Úžasňákovi

Rodinka úžasných

The Incredibles

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2004, 115 min

Krásný design - dokonce i super-rodinka vypadá jako nějaké panenky – kupříkladu jejich uši se netváří jako prostředek k vnímání zvuku – je to jen tvar, který vypadá dobře. A tak je to s celou vizuální stránkou tohoto filmu. Kam oko pohlédne, všude samé odkazy na tvář Ameriky 20. století. Ale nezůstává to jen tam – je tu i drobná upomínka Verneova Vynálezu zkázy, ale hlavně, je tu ona atmosféra starých superhrdinských komiksů (z doby před „traumatem“, které jim přivodil Frank Miller a Alan Moore). On se sice k rodině Úžasňákových svět taky nechová nijak tolerantně, ale celkové vyznění příběhu odkazujena klasický komiks první poloviny 20.století. Do očí, ale i uší bijící je potom část filmu, která se odehrává na ostrově, který jako by z oka vypadl z Dr.No, přičemž akci na plátně doprovází notně bondovská hudba. Nebýt první poloviny filmu, ve které se odehraje expozice příběhu, a která se mi zdála poněkud delší než bylo potřeba, byl bych úplně nadšený, takhle jsem jen o trochu míň. Atmosféra těch krásně naivních příběhů, kterou Úžasňákovi tak skvěle zachycují a současně zvládají vyprávět vcelku zajímavý, svižný, inteligentní, akční, rodinný a jánevímjaký příběh je docela ukázková (takový Sky captain by se z nich mohl učit, jak skloubit poctu nějakému žánru s kvalitním dějem). Můj celý dojem se dá shrnout do pocitů ze závěrečné scény, kdy ze země vyjede jakýsi krtek na obří vrtačce a říká něco o lidech pod sebou, jak ovládne svět – v této chvíli se mě zmocnila tak enormní dětinská radost, že se to nedá popsat. Nevím proč, ale přesně tohle mi stačilo ke štěstí. Krtek na vrtačce. Musím se nad sebou zamyslet. Nebo jít znovu na Úžasňákovi!(6.12.2004)

mus9m sa priznať, že som čakal oveľa viac, námet rodiny superhrdinov podľa mňa ponúka neuveriteľné kvantum nápadov, fintičiek a tie boli síce miestami naozaj pôvabné a inteligentne originálne a hlavne vtipné, to sa ale od pixarovského filmu očakáva. každopádne dávam pomerne vysoké hodnotenie práve kvôli pár príjemným vtípkom, ktoré ma hlasno rozosmiali, bondovsko-comixovsko nadnesenému štýlu celého filmu a tomu úžasnému miminku, ktoré je zo všetkých najlepšie. vtipná a nenáročná rozprávak pre dospelých(18.10.2005)

Scénář: Brad Bird .. A je to tady, James Bond po jednadvacáté ukazuje svoji ... ehm rodinu?:-)) Tak takhle to sice není, ale já v tom viděl poctivou Bondovku na každém druhém kroku. K té si přidejte Supermana, Batmana, Spidermana, Mission: Imposible, Matrix, vtip, lásku, nadsázku, krušné rodinné vztahy a tu nejlepší současnou animaci (tady si to obligátní "NEJ" neodpustím, protože postavy, město, džungle, světla, stíny, vlasy, voda prostě vše vypadá dokonale). Úžasný filmový zážitek o rodině superhrdinů, kterou si zamilujete. Incredible Pixar!!! 90%.(28.11.2004)

Čekal jsem to horší - americkou trapnost s nesympatickými animacemi. A byl jsem překvapen - animace celkem v pohodě, ale oproti Jak vycvičit draka nebo Na vlásku postrádají roztomilost; a až do objevení záporáka a všeho primitivně dětsky klišoidního, co se kolem něj točilo, to byl fajn rodinně-akční film s vtipnými střípky. Skoro mě to láká ke 4 hvězdám, ale nemůžu, brání tomu několik otřepaných scén, které film zabíjejí; je to moc černobílé. # Tvůrci si vypůjčili kousek hudby z Bonda a jednu honičku z Hvězdných válek - dobré zpestření. # příběh 6 | hudba 7 | humor 3 | akce 8 | napětí 2 | pustil bych si znovu 6(24.4.2012)

Co by člověk čekal od rodinného animovaného filmu s velkým množstvím superhrdinů ? Takovou lehčí zábavu s nějakými dobrými efekty.....dobrá.....tady je to úplně jinak. Jak již název napovídá, tenhle film je prostě ÚŽASNÝ (INCREDIBLE !!!) a je zde spoustz ÚŽASNÉ akce...prostě paráda (slovo náser by nebylo vhodné....přeci jen, je to rodinný film). Už se těším na dvojku.(13.5.2005)

• - Během druhého letu pana Úžasňáka k ostrovu automatický kapitán odhalí, že se ostrov jmenuje Nomanisan. (Kulmon)

• - V celém filmu můžete spatřit 35 expolzí a přibližně 640 výstřelů. (Kulmon)

• - Jméno superhrdinky Elastigirl není použito poprvé. Elastigirl je členkou Doom Patrol, superhrdinského týmu, který v komiksové podobě vycházel v DC Comics v letech 1963-1968 a nová série začala vycházet v červnu letošního roku. (imro)