tranquill

"Dýchání samo nestačí... bez dalšího... bez lásky, bez hněvu a bez lítosti je dýchání jenom tikot hodin..." Originální námět, akční scény ala Matrix, ale málo vysvětlování a logiky. Každopádně to mělo na víc. ()

AloeB

Film, který by klidně mohl být výborný. Rozhodně překonává většinu současné áčkové tvorby. Vize orwellovského světa, kde se lidé v zájmu soudružnosti dobrovolně zbavují emocí, je šílená, nepředstavitelná a nechutná, avšak tímto způsobem i dokonalá a výborně propracovaná. Zvlášť, když se hlavní postavou stává státní zřízenec, který je během úvodní scény ukázán jako osoba, kterou bychom rozhodně měli nenávidět a to víc nás pak zasáhne jeho následný přerod. Přestože je Equilibrium o ztrátě emocí, rozhodně jimi netrpí, což se ke konci ovšem postupně vytrácí a namísto toho si místo zabírá klišoidní odboj, který se zřejmě stal jakousi povinností tohoto žánru. Scény s ním shodili film dost níže, stejně jako náhlý obrat syna hlavního hrdiny, jehož charakter a následné vyústění by mohlo být mnohem zajímavější (a o poznání nechutnější), kdyby zůstali u původního konceptu, který je znát z prvních minut s ním. Ovšem největším nepřítelem skvělého thrilleru je jako obvykle přemrštěná akce, kde je znát trocha matrixovské inspirace a která, ačkoliv funguje v první polovině filmu, v druhé mění film v lacinou akčňárnu. Přestože se mi film díky zvratům, scénáři, vizuálu a Seanu Beanovi (jakoukoliv tam byl chvíli), je třeba přiznat, že s některými částmi se tvůrci mohli poprat líp. ()

kluzo

Nechápu hodnocení, která se neustále odvolávají na to, co který film, režisér, scénárista... vykradl, kde co bylo lepší... Bavíte se ještě u filmů? Dokážete se ještě vžít do děje, vypnout a nechat se bavit? Nebo už jen konstatuje, tohle už jsem viděl tam, tohle támhle... Tohle zvládl tenhle režisér lépe... ááá... tak tohle jsem ještě neviděl. Mám pocit, že někteří už ani pocity nemají, což ukazuje, že se čas vyobrazený ve filmu blíží. Za mě byl film natočený skvěle a skvěle mne vytáhl do děje. Neskutečná doba, která se nejspíše blíží, a ze které jde na mne strach. Že je nesmysl, že si budou lidi píchat drogu potlačující emoce dobrovolně? Kolik věci dělají lidé už dnes jen proto, že jim někdo vnuknul myšlenku, že je to správně? Že jim to prospívá? ()

kondor77

Ústřední myšlenka úlně v pohodě. Kdo si dobrovolně drogu nevezme, je snadno podle sociálního chováni identifikován (to známe ze socíku, tam také každý kdo "vyčníval", byl podezřely) a za to souzen. To k některým recenzím předních naivních uživatelů, kteří považují za nemožné, aby většina dobrovolně žrala oblbováky. Akce je skvělá a překvapily i herecké výkony snad všech hrdinů (i těch dětských!). ()

helraiser

Dodnes dobrá podívaná, která šlape neskutečným způsobem. Některé ty akční scény působily docela komicky, závěrečný souboj docela slabota , ale jinak super. ()

Solly

Neházel bych to rovnou do koše. Samotná myšlenka je zajímavá, ale bohužel naprosto nedotažená a místy jsou očividná bezradnost scénáristy. Co však je pro mých 80% je rozhodně choreographie akčních scén. Ta je prostě lahůdková a nutí člověka odpustit chybky jak samotných soubojů tak celého filmu. ()

Lord Fuck

Tenhle snímeček je fakt povedenej. Christian Bale se v něm vrátil do starejch dobrejch časů Americkýho psycha. Srovnání s Minority report není od věci. ()

Carreen

V poslední době opravdu jeden z nejlepších filmů jaké jsem viděla a ve srovnání s Matrixem Reloaded, který mě zklamal, mnohem lepší. I když se tyto dva filmy vlastně nedají vůbec srovnat. Ale v každém případě je tento film plný opravdu působivých scén, Christian Bale je dokonalý a charismatický a Orwellovské téma mě fakt dostalo. Je velká škoda, jak tento film jen kvůli špatné propagaci propadl. ()

