Psychopat Ryan Gaerity uprchl z vězení v Irsku. Do USA jej žene silná touha pomstít se Liamu McGivnymu, který byl před dvaceti lety jedním z členů jeho teroristické skupiny. Ten ale teď žije pod jménem Jimmy Dove v Bostonu a svou vinu se pokouší odčinit obětavou prací u policejního pyrotechnického oddílu. A patří ve svém oboru mezi nejlepší. Jimmy se nedávno také rozhodl požádat o ruku svou Kate, kterou miluje, stejně jako její dcerku Lizzy; navíc hodlá odejít z aktivní služby do funkce instruktora. Než může uskutečnit své plány, nelítostný Ryan poprvé nečekaně udeří… Působivý akční thriller, věnovaný stále aktuálnímu tématu terorismu, natočil režisér Stephen Hopkins (známý tituly Predátor II, Lovci lvů, též jeden z tvůrců úspěšných seriálů 24 hodin či Californication). Úlohu Ryana ztvárnil Tommy Lee Jones (Muži v černém, Tahle země není pro starý, Takoví normální zabijáci), postavy Jimmyho Dovea se chopil Jeff Bridges (Starman, Nebeská brána, Big Lebowski). (Česká televize)

liskam

Jak je možné že tahle pecka má 67%....?? To nechápu. Sice se držím Pravidla,hodnotit pouze filmy které shlédnu bezprostředně,,,, ale tohle je pro mě takové překvapení,že si Hodnocení nenechám ujít..(přez to že jsem tento snímek naposled viděl před mnoha lety). Film má skvělý spád,Herecké výkony Bridgese,Lee Jonese,L.Bridgese a v neposlední řadě Whitakera, jsou skvělé. Celý sníme je napínavý,o nějaké nudě se tu absolutně nedá mluvit.A dokonale využitá hudba. Rozmýšlel jsem se mezi 4* a 5*...Ale jelikož je to tak podhodnocený dávám 5* ()

Javert

První cca půlhodina mohla být svižnější a režisér se mohl vykašlat na ony klasické akční zpomalovačky s výbuchy a hlavním hrdinou křičícím "Noooooooo!" Jinak k filmu žádné zásadní výhrady nemám. Tommy Lee je psychopatický záporák par excellence (U2 už nikdy nebudou znít stejně:)) ()

kingik

Zděšení má jednu velkou výhodu v tom, že nenudí a má celkem dynamické tempo. Scénář není úplně špatný, hlavně výroba trhavin v detailních záběrech má něco do sebe. Herci silně přehrávají. Zatímco Jeff Bridges ještě působí normálně, oproti němu Tommy Lee Jones svého šílence hraje až na hranici sebe parodie, a tak vás jeho výkon i pobaví. V tomto filmu se pořád něco děje, ale snaha o překvapení vázne. 60% ()

rikitiki

Tak hloupě a amatérsky natočené, až to bylo k smíchu. Využita všechna klišé, na která si tvůrci vzpomněli. Zákeřný terorista (či spíše vrah) schválně vyrábí co nejsložitější bomby plné různých serepetiček a odkazů, jakoby jeho cílem nebylo vraždit, ale vyhrát v nějaké pošahané reality show typu: „Vyrob co nejkomplikovanější bombu“. Jeff Bridges mě nikdy nepřesvědčil, že umí jinou hereckou grimasu než pootevřít pusu, takže vypadá jako retard, a ani v tomto filmu nic jiného nepředvedl. SHRNUTÍ: Doporučuji jen jako podkresový film na mejdan s dobře zásobeným barem. ()

Thomick

Podivuju se nad zdejším nízkým hodnocením tohohle filmu. Mně k dokonalosti scházely snad jen výraznější herecké výkony a naopak hrubě přebývaly heroické běhy (v horším případě pochody) s ohňovým pozadím. Nicméně napjatej jsem byl úplně pokaždý, když šlo do tuhýho, a to je hlavní. Zkrátka mi ani tak neučarovaly mohutné exploze, to je koneckonců jeden velký kýč, k naprosté spokojenosti mi stačil nespočet perných chvilek. Navíc - už jen fakt, že "Blown Away" dokázalo udržet i v jednu ráno pozornost někoho, kdo trpí evidentním spánkovým deficitem, je záslužný. :-) ()

Bauer

Rok 1994 byl výbušný, jako snad ještě žádný rok ve filmové branži. Akční nářez v podání Specialisty a dalším takovým filmem zaměřeným na "bouchání" je Zděšení. Tyto dva filmy mají pár věcí společného. Výbuchy. Pomstu a to, že jak Specialistovi, tak Zděšení udělil časopis Cinema pouhých 40%. S tím tedy rozhodně nesouhlasím. Ale vratím se zpět ke Zděšení. Autoři tohoto vydařeného snímku, jako by hráli Poker a dali all in na dvě herecká esa. Dva charismatičtí herci jako je Jeff Bridges a Tommy Lee Jones se jen tak v jednom filmu nesejdou. A právě oni jsou určitě velkým lákadlem. Příběh je sice otřelý, neoriginální a plný kliše, ale to jak padouch umisťoval bomby mně neuvěřitelně bavilo. Konec mohl být teda trošku jiný, ale jak to bývá u většiny filmu, tak závěr je to, co film totálně oddělá, takže na to už jsem si částečně zvykl. Stephen Hopkins není režisér, který by natočil něco převratného, ale musí se uznat, že tady předvedl talent. K tomu všemu vkusně vybrána hudba od U2. Po zhlédnutí jsem si okamžitě sehnal písničky "With or without you" a nebo "I still haven't found what I'm looking for" , jelikož to jsou písničky, které se dají poslouchat dokola a neomrzí. Neměl bych určitě zapomenout na arogantního pyrotechnika Foresta Whitakera. Každá hvězdička zde představuje 20%, takže Cinema dala 40%, což jsou 2*. Já bych to neviděl ani na 60% čili 3*. Ale 80%, které si převedu na 4* vidím jako jasnou volbu! A hlavně, jsou ty 4* zasloužené. ()

