V době studené války byla napadena americká  jaderná ponorka a uvázla v hloubce 20 000 stop. Námořnictvo požádalo speciálně vybavený tým ropných těžařů, kteří pracují nedaleko, aby se ji pokusili lokalizovat a určit příčinu havárie. Ti při riskantním sestupu pod hladinu zjišťují, že mořské hlubiny skrývají tajemství, které nepochází z tohoto světa... Posádka americké nukleární ponorky Montana zaznamená na svých přístrojích cizí plavidlo, které se k nim pohybuje nezvykle velkou rychlostí. Náhle se všechny přístroje vypnou a nefunguje vůbec nic. Když se neznámé plavidlo vzdálí, činnost všech přístrojů se obnoví. Ale to už ponorka naráží do skály a vzápětí klesá nenávratně ke dnu… Poté, co americké námořnictvo zachytí signál z vypuštěné bóje, zahájí záchrannou akci. Z důvodu blížící se bouře požádá o pomoc i posádku nedaleké podmořské ropné plošiny. K posádce plošiny se přidává skupina vojáků a také Lindsey Brigmanová, konstruktérka plošiny. Po pobytu v přetlakové komoře se začne u velitele vojenské jednotky, poručíka Hirama Coffeye, projevovat přetlakový syndrom způsobující šílenství. Snaží se za každou cenu skrýt. Z plošiny, jejímž velitelem je Bud Brigman, ex-manžel Lindsey, se vydává původní posádka spolu s vojáky k potopené ponorce. Na místě ale zjišťují, že nikdo nepřežil. Během průzkumu ponorky se znovu objevuje neznámé světelné plavidlo způsobující výpadek proudu. Po návratu na plošinu dostane poručík Coffey rozkaz od velitele odmontovat z ponorky jednu jadernou hlavici. Domnívá se totiž, že jde o ruské plavidlo. Původní posádka se o tom ale nemá dovědět… Kvůli zuřící bouři nad hladinou se ulomí jeřáb kotvící plošinu. Zřítí se do vody a dopadne přímo na plošinu, která je tím velmi poškozena. Začne do ní vnikat voda a při vzniklém chaosu pár členů posádky zahyne. Zbylí členové se snaží plošinu opravit. Během oprav mimo plošinu se před Lindsey objeví mimozemské plavidlo. Její zážitek jí však nikdo z posádky nevěří… (TV Prima)

Gothar

Videl som Special Edition: Výborný thriller, ktorý si ma aj napriek svojej dĺžke dokázal udržať od začiatku do konca. Atmosféra sa zlepšuje každou minútou a nie je ničím prerušovaná (ako to zvykne byť v iných podobných filmoch). K tomu si treba pripočítať veľmi dobrú hudbu a rozumný scenár bez nejakých očividných nelogickostí. Terminátorov to síce neprekonáva, ale aj tak je to skvelý film. U mňa je Cameronov 3. najlepší. 90 % ()

skrblik007

Dechberoucí podmořský spektákl s fantastickým Edem Harrisem v čele. Obsahuje koncentrovanou Cameronovu genialitu, obzvlášť prodloužená režisérská verze, která rozhodně stojí za to. ()

lennyd

Na pomoc havarované americké jaderné ponorky je vyslán speciální tým, složený ze speciální jednotky a osazenstva blízké podmořské vrtné věže, které má s podmořským výzkumem bohaté zkušenosti. Jejich cílem je zjistit, zda na ponorce někd přežil - a (tajným úkolem pro vojáky) zajištění jaderných hlavic, které ponorka převážela. Při výzkumu se ale skupina musí potýkat kromě nepřízně počasí i s neznámými tvory, kterým se návštěva lidí dvakrát nelíbí ... Film jsem poprvé viděl před mnoha a mnoha lety, kdy se mi do ruky dostalo DVD (s prodlouženou verzí) - navíc v dobách, kdy DVD bylo v našich krajinách docela výjimkou. Tenkrát jsem byl z filmu hodně uchvácen, naprosto dokonalé efekty (na tehdejší dobu) a na "vodního hada" jsem ještě hodně dlouho nemohl zapomenout. Nyní jsem měl tu možnosti si film zopáknout díky HBO, a jak jsem byl tenkrát nadšen, nyní mě to hodně zklamalo. Jednak standardní verze je standardní verze, navíc český dabing mi nějak nesedl (hlavně dabing Mary Elizabeth Mastrantonio byl příšerný). Takže to radši nebudu rozebírat dál, a zůstanu u původního hodnocení ... ()

