Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

flyboyeda

Jeden z tech opravdu silnych filmu. Pozitivni a zaroven smutny, i pres jistou porci patosu ho zboznuju, vysledek nema chybu, naprosta klasika. Frank Capra a James Stewart je proste dokonala kombinace. ()

MJMilan

Že by již ten název byl zárukou úspěchu? :-) Ale ne, děj se odehrává úplně někde jinde, než u filmu z roku 1996. Georgovi Baileymu bude asi fandit každý divák. Taky je to člověk se srdcem na pravém místě i když trochu nervák. Na dobu, ve které vznikl je velice povedený, řekl bych že dosti nadčasový. ()

Mol

Asi nejkrásnější film co jsem kdy viděl. Úžasný herecký koncert Jamese a brutální atak na city diváka. Závěr mě rozcupoval jako smečka vlků pachtící po krvi!! ()

StanislachKo

"Mr. Bailey..." - "I know i am going to jail... Isn´t it wonderful!?" Dokonalý Capra, dokonalý Stewart, ktorý mimochodom predvádza v plnej paráde tú excelentnú starú hollywoodsku hereckú školu (spolu s Reedovou) a rozkošne pomýlený anjel bez krídel, ktorý sa rozhodne vyriešiť existenciálnu krízu hlavného hrdinu tým, že jeho existenciu proste vymaže. A až vtedy sa ukáže ako by vyzeral svet bez Mr.Bailyho (stelesneného teba, mňa, neho, nej, všetkých!) Tento film má čo povedať aj po 10 vzhliadnutiach a minimálne na vianočnú pohodu by mohol nahradiť Sám doma, či Mrázika... aspoň raz za čas. Žiaľ, situácia sa má tak, že tu neexistuje český ani slovenský dabing... Tv to teda premietať nebude a väčšina z nás bude teda dosmrti ochudobnená o tento úžasný filmový zážitok. Pre mňa vrchol....... chcel som tú vetu aj nejak dokončiť, že čoho... ale vlastne netreba! Proste VRCHOL!!! ()

vesper001

Život není vždycky krásný, ale Život je krásný je krásný film. A českému národnímu světci Strachovi v dětství pan katecheta zřejmě neřekl, že i opisování je hřích, jen ho Mojžíš zapomněl zapsat do Desatera. I když zrovna tuto inspiraci jsem mu ochotna odpustit na rozdíl od všech těch krávovin, co v posledních letech točí. ()

andrii

... z duše vzácný. Kouzlem střípků nenapodobitelný. Jedinečný příběh "zavěšuje" na stránky kniha osudu, jako na stromeček vánoční ozdobu. ()

sir-dave

Dá se říct Vánoční film s klasickým dobráckým posláním, kdy si máme vážit života. Rodinně odvyprávěné se svou dnes už nezaměnitelnou atmosférou potěší pravděpodobně široké spektrum lidí, jen možná i díky délce to nebude něco, na co by se dívalo 3x ročně o každém svátku. ()

Klenotka

Ač je to film ze 40. let, mohl by se klidně odehrávat dnes. George Bailey představuje snad každého, kdo chtěl někdy odjet do světa a stát se velkým objevitelem, podnikatelem či zanechat nějakou stopu ve velkém světě. A vždycky, když se člověk odhodlá změnit svůj život, něco se stane, protože život sám se řídí jinými pravidly. George není úplně kladný hrdina, i když by se to tak mohlo zdát. Scéna v pokoji u Mary je hořkosladká, protože vedle Mary nesedí už ten nadšený mladík, ale muž, kterému jeho životní plány vůbec nevyšly. Poselství "nemusíte jezdit do světa, abyste poznali život a není chudý ten, kdo má přátele" je sice trochu moc, ale to je zkrátka Frank Capra a jeho filmy. Navíc je to vlastně pravda, i když si to málokdo připustí. Film to rozhodně není dokonalý, ale nejsou to roky, které by mu ubíraly na atraktivitě. O to se báječný James Stewart postaral. Spíš je to trochu délkou přemrštěný závěr. Ale to je jen maličkost u jinak skvělého filmu. ()

Doudis19

Překrásný příběh muže, který obětoval své sny i ambice, pro sny a životy všech ostatních. Óda na dobré srdce, vrozenou lidskou empatii a vděčnost se špetkou fantasy odéru. Zkrátka filmová, světová klasika, co si zaslouží pouze slova chvály a uznání. ()

