Epizody(6)

Před šedesáti lety byl osvobozen největší koncentrační tábor, v němž zahynuly miliony lidí. (Česká televize)

fleker

no, tak jenom takovej menší úryvek z muzikálu Osvětim kterej teď dávám do kupy....v řadě zasebou... aríjský kluci dou... moc se tím nepářou... v rytmu pochodujou... a ikdyž zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a si?... ten s knírkem pod nosem... jen toho poslouchej... ten je fajnovej... jo ten je libovej... za hory za doly ... postaví tábory... plynový komory... barevný fábory... za dobrý chování... a taky pro štěstí... dostaneš tetování... na pravý zápěstí... a všichni zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a si?... až žlutý sluníčko... připnou ti na tričko... tak se moc neraduj,... a rači upaluj... protože právě dnes,... bude se kácet les,... přijede mercedes,... přijede rudolf hess... a pak chytnou se,... s adolfem za ruce... maj z toho vánoce... maj z toho poluce... a všichni zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a sí?... (-hlasy v pozadí- židovský sbor: "máme málo jíídla, máme málo jíídla" ; adolf hitler sólíčko: "za chvíli z vás budou..knofliky a mýdla") ()

Compadre

Nejlepší dokument o nejhororovějším koncentráku jakej existoval. Sice neukazuje nic extra nového, ale natočen je výborně. Nejpůsobivější jsou rozhovory s přeživšími vězni..to fakt zůstává rozum stát nad tim, co ti lidé tam museli prožít. Hnus nehoráznej. Těm, co tvrdí, že holokaust neexistoval, bych tohle pouštěl 3x denně. ()

mchnk

Ve zkratce bych to nazval "Návod, jak co nejrychleji povraždit co nejvíce lidí." Odporná politika nacistů v plném světle. Naprosto precizně připravený napůl hraný dokument, který ti 100% otevře oči v tom, o co tady vlastně šlo. Nejen vraždy, ale také korupce, hierarchii vězňů a přímé výpovědi přeživších. ()

