Osvětim: nacisté a konečné řešení (TV seriál)

Auschwitz: The Nazis and the 'Final Solution'

Auschwitz: Inside the Nazi State

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2005, 6x50 min

Naprosto vynikající, drsné, mrazivé, pravdivé. I přes to, že toto téma bylo zpracováno nesčetněkrát, nabízí dokument řadu velice zajímavých informací. Doporučuju všem a všech 6 dílů. Nejlepší dokument o holocaustu, to je naprosto bez diskuse. Časem napíšu podrobnější komentář, byla by škoda nezmínit, proč je tenhle počin tak exceletní.(2.4.2011)

Pojďme hodnotit to co se hodnotit dá - a to je provedení. Hodnotit cokoliv jiného je totiž naprosto zcestné a komentáře s výkřiky typu - mrazilo mě v zádech a bylo to tak reálné - zachycují spíše inteligenci a duševní pochody hodnotících než kvalitu seriálu. Co se jistě dokumentu dá vyčíst je černobílost a to naprostá a zásadní. Hrané scény nahrazující jakékoliv dobové záběry a jsou v lepším případě průměrné. Celkově se dá hovořit o dalším z řady neslaně nemastných dokumentárních seriálů o 2. světové válce - čistě z pohledu vítězů. Opět si tedy můžeme vychutnat odsuzující komentář k němcům každé zhruba 2 minuty - ostatně jako v každé jiné sérii BBC.(11.7.2011)

Ve zkratce bych to nazval "Návod, jak co nejrychleji povraždit co nejvíce lidí." Odporná politika nacistů v plném světle. Naprosto precizně připravený napůl hraný dokument, který ti 100% otevře oči v tom, o co tady vlastně šlo. Nejen vraždy, ale také korupce, hierarchii vězňů a přímé výpovědi přeživších.(3.6.2012)

Neviděl jsem tolik válečných dokumentů, abych mohl vynášet soudy (tedy aspoň co se problematiky Osvětimi a likvidace židů týče) a ani jsem neviděl ještě kompletních šest dílů, ale i tak můžu s klidem říci, že lepšího dokumentu se mé oči a uši asi nedočkají. Brilantně zvládnutý dokumentární poměr výkladu, dobových fotek, výpovědí přeživších a hraní historických událostí. Jako prdel na hrnec padnoucí hudba ke každé další scéně a do toho dva dobří vypravěči (český i anglický). Zárukou kvality jest i seznam historických konzultantů, kde se to jen hemží samými historickými doktory. Je vidět i scénáristický um, protože ani po dvou hodinových částech jsem se nezačal nudit, na diváka se valí stále víc a víc zajímavých informací, jak režisér odkrývá temnou minulost, přičemž ani nikdy nelpí příliš dlouho (např. zastávka u Josefa Mengeleho). Jen jedno varování z osobní zkušenosti - dokument vám dodá hořkosladkou náladu - hořkou, jaká zvěrstva se děla na židech a sladkou, že i přes všechna ta zvěrstva se našlo dost lidí na to, aby o tom mohli mluvit před kamerou. Na závěr jediná minimalistická výtka - při hraných scénách mi trošku chyběly třeba titulky, v zájmu realističnosti je to pochopitelné, ale v zájmu porozumění situaci pro neznalé (nejčastěji) němčiny je to trošku problém dešifrovat.(7.5.2011)

Definitivní dokument o temnu v moderním dějinách lidstva, svým způsobem působí jako vyobrazení návratu do středověku. Nejdenou v člověku vyvolá přemýšlení o tom, že co se jednou stalo, se můžu bezprostředně opakovat znova. Dokument jako dokonalý podklad pro popírače holocaustu, stejně tak jako pro budoucí generace, které by za každou cenu měly předejít tomu, aby jejich budoucnost nebyla pošpiněna zcestným lidským myšlením o dokonalosti rasy. Jinými slovy řečeno, aby již nikdy člověk neklesl na "pod-úroveň" zvěře.(30.7.2009)