Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

Dexter1

Život je krásny je americká vianočná klasika plná sentimentu. Našťastie Capra nespadol do žiadneho citového vydierania a jemný poúsmev strieda napätie zo závažných životných situácii. Film, ktorý je hlavne o pocite nenechá nikoho chladným, teda pevne dúfam. James Stewart je skrátka ""štramák" a s Donnou Reed vytvoril úchvatnú ľúbostnú dvojicu. Koniec koncov mi je aj dosť ľúto, že takéto filmy sa dnes už skrátka netočia. ()

hygienik

S obsahom filmu nemám takmer žiadny problém, ale forma je pre mňa nestráviteľná. Štruktúrou podivný, archaický štýl rozprávania, niektoré postavy iritujúce, dialógy trochu na smiech. Mne sa už filmy natočené pred rokom 2000 zdajú zastaralé a toto je už priam archeologický nález. Som za to, aby natočili moderný remake tohto filmu, potom mu rád dám 5 hviezd. ()

radektejkal

Kolega Gudaulin sice říká, že o Štědrém dnu bych měl film vypustit a věnovat se klábosení v rodinném kruhu a jinde, ale na to stačí den, večer vzhůru do kina. A co po kaprovi?, samozřejmě Capru!, a to i přesto, že dobré renomé si u mě dosud nezískal.... V umělém městě pokrytém umělým sněhem se stal umělý příběh, - a svatá makrelo! - umělému člověku. Nakonec se samozřejmě ukázalo, že málo peněz je zvrhlost a cesta očistcem, hodně peněz potom štěstí a ráj, a andělská křídla... Možná bych měl přece jen být trochu emočnější, ale chtít po mně, abych se domníval, že kdyby George Bailey neexistoval, byl by se jeho brácha utopil, je absurdní. Rodiče bych ho bez něj vůbec nepustili ven. A vize filmu: "kdybychom tu nebyli, byl by to jen průser na průser", se mi také nelíbí. Všichni přece víme, jak to je! Příroda nás snáší za cenu velkých obětí. A tak Gudaulin má přece jen pravdu: měl jsem pokračovat v četbě Renanova Vie de Jésus: "Si ton oeil droit te scandalise... - Jestliže tě svádí tvé pravé oko...." lup a bude po koukání. ()

kinderman

Melodrama s prvky komedie, caprovský portrét obyčejného člověka, ochotného (vždy) obětovat vlastní zájem pro dobro druhých, úvaha o tom, co dává lidskému životu smysl- tím vším je snímek Život je krásný. A když v místním kině hrají Zvony od svaté Marie, jde o definitivní důkaz toho, že se ďábelská vize alternativního Pottersvillu (tedy světa, do něhož se hlavní hrdina George Bailey nikdy nenarodil) vrátila zpátky do starého "dobrého" Bedford Falls. ()

Fanucci

Obrovské překvapení. Milý, vřelý film s klaďasem Jamesem Stewartem. Viděl jsem o minulých Vánocích a letos si ho v tento čas určitě opět pustím! ()

GILLWANDER

Po tomto filme zistíte, že život je krásny. Jedna z najkrajších klasík všetkých dôb. A k tomu vianočná atmosféra. Dnešné filmy môžu takémuto skvostu ticho závidieť. Jedným prostým ale za to pravdivým slovom povedané - krása. Kto ešte tento film nevidel tak nech si to rýchlo pozrie. 95% ()

Joe321

No jo no. Další tip od Javerta se Stewartem a další výborný film. James Stewart je zkrátka herec, umí hrát, věříte mu to a skvěle se na něj kouká. Zase je to snímek přeplněný pozitivní energií (jako Harvey) a k tomu ještě s vánočním koncem, kdy mi taky zvlhly oči. A právě Vánoce jsou ideální doba na zkouknutí, protože vám to opravdu zvedne náladu a perfektně to sedí. -"What is it you want, Mary? What do you want? You want the moon? Just say the word and I'll throw a lasso around it and pull it down. Hey. That's a pretty good idea. I'll give you the moon, Mary." ()

M.i.k.e

my máme Mrazíka a Tři oříšky pro popelku,Američané pak mají Život je krásný.V tomhle ohledu pak Amerika jasně vede.Klasika,která se stala klasikou zaslouženě.Masterpiece...100% ()

Martin741

Krasny a naivny je vianocny filmecek It´s a Wonderfull Life. Scenar bez chyby, k tomu oslnive herecke vykony /najma moj oblubenec Stewart ..../ a to vsetko pod taktovkou genialneho rezisera Franka Capru. Zaroven je tento film aj odpovedou Franka Capru na noiry 40. rokov. Po natoceni film nebol prijaty hned kladne, absolutnou klasikou sa stal az neskor, po X rokoch. Odporucam pozriet kazde Vianoce. Scena na moste je kultova dodnes a podla mna uz vosla do dejin kinematografie. Zo vsetkeho ma najviac dostal koniec filmu. Tento filmecek pravom patri do zlateho fondu svetovej kinematografie. 100 % ()

