Pearl

• Kanada Pearl

V minulém snímku X se parta mladých lidí vydala natočit film pro dospělé na venkově v Texasu, jenomže to nedopadlo podle jejich představ, a to kvůli staršímu páru Howardovi (Stephen Ure) a Pearl (Mia Goth). Nyní se tento prequel odehrává na stejném místě, a to o několik let dříve během první světové války v roce 1918. Chata, kde se odehrál „masakr X“, byla kdysi během války využívána jako penzion a jedná se o zpětný příběh o tom, jak se Pearl stala osobou, kterou poté byla. (HanzoBureshi)

Brain-D

Velmi silná psychologická hra, kde i když jde o pokračování X, tak je to naprosto něco jiného. Pearla mezi horory, co se roku 2022, tak s Úsměvem nejlepší horor. 90% ()

Skeksis

Keď iba kydáte hnoj, matka vás sekíruje ako fúria a umývate otca v bdelej kóme, tak je jasné, že vám preskočí a minimálne znásilníte strašiaka v poli, zoberiete mu klobúk a vidlami zapichnete zopár ľudí. A ak je náhodou váš najlepší kamarát krokodíl v neďalekom močiari, tak máte tú výhodu, že ho nimi môžete nakŕmiť. Herecké výkony výborné. Horor je podarený, vtipný, páčil sa mi viac ako X. ()

akvatam

Tak toto mi úplne nečakanie vyrazilo dych. Parádny autorský počin, skvelá réžia, super scenár  a absolútne božia Mia Goth. Nič s toho som nečakal a dostal som úplnu pecku. ()

blackkocour

když se to tak vezme, asociálové, (e)mentálové a chronicky psychický dušíni byli ve filmovém odvětví vždycky bráni jako hrdinové, i když z neznámého důvodu. Nejsou to dvakrát nejlepší životní vzory, ale alespoň se v jejich očích dokážeme rozpoznat, a ztotožnit se. Samozřejmě, nemusíme vidlemi každého napůlit, i když by si to někteří zasloužili, ale v našich snech a srdcích, ti chladnokrevní Patrickové a Normanové jsme. Jestli tohle není matka Patricka Batemana, tak už nevím. A Mia Goth je nová herecká extratřída, myslete si o ní co chcete, ona to v tom Holém Údě někde dotáhne.. ()

xLIGHTx

Film dejovo predchádza X-ku, vysvetľuje zvláštne počiatky Pearl, ktorá je v X staršou, sivovlasou ženou... Aj toto Ti West spracoval zaujímavo, viac dramaticky. Minulosť Pearl je príbehom nešťastnej, jednoduchšej dievčiny žijúcej na americkej usadlosti (konkrétne v r. 1918), kedy vystrájala španielska chrípka. Funguje tu s otcom a matkou, pričom manžel Pearl je na vojne. Sama túži po svetlejších zajtrajškoch a má záujem ich aj docieliť, nech to stojí, čo to stojí. Tento prequelový počin je opäť dosť solídny a Mia Goth tu podáva výkon, za ktorý sa netreba hanbiť. Horor to je, len dosť reznutý naznačenou drámou, drastických scén je tu o niečo menej ako v X, ale určite úplne nevymizli, to nie. (Osobne mi isté veci vo filme v niečom trochu evokovali Normana Batesa.) Tak či tak, za štyri aligátorky Thedy, teda, za štyri perleťové hviezdy. ()

