Život je krásný

• USA It's a Wonderful Life (více)
Drama / Fantasy / Rodinný / Romantický
USA, 1946, 130 min

Režie:

Frank Capra

James Stewart, Donna Reed, Lionel Barrymore, Thomas Mitchell, Henry Travers, Beulah Bondi, Frank Faylen, Ward Bond, Gloria Grahame, H.B. Warner (více)

Nikdo není na světě zbytečný. Klasický vánoční příběh režiséra Franka CapryJamesem Stewartem v hlavní roli. Jestli existuje opravdu klasický vánoční filmový příběh, tak je to určitě Caprův Život je krásný, který měl svoji premiéru o Vánocích roku 1946. Byl to Caprův první snímek, natočený po druhé světové válce, kterou trávil jako dokumentarista (známá série Zač jsme bojovali), a známý tvůrce v něm chtěl apelovat na dobrou stránku komplikované lidské povahy. V době své premiéry se Život je krásný dočkal velmi smíšeného přijetí odbornou kritikou a rovněž tak vlažného diváckého zájmu (po prvním uvedení v kinech byl stále prodělečný). Byl sice nominován na pět Oscarů (nejlepší film, režie, herec v hlavní roli – J. Stewart, střih a zvuk), ale žádného nezískal v těžké konkurenci jiného klasického díla, Wylerových Nejlepších let našeho života. Caprovi se ani dalšími filmy nikdy nepodařilo navázat na skvělé úspěchy ve třicátých letech. Zlom přišel v roce 1974, kdy vinou nepozorného úředníka nebyl obnoven copyright filmu a ten přešel do veřejného vlastnictví (public domain). