Bývalý ranger Robert Scott (Val Kilmer) pracuje ako agent s najvyšším utajením pre rôzne vládne organizácie. Patrí k špičkovým odborníkom, a navyše je to muž, ktorý sa nepýta. Práve preto ho poveria úlohou vypátrať, kam zo svojej izby na univerzite zmizla dcéra amerického prezidenta, Laura. Podľa všetkého ju uniesli a Scott musí zistiť, kde bola ochranka, ako je do únosu zapletený Laurin priateľ, ako to bolo so schôdzkou s profesorom, ktorý je známy slabosťou pre atraktívne vysokoškoláčky, prečo sa vplyvný politik Stoddard odmieta na záchrannej akcii podieľať a prečo sa zastrelil agent, ktorý mal Lauru strážiť. Prípad musí vyriešiť do štyridsiatich ôsmich hodín. Podľa šéfa Bieleho domu Burch môže byť zmiznutie dievčaťa utajené iba do začiatku ďalšieho školského dňa. Hneď ako sa tlač dozvie o jej zmiznutí, bude jej fotka na všetkých titulných stránkach. Ak únoscovia pochopia, koho uniesli, okamžite sa dievčaťa zbavia. Skôr než Scott stačí odletieť do Dubaja, kam obchodníci prepravujú dievčatá určené pre arabský trh s bielym mäsom, objaví sa v správach reportáž, že z mora vytiahli telo Laury a profesora, s ktorým údajne mala ľúbostný pomer. Scotta a jeho kolegu Curtisa (Derek Luke) okamžite z prípadu odvolajú a vyšetrovanie ukončia. Pre Scotta je prípad uzavretý, Curtis však verí, že je dievča nažive. Podarí sa mu presvedčiť aj Scotta, a tak sa agent rozhodne v pátraní pokračovať. Ocitá sa v pavučine lží a cynickej zrady, ktoré sú súčasťou nebezpečného sprisahania. (TV JOJ)

Phobia

Zajímavé téma, slušný potenciál, ovšem ve výsledku divně, otravně rozkouskovaný film (něco se děje, něco se posere, dup - jedeme dál, bez vysvětlení, bez zdržování, hned jsme někde jinde, něco se děje... a tak stále dokola). Val Kilmer se tváří pořád stejně a přes svižné tempo děje jsem usnula, ani jsem se příliš nebránila. Obvykle na mě tahle slabá chvilka přijde při reklamách, tentokrát mě však prostě vůbec nezajímal osud hrdinů příběhu. Probrala jsem se pár minut před koncem a usoudila, že jsem o nic až tak převratného nepřišla. 40% ()

Paldini

Během jednoho týdne jsem viděl dva thrillery natočené v roce 2004. Byly to filmy Muž v ohni a právě Spartan. Trochu mě to nutí srovnávat ač je každý z filmů o něčem trochu jiném a přitom jsou si tak trochu podobné. Nějaký ten únos, nějaký ten tvrďák v hlavní roli, který si opravdu nebere servítky v cestě za svým cílem. Avšak prostoduchý klišoidní Muž v ohni (ač se mi celkem taky líbil) nesahá inteligentnímu a originálnímu Spartanovi ani po pás. Udivuje mě jen celkové nízké hodnocení tohoto filmu. ()

Arsenal83

Kilmer nebol žiadny špeci killer a nudil asi ako prvá predvolebná debata, keď sa jej nezúčastní jediný, ktorý argumentačne položí každého. A takýto argument nemal ani Val, on je hrdinom B-kategórie, ale nie takej, keď tam ešte za Slovensko hrával aj libtard, hoci mimoriadna legenda, Peter Šťastný. ()

klerik

UMENIE BOJA+TAJNÍ AGENTI Kilmera som po SVÄTOM ako špióna odpísal, a čuduj sa svete - on to celkom slušne roztáča v príbehu zabijaka, ktorý robí len to čo mu prikážu velitelia, až kým... Zvláštny scenár sledujúci jeden prípad, ale trochu roztrieštenejšie než býva v takýchto filmoch zvykom. Mne to však takto prišlo reálnejšie. Krásna ukážka pravidla "keď nevieš čo s postavou, zabi ju." Kvalitný zástupca žánru, ktorý svojou nenápadnosťou trafia priamo do čiereho... ()

Chrustyn

Zdlouhavé, chladné, překombinované a jen pro opravdu pozorné a trpělivé diváky. Zkoušel jsem do toho proniknout, ale nepodařilo se mi to až do samého konce. ()

LaciLC

Prvá "mametovka" s ktorou som prišiel do styku je hodne dobrá. Nie výnimočná, ale režijne a scenáristicky zvládnutá a výborne zahraná. Názov je možno zavádzajúci, ale v žiadnom prípade nepomýliť s béčkom - je to totiž thriller, ako má byť. Mimochodom, Val Kilmer dokazuje, že ešte (ani zďaleka) nie je odpísaný... Nenápadné, no inteligentné a mierne nedocenené. Pekných 70%. ()

honajz

Filmy Davida Mameta mám rád, mají promyšlený příběh, dobré postavy a zajímavou atmosféru. Tenhle je v jeho tvorbě trochu odlehčený, spíše thriller než psychologické drama, ale stále si drží svou vysokou laťku. ()

