Lovci lvů

• USA The Ghost and the Darkness (více)

Michael Douglas a Val Kilmer bojují s nebezpečnými zvířaty uprostřed africké přírody.
Stavební inženýr, plukovník John Henry Patterson přijímá od cynického podnikatele Beaumonta snad nejtěžší úkol svého života - stavbu železničního mostu ve východní Africe. Britové se tam snaží předstihnout německou a francouzskou konkurenci. Most má být postaven za pět měsíců. Za šest měsíců Patterson očekává narození dítěte, a tak chce být ve stejnou dobu doma. Při realizaci úkolu však nepřekonává jen stavební problémy, ale musí se dočasně proměnit v lovce lvů, kteří napadají domorodé dělníky. Proti záludnému páru krvelačných zvířat přezdívaných Duch a Temnota je téměř bezmocný. Dokončení železniční tratě do oblasti slonoviny je tak silně ohroženo. Patterson si proto na pomoc proti lvům přizve zkušeného lovce Charlese Remingtona...
Skutečnými událostmi inspirovaný dobrodružný film režiséra Stephena Hopkinse, jehož děj se se odehrává v roce 1896 ve Tsavu (dnešní Keni). Profesionálního lovce lvů Charlese Remingtona ztvárnil Michael Douglas (Honba za Klenotem Nilu, Skandální odhalení, Americký prezident). Neohroženého stavitele Pattersona si zahrál Val Kilmer (Přísně tajné, Top Gun). Američí filmaři úspěšně těží z nádherné a divoké africké přírody, natáčelo se v Jižní Africe v rezervaci Songimwelo Game v provincii Mpumalanga. Přitom bylo použito drezúrovaných lvů i jejich animatronických modelů. Velkou zásluhu na úspěchu snímku má uznávaný scenárista William Goldman (je podepsán například pod tituly Butch Cassidy a Sundance Kid, Všichni prezidentovi muži, Maratonec, Chaplin), který již ve scénáři dokázal příběhu vtisknout rafinované napětí. Kameru vedl proslulý kameraman Vilmos Zsigmond (Někdo se dívá, Nebeská brána).

Rok 1896. V tábore Tsavo vo východnej Afrike stavia britská vláda posledný úsek železničnej trate s dĺžkou 580 míľ z Mombassy k Viktóriinmu jazeru. Briti sa ponáhľajú, aby prekonali konkurenčné krajiny v získaní lukratívneho obchodu so slonovinou vo východnej Afrike, a na to je železnica nevyhnutná. Podplukovník Patterson (VAL KILMER) má postaviť most cez rieku Tsavo - záverečný úsek budovanej trate. Táto úloha sa však mení na nočnú moru. Tábor začnú prepadávať ľudožrútske levy, ktorí čiernych delníkov doslova decimujú. John sa musí vyučiť za lovca levov. Preto povolá skúseného lovca Charlesa Remingtona (MICHAEL DOUGLAS). (oficiální text distributora)

flanker.27

No dobrá, občas ti tvrdí lovci dělaj pěkný kraviny (zajímalo by mě, nakolik to odpovídá skutečným událostem - edit: spíše vůbec neodpovídá), občas se to blejskne nějakým tím klišé, ale mně se to stejně líbí. Kvalitních dobrodružných filmů je pomálu. Pěkná hudba a slušná atmosféra. ()

choze

Chybí tomu drajv a nějaká výraznější scéna, ale i tak je to slušnej dobrodružnej thriller s dobře obsazenými sympatickými postavami. ()

Gilmour93

Ó dono Kláro, kde se tu vzal ten lev? A hned dva..? Stálí hosté restaurace Tsavo, hladový Duch a nenažraná Temnota, si nejraději vybírají z jídelníčku tmavou domácí zabijačku či indickou kuchyni a brzy taky na doporučení dietologa nejspíš dostanou zálusk na bílé čerstvé maso. Nejvyšší čas volat Pampaliniho Douglase, protože domácí krb si žádá novou předložku.. Solidní výprava, hudba Goldsmithe a hřbety kočkovitých šelem ve vysoké trávě místo žraločích ploutví protínajících mořskou hladinu, přesto však zůstává neodbytný pocit, že šlo z daného námětu vytěžit mnohem víc. ()

genetique

Veľmi príjemný dobrodružný film s drsnými podmienkami a scenériou Afriky. Pôsobí jemne zo stránky rodinnej, no tiež si nedáva servítku pred ústa pri scénach z poľovačky a pri ukážkach krvilačnosti levov. Ozajstná poľovačka a dobrodružstvo však začína až po príchode Douglasa, ktorý sa mi sem hodil ako málo v ktorých filmoch. 80%. ()

