Osvětim: nacisté a konečné řešení (TV seriál)

Auschwitz: The Nazis and the 'Final Solution'

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2005, 6x50 min

Tohle je rozhodně jeden z nejlépe natočených dokumentů o koncentračních táborech. Líbí se mi pohledy z obou stran - vlastně ze všech stran. Nic moc mne sice nepřekvapilo a kdo se zajímá alespoň trochu, novinek tam přespříliš nenajde, je to ovšem nenásilnou formou podané nacistické násilí. Je pravdou, že i zde se setkáme s hromadou dokreslených "skutečností", že najdeme pár klasických omylů a že dnes už víme, že ne všechny výpovědi jsou pravdivé, ale celkový obraz zůstává zachován a to i přes fakt, že se ne vše schoduje s realitou. (Malá zajímavůstka pod čarou spíše pro mne - hodnocení č. 1111 - komentář č. 200 ... krásně mi to vyšlo)(2.10.2013)

Ako väčšina aj ja sa prikláňam k názoru že tento dokument patrí medzi jeden z najlepších o 2. svetovej vojne. Nech sa človek akokoľvek v tejto oblasti vzdeláva a myslí si, že už vie snáď všetko a nič ho neprekvapí, tento dokument ho rozhodne vyvedie z omylu. Škoda len tá druhá časť, v ktorej viac približujú Slovensko....ale s tým my už nič nenarobíme.(11.7.2011)

Pokud máte o koncentračních táborech (zejména teda o Osvětimi) něco nakoukáno nebo načteno, tak se v podstatě nedozvíte nic nového, ale i přesto je to moc dobře poskládaný dokument o událostech na které by se nemělo zapomínat. Celé to působí hodně autenticky a mrazivě. S depresivním pocitem, který se dostavil, když jsem Osvětim před několika lety navštívil osobně se to ale srovnat nedá, naštěstí.(15.5.2012)

• ilemas

Mnohem lepší a hrůznější než tenhle natahovaný stále se opakujícími záběry dokument je si na dané téma přečíst knihy. Jelikož už jsem jich přečetl několik a v Osvětimi jsem byl také 2x tak mě tento dokument moc nepřekvapil. Tím ho nechci zhazovat, určitě stojí za povinné shlédnutí, ale dal by se zkrátit do dvou částí.(10.3.2014)

Pojďme hodnotit to co se hodnotit dá - a to je provedení. Hodnotit cokoliv jiného je totiž naprosto zcestné a komentáře s výkřiky typu - mrazilo mě v zádech a bylo to tak reálné - zachycují spíše inteligenci a duševní pochody hodnotících než kvalitu seriálu. Co se jistě dokumentu dá vyčíst je černobílost a to naprostá a zásadní. Hrané scény nahrazující jakékoliv dobové záběry a jsou v lepším případě průměrné. Celkově se dá hovořit o dalším z řady neslaně nemastných dokumentárních seriálů o 2. světové válce - čistě z pohledu vítězů. Opět si tedy můžeme vychutnat odsuzující komentář k němcům každé zhruba 2 minuty - ostatně jako v každé jiné sérii BBC.(11.7.2011)