Gen V

USA, (2023–2024), 14 h 7 min (Minutáž: 39–59 min)

Předloha:

Garth Ennis (komiks), Darick Robertson (komiks)

Série(2) / Epizody(16)

Ze světa seriálu The Boys vychází Generace V, strhující nový seriál, jenž se odehrává v jediné americké škole pro superhrdiny. Tito nadaní studenti otestují své morální hranice při soupeření o nejvyšší hodnocení na univerzitě a možnost přidat se k Sedmičce, elitnímu týmu superhrdinů Vought International. Když vyjdou najevo temná tajemství školy, musí se rozhodnout, jakými hrdiny se chtějí stát. (Prime Video)

Recenze uživatele Tom10000 k tomuto seriálu (9)

Season 1 (2023) (S01)

(POZOR! SPOILERY! A navíc, přebírám tento text s menšími úpravami ze svého Deníčku). Jedná se snad o jeden z nejlepších seriálů, jenž jsem měl možnost za poslední půlrok spatřit. Nejzajímavější dílo, jež mne velmi uhranulo, a kvůli němuž bych doslova a do písmene "vraždil". Tím narážím na Sama a Kate, dvě postavy, jejichž společná cesta seriálem byla sice dosti těžká (de facto na sebe narazili až na konci série, a už dosti pozdě) ale bez nichž bych si toto dílo nedokázal představit. Zbytečná jest Marie, a napůl i Jordan. Dokonce i napůl Emma, ač tvoří zajímavou dějovou linii, a bez jejíž dopomoci bychom se se Samem nikdy nesetkali (...). Ale dost už zbytečných řečí,, a šup na seriál. Ten pojednává zpočátku o černošské dívce Marii. Je nutné poznamenat, že žijeme ve světě, kde jsou superchopnosti na denním pořádku, a k jejichž zdokonalení potřebujete navštěvovat jakoukoliv dostupnou akademii. Třeba tu Godolkinovu (...). Začátek, čili prvních dvacet minut moc nenadchne, je strohý a nudný. Ale poté se seriál slibně rozjede (...). Chudá osmnáctiletá Marie, jež v dětství zabila rodiče, ovládá krev. Kvůli tomu je všemi (i mezi svými) považována za zrůdu. Ne však pro roztomilou blondýnu Emmu, k níž se na univerzitě nastěhuje. Emma se umí zmenšovat, a to skrze... zvracení. Nic moc, viďte? Ale snad právě proto se k sobě obě holky hodí. Tedy, hodily by se. Nebýt jejich vzájemného studu před druhou (narážka na Wednesday, blondýna a černovláska s rozdílnými povahami?). A nenadálým okolnostem ve škole. Marie se chce přihlásit na oddělení boje proti zločinu. To vede profeosr Blink. Jenže ten ji odmítne. Během této doby se černošská dívka stane obětí jistého Golden Boye, čili Luka, jemuž se Marie pro její dovednosti zalíbí, a chce s ní (a se svými přáteli, čili nejlepším kamarádem Andréem a jeho holkou Kate!) vyrazit na oslavu (lehký nádech After, i když se schopnostmi. Stydlivá holka míří mezi smetánku). Po ní se však všechno zvrtne ještě více. Golden Boy Blinka zabije a poté spáchá sebevraždu (...). Všechno se hroutí ještě více. Marie se seznámí mimo Emmy ještě s Jordanem, poradci Blinka, (má v sobě dva lidi, dívku a kluka) do nichž se zamiluje, (ach ano, bohužel. Je nutné zase sem strkat mimo černochy, i bipolární poruchy v praxi) a též lépe se zbytkem Lukovy party. Kate umí ovládat mysl a vůli ostatních, André má schopnost manipulovat s předměty (X- men jako na dlani). Všichni mají jednu starost. Kdosi provádí pod školní budovou pokusy na studentech. Dosti nechutné (Mengele? Jako fakt? Spíše Winter Soldier a projekt s Black Widow). Jak s obětmi naložit? Zachránit je? (Na Captain Amerika se zde vůbec nehraje, ne...). Po dlouhých, ale zábavných šesti dílech přichází na řadu jasná rozhodnutí. 1) Za vše může děkanka školy. S ní si musíme poradit (jak jinak?). 2) Chce zničit všechny nadpřirozené bytosti. Tomu musíme zabránit. 3) Máme u sebe Sama, bratra Luka, do nějž se zamilovala Emma. Je však nebezpečný (a máme díky němu pár peprných scén...). Ale pomůže nám. Co však hrdiny rozděluje, je způsob, jak se vším naložit. Navíc, Kate, dosud milá, odhalila tajemství. Spolupracovala s děkankou. Čili se Zlem. Ač nedobrovolně. Či ne? (tato záhada mne odrazí od místa "dobrý seriál" na "úžasné veledílo"). Prozření přichází vzápětí: dokud ji držela s léky, jednalo se o hodnou nevinnou dívku. Bez nich ale dala najevo svoji Temnou stránku (nádech Captain Marvel a jejího čipu na zádech). Zabila ji. A chce totéž provést i ostatním (tentokrát zase Jane Greyová a její návštěva Vesmíru) (...). Sam se s ní spojil, jelikož taktéž prožil mnoho utrpení, a to chce ze sebe dostat pomstou. Chybělo málo, a ještě by se ho vzdal. Nebýt Jí, Kate, jež mu "podala" pomocnou ruku, a díky níž přišel o emoce (z veledíla mistrovské veledílo) (...). A tak dále, a tak dále. Poznámka pod čarou: ač se nejedná přímo o příběh na bázi Erity z Letopisů, či Clary z Lovců stínů, dává nám Kate, blonďatá mrcha, najevo vše, nač jsem opět dlouho čekal. Jako malá dívka trpěla. poté se spojila s mrchou, děkankou školy, a tu po dlouhé době zabila. Zbavila se léků, a tím dala svým schopnostem svobodu. A nálsedně si našla někoho, komu odebrala city (zřejmě narážka na Upíří deníky) a kdo jí může dobře posloužit. Ať už se schopnostmi, či sám se sebou (...). Sam už třeba nebude šílený, když nemá výčitky. Emmy se vzdal. A Kate je, upřímně, velice hezká (a zatím ne loutka!). I když prohnaná. Navíc, a to je důležité, tím příběh neskončil. Za a) společně neprohráli, (jako kdekoliv jinde) protože jim pomohl neznámý hrdina. Možná se mu budou muset zavázat, (a tím vše zkazit) možná ho ale společně zabijí a dostanou se ještě výše. Za b) dostali své nové nepřátele na kolena, čili zřejmě do Lesa (geniální návrat na původní problematiku, a otočení pozic Dobra a Zla, jež vydrželo až do zdárného, a výjimečného "špatného", ale svůdného konce). Za c) příběh skončil otevřený ve chvíli, kdy se dostali na vrchol slávy. Ještě z něj nespadli. A to hlavní, čili za d) čeká nás druhá série. Ta sice vyjde asi až za půl roku, ale... nač čekat? To nejlepší nás teprve čeká. A díky tomuto faktu budu míti (alespoň já sám) trpělivosti dost a dost (...). 95 procent. Díky posledím dvěma dílům se mé hodnocení zvýšilo o dvacet pět procent. A posunulo Kate a Sama do TOP 1 a TOP 2 postav. Samotný seriál je na TOP 3. Rozhodně doporučuji zhlédnout, nebudete litovat! () (méně) (více)

