Pes baskervillský (TV film)

The Hound of the Baskervilles

Sherlock Holmes: Pes Baskervillský

Krimi / Mysteriózní / Horor

Velká Británie, 1983, 101 min

Douglas Hickox

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Malcolm Cooke

Scénografie:

Michael Stringer

Kostýmy:

Julie Harris

Možná bych v hodnocení přitlačil, kdybych viděl i jiné podle mnohých slabší verze. Takhle dávám jen na svůj pocit, který je rozpačitý. Zajímavé bylo postupné odhalování pravdy o pachateli. Že pes baskervillský není žádná stvůra ze záhrobí bylo jasné poměrně brzy a pak už to bylo jen o tom kdo je tím šprímařem. Horší to je s prostředím bažin a efekty jako třeba mlžný opar, kde je až příliš vidět, že je to TV film. Než mě odsoudíte, vězte, že filmy si nevybírám podle výše rozpočtu. Tady to na mě působilo ale až příliš kulisovým dojmem.(25.7.2011)

Paráda. Skvělá hudba a atmosféra, sympatičtí herci. Ne že by se to povedlo příliš často, ale tady televizní produkce poráží mnohý nabubřelý velkofilm. Tohle dílko jsem viděl několikrát v kině a pak také v televizi, ale má to prostě něco do sebe víceméně se to ani neokouká, i když první shlédnutí je vždy neopakovatelné. Lze jedině doporučit. 85%.(27.12.2006)

Tento film jsem viděl kdysi, když mi bylo 13 možná 14 a tenkrát se mi hodně líbil. Od té doby jsem viděl dvě další filmové adaptace (1939 a 1959) a četl knížku, takže když jsem se na to díval teď po druhé snímek už mě neměl moc čím překvapit, ale rozhodně to nevadilo. Doyllova románu se drží poměrně věrně, i když menší či větši odchylky se, stejně tak jako u každé filmové adaptace knížky, najdou. Na to, že to byl televizní film, tak byl moc pěkně udělaný. Odehrává se převážně v nádherných exteriérech - blata jsou krásná ve dne a nádherně tajemná, mlhou opředená v noci, herci jsou také docela v pohodě (duo Holmes - Watson docela dost přípomínalo Rathbona a Bruce), jen ten dabing to trošku kazil.(21.1.2009)

Pro mě jednoznačně nejlepší ze všech adaptací mého oblíbeného románu. Místy volnější úpravy knihy nevadí, potěšila mě dvojice "Doyla" a "Makepeacové":)plus jejich happy end, pěkná hudba a ponurá atmosféra blat (denní, ty kašírovaný noční nemyslím:)) a pes/bestie byl/a (hlavně když si vzpomenu na dětství) celkem děsuplný/á...uuuááááá...(11.1.2009)

Při tak často zpracovávaném příběhu se člověk neubrání srovnávání i těch nejmenších detailů. Tak předně I. Richardson se na můj vkus moc často směje (SH se přece smál velmi zřídka a vždy to znamenalo něčí konec:), za druhé Watson je sice trochu nechápavý, ale není slaboduchý, Holmes coby cikán je docela vtipný, ale na druhou stranu tím Watsonovo pátrání ztrácí přízrak "muže na skalisku, o kterém nevíme, zda je náš přítel nebo nepřítel," pak mi docela vadí postava dr. Mortimera. Hm, tak to vypadá, že mi nesedí téměř všechny postavy. Shrnuto, podtrženo, pokud bych neznala příběh, tak jde o zdařilou a zábavnou podívanou, ale takhle nemůžu jít přes ***(10.1.2009)

• - Snímek soutěžil na Mezinárodním filmovém festivalu Fantasporto o hlavní cenu v kategorii nejlepší film. (Terva)

• - Snímek je natočen na motivy stejnojmenného románu Arthura Conana Doyla. (Terva)