Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

Šakal

Problém, který já osobně jsem měl s tímto snímkem byl, že na mě ústřední dvojice Ralph Fiennes a Kristin Scott Thomas nepřenesli tu jejich vzájemnou lásku ( touhu). Tím pádem se mně snímek po celou dobu nedokázal dostat patřičně " pod kůži ", jak bych od takovéhoto snímku očekával! Pořád tam byl ten odstup já a snímek. Tím, že jsem jim to nevěřil, tak jsem s oběma nedokázal soucítit, trpět, nenávidět, milovat..... Člověk si tam samozřejmě najde " to své " ať už jsou to nádherné scenérie pouště ( ale zase, pokud bych chtěl obdivovat nádhery pouště, pustím si mnohem raději snímek Lawrence z Arábie), křehká a krásná Juliette Binoche, " palce " Williema Dafoea, znetvořeného Ralpha Fiennese, zneškodnění bomby na mostě..... nevím jestli to bylo režisérem, předepsaným scénářem , herci nebo jsem nebyl v " patřičné náladě " , ale mě snímek ( bohužel ) zcela nezasáhl a nedojímal, tak jak bych u takovéhoto námětu předpokládal. Musím po pravdě říci, že nevím, zda někdy v budoucnu budu mít chuť dát tomuto snímku druhou šanci.... 3 a 1/2* p.s. MNOHEM raději mám od Anthonyho snímky Dveře dokořán a Návrat do Cold Mountain! ()

Jordan

desaťkrát lepšie ako titanic! po akejkoľvek stránke! krásna kristin scott! a nielen to! všetko! "Myslím, že Madox niečo tuší. V poslednej dobe hovorí veľa o Anne Karenine." ()

Anderton

Kedysi, niekedy v 90tych rokoch mi prišiel tento magnum opus Antonyho Minghelly príliš fádny a nezáživný. Množstvo oscarov bolo mätúcich, očakávate potom najlepší film desaťročia. Ako filmovo skúsenejší, niekedy o dekádu ďalej, som pochopil Minghellovu filmovú reč a posolstvo, keď už som poznal aj jeho ostatnú tvorbu. Film, ktorého najlepšie vystihuje pojem epický a ktorý je o dosť menej podbiedzavý ako napríklad Titanic. ()

Frajer42

No, myslím že bych v tomhle filmu našel alespoň hodinku nudy bez které bych se v tomto filmu obešel. Opravdu nechápu proč film disponuje tak dlouhou stopáží, když se valnou většinu nic za zmínku stojícího neděje. Emočně to jelo obrovskou objížďkou mimo mě. Jediné, co si v tomhle filmu zaslouží skutečné uznání, tak to jsou herecké výkony snad všech hlavních postav. Jinak je to příšerná nuda, bez kapky náboje. Dva lidi se zamilují. Vážně si myslíte, že je to něco co tu ještě nebylo? Vážně si myslíte, že už to téma je hodno oskara? Stokrát zopakované téma v nepříliš originální a zajímavé podobě. Ten film tohle ocenění pouze ztrapňuje a snižuje jeho hodnotu. Možná mělo padnout ocenění za kostýmy, možná za herecké výkony, možná i něco za hudbu, ale film jako celek je příšerná NUDNÁ sračka. Z filmu si neodnáším naprosto žádné pozitivní dojmy. Jak pomalu uplynul, tak rychle na něj zapomenu. Už..* ()

Smok

Tá brutálna stopáž by mi stačila tak na dve filmové porcie romantiky. Táto bola navyše strašne presladená. Skoro 3 hodiny pozerania sa na film, kde sa nič iné nedeje, len popálený muž pitvá svoj minulý život je pre mňa utrpením. ()

swamp

"'Promise me you'll come back for me.' 'I promise, I'll come back for you. I promise, I'll never leave you.'" Anthony Minghella je znám svými dlouhými opusy. The English patient není výjimkou, ba řekl bych, že se stal kultem, kultem romantických filmů. S nadmíru kvalitními herci v zádech vytvořil dechberoucí a smutný příběh, jehož kýčovité části prostě nebudete vnímat. Kdo by přece nepřál lásce? :) ()

Sašenka165

Tenhle film se mi strašně líbí. Ano, je hodně dlouhý, hodně romantický (a v podstatě hodně smutný), ale mě na něm nic nechybí - příběh mi přijde dost silný, herci dost výborní a hudba dost úžasná, aby to stačilo na 5 hvězdiček. ()

Fingon

Celkem zklamání, válečné filmy právě nemusím, a i když je zde válka v podstatě jen kulisou, bohatě stačí na to, aby mě to trochu otrávilo. Přičtěte k tomu mou averzi k dlouhým filmům (přece jen, výjimek jako Pán prstenů nebo Titanic je málo, od čeho by to taky byly výjimky, že) a to, že jsem se po většinu doby celkem nudil. Ovšem všimněte si, jak se namaskovaný Fiennes podobá roli, kterou bude hrát za deset let - přípravu na Voldemorta vzal vážně od podlahy:-). ()

nascendi

Považujem za výhodu, keď sledujem film, o ktorom nič neviem. To bol aj prípad Anglického pacienta, u ktorého som nepoznal hlavných predstaviteľov, ani nevedel, koľko Oscarov akademici filmu nadelili. Ležal som v nemocnici a bol som vďačný za čokoľvek, čo ma odpútavalo od procesov v operovanej nohe. Videl som ho v priebehu týždňa viackrát, ale ani tak neviem presne, čím ma zaujal. Je veľkolepý, bez toho, aby v tom bol poznať zámer. Je krásny, ale pritom nie je kašírovaný, je o veľkých citoch a vášni a nepociťoval som príchuť falošnosti. Viem, že ide o moje osobné dojmy a iný divák to môže pociťovať inak. ()