Godolkinova univerzita (2023) (S01E01)

1.díl 1.série, prozatím jediné z celého seriálu. Marie, mladá černošská dívka, ve svých dvanácti zabije oba rodiče. Příčinou jsou její schopnosti, k nimž právě přišla, čili ovládat svoji krev coby vražedný nástroj. Po dalších šesti letech strávených na podivném internátu, kde se všichni tvářili jako úchylové, a ona patřila k vyvrhelům, je Marie přijata na Godolkinovu univerzitu pro dospělé hrdiny. Protože se stala sirotkem, a její sestra na ni zanevřela, neváhá a okamžitě se do ní vydává. Druhou možností by se stal ústav, kde se k hrdinům chovají jako ke zrůdám. Na univerzitě se seznámí s blondýnou, jež se umí zmenšovat, a s partou vyvolených, k nimž patří Golden Boy, kluk, co umí žhnout jako oheň, jeho dívka, schopná každého ovlivnit, a pár dalších. Společně s nimi, aby se stala oblíbenou, vyrazí na výlet, na jehož konci se odehraje nepředstavitelná podívaná, když jeden z nich omylem zabije dospívající holku. Jen díky právě zjistěným možnostem svých schopností ji dokáže černoška zachránit. Na oplátku od svého milovaného profesora dostane vyhazov. Už předtím ji odmítnul, a nyní učinil totéž. A to jen proto, aby udržel svoji partu Vyvolených na špici, i když jeden z nich zavraždil. Marie propadá zoufalství a hněvu, a chce starého muže zabít. To už však předem provede Golden Boy. Nejistý, zdali udrží Marie tajemství, chce zabít i ji. Jen s pomocí jeho dobrého kamaráda však zavraždí sám sebe. Tajemství o Lese, které v sobě drží, však už prolezlo ven na svět (...). 75 procent. Dobrý díl, ale též napůl až příliš zvrhlý... zkrátka v dlouhodobém hledisku si nedokáži nepříliš představit, aby se celý seriál udržel na kvalitativně dostačující úrovni, a aby nepropadl erotice, drogám a podobně, a upozadil myšlenku superhrdinství. ()

První den (2023) (S01E02)

2.díl. Marie Moreauová se krátce po smrti Golden Boye, nejlepšího studenta univerzity, a profesora vedoucího oddělení pro výcvik superbojovníků vyrovnává s překvapivou novinkou: kdosi z vedení ji umístil do první desítky Vyvolených, těch nejlepších z nejlepších. Moc si však nezvyká. Díky její současné slávě se musí s každým fotit, dovídat se o nejrůznějších drbech, a též se sejít se známou moderátorkou, aby jí poskytla připravený rozhovor. Zároveň se tím straní své nejlepší kamarádky Emmy, a otevírá v sobě nepříjemné rány z minulosti, jež ji zavedou až za děkankou. Prohnanou mrchou, využívající její slabost ve svůj prospěch. André se dostal na první místo, a má udělat radost svému otci. Namísto toho se ale rozhodne spojit se s Kate, a společně najít příčinu smrti jejich kamaráda. Emma se mezitím skamarádí se dvěma holkama, z nichž obě jsou prohnané mrchy (ač jedna má možná menší slitování). Jelikož se cítí ublížená, rozhodne se zmenšit, a tím se ještě více sužovat vnitřní bolestí (...). 80 procent. Mnohem leší než první díl, ale na skutečný průlom to zatím ještě nevypadá. ()

#ThinkBrink (2023) (S01E03)

3.díl. Marie se spolu s děkankou Godolkinovy univerzity vydává na vzpomínkový večer pro zesnulého profesora Blinka. Společně s ní vyrazí na tuto akci i její spolubydlící Emma. Obě dvě si však nechtějí nic říci, jelikož se stále neznají příliš dobře, aby se staly kamarádkami. A jejich vzájemná, až příliš dobře viditelná podobnost je od sebe spíše naopak odrazuje. Poté, co si však mladá blondýna vyslechne nabídku od jisté producentky, a ostré narážky na její zdraví ze strany matky, vydává se na záchody, kde si chce zřejmě znovu ublížit. Naštěstí, blízko ní je i černovláska, a společně najdou (konečně) smysl pro tu druhou. André se dostává do úzkých, je na něj ze všech stran vyvíjen silný nátlak. Pro něj tu však stále zůstává Kate, která k němu, překvapivě, projeví silnou náklonnost, a společně se vyspí. Závěrem všeho jest společné setkání pomocnice Brinka, Jordan, umějící se proměnit jak v dívku, tak v muže, a Kate s Marií. Každá z nich najde pro sebe dobrou kamarádku. Emma má ale potíže. Poté, co se o ní André dozvěděl, vydává se, i přes jeho pochyby, na akci, kde se pokusí najít Sama, bratra zesnulého Golden Boye. Sice ho najde, ale ani její zmenšená podoba ji nepomůže dobře se skrýt před podivnými ozbrojenými muži, hlídající celý "Les", dosud utajovaný program probíhající pod budovou Godolkinovy univerzity. A co je ještě divnější, André se dozví, že i jeho otec o něm nemálo ví (...). 90 procent. Velmi dobře zpracovaný díl, a na rozdíl od předchozích první, jenž si zaslouží vysoké hodnocení (ač s rezervou pro další). ()

