Zvukový designér Richard Beggs vytvořil zvuk sirény "Ectomobilu" ze zvukově upravené nahrávky leopardího vrčení, puštěné pozpátku. (Ruuzha)
  • Během prvního uvedení filmu do kin režisér Ivan Reitman pro udržení zájmu vypustil upoutávku, která byla v podstatě reklamou, kterou Krotitelé duchů použili ve filmu. Smyšlené číslo začínající na 555 bylo nahrazeno reálným číslem začínajícím na 1-800, aby na něj lidé mohli skutečně volat. Volajícím se ozval záznamník s nahraným vzkazem od Billa Murrayho (Peter Venkman) a Dana Aykroyda (Raymond Stantz), kteří říkali: "Ahoj, právě teď chytáme duchy." Během několika týdnů mělo číslo kolem 1000 volajících za hodinu. (Kulmon)

Související novinky

Zemřel režisér Ivan Reitman

Zemřel režisér Ivan Reitman

14.02.2022

Nálož filmových novinek a trailerů ze Super Bowlu narušila v noci z neděle na pondělí smutná zpráva. Zemřel totiž legendární režisér Ivan Reitman. Autorovi filmů jako Krotitelé duchů, Policajt ze… (více)

Třetí Krotitelé duchů nabírají obsazení

Třetí Krotitelé duchů nabírají obsazení

03.03.2019

Pokud jste to prošvihli, Jason Reitman (Juno, Lítám v tom), syn Ivana Reitmana, režiséra původních Krotitelů duchů, chystá pokračování, které bude filmově navazovat na druhý díl a v podstatě tak… (více)

O čem budou Krotitelky duchů?

O čem budou Krotitelky duchů?

01.01.2016

Když bych ohlášen reboot Krotitelů duchů s ženským obsazením, spousta fanoušků to nenesla moc dobře. Režie nového filmu se sice ujal Paul Feig, který sklízel ovace za Ženy sobě nebo loňského Špióna,… (více)

Reklama

Reklama