anli

Dalsi revolucni dilo Jamese Camerona,kde vetsinu fimu zustava ve svem oblibenem prostredi a to pod vodni hladinou.Ve sve dobe se film stal v USA propadakem,coz je presne dukaz,jak neumi americane ocenit skvely film.Cameron opet ukazuje jaky je mistr napeti,jak umi vest herce a jak umi napsat vyborny pribeh.K tomu revolucni vizualni efekty(taky u Camerona obvykle,ze?)a mame tu dalsi skvely film.Trosku jsem se obaval reziserskeho sestrihu,ktery je na DVD a je delsi o 32 minut,coz neni malo,ale obaval jsem se zbytecne,protoze si myslim,ze film je v tomto sestrihu jeste lepsi a bombastictejsi.Proste jedna velka parada a u me jasnych 90%. ()

honz

Poutavý sci - fi snímek odehrávající se pod mořskou hladinou. Setkání s mimozemskou civilizací je nekonfliktní, naopak je pro pozemšťany záchranou. Ve filmu jsou dodnes výborné vizuální efekty a dodnes okouzlující Mary Elizabeth Mastrantonio (vynikající je ve filmu Causa Wardových). ()

noriaki

Prodloužená verze je opravdu úplně jiný film, protože i když jsem poprvé viděl Propast hodně dávno, pointa a vyznění bylo mnohem tuctovější. Takže k ději. Americká ponorka havaruje po setkání s neznámým objektem. USA pochopitelně obviní Rusko. Rusko netuší o čem je řeč, a Američané to berou jako přiznání viny. Ale občas platí, že když Rusko popře vinu, tak je to pravda, přestože to tvrdí Rusko. Obě strany se připravují na útok té druhé a Studená válka nejspíš přeroste v jadernou. V kino verzi byla ve scénáři jen první věta, zbytek je bonus navíc. A díky tomuto bonusu nejde jen o chudáky uvězněné pod hladinou, ale o nás všechny. Atmosféře to pochopitelně prospělo a síle myšlenky taktéž. Propast je film z osmdesátých let, což jsem si v musel několikrát připomínat, protože na efektech to poznat nejde. Ve snímku to prozrazují jen účesy postav a záběry z okolního světa. Podvodní scény jsou působivé i po letech a hudba Alana Silvestriho je stále špičková. ()

dANo

Podarené sci-fi z podmorského prostredia... film má všetky prvky dobrého rodinného filmu: láska, nenávisť (rozvádzajúci sa manželia:), vojenský konflikt, napätie a zaujímavý záver. Aby som však dal plné hodnotenie, tak by to nesmelo byť tak ľahko predvídateľné. ()

JohnSmith

Viděl jsem pouze režisérskou verzi,tudíž nemohu srovnávat s původní. Tenhle film mě i přes téměř tři hodiny učaroval. Nebylo to díky hercům, Ed Harris mi nepřišel zrovna v dobré formě, zato Michael Biehn byl naprosto skvělý. Ze začátku děsnej drsoň co má všechno na háku jak ho známe z Vetřelců nebo Terminátora a pak najednou rozklepanej chudák a ve finále fanatickej Seal. Fakt z něj jde strach a k tomu ten knír.Co je nejúžasnější,tak to jsou triky a kamera no a samozřejmě režie páně Camerona.Velice často střídá dramatické scény s téměř poetickými, což není ani moc rušivý,naopak. Jako když Budovi dochází kapalina a už to vypadá že umře a najednou jsem objevěj roztomilí emzáci a zachráněj ho.Průlet jejich lodí vypadá jak z úplně jinýho filmu,skoro až dětskýho,ale vůbec to nvadí.A takových scén je tam víc.No Jamesi,už se těším na tvůj Avatar ()

