Úžasňákovi

• Austrálie

• Kanada

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2004, 115 min

Popravdě příliš nechápu velký humbuk kolem tohoto filmu. Mám za to, že jsme měli tu čest vidět i vtipnější a trefnější animáky. Úžasňákovi nejsou zdaleka tak úžasní, jak mohli být, přesto patří do širší elity žánru. Z mého pohledu především stylu, který okopírovali od klasických dobrodružňáků let 60. a který lví silou umoňuje fenomenální soundtrack Michaela Giacchina, hlásící se hrdě k swingovému feelingu nezapomenutelných prací Johna Barryho (007 fandové ví, o kom mluvím ;o)). Jinak Úžasňákovi nabízejí trochu čitelnou zápletku s lotrem, který ukrývá svoje tajemství ve vulkánu (že bych to už někdě viděl?) a rozehrávají poměrně vtipnou partii s rodinkou nadlidí, kteří nesmí projevit svoje schopnosti, což je pochopitelně velmi trápí. Jenže vtip téhle "maškarády" se poněkud utápí ve spoustě rodinných dialogů, které nemají jiskru a po pár minutách začnou lehce otravovat. Naštěstí film nabere po chvíli velice slušné tempo, animátoři se překonávají, akční výkony hlavních protagonistů přikovávají k sedačce (to se jim to machruje, když jsou renderovaní, že jo) a zběsilá jízda s příchutí retra úspěšně dojede až do cíle. Není to čert ví jaký odvaz, trochu se to opakuje a vaří ze stejné vody, některé vedlejší postavy jsou výborné (zejména excentrická kutilka Edna, že by obdoba pana Q.?), jiné zase poněkud bez chuti, některé scény jsou skvělé, jiné zase trochu mdlé, ale celkově to plní účel – baví to a fanoušky starých špionážních akcí to prostě nemůže zklamat. Přesto razím heslo, že vrcholné Bondovky byly mnohem vtipnější i bez elastických hrdinů a bijců se silou parního stroje. Pokud Úžasňákovým něco uznám, pak lehkost, s jakou dokázali do roztomilého animáku vnést smrtelně vážné prvky a "opravdové" "hrané" napětí. Možná se tak stanou pionýrem další z linií, která se prolne s trendem CGI filmů a stvoří... co vlastně?(23.12.2004)

Úžasňákovi jsou prostě úžasní. Perfektní směs Jamese Bonda, Supermana, Batmana a spol., těch nejlepších scén s tryskáči z hvězdných válek, téměř "Hřebejkovských" scén u stolu, skvělých nápádů, gagů a výborné animace. Po Nemovi, který byl hodně orientovaný na dětské publikum zase Pixar jednou "přitvrdil" a vzniklo dílko plné zábavy pro děti od 5 do 121 let. Jo a abych nezapomněla - Edna Módní rulezz!(29.6.2005)

Možná to je moje chyba, že jsem se na to podíval až skoro 10 let poté. Dřív by mě to snad oslovilo víc, teď mě to nijak zvlášť nepobavilo. Zpočátku to bylo celkem v pohodě, ale postupem času tam bylo na můj vkus až moc akce a relativně málo zábavy a já to mám u animáků radši naopak. Lepších kousků je hromada. 60%(2.7.2013)

Usasne dobra rodinna komedia, ktora plnym priehrstim rozdava uzasne gagy, narazky na kultove filmy, sviznu akciu a najma rodinnu pohodicku. To vsetko v uzasne farebnom a prepracovanom svete za pomoci roztomilych "karikaturovanych" postaviciek. ...vrelo odporucane pre malych aj velkych, dobrych i zlych, viditelnych i neviditelnych, pomalych a rychlych, sexi elastickych aj nesexi tuhych ;)...(3.2.2005)

Sorry, ale nic úžasného jsem neviděl... Mě nezajímá, jak se holka načančá na rande, ale jestli s ní je nějaká zábava. A řeknu vám, že kdybych se s nějakou vymazlenou kopretinkou nad šálkem horkého čaje bavil tak, jako při sledování rodinky splácané po vzoru kuchařských technik Pejska a Kočičky, dalo by mi safra práci doprovodit ji pak alespoň na autobus. (Filmfest Théoule 2013, 2/11)(20.6.2013)

• - John Barry měl vytvořit soundrack ve stylu 007. Když odstoupil, bylo to málo, co vytvořil, využito do trailerů. (Karlos80)

• - Sebedestrukční zařízení, které obdrží Mr. Incredible, je odkazem na Mission: Impossible. (HellFire)

• - Větší čáast příběhu se odehrává ve městě zvaném Metroville. Je to kombinace Metropolisu a Smallvillu, měst ve kterých žil a vyrůstal Superman. (HellFire)