sedm.1

V porovnání s X udělal Ti West s Pearl pořádný krok, ne-li až skok, zpět. Zatímco totiž prvně zmiňovaný snímek lze považovat za výstavní hororový přírůstek, Pearl je převážně jen nudným, převážně spíš dramatickým, rozborem jedné jemně vyšinuté hlavičky, kde lze pozitivně hodnotit snad jen výkon velmi výrazné Mii Goth, která svou postavu zahrála skutečně výrazně a přesvědčivě, a pak po celou dobu znepokojivou atmosféru, ze které byla neustále cítit přítomnost zla, což mě velmi bavilo a je jen velká škoda, že se na rozdíl od prvního dílu ono zlo nedostalo prakticky vůbec na povrch a vlastně po celou dobu jen tak pobublávalo, i když ale opakuji, vážně věrohodným a silným dojmem. Jinak je to ale bohužel docela bída. Nějakého krvavého řádění se zde divák dočká skutečně jen po málu, a to až v úplném závěru, spád filmu pak lze označit za vyloženě vlažný, napětí tu chybí úplně, stejně tak jako nějaký výraznější moment či scéna, tvůrci nepřišli ani s žádným zvratem, nefungovali ani emoce a co se týče přímo zápletky, tak to je takové přešlapování na místě, soustředící se skutečně jen na duševní rozpoložení ústřední hrdinky, což považuji na téměř sto minut za opravdu málo, jelikož ten její vývoj se v podstatě ani nikam příliš nepohnul. Pearl tak zkrátka sice své jisté podmanivé hororové kouzlo má, na opravdu výrazný žánrový zážitek to ale rozhodně nestačí. ()

borec999

Pearl je o dosť iný typ hororu ako X a prequelom, ktorý úprimne neviem či som osobne potreboval vidieť. Najprv poďme na pozitíva. Po vizuálnej stránke vidno, že je to natočené (aj za minimálny rozpočet) výborne a že Ti West má množstvo nápadov ako natočiť i jednoduché scény trochu inak a vizuálne zaujímavejšie. Štylizácia do starodávneho filmu od titulkov, cez zrnitý obraz + i zobrazenie doby a všetkého naokolo tiež sedí. Mia Goth v hlavnej úlohe hrá dokonale a teším sa čo predvedie v ďalších pokračovaniach série, či iných hororoch. Negatíva. Tak ako tvrdí POMO, Pearl je typ filmu ala Joker. Psychologické, pomalé snímanie života nestabilnej, labilnej psychopatky, u ktorej je jasné, že tá nahromadená potláčaná zlosť, frustrácia raz vybuchne a keď vybuchne, bude to škaredé. Všetko dáva logiku, zapadá do seba, ale cesta k prvým vraždám, záverečnému konkurzu a úchvatnému monológu Pearl je na mňa príliš dlhá a veľmi nudná. Tak nudná, že veľa divákov odradí a film podľa mňa vypnú pred záverečnou akčnejšou a omnoho zaujímavejšou polovicou. U mňa osobne celkovo na slabšie 3* (za záverečný monológ, Miu Goth a vizuálnu stránku). No ako som spomínal, nemôžem povedať, že by som si film výrazne užil... 50% ()

666Carnage

Po špinavém a drsnějším snímku X přichází prequel. Ten nás zavede do roku 1918, kde je vlastně naše psychopatka ještě mladá a teprve svoji shízu rozvíjí. Je to takové pomalejší drama, které postupně bobtná až na konec praskne. Mia Goth je výborná a já jsem zvědav co přinese závěr trilogie. 75% ()

Han22

Westovi se podařilo v jednom roce dostat do kin nejen slasher X, ale i jeho prequel Pearl, což si zaslouží obdiv. A i když s malým hororovým rozpočtem se retro z počátku 20. století dá zvládnout dost stěží, ustál to se ctí. Jsou tu dobové titulky, odkazy na Follies, influenzu či první světovou. Mia Gothová, která si v jedničce střihla nejen pornoherečku, ale i namaskovanou důchodkyni tady hraje její mladší verzi a je výborná - naivní, snící, krutá a v průběhu filmu čím dál víc pošahaná (ten děsivý psycho úsměv na konci). Zkrátka taková 20s Carrie, filmařsky o něco lepší než X, ale zároveň o dost nudnější. Je to spíše psychologické drama o rozpadu osobnosti než horor a koukat se na pošahanou a rozmazlenou holku mě zkrátka moc nebere. Ano Pearl má všechny důvody proč se zbláznit - manžel je pryč, matka je bezcitná kráva, otec zelenina, ale těžko můžu nějak souznít s hrdinkou, co si nabodne na vidle husu a jde nakrmit místního krokodýla. Je i pár dalších chuťovek, ale víc než na 3* to není. ()

JamesSi

Od Ti Westa jsem viděl jen "House of the Devil", který mě moc nebavil. Šlo o věrnou rekonstrukci horrorů o satanistické panice, kde se většinu času nic nedělo, jen aby to bylo zakončené gore koncem. Pearl je pro mě sympatická, protože pefektně nenapodobuje jeden žánr, ale míchá do sebe žánr techno-colorového muzikálu (Čaroděj ze země Oz nebo Sound of Music) a horroru. Z hlediska natočení vidím skvělé režijní volby např.: použít monolog k Howardovi v jednom jediném záběru, závěrečné strnulé titulky, taneční sekvence nebo zrcadlové montáže se zbavením se těla. Je to hodně stylové, ale ve výsledku tmi chybí mi tam nějaká hlubší psychologie postav, podtext nebo téma. Pěkná vyhračičkovaná věc, která je dobře natočená, což je za mě zlepšení od pouhé kopie brakových horrorů v House of the Devil. ()

Corpsegrinder

X byl celkem šablonovitej slasher, proto jsem byl rád že tohle je úplně jinej druh filmu, no a díky tomu je to taky lepší. Ta forma zvrácený disneyovky je zvládnutá naprosto perfektně a mnohem líp v ní vynikaj hororový momenty a ujetosti, dost tomu pomáhá taky nepředvídatelnost hlavní postavy která se jednu chvíli tváří nevinně a za pár vteřin šoustá strašáka na poli nebo podpaluje vlastní mámu. Doufejme že si to aspoň udrží takovou kvalitu do třetího filmu. ()

Hanys_

Vypadá to, že s X stvořil Ti West takové malé univerzum. Tentokrát to není přímo horror, spíš takové psychodrama se skvělou Miou Goth, která celý film vlastně odtáhne sama. Byl to fakt nevšední zážitek, snad jenom pár scén možná bylo navíc a některé i zbytečně delší než měly být. Ale možná bylo i tohle záměrem. 7/10 ()

Adramelech

Koukám, že je to prequel ke snímku X. Tak jsem si tady rozkliknul X a zjistil jsem, že X jsem viděl a ohodnotil jej dvěma hvězdičkami. V paměti z děje X mi ovšem neutkvělo skoro nic. Je to jeden z těch filmů, co člověku poslouží k zabití času – a to je všechno. Mám pocit, že velká část filmů se točí právě z tohoto důvodu. Pearl si však zaslouží vyšší hodnocení. Kupříkladu scéna, jak hlavní hrdinka nejprve tančí a posléze masturbuje se strašákem v kukuřičném poli, až svým křikem při orgasmu vyplaší všechny vrány, byla fakt dobrá. Pearl je docela pohledná holka. V těch montérkách nebo v čem to na farmě chodí vypadá, že má moc velký zadek, ale ve vaně, kde lépe vyniknou její přednosti a hodnoty, působí velmi příznivým dojmem. Je ovšem tak trochu cáklá a kromě toho se na ní podepsala příliš přísná výchova, která však v tomto případě byla kontraproduktivní. Výsledkem je drsné psychologické drama, navíc formálně velmi vytříbené. Každopádně mi tento prequel přijde lepší než byl samotný quel X. ()

HonzysKISS

Moc fajn prequel k filmu X. Pěkná ujeťárna s hezky nechutnými scény. I když přímo gore tu bohužel moc není. Hlavní postava Pearl má velmi zajímavý vývoj, ale sama o sobě je strašně nesympatická. Nejspíš to bude tím ošklivým ksichtem, ale i tak je jako takový otravný spratek. Docela mi také vadilo, že to bylo natočené stylem velmi starého filmu. Nevadí mi doba, jenomže tady je cítit taková ošklivá atmosféra, jak kdyby byl jenom filtr přes kameru. 60/100 ()

