Láska nezná hranice a ve vzpomínkách je nesmrtelná. Ralph Fiennes v titulní roli amerického filmu, oceněného devíti Oscary... Román Michaela Ondaatjeho "Anglický pacient" (1992), vyznamenaný po svém vydání ve Velké Británii prestižní Bookerovou cenou, jakoby se vzpíral filmovému zpracování. Příběh velké lásky a zrady, zasazený do konce 30. let a do doby 2. světové války, je vyprávěn v několika časových rovinách a v poměrně složité flashbackové struktuře. Těžce zraněný „anglický" pacient (nazývaný tak proto, že byl vytažen z hořícího britského letadla) neví, jak se jmenuje, ani si nic nepamatuje ze své minulosti. Když jsou ostatní ranění převezeni, zůstane znetvořený muž v opuštěném a vyrabovaném klášteře spolu s kanadskou ošetřovatelkou Hanou, která se o něho stará a snaží se s ním komunikovat. Muž, který o sobě tvrdí, že se jmenuje Lászlo de Almásy, postupně odhaluje události, jež začaly před válkou v Egyptě, kde pracoval pro Královskou geografickou společnost při mapování Sahary, a pokračovaly až do června 1942, kdy Angličané opouštěli Tobruk. Jeho milostný vztah k manželce kolegy Katharine se prolíná s osudem Hany, která trpí utkvělou představou, že všem svým blízkým přináší neštěstí a má strach o sikhského poručíka Kipa, s nímž se sblížila a jemuž hrozí neustálé nebezpečí při odstraňování nevybuchlých min. (Česká televize)

bublajsa

Ano - romantické až hrůza. Ano - dlouhé až hrůza. Ano ... tenhle film je pro mě srdcová záležitost. Neexistuje pro mě hezčí pár než jsou Ralph(!) a Kristin. Neexistuje pro mě srdceryvnější příběh a milostné příběhy. Romantické prostředí, dramatické chvíle, emotivní průběh, skvělé herecké a režisérské výkony. Tenhle film potřebuju k životu. ()

NinonL

Romantický film par excellence, ve kterém se snoubí válečné běsnění s nenaplněnou láskou. Zní to jako klišé a je to klišé, ale je to nádherné. ()

Krt.Ek

Velký nevelký film, na tak přepálenou délku málo sympatii s ústředními hrdiny, tedy rozhodně zklamání. Vždyť koukněme se na Oscarové konto, když člověk vidí devět zářezů, očekává něco skoro nadpozemského. Pokud chcete emočně ubíjející podívanou, vydejte se raději na zaoceánskou plavbu. 60% ()

Adman

Uchvacující. Po prvé jsem toto viděl ve svých 12 letech a až do teď mě udivuje jak mne dříve film nadchl a také že jsem ho docela i pochpil. Příběh se dá docela rychle shrnout a to, že je uchvacující. Herci podávají herecké výkony až se divím že to tak jde :) Je to prostě romantika jak má být, takzvaná absolutní romantika :). Jedna z mála věcí která by se dala vytknout (před závorku ghgh) je délka filmu, která je vážně pro vytrvalce. V žádné případě tu nejde o nudu jako takovou, každopádně by se dalo na spotřebovaném materiálu velice ušetřit. ()

Praxis

Dosti nevyvážený film. Místy až téměř dechberoucí scény, na druhou stranu celá řada nudného mileneckého patosu. Kdyby to alespoň nebylo tak dlouhé. Anglický pacient není jeden z těch lovestory, které by mě uzemnily... ()

GodComplex

Romanticke pribehy v pozadi WWII maji sve kouzlo. I akademici na to leti viz. 9 Oscaru. Je pravda, ze jsem se u toho pomerne casto nudil, ale ta atmosfera, egyptska poust, dvojplosniky, odlehly zruinovany kostel v itlaskych vinicich a predevsim lovestory podana skvelou dvojici R. Fiennes + Kristin Scott Thomas. Me to nakonec dostalo a jsem rad, ze se toho nezmocnil Fox, to by to zase dopadlo (staci si precist jejich zmyslene obsazeni). "New lovers are nervous and tender, but smash everything. For the heart is an organ of fire." 7/10 ()

MikO_NR_1909

Posledná pol hodinka ma presvedčila, že so šťastím si to 4-tú hviezdičku zaslúži, i keď ma tento počin držal viac od tela ako by bolo treba. Zahrané je to kvalitne a disponuje to zvláštnou atmosférou, čo pre niektorých znamená filmové nebo. Tento film nenudí, ale emočne vás nepohltí a to je možno jeho handicap. ()

buldock

Nudné , nezáživné a neskutečně dlouhé. Tu jednu hvězdu dávám za herce a hudbu. Poplavu proti proudu proti ostatním zdejším hodnocením , ale já to risknu a hlavně už to nechci nikdy vidět ()

Orlau32

Fatální příběh velké lásky, které bohužel zabránila válka a náhodilé okolnosti. Velmi dobré výkony herců, takže 9 Oscarů je naprosto zasloužených. Úžasně charismatický Ralph FIENNES a příjemná Juliette BINOCHE stvořili vynikající pár. Krásný film, ale musí se vidět minimálně 2x, protože při prvém shlédnutí je tolik dojmů, že některé souvislosti člověku utečou. ()

