poster

Osvětim: nacisté a konečné řešení (TV seriál)

 • Velká Británie

  Auschwitz: The Nazis and the 'Final Solution'

Dokumentární / Historický / Válečný

Velká Británie, 2005, 6x50 min

 • Mertax
  *****

  Naprosto vynikající, drsné, mrazivé, pravdivé. I přes to, že toto téma bylo zpracováno nesčetněkrát, nabízí dokument řadu velice zajímavých informací. Doporučuju všem a všech 6 dílů. Nejlepší dokument o holocaustu, to je naprosto bez diskuse. Časem napíšu podrobnější komentář, byla by škoda nezmínit, proč je tenhle počin tak exceletní.(2.4.2011)

 • zdepapepa
  *****

  Neviděl jsem tolik válečných dokumentů, abych mohl vynášet soudy (tedy aspoň co se problematiky Osvětimi a likvidace židů týče) a ani jsem neviděl ještě kompletních šest dílů, ale i tak můžu s klidem říci, že lepšího dokumentu se mé oči a uši asi nedočkají. Brilantně zvládnutý dokumentární poměr výkladu, dobových fotek, výpovědí přeživších a hraní historických událostí. Jako prdel na hrnec padnoucí hudba ke každé další scéně a do toho dva dobří vypravěči (český i anglický). Zárukou kvality jest i seznam historických konzultantů, kde se to jen hemží samými historickými doktory. Je vidět i scénáristický um, protože ani po dvou hodinových částech jsem se nezačal nudit, na diváka se valí stále víc a víc zajímavých informací, jak režisér odkrývá temnou minulost, přičemž ani nikdy nelpí příliš dlouho (např. zastávka u Josefa Mengeleho). Jen jedno varování z osobní zkušenosti - dokument vám dodá hořkosladkou náladu - hořkou, jaká zvěrstva se děla na židech a sladkou, že i přes všechna ta zvěrstva se našlo dost lidí na to, aby o tom mohli mluvit před kamerou. Na závěr jediná minimalistická výtka - při hraných scénách mi trošku chyběly třeba titulky, v zájmu realističnosti je to pochopitelné, ale v zájmu porozumění situaci pro neznalé (nejčastěji) němčiny je to trošku problém dešifrovat.(7.5.2011)

 • hellstruck
  *****

  Nemyslím si, že by tohle byla záležitost jen pro lidi, kteří se o holocaust (jako já) zajímají. Tohle by měli shlédnout všichni, aby se zabránilo další takové katastrofě, aby si všichni uvědomili, čeho jsou lidé schopni. Dokumentární cyklus BBC byl velice obsáhlý a poučný, přestože mi tam některé věci chyběly a naopak se až přespříliš zaobíral "politikou", než aby nastínil život lidí v táboře, což je škoda. Každopádně jsem se do toho tak zahloubala, že jsem všechny díly shlédla za dva dny. Mnohdy mě to dohnalo k slzám, chce to mít ke koukání zkrátka pevné nervy. Obzvlášť vypjatý byl moment, kdy ukázali natočené dva nahé "musulmany", tedy kostry potáhlé kůží-na ten pohled už v životě nezapomenu. Dokument obsahuje zajímavé rozhovory nejen s vězni z Osvětimi, ale samotnými příslušníky SS, konstrukce táborů Osvětim, Treblinka a Březinka, příběhy lidí z táborů anebo ilustrativní hrané scény (které byly slabší a obešla bych se bez nich). Po shlédnutí zůstává hrůza a mrazivý pocit z toho, že se něco takového vůbec mohlo stát..(20.5.2012)

 • fleker
  ****

  no, tak jenom takovej menší úryvek z muzikálu Osvětim kterej teď dávám do kupy....v řadě zasebou... aríjský kluci dou... moc se tím nepářou... v rytmu pochodujou... a ikdyž zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a si?... ten s knírkem pod nosem... jen toho poslouchej... ten je fajnovej... jo ten je libovej... za hory za doly ... postaví tábory... plynový komory... barevný fábory... za dobrý chování... a taky pro štěstí... dostaneš tetování... na pravý zápěstí... a všichni zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a si?... až žlutý sluníčko... připnou ti na tričko... tak se moc neraduj,... a rači upaluj... protože právě dnes,... bude se kácet les,... přijede mercedes,... přijede rudolf hess... a pak chytnou se,... s adolfem za ruce... maj z toho vánoce... maj z toho poluce... a všichni zvedaj ruce... nikdo se nehlásí... no asi proč asi... no asi proč a sí?... (-hlasy v pozadí- židovský sbor: "máme málo jíídla, máme málo jíídla" ; adolf hitler sólíčko: "za chvíli z vás budou..knofliky a mýdla")(8.6.2011)

 • TommyLeeJape
  ****

  Pokud máte o koncentračních táborech (zejména teda o Osvětimi) něco nakoukáno nebo načteno, tak se v podstatě nedozvíte nic nového, ale i přesto je to moc dobře poskládaný dokument o událostech na které by se nemělo zapomínat. Celé to působí hodně autenticky a mrazivě. S depresivním pocitem, který se dostavil, když jsem Osvětim před několika lety navštívil osobně se to ale srovnat nedá, naštěstí.(15.5.2012)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace