Úžasňákovi

• Irsko

• Austrálie

Animovaný / Akční / Dobrodružný / Rodinný

USA, 2004, 115 min

Mám na animáky slabost. S Úžasňákovými přišel i pokus posunout Pixarovky trošku jiným směrem, což oceňuji. Úžasňákovi mi nabídli špičkovou první polovinu. Vzpomínání na staré časy, nová práce, rodina atd. Navíc všechny schopnosti hlavní dvojice jsou využity naplno a výbornými nápady to jen čiší. V půlce se to ale nějak přelomí a vše padá do klasického klišé. Navíc začne být všechno ještě zběsilejší než předtím až to trošku překračuje únosnou mez. Zlom nastal s nástupem Edny módní, jedné z nejtrapnějších postav animovaných filmů. Vynechat děti, vynechat šílené honičky byl bych naprosto spokojen. Silné 3 hvězdičky.(12.9.2009)

Nelze nedat méně než 4. Ale ne jen pro perfektní design figurek (ta směšná malá těla a velké hlavy) a výtečnou animaci (soustředící se hlavně na detaily okolí než na neforemné hlavy hrdinů), ale také pro velmi -zdůrazňuji- velmi špičkový děj. Rozdíl mezi takovým Shark Tale a Incredibles je prostě v silném, inteligentním a vtipném scénáři. A jsem přesvědčena, že i kdyby byla grafická složka o dvě třídy níž, dala bych velmi vysoké hodnocení. Úžasňáci jsou takový druh retro komixových příběhů (asi jako Svět zítřka, ale ten měl o kousek slabší scénář). A je dokonalý ve všech složkách - v najazzlé hudbě, super dabingu (a to i v českém - opravdu mile překvapí). Po Nemovi další silná a povzbuzující káva na poli animáků, ale spíše pro dospělé narozdíl od Nema.(29.4.2005)

Asi ta nejvyšší animáková liga. Splněný sen všech milovníků (superhrdinských) komiksů, bondovek a rodinných dramat. :) Pokud nesmyslně neočekáváte divoké sexuální scény a brutální násilí, nemůžete být zklamáni. Tenhle skvost má totiž jinak asi úplně všechno, co může vysokorozpočtový hollywoodský biják nabídnout. 100 %(11.4.2005)

Úžasňákovi jsou prostě úžasní. Perfektní směs Jamese Bonda, Supermana, Batmana a spol., těch nejlepších scén s tryskáči z hvězdných válek, téměř "Hřebejkovských" scén u stolu, skvělých nápádů, gagů a výborné animace. Po Nemovi, který byl hodně orientovaný na dětské publikum zase Pixar jednou "přitvrdil" a vzniklo dílko plné zábavy pro děti od 5 do 121 let. Jo a abych nezapomněla - Edna Módní rulezz!(29.6.2005)

Tak jsem trochu nerozhodný. Váhám do poslední chvíle, jestli dát tři nebo čtyři hvězdičky. Už jsem viděl lepší Disneyovky i lepší Pixarovky. Navíc ten děj mne ani nijak zvlášť nebral, chvílemi jsem se i nudil. Ale zase na druhou stranu mnohdy to bylo zábavné a vtípků, u kterých jsem se zasmál, tam bylo taky dost. Grafika byla perfektní a bezchybná a některé nápady byly geniální. A tak se nakonec přikláním ke čtyřem hvězdičkám, i když ty nejsou tak přesvědčivé a pevné, jak by asi měly být a nevylučuji, že to třeba ještě časem snížím, ale zatím převažují klady, a proto jsem se rozhodl takto. Aktualizace 4.9.2008: Tak je to tady. Rozhodl jsem se snížit původně udělné čtyři hvězdičky na tři hvězdičky. Impulsem pro tuto změnu bylo zhlédnutí jiného snímku Disneyho o superhrdinech, a to sice filmu Škola superhrdinů. Ten film je hraný, a přestože tam byly daleko menší možnosti než u animáku, tak ten film mne naprosto pohltil a zaujal mnohem více nežý Úžasňákovi. V porovnání s tímto filmem prostě nemohu nechat Úžasňákům čtyři hvězdičky. Takže je to za tři hvězdičky.(2.7.2008)

• - Dům Úžasňákových je designově laděn do stylu nizozemské umělecké skupiny DE Stijl, která byla založena v roce 1917 Theem Van Doesburgem. Typickým rysem této skupiny je zkloubení černé, červené a bílé. (Ukko)

• - Teasery jsou k vidění zhruba rok před spuštěním filmu. K tomuto filmu byl však uveden již rok a půl předem. (Terva)

• - Ve scéně, kdy si pan Úžasňák v autě obléká superoblek, nemá na ruce žádné hodinky. Avšak poté, co zachrání koťátko, si odhrne rukavici a dívá se, kolik je hodin. (Mr.Hudson)