Pes baskervillský (TV film)

The Hound of the Baskervilles

Sherlock Holmes: Pes Baskervillský

Krimi / Mysteriózní / Horor

Velká Británie, 1983, 101 min

Douglas Hickox

Předloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Malcolm Cooke

Scénografie:

Michael Stringer

Masky:

Tom Smith

Kostýmy:

Julie Harris

Pri mnohých mojich kladných recenziách na staršie snímky, má veľký podiel nostalgia. A tá zafungovala aj u tu komentujúcich. Beriem. Má to svoj význam a zhliadnutie akéhokoľvek snímku v inom veku, ako v aktuálnom, spôsobuje že divák vníma dielo subjektívne. A keďže sa PES BASKERVILLSKÝ A.D. 1983 dostal ku mne až 34 rokov po vzniku a videl som ho práve teraz, nie som ovplyvnený mládežníckou spomienkou naňho. Ide ale o film remeselne kvalitný, nočné scény na blatoch sú skvostom dizajnu a ,,hororové,, scény museli naozaj pred mnohými rokmi dosť pocuchať nervy vtedajšej československej mládeže. Iba ľutovať, že som ho nevidel v školou povinnom veku.(23.1.2017)

Pro mě jednoznačně nejlepší ze všech adaptací mého oblíbeného románu. Místy volnější úpravy knihy nevadí, potěšila mě dvojice "Doyla" a "Makepeacové":)plus jejich happy end, pěkná hudba a ponurá atmosféra blat (denní, ty kašírovaný noční nemyslím:)) a pes/bestie byl/a (hlavně když si vzpomenu na dětství) celkem děsuplný/á...uuuááááá...(11.1.2009)

Konečně povedená adaptace. Po ruském zdlouhavém zpracování jsem byla potěšena tímto svižným a zbytečnostmi nezatíženým TV filmem. Pro mne je vždy důležité obsazení Sherlocka a sira Henryho, ostatní pak nějak zvládám, ale tentokrát se mi líbili všichni. Sherlock byl vtipný a nebyl tak samožersky nadutý, taktéž sir Henry splnil představu amerického potomka Baskervilla. Nádherné exteriéry močálovité krajiny i impozantní sídlo Baskervill zde bylo umocněno scénou z minulosti. Jsem koukala, co si dovolil sir Hugo v noci na blatech, ale hlavně na strhující scénu topícího se koně. Také byla využita sherlockova maskovací schopnost a odhalení Dr Watsonem na ruinách bylo zábavné. Víc než samotný pes mě děsí, když tvůrci nechaj hrát Sherlocka na housle a tentokrát bylo zděšení celkem vyrovnané :-) Dávám plný počet.(9.10.2012)

Dielo Arthura Conana Doyla leží v troch zväzkoch SPKK z konca päťdesiatych rokov v mojej knižnici. Je to detektívna klasika a ako každá klasika sa ťažko prevádza na filmové plátno. Asi je to tým, že väčšina divákov má veľmi konkrétnu predstavu ako by malo prostredie diela vyzerať, ako by mal hrdina vyzerať a konať, takže vôbec nie je jednoduché týmto divergentným názorom vyhovieť. Videl som staršiu verziu z roku 1959 a dnes televíznu verziu z roku 1983. Je nepomerne lepšia, postavy sú bližšie mojej predstave a už nepotrebujem vidieť žiadnu ďalšiu verziu. Okrem toho klasické diela ostávajú aktuálne iba v prípade, že sa zaoberajú nestarnúcimi témami. Takou detektívka určite nie je. Preto som ani pri tomto vydarenom prepise nesiahol po štyroch hviezdičkách. Aj keby sa za to prihovárali Cowley so Spikingsom.(11.1.2020)

Možná bych v hodnocení přitlačil, kdybych viděl i jiné podle mnohých slabší verze. Takhle dávám jen na svůj pocit, který je rozpačitý. Zajímavé bylo postupné odhalování pravdy o pachateli. Že pes baskervillský není žádná stvůra ze záhrobí bylo jasné poměrně brzy a pak už to bylo jen o tom kdo je tím šprímařem. Horší to je s prostředím bažin a efekty jako třeba mlžný opar, kde je až příliš vidět, že je to TV film. Než mě odsoudíte, vězte, že filmy si nevybírám podle výše rozpočtu. Tady to na mě působilo ale až příliš kulisovým dojmem.(25.7.2011)

• - Snímek soutěžil na Mezinárodním filmovém festivalu Fantasporto o hlavní cenu v kategorii nejlepší film. (Terva)

• - Snímek je natočen na motivy stejnojmenného románu Arthura Conana Doyla. (Terva)