Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Monte Walsh a jeho přítel Chet Rollins jsou kovbojové marně hledající práci v městečku Harmony v Arizoně v době, kdy nejspíše končí "zlaté dny" starého Západu. Na nějaký čas se usadí na ranči vedeném Calem Brennanem. Za Montyho se chce provdat jeho dávná láska Martine, stárnoucí kovboj má však strach, že by oba nedokázal uživit. Východisko z neveselé finanční situace nachází Chet ve svatbě s vdovou Mary Eagleovou, která vlastní výnosný obchod s nejrůznějším zbožím. Zato jejich bývalý kamarád, nezaměstnaný Shorty, se dává na cestu bandity... Tvrdého, nekompromisního a vždy čestného Monte Walshe si zahrál Lee Marvin. Během své herecké dráhy byl většinou obsazován do úloh tvrdých a drsných chlapíků. Diváci ho znají především z titulů Muž, který zabil Liberty Valance, Dívka ze Západu (za který získal Oscara), Profesionálové, Tucet špinavců, Vládce severní dráhy. Další nezapomenutelnou postavou je Chet Rollins v podání Jacka Palance. Ten šíři svého hereckého rejstříku potvrdil ve filmech Shane, Pohrdání, Drsná Oklahoma, Hotel Bagdad, Batman či Tango a Cash. Postavu vyhaslé krásky Martine Bernardové ztvárnila francouzská herečka Jean Moreauová. Nejvíce se zapsala do divácké paměti v dramatech Výtah na popraviště, Nebezpečné známosti, Jules a Jim, Nesmrtelný příběh. O komediálních polohách svého talentu přesvědčila ve snímku Viva Maria! (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (41)

MrCreosote 

všechny recenze uživatele

Westernový žalozpěv, který z nostalgie udělal své hlavní téma. Přelom 60. a 70. let byl pro žánr klíčový, doba Johna Waynea a bodrých kovbojů dávno pominula a popularitě se těšily především italské špagety kořeněné kečupovitou krví a hrdiny, kteří měli blíže ke zlosynům. Americká odpověď se nesla v melancholickém duchu, ať už to byly westerny Sama Peckinpaha nebo například McCabe a paní Millerová Roberta Altmana. Monte Walsh je v první polovině záměrně nedějový a epizodicky strukturovaný, kdy dílčí části mají vyvolat úsměv na rtech. Druhá polovina ale tohle všechno smete, když hlavní hrdina postupně ztrácí své přátele i minulost dosti nevybíravými ranami osudu. Závěrečné vzepření pomocí aktu odplaty už působí jako zbytečné gesto, protože v téhle době zkrátka není pro lidi jeho typu místo. Lee Marvin má charakter svého hrdiny vepsaný přímo ve tváři a s podporou westernového barda Jacka Palance nebo šarmantní Jeanne Moreau tvoří typově dokonale sehraný tým. Lpění na minulosti a přátelských hodnotách tu už bylo několikrát, Monte Walsh tuhle elegičnost dotáhl k dokonalosti. ()

mortak 

všechny recenze uživatele

Snaží se to být hluboké, ale výsledkem je mělčina plná klišé. Když scénáristé opíší Dumasovu Dámu s kaméliemi, tak pak pochopitelně musí obsadit nějakou francouzskou ikonu do role westernové Markéty. První polovina zobrazující ráj na ranči je k nepřežití, protože se na nás valí "zábavné" scénky s kuchařem a podobně. V druhé půlce pak dostaneme tradiční western, ale zase je upozaděna linka se stárnutím. Dvě hvězdy za snaživý pokus. ()

Reklama

Martin741 

všechny recenze uživatele

Dalsi nudny western a debut rezisera Williama A. Frakera /kameraman k filmu Rosemary ma detatko/. Nic sa dohromady nedeje, len kopa nudnych dialogov, a je to bieda sledovat, ako dvaja kovboji hladaju pracu po skonceni /asi/ zlatej horucky na Divokom Zapade/. Z hercov si zasluzi pozornost Lee Marvin /Man who shoot Liberty Valance 1962, Canicule 1984 /, Jeanne Moreau /Proces/ a Jack Palance /Panic in the streets/. Takze ne, taketo westerny nemam rad a nudia ma. 30 % ()

Skip 

všechny recenze uživatele

Velmi dobrý film a nemusela by tam být ani závěrečná přestřelka. Prostě takový pohodový film o partě kovbojů, o jejichž profesi už není moc zájem, dělají si různé chlapské naschvály, baví se tím, že si dají po hubě. Sice trochu netradiční western, ale proč by v každém westernu museli být extra bouchači a extra grázlové? Tenhle film byl realitě mnohem blíž. ()

Han22 

všechny recenze uživatele

Příšerně smutný western o konci zlatých časů. Čas nekonečné prérie se stávají minulostí, pozemky oplocují obrovské korporace a parta stárnoucích kovbojů stále obtížněji hledá práci. Občas se porvou, občas si zafrajeří, občas se i zasmějí a je tu nějaká sranda, ale konec se blíží. Jeden z party se ožení a na stará kolena si pořídí obchod, další mladší se dává na cestu zločinu a hrdina dokonce také uvažuje o svatbě a účasti v rodeo show. A pomalu ztrácí všechno, co pro něj bylo důležité... Jak jsem psal pomalý a depresivní film, který ovšem občas rozčísne vtipná scénka (demolice města při krocení koně) a který od nudy zachraňuje výborný Lee Marvin jako dekádami poznamenaný kovboj-veterán (přitom mu bylo jen 46). Rozhodně ne westernová "zábava", ale solidní 3* western. PS: Krásná hudba i písnička od Mama Cass (Mamas and Papas). ()

Galerie (25)

Zajímavosti (3)

  • Roy Barcroft, který ztvárnil roli Proprietora, zemřel ještě před uvedením filmu do kin. (Terva)
  • Natáčení probíhalo v kalifornském Los Angeles a arizonském městě Mescal. (Terva)

Reklama

Reklama