Monte Walsh

Monte Walsh

Western

USA, 1970, 106 min

Kniha Jacka Schafera byla jednou z nejoblíbenějších knih mého dospívání, a která do mne vtiskla nikdy nemizící punc melancholie mého vnímání světa. Film, který zachraňuje hlavně atmosféra, ale bohužel obsahuje tak s bídou jednu čtvrtinu děje a myšlenek knihy. Přesto jsem rád, že jsem jej viděl, ale neudělal mi rozhodně takovou díru co centra emocí co "opravdový" Monte Walsh. Nedivím se zlému hodnocení těm to knihu četli a nedivím se ani maximálnímu, kteří o téhle "Zemi" neměli ponětí.(31.12.2015)

Velmi dobrý film a nemusela by tam být ani závěrečná přestřelka. Prostě takový pohodový film o partě kovbojů, o jejichž profesi už není moc zájem, dělají si různé chlapské naschvály, baví se tím, že si dají po hubě. Sice trochu netradiční western, ale proč by v každém westernu museli být extra bouchači a extra grázlové? Tenhle film byl realitě mnohem blíž.(28.4.2009)

Nostalgický příběh života kovboje jménem Monte Walsh (Lee Marvin) v proměnách a civilizování Divokého západu podle legendárního westernového románu Jacka Schaefera Muž se srdcem kovboje. Tento western je především příběhem kamarádství, legrácek, práce i bídy party honáků z ranče Ypsilon, kteří toto povolání pod širým nebem milovali, ale kterých s nástupem moderní doby a ostnatého drátu bylo stále méně potřeba. Propouštění kovbojů pak vedlo ke zločinům a tragédiím. Tento film Monte Walsh z roku 1970 byl později - v roce 2003 - natočen znovu jako akčnější a povedený remake pod stejným anglickým názvem Monte Walsh a odlišným českým názvem Muž se srdcem kovboje. Ukázka zde: http://www.sms.cz/film/monte_walsh/ukazka(7.9.2009)

Vynikající román Jacka Shaffera Muž se srdcem kovboje jsem před lety přečetl a určitě se k němu někdy v budoucnu vrátím. "Monte Walsh" se jej sice nedrží jako klíště psa, ovšem ducha románu se převést podařilo. Jenom jsem měl menší problémy s první polovinou. V knize je podaná velice zajímavě a vtipně, ve filmu je spíše pomalá a vláčná. Od chvíle, kdy je Call Brennan nucen propustit tři své honáky, se film rozjede a stává se z něho parádní podívaná. Lee Marvin mi přišel do role Monteho Walshe jako jistá volba. Unavený, stárnoucí muž, který má však ještě stále v těle čest a hrdost a přes všechny rány osudu má sílu jít dál. Poslední třetina filmu působí snad ještě smutněji, než v knize. Hrozně nedoceněný, ale skvělý a realistický western se slabší první polovinou. 80%. P.S.: Trik s pistolí za zády je jeden z nejlepších, co jsem kdy viděl. P.P.S.: Napadlo mne, jak by to asi dopadlo, kdyby jej natočil Peckinpah?(4.2.2009)

Tahle kniha se dá těžko převést do filmové podoby. Musí to být western a současně by měla zůstat zachována psychologická hloubka a jemnost příběhu o člověku, pro kterého je skutečně svoboda a volnost víc než hmotné statky. Ne z nouze jako obrana proti osobnímu neúspěchu, ale z vnitřní potřeby dané založením a během života. Jsou to požadavky, které se mnohem lépe mixují v knize, než na plátně. Myslím, že se povedlo (rozhodně mnohem víc než verze z roku 2003).(1.2.2009)

• - Roy Barcroft, který ztvárnil roli Proprietora, zemřel ještě před uvedením filmu do kin. (Terva)

• - Natáčení probíhalo v kalifornském Los Angeles a arizonském městě Mescal. (Terva)