Hra Jiřího Hubače, vyznamenaná na MTF Zlatá Praha 1977 a na MTF Monte Carlo 1978, patří k nejvýznamnějším dílům české původní televizní tvorby. Dramatický příběh otce, syna a celé rodiny řeší závažný sociální problém, který s sebou přináší nebezpečí alkoholismu. Otec Kára (V. Menšík), hudebník v baru, propadá alkoholu natolik, že to ohrožuje rodinné soužití. Jeho žena (J. Hlaváčová) vidí, jak se partner mění, nemá už sílu znovu uvěřit jeho dalším slibům a opouští ho. Jediný, kdo otci ještě věří, je syn Ondřej (J. Hanzlík). Přesvědčí ho, aby se šel dobrovolně léčit… Předností Hubačova dramatického talentu je hluboký pohled na osudy postav a jejich okolí, schopnost vytvářet živé a pravdivé charaktery. V roli Káry v inscenaci Františka Filipa z roku 1977 vytvořil Vladimír Menšík jednu ze svých nezapomenutelných postav. (oficiální text distributora)

snowman

Obrovsky pravdivé, realistické ztvárnění, famózní herecké podání. Tomuto snímku není co vytknout, člověku se až tají dech. ()

Cesty timem

Herecký koncert krále Menšíka a neméně vynikajících ostatních. Co víc dodat? Netřeba asi dále více komentovat... Snad jen, že ho vždy jako dnes rád shlédnu znovu jako tomu u koncertů bývá. ()

Gareth_Jones

Fantastický výkon Vladimíra Menšíka v roli alkoholika. V takýchto rolách sa pozná kvalitný herec, pán Herec. Kvalitu predviedla aj Jana Hlaváčová v roli utrápenej manželky a Jaromír Hanzlík v roli dospelého syna, ktorý celý život trpí chovaním otca a trápením sa matky. ()

ABC1

Skvěle napsané a úžasně zahrané nejen V. Menšíkem, ale i ostatními herci. Nechci být škarohlíd, ale nikde bohužel nevidím takový scénář ani herce... ()

Nick321

Co do zpracování tématu alkoholismu je to slabší, když už se něco dělá, mělo by se to udělat pořádně. A  zvlášť Češi coby dvoj-metraři ohledně nebezpečí alkoholu / drog by tohoto strašáka potřebovali jak sůl. Pan Kára by měl mít všechny důvody ke spokojenosti. Má krásný velký byt, milující ženu, která to s ním i po tom všem táhne dál, ale každému jednou dojdou síly. Má talentovaného syna, který ho upřednostňuje před svým vlastním životem. Přesto pije jak duha, protože "to už k jeho branži patří". Vladimír Menšík se na tuto roli hodil dokonale, se svými pasivně agresivními průpovídkami a obviňováním všech kolem sebe, tímto stylem hrál v drtivé většině filmů a jistě do toho dal velký kus svého pravého já. Ve filmu vede takové ty typické ožralecké kecy, viz dialog mezi ním a doktorem "Nevypadáte zrovna moc dobře, pane Kára" - "A jak bych měl vypadat pane doktore? Já tady každý večer muzicíruju v kouři, v prachu..." (úplnej horník tyvole..). Docela zajímavě se ke konci vybarvila partnerka Jaromíra Hanzlíka. Ten sice jak bambula šel znovu za otcem-ničitelem rodiny, ale jenom kvůli tomu, že má v rodině chlastače, tak proto ještě nemusí mít ve svém životě navíc hysterickou slepici, která mu bude dávat ultimáta a řešit si na něm nějaké komplexy z minulosti. :-) A tak časem takovýto človíček dojde k náhlému přetnutí gordického uzlu "Víte co? Já vám všem tady na to všechno kašlu, tady máte klíče, odcházím do **** a bude mi lépe". ()

Pavlisxx

Je možné určit největší herecký výkon všech dob? Je možne zahrát nejdůležitejsi scény postavy tak, aniž by herec musel pohnout jedinym mimickým svalem a přitom bylo naprosto jasné, co postava zrovna prožívá a cítí? Je to možné! Mistr Menšík to dokázal. Neskutečne, úchvatné, dokonalé. Těžko hledat dalši slova! ()

3logix

zaujímavý film o živote alkoholika, ktorý si sám nevie pomôcť. Rozhodne to stojí za pozretie. Menšík je síce geniálny herec, akurát sa mu ale podľa mňa úplne nepodarilo zahrať skutočnú trosku...Úloha otca rodiny, ktorý sa občas v nevhodnej situácii spoločensky unaví mu vyšla :D Keby bol touto mierou charakterizovateľný problém rodiny alkoholika aj na Slovensku, bolo by o 90% menej rozvodov ;) ()

Martazoe

Silný příběh o tom, jak alkoholismus ničí rodinné vztahy a důvěru. Herci jsou skvělí a tolik hlubokých emocí se už v dnešních českých filmech najít nedá. Navíc Menšík je prostě skvělý herec, Hlaváčová charismatická žena a i ostatní si zaslouží uznání. ()

gerojmanus

Jak přesné a pravdivé i po tolika letech. Nesporně jedna z nejsilnějších rolí pana Menšíka, který asi neměl problém zahrát člověka s takovým problémem. Osobně se mi ale moc líbil i herecký výkon Jaromíra Hanzlíka. ()

raininface

Možná za socíku to byla TV bomba, ale když jsem se na to podíval teď, tak takový lepší průměr. Menšík jako Kára byl docela dobrej, ale ostatní herci nic moc, takový to tehdejší typický divadelní herectví. Za dvě silnější scény a čítankový závěr víc než 3* nedám. ()

DavidAAAA

Silný příběh alkoholika v podání fenomenálního Vladimíra Menšíka. Jedna z mála jeho vážných rolí, nezapomenutelná. Každý gesto, každý zoufalý zachvění zbytků jeho vůle, každý jeho další selhání, jsem mu věřil. Pan herec, který je omylem zaškatulkovaný jako komik a přitom ve vážné roli byl ještě o třídu lepší. Zdatně sekundující Jaromír Hanzlík a Jana Hlaváčová ve filmu o tom, jak lze ztratit vlastně všechno, co na světě člověk má.. I svou důstojnost. ()

BStone

V sedmdesátých letech se naší filmové tvorbě opravdu dařilo. Jak komedie, tak i dramata. Tento televizní film je vynikající ukázkou té druhé kategorie. Herecký koncert Vladimíra Menšíka (ale i ostatních) o závislosti na alkoholu. 85% ()

JohnnyV

Možní největší mistrovství "jednoho" herce na československé obrazovce. Pan Hubač to V. Menšíkovi sice psal na tělo, ale možná sám byl výsledkem překvapen. Tohle Vladimír Menšík nehrál, on to doopravdy prožíval. Neuvěřitelně uvěřitelné! Doporučuji přečíst si knihu Pocta Vladimíru Menšíkovi, kde je i plánovaný třetí díl Zima poutníků. ()

sun.eagle

Menšík exceluje v úplně odlišné roli než jak ho má asi většina zafixovaného. Jeho podání člověka bojujícího s demonem alkoholu, který ničí nejenom jeho samotného, ale i jeho okolí je něco neskutečného. V USA by to byl Oscar a vstup mezi nesmrtelné výkony. ()

Zemřel režisér František Filip

Zemřel režisér František Filip