vydumnica

Ach, prečo som tento prekrásny a hodnotný film doteraz nevidela? It's a Wonderful Life ma upútal od samého začiatku a keď sa pristihnem, že sa počas celého filmu usmievam, vtedy ho musím oceniť piatimi hviezdičkami. Ak hľadáte vynikajúci film, starú klasiku, vianočný film, ktorý pohladí po duši, má hlboké myšlienky, originálny príbeh, pozrite si práve tento, ak smiem poradiť. Ja môžem smelo povedať, že toto je JEDEN Z NAJLEPŠÍCH FILMOV všetkých čias a určite aj v prvej desiatke medzi vianočnými. Čakala som čierno-biely snímok, dostala som farebný, tak ma to milo prekvapilo. Som rada, že tento film (z roku 1946!!!) nezostal niekde zaprášený a zabudnutý, ale že ešte po toľkých rokoch dokáže človeka potešiť, povzbudiť, zabaviť. It's a Wonderful Life je wonderful movie a dôvod, prečo milujem filmy. Herecký výkon Jamesa Stewarta je obdivuhodný, všetci boli veľmi dobrí. Je škoda, že dnes už zdá sa, prevyšuje kvantita nad kvalitou. Na záver hláška, ktorá nemala chyby: "I've been saving all this money for a divorce If I ever get married!" Dodatok: George Bailey mi je ako človek veľmi sympatický a úplne som s ním dokázala súcitiť. Nádherný film💙 95%. ()

MrPierc

Málo si ceníme svého místa na zemi. George Bailey celý svůj život obětoval pro ostatní. Svoje sny musel zahodit kvůli štěstí ostatních. Sice nemá moc hmotných statků, ale milující manželku a milující děti. Jednou ale klesne až na samé dno a zahořkne - chce od všeho pryč. Má možnost vidět svět bez doteku své postavy. Vše je jinak a on se stává pouze pozorovatelem. Jak hodně jsme na sobě všichni závislí a propojení dokazuje tahle melodramatická pohádka s dobrými nápady a překrásnou Donnou Reed. ()

Caym

Každý občas potřebujeme probudit ze zlého snu a říct si "it's a wonderful life" - aneb kouzelná scénáristická hříčka na motivy Dickinsovy Vánoční koledy (a Stewart je... prostě týpek, tak.) ()

Duncen

Americká Vánoční klasika, která je považována za jeden z nejoblíbenějších filmů (předevšim teda v Americe). Hlavní hrdinou filmu je George Bailey (James Stewart), který místo plnění svých snů pomáhá druhým v jeho rodném městečku Bedford Falls. Sám se později dostane do nepříjemné finanční situace a myslí na seberaždu. Pomůže mu až jeho strážný anděl Clarance, který Georgovi ukáže jaké by byly životy lidí z jeho městečka, kdyby se nikdy nenarodil. George nakonec zjistí, že nikdo není chudý, pokud má přátele, a vše tedy dopadne dobře... Život je krásný je považován za nejsilnější film všech dob, který ale po vydání příliš chvály nedostal. Neproměnil žádnou nominaci na Oscara a ani do kin tenhle snímek netáhl. Své slávy se dočkal později, a dle mého názor oprávněně... 90 % ()

Streeper

Tenhle snímek je už dlouhá léta označován jako nejlepší vánoční film všech dob. Asi bych v tomto ohledu nesouhlasila, za mě je to Láska nebeská, kterou na Štědrý den nikdy nevynechám, ale své kouzlo film má a hlavně divákovi přináší to správné poučení. Kolikrát jsme se ocitli na dně z toho, že se nám něco nedařilo, nebo se nám něco nesplnilo podle představ nebo našich snů? Tenhle film je krásný příklad toho, co všechno byste mohli ztratit, kdybyste to vše zahodili za hlavu. Život je svým způsobem krásný a tenhle film to dokonale ukazuje. Rozhodně snímek zařadím mezi své tradiční vánoční filmy, na které se budu každý rok pravidelně koukat, protože přináší útěchu, lásku a pozitivitu a na svou dobu originální příběh. ()

Lopic

Krása! Prostě a jednoduše krása. Čekal jsem dlouho než sem si tento film pustil a teď toho lituju. Mohl sem se už dávno pobavit i dojmout u tohoto filmu, který se mi líbil od začátku do konce. Jedinou malou výtku bych měl k Georgiho nechápavosti, když ho anděl provádí městem. To mě trošku vyvedlo z rovnováhy a malinko sem váhal s plným hodnocením, ale ten konec mi to všechno 100% vynahradil. To bylo něco úžasného. Od začátku bylo jasné, že to takto dopadne a já sem si přál, aby to tak bylo. A dostal sem přesně to, co sem chtěl. Jimmy Stewart zde odvedl vynikající výkon a moc se mi líbila i Donna Reed, holku jako je Mary bych chtěl taky potkat :). No prostě sem zas jednou narazil na starý film, který mě dostal. Nepochybuju o tom, že ho uvidím ještě mockrát a ten konec mě vždy spolehlivě dostane. ()

Crawler-D

Po skončení digitální restaurované kopie v kině Světozor jeden starší muž prohlásil: "Takové film už dneska v Americe natočit neumí." A je to svým způsobem pravda. Stejně jako mě o několik dnů dřív dojalo St. Louis, mě v přítmí kina na Václavském náměstí dojal příběh George Baileyho, který celý život zasvětil druhý, odpíral si tolik věcí, aby nakonec získal pomoc všech, pro které tolik znamená. Fantastické vyprávění, dojemná myšlenka. ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006