Celá pravda (2023) (S01E04)

4.díl. Emma se spolu se Samem ocitá ve starém zábavním centru, kam ji odnesl před nebezpečím jejího dopadení. Při tom všem povraždil mnoho vojáků, jejich cena je ale bezvýznamná, když víme, pro koho pracují. Mladá blondýna se snaží vyjít psychicky narušenému mladíkovi vstříc. Jeho požkození mysli je ale i na ni trochu moc, zvláště, když má bratr Luka (Golden Boye) fyzicky mnohem více navrch než ona. Proto se vrací do Godolkinovi univerzity za svými přáteli. Tu navštíví mladý nadějný detektiv, aby vyšetřil záhadu jménem úmrtí nejlepšího studenta. Mimo svých ostrých praktik, s nimiž dokáže psychicky složit Andrého a zlomit Marii, má též nemalou sexuální úchylku na nejrůznější otvory. Díky ní je děkanka školy schopna ho vypudit dříve, než by ohrozil pověst její i celého ústavu. Všichni naši hrdinové, o nichž se mnohé další dozvíme (Mariinu lásku k Jordanovi a Andrého ke Kate) následně spolu s Emmou, jíž se Sam zalíbil, varáží právě jemu na pomoc. Přesněji řečeno, pokusí se ho zastavit, než by ublížil doktorovi, jež ho mnohokráte mučil. Mise skončí úspěchem, když se Emma zvětší (...). 90 procent. Úžasný díl. Snad jen trochu více protáhlejší romantiky, jež dokáže zahřát u srdce. ()

Vítej mezi stvůrami (2023) (S01E05)

5.díl. Marie a všichni její kamarádi se probouzí jednoho rána v domě jejich neviditelného spolužáka, zcela zničení a znavení. Nikdo si nevzpomíná na předešlý večer, kdy se konala veliká oslava, a, jak se později dozvídají, ani na předešlé dny. Někdo jim musel vymazat vzpomínky. Emma se spolu s ní později setkává se Samem. Bohužel, ani jedna z dívek už nemá ponětí, kým bratr Luka vůbec je. Mezitím se André vrací do školy, kde opět přichází o paměť. Mladá černovláska si popovídá s Jordanem o jejich vztahu, a s pomocí její blonďaté kamarádky přijde na kloub lokalizátoru, který se v ní nachází. Když se ale chce svfěřit o svém objevu i Kate, zjistí, (respektive, my diváci) za koho zdánlivě nevinná plavovláska "kope". Přesněji, nepřímo. Díky mimořádnému vlivu, jenž děkanka fakulty umí vyvíjet na své svěřence, je dívka schopná ovlivňovat ostatní sama, skrz ni, přesvědčená, že chrání své kamarády. A ač nerada, musí pokračovat ve své práci, dokud šílený doktor nevynalezne virus, s nímž by mohl všechny superhdiny ovládnout. K čemuž ho děkanka velice šikovně pobízí. Kate tedy zdržuje, seč může. Vinu za smazání paměti svedla na Rufuse, vcelku otravného, ale bezúhonného kluka, a skrze lásku, jenž k ní André cítí, oddaluje nezvratné. Jordan a Marie se mezitím vydávají za Rufusem s cílem z něj vymáčknout neexistující přiznání. Brzy poté se Emma dostane za Samem, jemuž začala věřit, a zjistí pravdu. Dokonce i André se začne probírat, avšak špatným směrem. Chce Rufuse zabít. V tu chvíli naštěstí přichází Kate, a všem se dozná. S očekávaným obviněním od jejího milého (...). 100 procent. Poprvé po více než roce díl seriálu bez nejmenší chybky, a navíc s dokonalým zvratem. ()

Jumanji (2023) (S01E06)