Lacike

Zápletka pripomína Taken, len je to v odosobnenom chladnom špiónskom prevedení bez väzieb hlavného hrdinu k unesenej. Má to strašne pomalé tempo. Zaoberá sa to viac postupmi tajných služieb a neskôr do toho ešte primiešajú otravnú politiku. Akčných scén je minimum. Pár kratučkých prestreliek. Technicky sú prevedené kvalitne oldschoolovo, ale natočené sú fádne. Kilmer ako hlavný hrdina - vytrénovaný zabiják tajných služieb pôsobí uveriteľne v teréne, ale veľa sa o ňom nedozvieme a prakticky mi bolo jedno jak dopadne jak jeho misia tak aj on, čo v kombinácii s uspávacím tempom je problém. Ale je to jeden z posledných filmov v ktorom vyzeral ešte dobre a zároveň jedna z posledných jeho zručne natočených sóloviek. Fanúšikovia pomalých špiónskych detektívok budu spokojní. 5/10. ()

Dale

Zaujímavý pohľad na to, aká špinavá hra môže byť (aj je) politika a všetko to je podané tak svojsky mametovsky, aby divák trošku pri sledovaní aj rozmýšľal, aby nedostal všetko ako na podnose. Aj keď už na začiatku, keď je pohotovosť a agenti pobehujú ako splašení, je jasné, že ide o dcéru prezidenta (neskôr sa hovorí o znovuzvolení) a nepochopil som, prečo sa Mamet snaží za každú cenu nepoužiť to slovo "prezident". Je nonsens, aby v TV správach a novinách boli titulky "Laura Newton" a nie "dcéra prezidenta Newtona". A keď ešte zaznie, že "otec Laury Newton"... No žiaľ, je toho viac, čo tento film zráža dole, v jednu chvíľu vyzerá ako špičkový politický thriller, chvíľu nato, ako nepodarené B-čko (Macy pôsobí ako úplný amatér v hangári aj so svojim monológom ako vystrihnutým z učebnice klišé, scéna, kde Kilmera "dostane" stará babka - agentka, na čo sa ona rozplače, lebo vychovávala dievča od detstva... WTF?). Kilmer tiež vždy nepôsobí tak chladnokrvne, ako na začiatku a občas tiež dosť amatérsky. A tí jeho učebnicoví žiaci - Derek Luke a Tia Texada - za spravodlivosť ochotní položiť svoj život... málem mi ukapla slzička. Škoda, malo to na viac, takto len priemer. ()

MartinezZ

Celých 102 minut neúměrně dlouhá zmatlanina několika různých filmů dohromady, která od střelby u zahradního domku přestává dávat smysl. Tohle tedy scénárista podělal. ~ 1,5* ()

Ridick

vynikajuci triller so skvelymi dialogmi, hercemi a reziou.tento film je urceny len pre tych vnimavejsich divakov, pretoze bezny konzument nebude vediet co sa vlastne deje uz po 20-tich minutach. je to asi najlepsi realisticky thriller dokonca mierne lepsi - aspon pre mna- ako bournevo dobrodruzstva.... ()

Aiax

Pozor! Podívejme podívejme, velké překvapení tohoto roku! Škoda že tenhle server nenabízí desetistupňové hodnocení (už poněkolikáte stejný postesk), protože tenhle film by si zasloužil víc než čtyři hvězdičky, ale na absolutní hodnocení to taky není. Vedle tohoto vcelku nenápadného thrilleru vypadají velké hollywoodské produkce typu Spy Game nebo Nepřítel státu jako dětské mobily s legračními melodiemi vedle satelitního telefonu NSA. Tohle není pro jednodušší diváky, zvyklé na polopatická vysvětlování hollywoodských trháků pro široké masy. Memet se s nikým nemazlí, vše vysvětluje náznakově (například neřekne přímo, čí je to dcera, jen naklepne, že jí hlídá Secret Service, tedy ochranka amerického prezidenta; znalý divák si domyslí) a za pochodu a výsledkem je neuvěřitelně atmosférický, inteligentní snímek, z něhož přímo sálá propracovanost scénáře, zasvěcenost režiséra a kompetentnost lidí zodpovědných za technické aspekty filmu - kamera, hudba, střih, zvuk. Jestli v kině neradi přemýšlíte a potřebujete spíš jen nějaké barevné pozadí pro konzumování popkornu, rozhodně se tomuhle fimu vyhněte obloukem. Pokud však máte rádi filmy z vojenského či špionážního prostředí a nemáte rádi, když z vás tvůrci dělají blbce, považujte tenhle komentář za doporučenku nejvyšší důležitosti. Pohov. 80%. ()