Lacike

Jeden z mnoha filmov o pyrotechnikoch a sialenych psychopatoch zo zaciatku 90tych rokov. Ten film sa cely cas nevie rozhodnut, ci ma byt civilnym thrillerom so seriozne zahranym hlavnym hrdinom (Bridges) a jeho rodinkou alebo beckovym akcnym filmom s divoko prehravajucim zaporakom (Jones). Tieto dva styly neustale do seba narazaju a ako celok to prilis nefunguje. Film do velkej miery zachranuju herci, ktori odvadzaju solidny nadpriemer a par efektne natocenych vybuchov. Za zmienku stoji este napinava scena v ktorej sa rodinka vrati domov a vdaka rôznym kamerovym vychytavkam jak od Finchera sledujeme, ci nahodou nieco nevybuchne. Z hercov este zaujme sympaticky stary Bridges a sebavedomy Whitaker. Smrt psa si mohli odpustit. Vysledok je taky nenarocny priemer na jedno pozretie. 5/10. ()

Gary

Tohle byl akční film , jak se patří. Jeff Bridges je dobrý, ale to, co předvádí Tommy Lee Jones, to je skvělé. Vyšinutost, psychopatika a promyšlenost. A ten Jonesův závěr? Fakt dobrý. ()

GeusX

Pěkný napínavý thriller na který se dobře kouká. A když je náhodou v telce, tak se znovu mrknu a ani po letech mne nijak neomrzel či kvalitově nezestárl. Zvyšuji na 4* (viděl jsem: více než 5x) ()

corpsy

Možno na prvý pohľad prehnané hodnotenie, ale mne ten film sadol. Strhujúce a na jedničku natočené explózie ( z tohto pohľadu bola toho roku bola len jedna konkurencia - PRAVDIVÉ KLAMSTVÁ, no možno aj ŠPECIALISTA a SPEED ) a skvelé herecké obsadenie tvoria malý zázrak na poli akčného filmu. ()

Padme_Anakin

Mně se tohle chlapský bum-bác líbilo, má svižné tempo, gradované napětí a úžasný podmaz od U2. Trojlístek Bridges-Jones-Whitaker byl skvělý a nepřehlédnutelný je i tatí Jeffa, Lloyd Bridges. Hra s ohněm může začít, pyrotechnik vs. terorista změří síly ve vyrovnaném klání. ()

Kryton

Skvělý herecký ansámbl, kde Tommy Lee Jones je nechutně chutný záporák. Skvělá kamera a hlavně výbuchy! Takový filmy se už moc nedělají. ()

Adasin

Nejdřív jsem chtěla dát jenom čtyři hvězdy, pak se mi to ale rozleželo v hlavě a dávám pět. Ne vždycky platí, že scénář nelze pozvednout režií a tenhle film je toho důkazem. Zvlášť v některých momentech je sakra napínavý a má úžasné rychlé (ale neuspěchané) tempo. Neméně úžasní jsou pak herci, zejména ústřední dvojice a potěšilo i vidět otce a syna Bridgesovi hrát společně v jednom filmu. Je to nedoceněná pecka, bavilo mě to hodně. 9/10 ()

agentmiky

Tento film se mi velmi těžko hodnotí. Na jednu stranu ten feel devadesátek jsem si užíval plnými doušky, střet hereckých es z nejvybranější smetánky taktéž nebyl k zahození a došlo i na kvalitní praktické efekty plné výbuchů. Jenže na druhou stranu mě příběh neoslovil, zápletka vypadala dost naivně a konec podle mě autoři pěkně odflákli, což považuji za obrovskou škodu. Po herecké stránce si divák absolutně nemůže stěžovat, herci předvedli úctyhodné výkony (neberu to jako nějaké překvapení, holt taková jména jsou zárukou kvality). Tommy Lee Jones podle mě malinko nechal ve stínu svého hereckého kolegu, jeho role šíleného Ira s tendencí nechávat všechno vybuchovat mu sedla jednoduše parádně. Proto mě nakrkl ten konec, kdy jeho pobyt na plátně utnuli zničehonic, to se takovému formátu nedělá. Akce obstojná, výbuchy stály za to. I když ale musím dodat, že pár přebíhání před explozí a ohněm zdigitalizovali a ve výsledku to spíše napáchalo neplechu než užitek. Viděl jsem stokrát lepší filmy. Za mě dávám 57 % ()

kaylin

Tommy Lee Jones je v roli hajzla naprosto skvělý i s tím svým přízvukem, Jeff Bridges se svým otcem Lloydem jsou zase na dobré straně, a přitom to všude vybuchuje nebo bouchnout může. Efektně nic skvělého, příběh celkem provařený, ale prost to má náboj, díky kterému tohle sjedete na jeden zátah. ()