Madagaskar

Madagascar

Madagaskar

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný

USA, 2005, 86 min

Krásně stylizovaná animace, pár odkazů na jiná díla, naprosto skvělé vedlejší postavy (v čele s nepřekonatelným Alim G a tučňáky), ale to je tak vše co Madagaskar nabízí. Pěkně to plyne, ale je to naprosto o ničem. Humoru zde překvapivě moc není a je z toho jasně vidět, že tentokrát si Dreamworks vzal za cílovou skupinu vyloženě pouze nejmladší cílovou skupinu. Celkově to sice ani odrostlejší obecenstvo neurazí. Ovšem hned po projekci budete mít problém vzpomenout si na zdařilý gag.(3.7.2005)

Né že by tvůrcům vyloženě došly ve 3D animovaných filmech nápady, ale rozhodně se více plácají na suchu. Tempo filmu je nasazené hodně vysoko, přesto jednotlivé scény postrádají pořádný vtip a především pak nápad. Ve Shrekovi byly chytře využity pohádková klišé, v Příběhu žraloka (alespoň pro znalé) bylo využito mafiánských filmů, ale Madagaskar nemá prakticky nic. A přitom je tu tolik unikátních míst, na kterých by se dalo stavět (dokonalým příkladem je nevyužitá Zoo, ve které jsou všehovšudy dva dobré originální nápady). Krom výborného odkazu na Americkou krásu, bandě střelených tučňáků, jednoho vynikajícího nápadu v dabingovém obsazení a pár kouzelných okamžiků je Madagaskar "pouhým" hezky natočeným kresleným filmem, kde se pořád něco hýbe, kde se hodně hraje na humor kreslených grotesek a kde každá vedlejší postavička hravě zastíní ty hlavní. Celkový neslaný dojem je způsoben mimo jiné i dabingem, který krom výše zmíněného nápadu nenabízí naprosto nic, co by stálo za zapamatování (přičemž Rychlý Stripes nedávno ukázal, že dabing rozhodně může i prospět). Madagaskar je stejně nedotažený, jako byli Roboti. 2 a 1/2 *.(7.6.2005)

Od samého začátku jsem měl úsměv na tváři a až do konce mi z tváře nezmizel. Opravdu jde o hodně vtipnou bláznivou komedii, která když zrovna neútočí přímým gagem, tak se vás snaží dostat odkazy na kultovní filmy či jen povedenými animacemi hlavních hrdinů. A když ani tohle nezabere, tak vás vždycky dostane hypochondrická žirafa nějakou tou svou poznámkou... Prostě labužnická komedie. Je tady ovšem problém. Nic se ve filmu neděje. Od rozjezdu jsem čekal a čekal až jsem to vzdal a už jsem chtěl, ať to skončí a ono se to stále táhlo dál a dál. A když to konečně skončilo, tak jsem zjistil, že uběhlo všehovšudy 75 minut. Nemůžu se zbavit dojmu, že v tomto případě prostě na celovečerní film chyběl dostatečně mohutný a dostatečně kvalitní materiál. [prosinec 2005](19.12.2005)

Animovaný počin, který je pro mě téměř srdcovou záležitostí a bohužel těžko se na něj můžu dívat objektivně. Vidím chyby, které má a mezery, které by šlo vyplnit, jenže hlavní postavy si mě natolik získali, že dokážu odpustit naprosto vše a to nemluvně o tučňácích. Hudba je také krásná a příběh naprosto uspokojivým způsobem baví celou hodinu a půl. Některé hlášky se uchovávají v paměti i po několika letech a asi se jen tak nevypaří. [85%](28.10.2014)

DVD/// Obsazení 6/10 Děj 7/10 Hudba 8/10 Efekty 7/10/// + jednoznačně dabing, jak původní, tak i český, hudební doprovod, zábava pro náctileté a samozřejmě tučňáci -přecejen postavy jsou až moc akční a vše je takové hodně divoké, a řekněme že i slabší děj (na animák)/// Tak a jsem zpět, myšleno tedy z dovolené v Chorvatsku (proto ta absence mého hodnocení v předešlích 10ti dnech). Proč takový úvod, snad proto že jsem tento snímek zhlédl z předních sedadel dvoupatrového autobusu (serpentiny rulezz, ale příště to vemu raději autem) a jistě uznáte, že to je trošku netradiční místo na film. Když nám řekli, že nám pustí film, obával jsem se, že to bude něco jako Sám doma 1,2,3... prostě něco takového, stokrát viděného, navíc starého. Ale ono kdepak, když jsem zaslech Madagaskar, a navíc na dvd (VHS už asi došli) hned mi cesta ubíhala příjeměji. Podstatné jsem zmínil v plusech a mínusech, snad jen dodám, že oproti jiným animákům, je tento minimálně o úroveň níž, přesto se u něj pobavíte, jen nečekejte mnoho./// Celkem 70%/// Pozn. V českém dabingu Václav Vydra jako žirafák Melmen je fakt výbornej a to už vůbec v hlavním textu nezmiňuji jednoho lemura s brněnským přízvukem :-))(11.8.2006)

• - Během produkce se film chvíli nazýval „Wild Life“, ale název kolidoval s jiným animovaným dílem připravovaným pod hlavičkou konkurenčního studia Disney. (imro)

• - Dříve, než získala roli hrošice Glorie Jada Pinkett Smith, bojovaly o ní Madonna, Jennifer Lopez a Gwen Stefani. (imro)

• - Pri stavbe Sochy slobody sa Alex zhovára s loptou, čo je odkaz na film Stroskotanec (2000). (MAX666)