Strandmon

Po za mě průměrném X Ti West servíruje sondu do světa psychicky narušené Pearl a jednoznačně boduje. Má to opravdu pomalou výstavbu a Ti klade důraz na seznámení diváka s prostředím, rodinou i znepokojující povahou samotné Pearl v které to bublá už od samotného začátku. Snímek ovšem čeká, dává spoustu prostoru všem detailům a maličkostem, které vedou k překročení psychických hranic. Herecky je Pearl ztvárněna dokonale a Mia Goth by si opravdu nějaké oceňení zasloužila, protože můžu říct, že jsem už dlouho takto postavu někomu něveřil. Kulisy a audio-vizuál je také skvělý, takže tady Westovi nemůžu upřít jediný bodík. Nutno také zmínit, že Pearl je opravdu spíše psychologické drama, které slouží jako seznámení s původem postavy z “prvního dílu” a  hororem je líznuté v zhruba poslední 20 minutové sekvenci, takže zdejší označení je možná trochu zavádějící. Je to celkem škoda, jelikož to samozřejmě ovlivňuje přistupování díváka k filmu jako takovému. Každopádně, když toto pominete a povede se vám pochopit tvůrčí záměr a necháte se, aby se do vás snímek pořádně zakousl, tak si ho nesmírně užijete. Za mě se jedná o útok na plnou palbu a Pearl rozhodně stojí za to. ()

Oralfabet

Už X se mi dost líbilo, ale s tímhle prequelem se Ti West rozhodně překonal. Pearlin příběh mě prostě fakt zasáhl, i přesto, že asi polovinu jen odvyprávěla v závěrečném monologu. Mia Goth je úžasná a už jen za ten úsměv v závěrečných titulkách by měla získat oskara (nebo ne, koho zajímají oscary?). Jo a pokud tomu rozumím správně, a zanedlouho má přijít ještě třetí film odehrávající se po X, podaří se možná Westovi natočit nejlepší hororovou trilogii všech dob. Což není tak působivý, jak to zní, přijde mi že pokud se u hororové série natočí tři filmy, tak už je víceméně zaručeno, že se jich natočí víc, takže pokud na nějakou klasickou trilogii nezapomínám (což je dost možný), řekl bych, že ani nemá moc konkurenci. Slabších 9/10 ()

Klajnik

Westův předchozí film (X) byl velkou tvůrčí slabotou a ač bych si přál, aby Pearl byla po obsahové/psychologické stránce prokreslenější, tak když to vezmu kolem a kolem, tak je to o farmářský holce, která je prakticky zotročena svou rodinou k práci na farmě. Její chladná matka ji nutí čistit svého ochrnutého otce a zdá se, že jediné štěstí, kterého se jí dostává, tkví v návštěvách biografů při té řídké příležitosti, kdy se dostane do města. Holka tedy miluje muzikály, chce se stát herečkou a doufá, že by ji to umožnilo začít znovu a jinde. Její labilní povaha i láska k filmu se během filmu různě projevují a když jí v závěru na konkurzu nedají roli, tak přepne a začne killing spree. To, v čem žila, na ní prostě nechalo stopy. Já si někdy psal s jednou typkou, která se rovněž narodila do zkurvený rodiny a s postavou Pearl se dost sžívala, protože se do toho vyprávění snadněji dostávala. Mě si to ovšem tak nepovodilo, protože to není tak dobře vypravěčsky vystavěné, jako jiné filmy žánru přepnu a zabíjím, kterými jsou třeba: Joker, Taxikář, Americké Psycho, Osvícení, Maják, Volný Pád, Až na Krev, nebo Místnost Sebevrahů, Hater. ()

DC našlo svého Supermana

DC našlo svého Supermana

28.06.2023

V závěru minulého týdne v Los Angeles probíhaly závěrečné fáze konkurzu na nového Supermana do rebootovaného DC univerza. Šéf Warnerů David Zaslav, producent Peter Safran i režisér James Gunn… (více)

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení

Pokračování X a Pearl nabírá hvězdné obsazení