GilEstel

Ačkoli vyhlazovacích táborů byla na území Třetí říše a jích okupovaných států celá řada, Osvětim byla jednoznačně největší a stala se v pravdě symbolem toho, čemu nacisté dali jméno Konečné řešení židovské otázky. Dokument je to obsáhlý. Jsou v něm rozhovory s přeživšími oběťmi i hrané rekonstrukce některých událostí podle dochovaných archivních materiálů. O tom, jak fungoval život v táborech, se nám dochovala celá řada informací. Děsivých a velmi podrobných. Za pomoci počítačové animace došlo k vytvoření digitálních modelů krematorií a vlastně celého komplexu továrny smrti. Vše podle dochovaných plánů. Rozhovory s bývalými členy Sonderkommanda a bývalými dětskými vězni, kteří se dostali pod ruku Mengelemu, mají stále větší účinek než jakákoli rekonstrukce. Těch rozhovorů mělo být pokud možno více. Jelikož je to seriál nový, nebylo tomu již možno. V mnohých ohledech tak dokument působí spíš jako technokratický výčet informací o systému fungování tábora než tryzna za mrtvé. Ačkoli dokument obsahuje velké množství informací, zprostředkovat míru utrpení, kterou zde museli lidé snášet, se podařilo jen velmi sporadicky. (Moje jediná výtka.) Pro lepší poznání onoho pekla na zemi, doporučuji přečíst např. SVĚDKOVÉ Z TOVÁRNY NA SMRT (život členů Sonderkommanda), PŮL PENNY (Výpovědi z Norimberka), LÉKAŘI HANBY (O „lékařských“ experimentech na vězních v Osvětimi). Napíšu sem nyní namátkou několik svědectví: 1) Svědectví Olgy Lengyelové ohledně selekce. Ve své neodpustitelné naivitě jsem uvěřila důstojníkovi SS, který nás ujistil, že staří zůstanou s dětmi a budou se o ně starat. Z toho jsem zcela přirozeně usoudila, že dospělí, kteří jsou dosud při síle, budou pracovat.....Přišla řada na nás. Matka, moji chlapci a já jsme procházeli kolem tříditelů. Tehdy jsem se dopustila druhého a strašného omylu. Důstojník zařadil mne a mou matku do skupiny dospělých, mladšího z mých synů do skupiny starců a dětí a okamžik zaváhal před mým starším synem....Tomuto chlapci je jistě víc než dvanáct let, pravil. Ne, protestovala jsem....Mému hochu skutečně ještě nebylo dvanáct, ale mohla jsem lhát, protože byl velký a statný. Chtěla jsem ho zachránit před prací, která by pro něho byla příliš namáhavá. Tak dobře, pravil. Doleva! Snadno jsem přesvědčila svou matku, že bude lépe, když půjde s dětmi a bude se o ně starat. Má matka by ráda zůstala s dětmi, řekla jsem důstojníkovi. Ten souhlasil. Sejdete se všichni ve stejném táboře, řekl. A za několik týdnů budete všichni zase spolu, dodal jiný se smíchem. Další! Aniž jsem to tušila a zatímco jsem je chtěla zachránit - jsem právě odsoudila svého syna a svou matku k smrti.__ 2) Doklady válečné historie - Koncentrační tábory Do tábora dorazila skupina dvou set Izraelitů z Belgie. Všichni byli určeni do plynových komor. Mezi nimi byla Židovka nápadné krásy a nesla v náručí asi tříleté dítě. Velitel SS si jí povšiml a řekl jí: Pojďte se mnou do baráku, odložím váš konec o několik hodin. Mladá žena ukázala na dítě, které držela v rukou. Co na němzáleží! vzkřikl velitel SS a sáhl po dítěti. Děcko se dalo do smíchu a v domění, že si důstojník chce s ním hrát. Natáhlo se k němu. Avšak esesák jediným rozmáchnutím rozbil hlavičku dítěte o betonovou zeď. Dítě ani nemělo čas vykřiknout. Mladé matce se však podařilo vytrhnout revolver visící u opasku nacisty a zastřelit ho i několik dalších esesáků. Zmocnili se jí. Týrali ji dlouho, přímo v předsíni plynové komory.___ 3)Svědectví M. Guéroulta. Jednoho večera vyvedli esesáci nemocné. Bylo jich kolem čtyř set. Svlékli je venku v mrazivém chladu do naha, pak jim dali skotskou sprchu a zakončili ledovou sprchou, trvající dvacet minut. Potom je nechali venku další hodinu. Operace trvala celou noc. Ráno bylo naživu pouze čtyřicet vězňů; ty potom ubili držadlem motyky. Inspirativní čtení zejména pro popírače Holocaustu. ______Jako doplnění informací k tomuto seriálu, doporučuji shlédnout díly Eichmann, Mengele a Himmler z cyklu HITLEROVI MUŽI. () (méně) (více)

Forsberg11

Po formálnej stránke určite jeden z najlepších dokumentov na danú tému. Je dobre spracovaný, s pozerateľnými scénkami, peknými zábermi kamery a nádherne smutnou hudbou. Z každej časti dýcha profesionalizmus a každá má čo ponúknuť. Veľa nových vecí som sa síce nedozvedel, ale to bude asi tým, že sa o túto problematiku vo voľnom čase už hodnú chvíľu intenzívne zaujímam. Pre človeka, ktorý však nemá s fenoménom Osvienčim/holokaust veľa skúseností je to však celkom dobre spracovaný ucelený prehľad a určite postačuje ako základ vedomostí do tejto problematiky. Trochu ma však znepokojujú niektoré polopravdy či nepreukázané informácie, ktoré sú v dokumente prezentované ako fakty. Tak sa napríklad hneď v prevej vete "dozvieme" že v Osvienčime zomreli 4 milióny ľudí. Áno, môže to byť chyba prekladu, ale ak nie nemalo by sa takéto niečo stávať. Na konci série sa zase pre zmenu už udáva doteraz platné číslo 1,1 milióna obetí. Ďalej ma zaujali samozrejme výpovede preživších väzňov tábor ale hlavne člena SS pôsobiaceho v osvienčimskej účtarni. 95 %! ()

• Jedním z použitých hudebních motivů, který se objevuje na konci každého dílu, je slavná sarabanda Georga Friedricha Händela ze svity označované katalogovým kódem HWV 437. Mimo dalších zazní také v závěrečné části posledního dílu úvodní melodie Mozarta „Requiem“ se slovy „requiem aeternam“, která v překladu do češtiny znamenají „odpočinutí věčné“. (Belsazar)