Jízda sedmi statečných

• Česko

Sedm statečných přijíždí

The Magnificent Seven Ride!

Sedem statočných v sedle

Western

USA, 1972, 100 min

• tron

„Prišli vám pomôcť.“ – „Prečo?“ – „Majú dobré srdce.“ V roku 1954 vznikla klasika SEDEM SAMURAJOV. O šesť rokov neskôr fenomenálny americký remake SEDEM STATOČNÝCH s neskutočným hereckým obsadením. V roku 1966 štúdio prišlo so zúfalo matnou dvojkou, NÁVRATOM SIEDMYCH STATOČNÝCH, ale situáciu v nej z posledných síl zachraňoval aspoň elektrizujúci diabol Yul Brynner, ktorý neodolal a na rozdiel od tiež preživšieho Stevea McQueena sa do hlúpeho pokračovania vrátil. SEDEM STATOČNÝCH V SEDLE (1972) je však už vážne mimo. Nevrátil sa nikto zminula, je tu len zopár (pardon, sedem) nezaujímavých postáv. Bezradne sa motajú v nedôveryhodných westernových štúdiových kulisách, uprostred si chalani párkrát vystrelia a na konci väčšina z nich, logicky, zomrie. Tí, čo prežijú, si nájdu prsnaté dlhovlasé štíhle ženy a miesto na zostarnutie. Nefunguje to až tak, že keď sa raz za čas ozve náznak legendárneho hudobného motívu originálu, je to takmer rúhanie. Jedine náčelník statočných, frajer Lee Van Cleef, čo-to zachraňuje, ale oproti Brynnerovi, či komukoľvek z originálu, je mačka vo vreci oproti bengálskemu tigrovi.(21.6.2009)

• MM_Ramone

Po všetkých stránkach zbabraný western. Scenár je úplna fraška. Herci, vrátane Lee Van Cleefa, sú viacej ako úbohí. Ich náramne premotivované výstupy pôsobia v réžii bezvýznamného Goerge McCowana skoro až trapne. Nezachránili to ani akčné scény. Prestrelky a ich trikové spracovanie je na tom rovnako ako všetko ostatné v tomto filme - velice biedne. O nelogickosti viacerých scén sa nejdem radšej ani rozpisovať. Dobrý western mám rád, ale takto si ho teda rozhodne nepredstavujem. *(20.6.2009)

No nevím, asi budu za divného, ale tento díl se mi vcelku i líbil. Jasně na původních Sedm statečných to nemá ani omylem, ale že by to byl zas až takový průser? To se říci nedá. Našel jsem tu několik zajímavých postav, ani souboje a přestřelky nebyli zas až tak špatné. Prostě v mých očích jde o šedý průměr. Nic víc nic míň.(23.11.2018)

• Karamanlis

Rovnaký odvar ako predchádzajúce mdlé pokračovania Return of the Seven (1966) a Guns of the Magnificent Seven (1969), nesiahajúci pôvodným Siedmym statočným ani po členky. Je zaujímavé, ako si Yul Brynner a Lee Van Cleef v 70-tich rokoch "prehodili" úlohy. Kým Van Cleef v roku 1972 stvárnil postavu Chrisa Adamsa, ktorú navždy preslávil Yul Brynner v štvrtom pokračovaní legendárnych Magnificent Seven, Brynner za Van Cleefa zaskočil rok predtým v pre neho typickej roli chladnokrvného pištoľníka Sabatu v jednom z voľných sequelov sabatovskej série s názvom Adios Sabata!(22.6.2011)

5/10 - Inspirováno vším možným, na hony však vzdáleno původnímu filmu z roku 1960. Lee Van Cleef už asi není ten původní Chris, kterého hrál Yul Brynner - co si budeme říkat, charisma Chrise ze Sedmi statečných, příp. Návratu sedmi statečných, už tam není... Že by si Brynner nechal dát facku od někoho ze svých ´podřízených´? A že by se nakonec oženil, nechal se hloupě postřelit, zabít si ženu a v závěru zase vplul do další ženské náruče? Nějak se mi to nezdá... Výsledek ale není o moc horší než předchozí dva díly, proto tak dobré hodnocení.(1.1.2009)