Brain-D

Bez francouzáku by v tomhle filmu všichni umřely :D Cameron je prostě borec, parádní atmosféra, nádherné efekty, humorné diskuze a vyskytla se i akce :) Cítím z toho trochu titanik, jde poznat Cameronova práce prostě. ()

Timak

na svou dobu to bylo povedené Sci-fi ... triky byly opravdu na tu dobu úžasné, ale mně to zase až tak nenadchlo ()

Terzeus

V takmer trojhodinovej (videl som rozšírenú verziu) stopáži film nenudí ani na minútku a prináša všetko, v čom sa Cameron vie osvedčiť - skvelú réžiu, momenty plné napätia, skvelé efekty a koniec koncov výborné spracovanie počnúc scenárom a končiac kamerou. Dielo, ktoré vás zavedie pod hladinu oceánu takmer doslova... Abyss sa mi musí ešte chvíľu uležať v hlave, ale už teraz mám jasné, že tento film stojí rozhodne za to. ()

Mishqo

Cameronove filmy často nesú nejaký významný odkaz a tak tomu je aj v tomto filme. Zase sa uchýlil k jeho obľúbeným emzákom a tento raz nám dáva najavo aby sme prestali zbytočne zbrojiť lebo jediné čo z toho vzíde sú len nevinné a nespočetné obete. Nie je to jeho najlepší film ale dominuje hlavne hudbou, atmosférou ale aj hereckými výkonmi. ()

VanTom

Komplikované podvodní natáčení se zúročilo v klaustrofobické působivosti propasti, kterou ovšem vyplnil povážlivě mělký scénář. Namísto drsného boje o přežití v poškozené plošině se tu čachrovalo s nukleárními hlavicemi a honilo v miniponorkách, na což se sem tam připlavali podívat mimozemšťané. Jinými slovy, celý zážitek mi pokazila jedna vygumovaná militaristická zelená hlava, nemocná a paranoidní, která způsobila veškeré (zbytečné!) konflikty, nepodložené vnějšími okolnostmi (možná v prodloužené verzi?). Jenže film jsem měl z dětství zafixovaný jako přesahový masterpiece, tudíž jsem teď po letech zrovna neočekával akční sci-fi žánrovku, snad proto takové rozpaky. ()

Spock

Velice dobře natočené sci-fi, ze zajímavého podmořského prostředí, které spekuluje s tím, že na dně moře existuje podmořská civilizace, která je naštěstí v tomto případě celkem přátelská. Kvalitní triky trocha toho napětí a akce, honičky v miniponorkách, se nemůžou divákovi nelíbit. Nejsilnější scénou pro mě pak je to jak Ed Harris, klesá do propasti zneškodnit bombu.Rozhodně doporučuji. ()

mirec88

Nebolo to síce také prevratné ako Cameronove iné diela, ale mňa si to získalo úplne. Koniec nemá chybu, dlho som nevidel nič také krásne. Ako čítam, zistil som, že režisérska verzia je dosť odlišná, musím si to odniekiaľ zohnať, potom dám vedieť pocity. ()

vyfuk

Pokud jste ve světě Camerona kovaný, tak se vám to asi líbilo, pokud ne tak vám to může z 50% záživné a z dalších 50% nudné. Pro mne to alespoň, tak bylo. Celý film nic jen voda, voda, Ed a voda. Zajímavá teorie mimozemského života v moři, nicméně jsem se opravdu chvílema nudil a v příběhu se ztrácel. Cameron mě ohromil Terminátorem, překvapil Avatarem a dojmul Titanicem, ale Propastí mě nijak nedostal. ()

J-o-k-e-r

Je to k nevíře, ale když se podívám na film od J. Camerona vždy dávám plný počet. Už je to taková ohraná písnička. U Propasti já výjimku neudělám. Možná u mě nevyvolaly takové emoce jako např. u Terminátora nebo Vetřelců, líbilo se mi to a moc. Sci-fi thiller oedehrávající se pod vodou, to se mi prostě nemůže nelíbit. Výborní herci (hlavně E. Harris a můj oblíbený M. Biehn), a ten styl - ten se prostě nezapře. Dosti bych si tipl, že se jedná o román od M. Crichtona (viz Koule), ()