Ainy

Jeden z filmů, který ve mně zanechal příliš silný dojem a to s pachutí strachu a hrůzy. Přestože obdivuji divokou přírodu, tak pouze prostřednictvím dokumentárních pořadů. Neměla bych ani odvahu vyjet s organizovanou výpravou za takovým dobrodružstvím, protože nevěřím, že by mě průvodce ochránil. Jeden můj kamarád mi vyprávěl příhodu ze své dovolené v Kenyi, kdy mu místní ozbrojený průvodce jasně naznačil, že by nezastřelil na obranu zvíře, které by se proti nim rozběhlo, protože lidí je prý hodně a to zvíře je na pokraji vyhynutí. Takže si dokážu představit tu hrůzu, kterou museli dělníci a obyvatelé prožívat, když je terorizovali dva velmi chytří predátoři z řad šelem kočkovitých, pasující se na panovníky všeho zvířectva. ()

Kaka

Geniálně navozená atmosféra vytvořená pomocí chytré kamery a strhující domorodé hudby. Lvi zde nejsou zvířata, nýbrž mystičtí démoni a funguje to věru znamenitě. Z hýbající se vysoké trávy jde strach, stejně jako z každé naháněčky, kterou charismatický Val Kilmer podnikne. Herecky velice solidní, technicky naprosto bez kazu. Dokonale natočené scény se lvy. Jak tvůrci dosáhli takové autenticity je skutečně těžko k pochopení a poklona je tudíž na místě. Trochu toho moralizování nikdy neuškodí a zdravý nadhled a charisma si s sebou přinese ve vedlejší roli neohrožený lovec Michael Douglas. Jeden z nejlepších dobrodružných snímků, který si nehraje na přehnaný megafilm, i když jím bez větších obtíží s přehledem může být. ()

sud

Stephen Hopkins sice nepatří mezi režisérskou supertřídu, ovšem tohle se mu povedlo. Napětí máme od začátku do konce, výtečné herecké výkony Michaela Douglase jako zarostlého tvrdého lvobijce Remingtona a Vala Kilmera coby gentlemanského plukovníka Pattersona, skvěle nasnímanou krásnou Africkou přírodu, nádhernou stylovou hudbu Jerryho Goldsmithe a nervák na konec. Co chtít v rámci žánru víc? ()

akisha

Jeden z mých nejoblíbenějších safari filmů s tím, že vždycky, když ho vidím, mám chuť rychle se podívat na něco podobnýho, ale nic podobnýho prostě nemám/neznám. Skvělá tajemná atmosféra, skvělá práce se strachem diváka, skvělá práce se lvy, co jsou tu prezentovaní opravdu jako inteligentní, krvelačné bestie, za jejichž touhu po lidské krvi si z největší části mohl sám člověk. Michael Douglas v bezva roli, ač pro něj dost netypické. A hudba od Goldsmithe je sázka na jistotu. 80% ()

Tyler

Když se ohlédnu zpátky, připadá mi, že „Lovci lvů“ byli posledním opravdovým dobrodužným filmem v našich kinech. A ani po těch 15 letech (je vůbec možné, že je to tak dávno?) neztratili nic ze svého kouzla. Právě naopak, za ten čas vůbec nezestárli a v mých očích se přetavili v nadčasovou klasiku… Pláně porostlé suchou a větrem neustále provívanou trávou skýtají dokonalý úkryt pro záludné predátory, jejichž dravost jako by ztělesňovala odpor země vůči spoutání civilizací. Řádění Ducha a Temnoty přináší hrůzu a smrt, oblast Tsavo (jak prozíraví byli domorodci, když toto místo pojmenovali „Místem krveprolití“!) se stává dějištěm vyhroceného souboje mezi člověkem a zvířetem. V této krajině se muž bez rychlých reflexů a pořádné pušky v ruce mění ve snadnou kořist - na jedné straně jej příroda mámí svojí krásou, aby ho pak bleskově a krutě připravila o život. Masakr rozpoutaný dvojicí šelem vráží klín do lidské soudržnosti, vzájemnou loajalitu nahrazuje pradávný primitivní instinkt, touha přežít. Vzduch je prosycen pachem krve a strachu… A vy si tohle všechno můžete vychutnat v klidu kinosálu nebo domova, nechat se přimrazit k sedačce skvěle zvládnutou atmosférou podpořenou vynikající hudbou a především až neuvěřitelně uvěřitelnou prací s titulními kočkovitými šelmami. Kamera přirozeně střídá okouzlující panoramata s krvavými detaily, charizmatičtí lovci lvů představovaní hollywoodskými hvězdami i domorodými „přihrávači“ bezchybně odvádějí svoji práci… A vy se prostě díváte na pravý dobrodružný film. Tak si ho užijte, stojí za to! ()

