Reklama

Reklama

Odvážná akce spojeneckého komanda, která má změnit průběh války. Slavný válečný snímek Kam orli nelétají pojednává o odvážné operaci speciálně složeného komanda výsadkářů, kterému velí major Smith (Richard Burton). V týmu elitních britských specialistů na přežití v týlu nepřítele je jediným zástupcem spojeneckých vojsk poručík Schaffer (Clint Eastwood), příslušník americké jednotky zvláštního určení. Jejich společným úkolem je osvobození amerického generála Carnabyho, jehož nacisté drží v zajetí v nepřístupném a pečlivě střeženém horském sídle Schloss-Adler. Generál je totiž jedním z koordinátorů pro přípravu druhé fronty a má dokončit plány pro invazi do Evropy. Z politických důvodů je proto potřeba generála osvobodit z nedobytného orlího hnízda dřív, než ho nacisté donutí promluvit. Od počátku se ovšem záchranná mise potýká s nejrůznějšími nástrahami a komplikacemi. Již během úvodního seskoku za záhadných okolností umírá radista výpravy a celá skupina je brzy vyzrazena a zajata. Celá záchranná akce se začíná proměňovat ve špinavou špionážní hru, která má nakonec možná mnohem hlubší poslání. Právě akční špionážní linka představuje jeden z žánrových motivů, který obohatil klasický válečný žánr o prvky napětí a zábavy. Snímek natočil v roce 1968 americký režisér Brian G. Hutton a v hlavních rolích se představí britští herci Richard Burton a Mary Ureová společně s tehdejší vycházející hollywoodskou hvězdou Clintem Eastwoodem. Na úspěšnou spolupráci s režisérem Huttonem navázal Eastwood o dva roky později ztvárněním hlavní role ve slavné válečné komedii Kellyho hrdinové. (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (306)

Gemini 

všechny recenze uživatele

Trochu netypický válečný film a troufám si říct, že o to lepší. Než jsem pochopil, kdo že to vlastně je dvojitý agent a kdo pracuje pro ktereou (kontra)rozvědku, dalo mi to docela fušku... Ale když si to srovnáte v hlavě, zjistíte, že takhle dobrý špionážní příběh jste už dlouho neviděli. Přidejte si mladého Clinta Eastwooda (obtížná představa, já vím..:)) a skvělou hudbu (Ron Goodwin - ke slyšení též v Battle of Britain) a pochopíte tohle hodnocení. 90% ()

Enšpígl 

všechny recenze uživatele

Ach tomuhle filmu určitě dám ještě jednu šanci, protože se mu nesešla dobrá konstalace hvězd, pořád na mě někdo zvonil a s něčím otravoval a ve finále, když tam byla ta blondska a vypadalo to že se slíkne, tak na mě zazvonil svědek Jehovův, nevím jak se dostal do baráku, ale měl štěstí že vystih mou momentální náladu a vzdal to dřív než začal, protože když se těšíte na ženskou v podvazkách a najednou čumíte na svědka johovova, jak se vás chystá zaangažovat hrozí velmi agresivní reakce. Zajímalo by mě kterej kreten ho vůbec pustil do baráku a proč musel jít smrdět hned ke mě. No a pak přišla sousedka, že je zlevněný zelí v Holešovicích, bylo 21:15 a já dostávám informace, že bych se posral. Čili i tohle všechno ovlinilo mé hodnocení. Film mě přišel překombinovaný, často jsem se neorientoval, kdo je nácek a kdo je nenácek. Občasná naivita některých scén mě taky nepřišla příliš štastná a navíc se přidal klasický neduh dabingu válečných filmu, amíci, angláni, němci, veverky všichni mluví česky, do toho zpráva o levným zelí, svědek Jehova, takže v tom aby se prase vyznalo, jenže já se v tom tentokrát moc nevyznalo. ()