Freemind

Kulhající atlet. Film, který chce být vším dohromady a přitom nepatří tak trochu nikam - exotika, drama, válka, láska, jeden pár, druhý pár, milostný trojúhelník, špioni, zloděj-narkoman, písečná bouře, přeskok sem, přeskok tam ... Sled scének - někdy velmi silných, jindy slabších - postrádá gradaci a pevnou půdu pod nohama, na poličku "hollywoodská klasika" jej dosazuje až poslední půlhodinka. Pokud jste to neviděli, koukněte na to už jen kvůli úžasným exteriérům a hereckému koncertu Fiennes-Dafoe-Binoche. Jsem rád, že jsem to viděl, podruhé už poděkuji. ()

Vojcl

Anglický pacient není ničím víc než obyčejnou červenou knihovnou, která zaujme pouze skutečností, že vyprávění je zasazeno do prostředí druhé světové války v severní Africe. Děj mi přišel zdlouhavý a poměrně nudný. Nevšední oscarovou sklizeň tudíž moc nechápu. Na druhou stranu, přesvědčivé herecké výkony a nádherná kamera z pacienta dělají přeci jen nadprůměrný snímek, jenž rozhodně stojí za vidění. 70%. ()

Tirion

Tenhle film je něčím zvláštní, ani nevím čím. Je z něj cítit něco specifického - možná vůně Sahary nebo zemitost té romantiky. Kdo ví... Každopádně je herecky na úrovni, čemuž pomáhá i kvalitní scénář a režie. Fiennes naprosto exceluje. Trošku mě zaráží fakt, proč je ve filmu tolik pasaží, které film zbytečně zpomalují a diváka nudí. Kdyby byl film o několik těch nudných, nicneříkajících okamžiků kratší, nikdo by se nezlobil a všichni by byli spokojenější. Jinak byl ovšem bravurně zvládnut přechod mezi přítomností a minulostí. Konečný verdikt 4* ()

blackrain

Nádherná romantická mozaika poskládaná z lidských osudů, které se propletly ke konci druhé světové války. Film získal své Oscary zaslouženě, dokonce více než zaslouženě. Pokud mi nevěříte, což se klidně může stát, tak se na film podívejte sami. Uznáte, že mám pravdu. Určitě vás dostane stejně jako mě. ()

kaylin

Hodně dlouho jsem se bál tomuhle snímku dát šanci, ale nakonec samozřejmě nelituji toho, že jsem tak učinil. Ralph Fiennes je neskutečně, stejně jako Juliette, Willem nebo Kristin. Úžasná chemie mezi herci v pouštním prostředí i chladném klášteře. Neuvěřitelné, jak z tohoto poměrně nezajímavého prostředí - alespoň pro romanci - dokázal jak autor knižní předlohy, tak i režisér a scénárista Anthony Minghella udělat něco tak úchvatného a silného. ()

RAiken

Naprosto souhlasím s Marigoldem. Tolik zbytečného sentimentu a brnkání na city se jen tak nevidí. Ačkoliv jsou jistě filmy, které jsou těmito prvky ještě více nasáklé, nedokážu je tak vnímat, jako v tomhle přesládlém spektáklu, který mi neskutečně lezl na nervy a žádnou romanci jsem v něm neviděl. Asi to bylo především díky hlavní postavě filmu, se kterou jsem se jaksi nedokázal ztotožnit a připadala mi značně nesympatická, ať už v první nebo v druhé rovině příběhu. Podle mě jenom zbytečně dlouhá nastavovaná kaše, která vede přes příliš cestiček a příliš dlouho, než aby z ní mohl vzniknout kvalitní romantický film, do jehož postav se dokážete zamilovat... ()

Mikita

Tenhle film je velmi zvláštní. Osudová láska, kterou máme možnost odhalovat jednu vrstvu za druhou. Není nám naservírována najednou, zpočátku je skrytá za znetvořeným obličejem Ralpha Fiennese a příběh se zdá být jen válečným dramatem, ale osud jednoho muže, vyprávěný spanilé, obětavé ošetřovatelce na vás plně dolehne až na závěr filmu, kdy si uvědomíte kouzlo celého příběhu. Jakoby vás převálcoval buldozer. Milujte to, nebo nenáviďte, nic jiného vám nezbyde. Já jsem si film naprosto zamilovala. Jeden z nejdojemnějších filmových příběhů. 90% ()

rt12

Výborný námět, skvělé obsazení, ale pak jsem se začala víc soustředit na to, že mě bolí prdel a to je špatně! ()

Damiel

Jestliže mě tady něco okouzlilo, tak to byla přehrásná hudba především. A samozřejmě taky moc hezký romantický příběh, chytře napsaný scénář, vynikající herci v čele s Juliette Binoche a ta krásná africká krajina... ()

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

Anglický pacient se dočká televizní adaptace

19.08.2021

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

Centrum Prahy ožije 27. MFF Praha - Febiofest

12.09.2020

MFF Praha - Febiofest již 18.9. 2020 odstartuje 27. ročník. Mění své působiště a jeho novým domovem se stává Cinema City ve Slovanském domě. Promítat se bude také v Ponrepu, Edison FilmHub a nově v… (více)

Bratři Weinsteinovi nespí

Bratři Weinsteinovi nespí

04.11.2005

Když na přelomu března a dubna tohoto roku po 25 letech bratři Weinsteinovi ohlásili svůj odchod z vedení společnosti Miramax, neboť se nepohodli s majoritním vlastníkem, studiem Disney, bylo jejich… (více)