LeoH

Před závorku bych vytkl pozoruhodnou americkou odrůdu poválečného budovatelského optimismu, kde místo osvíceného vedení strany a vlády figuruje soudružská rada sympatického lokálního bankéře a za antagonistu není kapitalista obecný vykořisťující nebohého dělníka, kudy chodí, ale kapitalista prohnaný, který nebohému dělníkovi nepůjčí na barák. — Což neznamená, že bych Stewartovi to jeho neokázalé frajerství nezobal z ruky (u Hitchcocka jsem ho takhle hrát nikdy neviděl), nesmál se a nedojímal jak o život (nad závěrečnou oslavou hodnoty individuálního lidského života málem k slzám) a upřímně nezatoužil být tu víc pro druhé. Bez legrace – tomuhle humanistickému dojáku kříženému s půvabně dřevní andělskou fantasy (s jedním z nejzemitějších a současně nejéteričtějších andělů mně známé filmové historie) se nedá nepodlehnout. Protentokrát 90 % zaokrouhlených dolů, abych měl rezervu na příště, když všichni kolem tvrdí, že pro opravdové docenění je to třeba vidět víckrát. ()

Motinski

Takto ľudsky podané príbehy by som vedel pozerať veľmi často. Frank Capra rozpráva s ľahkosťou, James Stewart hraje parádne a Donnu Reed som si obľúbil v momente. Bezchybne natočené, silné, jednoduché, príjemné, kúzelné, bodka. Pre mňa osobne aj ťažko napodobitelné v dnešnej dobe ale témou stále aktuálne. Práve som objavil ďalšiu klasiku o ktorej neviem povedať jediné negatívum. Od začiatku do konca som bol v tom, pri 2 hodinách necítil slabé miesta a verím že po každom pozretí zažijem opäť minieufóriu šťastia. Život je krásny obsahuje nadprirodzené prvky (anjel) a ajtak ide o najviac uveritelný film s podobnou zápletkou aký som asi videl. Očakávania som si nastavil vysoko (bodaj by ne, podľa hodnoteni) a s kľudnym svedomím môžem povedať že sa naplnili. ()

skrblik007

Perfektní příběh, brilantní režie, strhující atmosféra, excelentní James Stewart, úžasný film! Nemám slov, snad jen It's a Wonderful Life! ()

RonaMidu

tenhle film jsem dlouho nechtěla vidět a odkládala to....právě proto,že jsem na něj slyšela pět jen samé ódy a obávala se zklamání......ale dneska jsem se odhodlala a rozhodně nebyla zklamaná,nechyběla nepřehnaná dojemnost,humor a hlavně co se dotklo mne - poznání George,že každý život je jedinečný a důležitý,myslím,že si to občas sama připomenu .-)..bod odnesla přílišná rozvláčnost ()

anli

Klasika 40-tych let,ktera ve sve dobe ovsem moc lidi nezajimala a jen tak tak se zaplatila.Klasikou se tenhle film stal pravidelnym uvadenim v USA behem Vanoc.Inu i takhle se klasika rodi...Z dnesniho pohledu muze film nekomu pripadat nudny.Je to proto,ze dnesni meritka jsou jina.V tehle dobe se hodne filmu takhle tocilo.Proste se vypravel silny pribeh a kdo jej chce vnimat,nebude jen spokojeny,bude nadseny.Scenar je skvele napsany a rezie lehka a perfektne propracovana.James Stewart je k sezrani a ostatni herci mu skvele sekunduji.Jedna velka Vanocni romanticka fantasy jizda se vsim vsudy.Pro hodne lidi je tohle srdecni zalezitost a pri kazdem shlednuti si to znovu a znovu uzivaji.No a ja tez.Pro me je to krasnych 90%. ()

danoo

Katarzný, inšpiratívny a povznášajúci snímok o ľuďoch, ktorí zdanlivo nikdy nič nedokázali, ale aj tak sú géniovia života. Príbeh Georga Baileyho sa stal klasikou a je zaujímavé, že podobné označenie využil i Roberto Benigni vo svojom filme, ktorý však oproti Caprovi vyznieva vykonštruovane a nepravdivo. ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006