Slarque

Skvěle obsazené výpravné romantické drama, které je parádně nasnímané a podbarvené krásnou hudbou. Nedostatky nespatřeny. ()

Rocky62

Tak tohle opravdu bolelo!! Anglický pacient mě zklamal snad ve všech směrech, v jakých diváka film zklamat může a navíc, když jsem šel do projekce po nádherném zážitku u Cold Mountain s chutí. Přijde mi to poněkud paradoxní hodnotit tento klenot osázený devíti Oscary 2*, ale jak tu tak koukám, tak nejsem sám, komu připadá English Patient nemilosrdně dlouhý, tudíž nudný a po romantické stránce dost nevkusný. Juliette Binoche je mi krajně nesympatická, což by mi nějak extra nevadilo, ale že by její výkon byl hoden Oscara, to si myslím, že ne. S touhle skladbou žánrů si dám na nějaký čas pauzu, protože na podobné špatné zážitky nejsem momentálně duševně připraven. Promiň Anthony. 50% ()

Chrustyn

S odstupem času jsem se na tuto kýčem přehlcenou romanci podíval znovu a nevím jestli to bylo věkem nebo příjemnou společností se kterou jsem film sledoval ale film mi sedl daleko více než před lety. Konečně jsem mohl naplno vnímat vášnivý vztah dvou lidí, kterým nepřála doba ani osud, těžký život zdravotní sestry, které období války bere každého, koho miluje či teskné vyprávění tajemného anglického pacienta. To, že je film pečlivě zrežírován, výborně zahrán a skvěle vypadá už je jen pouhou třešničkou na dortu. Pár let to trvalo ale film si mě získal. ()

LaciLC

Rozvláčne tempo & prehnaná stopáž vs. skvelí herci & pekná romantika ... Achjaj, nemôžem povedať, že sa mi to nepáčilo, ale podľa veškerých ohlasov na tento film som čakal, že pôjde o niečo, pri čom sa ozaj nudiť nebudem - inak povedané, ak by som bol len o niečo viac unavený rozhodne zaspím. Čo by bola každopádne škoda, lebo herecké kreácie zúčastnených bez výnimky stoja za to. Ťažko povedať, či sa ešte niekedy v budúcnosti opäť odhodlám zhliadnuť Minghellov film, ťažko povedať, či by sa mi na druhýkrát zapáčil viac, možno len nie som až taká romantická duša. Možno... P.S. Za plus rátam aj obzvlášť krásnu Kristin Scott Thomas. ()

Arsenal83

Jedna z najlepších vojnových romantických drám vôbec. Juliette Binoche tu podáva azda najlepší výkon, herecky aj vizuálne, Zároveň je to film ešte z doby, kde sa len s úsmevom pozerám, ako si pár pravoverných slobodne vykrikuje Alláh akbar a čuduj sa svete, nikto nezalieza pod stôl. Nuž veru, staré dobré časy druhej svetovej vojny. ()

marhoul

Dneska již lze Angličáka označit za klasiku, která neztrácí na kráse. Jediné, čeho lituji, že jsem na něho (v rámci mladické vzpurnosti a revolty) odmítla jít do kina. Zasáhnul mě až z projekce HBO. V kině to musela být nádherný zážitek. ()

giblma

Krásná kamera, artově pojatá stopáž, dobré výkony. Jen té romantiky je na cynika jako jsem já příliš. ()

sharky

No, kolik dát těch hvězdiček? původně jsem chtěl dát čtyři, zvlášť, když jsem si přečet zdejší chvalozpěvy...jenže...první za herecké výkony je jasná (aneb Fiennes nikdy neselhává), druhá za povedenou hudbu taky, třetí si zaslouží úžasné záběry pouště a létání a tu čtvrtou už ale bohužel nemám za co dát, protože tohle oscarové veledílo je místama dost nuda. Děje tam není víc než na 90 minut filmu, mít to tak do 120 možná by to i na pět hvězdiček bylo, ale takle bohužel. někdy člověk musí plavat proti proudu. Pro mě je Anglický pacient "jen" rozjezd velmi šikovného a talentovaného režiséra - pana AM, jehož Návrat do Cold Mountain se mi dostal hluboko pod kůži, hodně blízko srdeční krajiny a jehož předčasná smrt je tragickou ztrátou pro celý filmový svět. ()

Dr.film

Převést na filmové plátno román Michaela Ondaatje Anglický pacient je nelehký úkol. Anthony Minghella z románu nasává všechny potřebné atributy ke kostře melodramatu a nechává si čas na pozvolné vyprávění se stupňujícím tempem. Samotné filmařské řemeslo je na perfektní úrovni - jenom kamera a soundtrack mohou složit bez diskuze ukázkovým příkladem. Anthony Minghella dosáhl tímto snímkem dle mého názoru vrcholu své kariéry. Všechny ostatní snímky, které následovali, byli nadprůměrné, ale kvalit pacienta nedosáhli. Anglický pacient se brzy stal zcela mým osobním filmem a předpokládám, že mne nikdy nepřestane fascinovat… zprvu vláčné tempo, proseté řadou inteligentních dialogu nabírá na intenzitě a pomalu vás veze do finálních třiceti minut, které považuji za absolutní emotivní vrchol hraného celovečerního filmu. ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)