Slasher 

všechny recenze uživatele

Na jedný straně straně sympatická ”men-on-a-mission” zápletka, malebný alpský podhradí, sexy fräulein, vysoký počet mrtvých nácků (jen prakticky němý Clintův Schaffer jich má na kontě až 99) a ve vší superhrdinský béčkový akci úsměvná předzvěst Ramba (+ taková válečná bondovka), na druhý straně prostě proč se to muselo táhnout 2 a půl hodiny a utopit tak mile přímočarý koncept v tak krutý stopáži... Ještě si dovolím říct, že podle mě selhal Richard Burton v hlavní roli jako přesvědčivý drsňácký killer. ()

cheyene 

všechny recenze uživatele

Skvělý válečný film se špionážní tematikou. Film, který předešel svoji dobu - má co říci i dnes. Snímek, kterým rozhodně nepohrdnu. Impozantní herecké výkony - Clint Eastwood, Richard Burton ad. Příběh je napínavý, člověk se od začátku baví a nenudí...stále je udržován v očekávání, kdo že je ten zrádce a dvojí agent? Super scény na lanovce, není nouze ani o dobré hlášky. Diváka musí nadchnout i neuvěřitelný klid mjr. Smithe (R. Burton), obzvlášť při jeho výkladu v místnosti s krbem (a to nejen po příchodu mjr. Von Happena). Jeden z nejlepších válečných filmů všech dob !!!!..... Takové drobnůstky: 1) Když mjr. Smith se svojí skupinou prchá ze zámku, vyskakují z lanovky do řeky. Ovšem v dalším záběru, když vylezou na souš, mají všichni vlasy relativně suché!!! (vzhledem k tomu, že při seskoku se všichni dostali pod hladinu, musela by jim voda z vlasů téct). Nejvíce je to vidět (pochopitelně) na Mary. Jako nějakou závažnou chybu či nedostatek bych to ovšem neklasifikoval, jedná se o velmi časté nedopatření ve více filmech a v případě Where Eagles Dare to je i dost pochopitelné - v takové zimě, ve které se tato scéna odehrává mít mokré vlasy jistě není žádný med :) 2) [logický nedostatek] Když mjr. Smith a poručík Shaffer jedou na lanovce do hradu, nejsou v kabině lanovky slyšet kroky, přičemž ve scéně, kdy prchají ze Schloss Adler, jsou slyšitelné a díky tomu následuje boj na lanovce. 3) [logický nedostatek] Zamyslíme-li se nad scénou, kdy Smith a Shaffer jsou na kabině lanovky a blíží se k hradu (vylézají na "kotvu" kabiny), mohly by ty jejich bílé zimní komplety být krásně vidět, takže obsluha lanovky by je mohla zneškodnit. 4) [logický nedostatek] Při přestřelce (ve scéně, kdy mjr. Smith hovoří vysílačkou na hradě s velitelstvím), kdy je vyvolán poplach a Němci se snaží Shaffera dostat, by nejspíš poručíkovi došlo střelivo a než by stihnul přebít, němečtí vojáci by doběhli za roh, za kterým se kryl, a zastřelili by jej. ad 4) - jde spíše o úvahu než o nějakou chybu, spíše jde o diskutabilní bod v mém komentáři. 5) [něco z historie] Vrtulníky za druhé světové války byly teprve ve vývoji a poprvé byly použity až v roce 1950 v Koreji. ()

Galerie (256)

Zajímavosti (48)

  • Ve filmu na hrad německý generál přilétá ve vrtulníku. Jde o americký typ Bell 47 s mírně upraveným zasklením kabiny s falešným rámováním. Tento typ poprvé vzlétl až po válce a největšího nasazení a slávy se dočkal ve válce v Korei. Německé letectvo během války sice vrtulníky mělo, ale spíše jako experimentální typy, případně pro průzkum. Nikdy je nenasadili bojově nebo pro přepravu důležitých osob. (Foxhound#1)
  • Alistair McLean napsal nejdříve scénář k filmu. Až poté ho předělal do románové podoby. Proto je film tak věrný knize. (Javert)

Reklama

Reklama