6.díl. Kate, poté, co všem vrátí vzpomínky, a je mnohonásobně obviněna ze všech hříchů, jichž se dopustila, se z vyčerpání ocitá v kómatu. Do něj stáhle i všechny své kamarády, ač jen s pomocí Marie, pomohnuvší ji přežít záchvat. Ve vzpomínkách mladé blondýny se opět setkáváme s Lukem, s profesorem Blinkem, a též se podíváme na průšvihy Andrého, Jordana i samotné černovlásky. Mezitím se Emma, jediná, jež vyváznula bez poskvrny, setkává se Samem, na nějž si už konečně mohla vzpomenout. Společně se navzájem lépe poznali, (i intimně) ačkoliv šílenému klukovi stále probíhaly hlavou vidiny loutek, do nichž se mu občas lidé převtělují. Poté, co ji André, zničený její zradou, pořádně přesvědčí, se Kate znovu probudí. A ač by ji Sam, přijivší spolu s Emmou, nejraději zabil, dokáže se na pokyn své nové přítelkyně uklidnit. Během těchto událostí se děkanka univerzity seznamuje s novým virem, jenž vytvořil šíený doktor (zcela jí podléhající). Díky němu dokonce dokázala zabít jednu z nadpřirozných dívek. Nyní už pouze stačí, aby se nemoc dala přenášet i na ostatní nevyhovující studenty (...). 90 procent. Výtečný díl, avšak někdy až přehnaně přemrštený. Prostě, čeho je moc, toho je příliš. I v jednoduchosti je umí objevit prostá krása. ()

Virus (2023) (S01E07)

7. a předposlední díl 1.série, prozatím jediné z celého seriálu. Kate se snaží znovu si získat důvěru svých přátel, jež zradila. A to jediným možným způsobem - pokusí se zblbnout Shettyovou, děkanku Godolkinovy univerzity, jež ji celou dobu ovládala s pomocí prášků. Jordan a Marie se na chvíli pohádají, aby se poté vydali každý svým směrem - on/ona za Emmou a dalšími, ona zkontaktovat možnou budoucí prezidentku USA Viktorii, socialistku se sklony ke kritice Ameriky. Jejich setkání provází překvapivý zvrat, kdy se černoška dozví o jejích schopnostech, stejných, jako má ona sama. Mezitím se Shettyová domlouvá s doktorem ohledně viru, a širokých možnostech jeho využití. Doktor ale odporuje, a předá slabší dávku Viktorii. Samozřejmě, jedná se o zradu, (nikdy nebyla proti vyhlazení) a brzy umírá. Kate zabije děkanku školy, čímž sice všechny šokuje, ale získá si tím Sama, vždy spíše na straně kruté spravedlnosti. Ten neuposlechl Emmu, a vydal se mezi ostatní studenty, čímž na sebe nebezpečně upozornil. André spatřil v televizi záchvat svého otce, a nyní s ním bojuje o jeho život (...). 85 procent. O trochu slabší síl, ale zase s mnoha zvraty. ()

Strážci Godolkinu (2023) (S01E08)

8.díl. Kate prochází těžkými chvílemi, když zaslechne, jak ji její přátelé obviňují ze smrti děkanky. V určitou chvíli se proto rozhodne na všechno vykašlat a stát se Temnou mrchou. Už předtím ji Sam obdivoval. A nyní se k ní přidává, aby společně osvobodili všechny vězně v Lese. Marie, Jordan a Emma se mezitím ocitají na druhé straně tábora. Mezitím, co se blonďaté dívce schopné každého zmanipulovat, a klukovi s velkou silou podaří to, o čem snili, a nyní vraždí i další své spolužáky, pokouší se zbytek hrdinů zabránit katastrofě. André se vrací od umírajícího otce, a zničený ztrátou Kate, rozhodne se pomoci Marii. Té se podaří situaci skoro napravit, když usekne Kate půl ruky. Náhlý příchod neznámého superhrdiny ale vše změní. Mnoho lidí umřelo. Třeba kluk, jenž mohl s pomocí jistého přístroje zničit vysokou frekvencí zcela kohokoliv (vinou Kate). A neviditelný kluk (vinou Marie). Tento muž ale obiní z vražd pouze černovlásku. A tu (zdánlivě) zabije. Jenže opak se stane pravdou. Ona, Emma a André s Jordanem přežijí. Jenže se octnou na neznámém místě, podobném Lesu. A kate se Samem? Tomu mladá dívka pomohla, když ho připravila o emoce. A navíc, on sám se vzdal Emmy. Nyní tvoří společně skvělou dvojici. A navíc, tu, jež vyhrála. Alespoň takto chápe celou událost na Godolkinově univerzitě (podle zpráv) zbytek světa. Kdo jim pomohl, víme (...). 100 procent. Geniální závěr celé série. Už se těším na další! ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů ČSFD