Zombo

Málokdo si uvědomuje, že je velmi těžké natočit další prvotřídní akční sci-fi s originálním příběhem, akcí, efekty a nebýt pak osočován za kopírování Matrixu. Wimmerovi se povedlo alespoň se těchto kvalit dotknout, což není na začátek režíjní tvorby vůbec špatné. Námět bych neoznačoval přímo za chabý, má něco do sebe a není nejlehčí na zpracování, i když se tváří jednoduše a předvídatelně (bezcitná fašistická společnost po 3. sv.v., odboj, překonvertování "duchovního"). Equilibrium nabízí mrazivou, odstrašující a... emocionální atmosféru (kdo se nebál o štěně?), slušné herecké výkony - pochvala pro Balea - a v neposlední řadě vynikající choreografii bojů a přestřelek. ()

VerteX

Poměrně zdařilé spojení 451 stupňů Fahrenheita, 1984 a Matrixu určitě může slavit úspěchy. Neřekl bych, že jde vyloženě o filmovou vykrádačku, protože pojetí je originální a prostředí dobře zpracované. Je sice fakt, že je totalitní společnost Equilibria viděna velmi zjednodušeně, ale protože má jít spíše o akční sci-fi, dokážu to přejít. Nebýt uříznutého obličeje a velmi hladkého průběhu povstání, byl by závěr o stupeň lepší, ale mohu alespoň pochválit vizuální zpracování. A abych nezapomněl - Christian Bale rulezzz. P.S. po druhém shlédnutí ubírám hvězdičku, scénář je vážně trochu naivní. Jde o velmi dobrý béčkový film :-) ()

duffi

Velmi zajímavý námět a kvalitní zpracování, vynikající a charismatický Christian Bale. Ode mne 4 body. ()

MilesTeg

Přeživší lidstvo po 3. světové válce pochopilo, že další globální válku by už nepřežil nikdo. A tak, aniž by se zřeklo pokroku, přišlo na jednoduchý způsob, jak se uchránit od další války a dalšího násilí. Za vším jsou emoce, city - a ty pokud zmizí, ztratí se důvod proč konflikty vznikají. Prostředek zvaný Prozium si každý muž, žena či dítě vstřikují třikrát denně a svět je v bezpečí. Až na pár „narušitelů“ - odpadlíků, kteří odmítají brát lék a stále cítí. Proto byli vycvičeni tzv. „klerikové“, jejichž úkolem je očistit svět od zbytku emocí. Jedním z nejlepších kleriků je John Preston. Žije sám s malým synem a dcerkou od doby, kdy byla jeho manželka popravena za zločin „cítění“. Shodou okolností jednoho dne John rozbije svou ranní dávku Prozia a nestihne si vyzvednout náhradní v ústavu zvaném Equilibrium. A jak to může dopadnout, když nejlepší zabiják bez emocí začne najednou cítit? /----------/ 451 stupňů Fahrenheita, Matrix, Gattaca, Brazil, Demolition Man a Sexmise. Všechny tyto filmy mi Equilibrium připomínalo, ze všech by se v něm dalo najít něco podobného. Lék proti emocím má hodně společného s replikou „Spolkni prášek“, idylický vyrovnaný svět San Angeles po katastrofě je stejně elitářský a bezcitný jako dokonalé město Librium. Odosobněná architektura Libria jakoby vypadla z filmu Brazil, stejně tak jako jeho úřednická konformita a neúprosná mašinérie zákonů proti lidem. Gattacu připomínají vycepované děti, bezchybné oblečení kleriků a asketický styl interiérů všeobecně, z Matrixu si klerikové půjčili nadnesené bojové výkony a choreografii soubojů vůbec - a bohužel také přílišnou neschopnost protivníků, ale to už v podobných snímcích bývá zvykem. Úvodní scéna s ohněm je téměř přesnou kopií jednání Bradburyho „požárníků“, stejně tak nelegální schovávání knih u lidí, od kterých by se to nečekalo - či vlastně čekalo? Přes to všechno Equilibrium nevyznělo jako plagiát, film podle mne zůstává před hranicí napodobování a stále je pouze inspirován svými vzory. Jeho hlavní devízou je jednoduchý příběh s jasným směřováním k cíli, bez zbytečného sentimentu (ale samozřejmě tam nějaký je, když je to příběh o znovuobjevených emocích), pestré a poutavé bojové scény a vhodně vybraný hlavní představitel - Christian Bale. Jeho vychrtlá kamenná tvář s hustým nízkým obočím a ledovým pohledem kobry je na počátku ztělesněním vyrovnanosti a výkonnosti, takhle nějak si představuji pátera Koniáše. Každá změna jeho výrazu později je pak okamžitě vidět, jednoduché náznaky (pohyby očí, chvění rtu, pozvednutí obočí, sevření čelistí) odhalují vnitřní pochody lépe, než by mohlo tisíc slov. Umocněno je to častými detailními pohledy kamery do obličeje nebo do zrcadla, protože John Preston se na sebe často dívá. Jeho syn je typem malého bezcitného parchanta, před kterým se musí mít na pozoru i jeho otec. Známé tváře - Sean Bean si zahrál jeho prvního kolegu Patridge, Angus MacFadyen (známý jako Robert Bruce z Gibsonova Statečného srdce) střihnul výborného hlavního záporáka, Prestonova nadřízeného Duponta, William Fichtner (skvělý slepý astronom v Kontaktu či astronaut v Armaggedonu) podivně nevyrovnaně předvedl vůdce undergroundu Jurgena. /---------/ Film se při své jednoduchosti nevyhnul logickým chybám. Základní předpoklad - přeživší lidstvo po 3. světové válce - mi v této podobě připadá velmi pochybný, zvlášť pokud měla být tyto válka vedená nukleárními zbraněmi. Společnost města Libria je stále ovlivňována projevy svého vůdce - Otce - o nebezpečnosti emocí, ale jeho projevy jsou tak emotivní, že naprosto nekorespondují se svým obsahem. Ovšem je fakt, že jedinou povolenou emocí je obětování se pro společnost, což výrazné vlastenecké projevy omlouvá. A skryté putování štěněte příběhem je natolik bizarní, že jeho poslední výstup musíme chápat jako symbol, protože reálně se na tom místě prostě nemohl vyskytovat. /--------/ Equilibrium je anglicky vyrovnanost či rovnováha, librium je uklidňující prášek. Film přináší jasné poselství - pokud chcete projít životem bez zaváhání a zbytečných problémů, chraňte se podléhat emocím a vybudujte si kolem sebe hradbu, aby se k vám nikdo nemohl přiblížit. Ale na konci života pak můžete zjistit, že ten váš stál za starou bačkoru. () (méně) (více)

Dovlatovka

Nedotažené v oblasti zákazu emocí...když si jako klerik píchám prozium, tak nemůžu toužit po kariéře nebo moci. Třeba ho Diggs nebral, ale na to holt špatnej scénář nemyslí (a je hrozně předvídatelnej scénář). A ta odpudivě digitální architektura a naprosto špatně obsazená Emily Watson, jinak dobrá herečka. * za souboje a ** za Balea. V tmavém kabátě vypadá líp než Keanu Reeves a dokáže udržet moji pozornost v každé hlouposti (i při tom posledním trapném záběru:-) Gimme more of him! ()

markotter

Film inspirovaný Orwellovým 1984 se mi líbil především proto, že při čtení knihy jsem si takhle přesně představoval život v Oceánii. Atmosféra totality s lidskou tváří byla ve filmu moc pěkně vystižená. Proto hodnotím výš, než bych asi u podobného filmu bez tohoto prvku dal. ()

fandalehy

Nebýt toho amatérsky odfláknutého konce, hde Christian Bale naprosto nečekaně, nelogicky a nereálné vymlátí všechny záporné postavy a největšímu padouchovi doslova usekne xicht, bylo by to velice nadprůměrné a koukatelné scify. Takhle musím dát jen 60% ()

Ceberus

Equilibrium se pohybuje ve vodách akčnosti Matrixu a kontroly společnosti typu Minority Report. Téma odboje proti zavedenému společenskému pořádku pak připomíná filmy jako Gattaca, Ostrov, Náhradníci, Vyměřený čas nebo z pohledu hlavního hrdiny nejpodobnější Repo men. Bradburyho příběh "451° Fahrenheita", který jsem četl se zalíbením a který obsahoval poměrně hlubokou myšlenku, bylo pro mě docela nezvyklé vidět v matrixovském hábitu (ne že by Matrix sám myšlenku neměl :-)). Osobně bych raději viděl Bradburyho zpracovaného více daným filozofickým směrem - zvlášť poté, co jsem měl tu smůlu vidět Lovce dinosaurů :-( (adaptaci jiné Bradburyho povídky) - možná se toho v budoucnu dočkáme. Jenže to bych nesměl být fanouškem akčních filmů, aby se mi to nelíbilo. Výtečně zpracovaná akce v rozumné míře tak Bradburyho námětu neuškodila a naopak mu v mých očích pomohla. Herci se v daném "akulturním" a neemocionálním prostředí příběhu nemohli pouštět do žádných velkých citových projevů, což nutilo Balea v odehrání drsňáka bez hnutí brvou. To jistě nadchlo věrné fandy béčkových akčních filmů, ale mně to hrdinu trochu odcizilo a je to jedna z drobností, které brání pěti hvězdičkám. Pokud se vám líbí akční styl tohoto filmu, Kurt Wimmer jej víceméně zkopíroval i do svého dalšího počinu Ultraviolet. ()

Všichni chtějí Arnolda

Všichni chtějí Arnolda