castor

Tři tisíce dělníků denně pokládají koleje napříč Afrikou, jenže dva lidožrouty nějaká železniční superlinka nezajímá, stejně jako je absolutně nepálí nějaký Angličan, který sem přijel postavit most. A určitě nebudou jednou respektovat jízdní řády. Pokud se mají dělníci vrátit, musí tihle lví zabijáci zemřít. Výkonný tandem mezitím zakousl desítky lidských životů, režisér Stephen Hopkins předkládá na základě slušného scénáře dobrodružný thriller, který má několik solidních scén (velkou měrou díky kameře Vilmose Zsigmonda) a věrohodnou atmosféru. Uprostřed toho běsnění se vedle Vala Kilmera představí i svérázný Michael Douglas, který si svého lovce střihl s pořádným gustem. Ostatně jak jinak. Tři až čtyři hvězdy. ()

gogo76

"Vašou úlohou bude postaviť most cez rieku Tsavo..." Mám slabosť pre tento film, jednoducho mám ho rád a videl som ho asi 4-5x, zatiaľ... Ešte v dobe VHS som mu úplne prepadol a veľkú zásluhu na tom má nielen skvelý vizuál, nádherné exteriéry, réžia či skvelý príbeh podľa skutočnej udalosti, ale hlavne neskutočne chytľavý soundtrack od Jerryho Goldsmitha, ktorý som si samozrejme v tých časoch ihneď kúpil. Herecké obsadenie samozrejme hviezdne a skvelé, ale najviac z toho vyťažil tradične neprekonateľný Tom Wilkinson. Aj keď nedostáva toľko priestoru, jeho protivného hajzlíka si užijete. z dnešného pohľadu veľmi poteší aj fakt, že scény s levmi sú naozaj uveriteľné, vtedy ešte zelené plátno a digitálny lev neexistovali. Ponuka dvd a blueray za posledné 2-3 roky takmer zdochla, takže neviem či sa niekedy dočkám vydania. 100%. ()

pepo

Najlepšia variácia Spielbergovich Čeľustí. Africké dobrodružstvo Stephena Hopkinsa (Predátor 2, Stratení vo vesmíre) inšpirované skutočnými udalosťami, vo svojej dobe komerčne prepadlo a kritiky tiež nepatrili k najlepším. Oboje nezaslúžene. Boj Vala Kilmera a Michaela Douglasa s ľudožravými levmi dokáže aj po rokoch strhnúť. ako bonus ponúka kameru Vilmosa Zsigmonda a hudbu Jerryhoho Goldsmitha. Oscar za strih zvukových efektov. 9/10 ()

Xmilden

Jako kluka mě to bralo přeci jen víc. Dneska vidím hlavně snahu vytvořit nějaké děsivé nadpřirozené monstrum, které nejde téměř zastavit. Na Vala Kilmera, poté co jsem viděl jeho dokument už nikdy nemůžu pohlížet jako na stejného člověka co předtím. Ten člověk byl zkrátka zvláštní a není náhodou že s málokým pracoval více než jednou. 55% ()

Phobia

Temné, napínavé, krvavé, k tomu krásná výprava, trikově dobře zvládnuté, vhodně zvolená hudba, zkrátka skvělý, mrazivý příběh... jen toho V. Kilmera mohl nahradit nějaký lepší, sympatičtější herec. 90% EDIT: Podruhé po letech už to nebyla taková sláva, ale pořád silný nadprůměr, takže souhvězdí ponechám nelogicky nedotčené, přestože procenta poněkud srazím: 81%. ()

-bad-mad-wolf-

Skvělá atmosféra a démonizace lvů - jen škoda, že obstojné napětí chvílemi ředí hloupoučké dramatické scény. Jeden z těch filmů, u kterých bych uvítal remake v rukách jistějších a odvážnějších tvůrců. ()

LiVentura

Dobře vystavěný příběh provázející výstavbu důležitého železničního mostu ve Východní Africe. Tragické události spojené s brutalitou dvou samotářských lvů-"duchů" na sebe nenechají ve vyprahlé buši dlouho čekat. Jde o základní problém, postavit dílo za obrovských ztrát na životech, nebo zajistit odstřel skoro mýtických zvířat.?! Kdo se však téměř neřešitelné situace zhostí... ()

Jamal

Jeden z příjemných překvapení roka, film u kterého se nebudete nudit, u kterého vám bude běhat mráz po zádech a který vás zatáhne do děje a vy budete jen rádi, že vyváznete živí, i když při filmu si tím tak jisti nebudete (( :: ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson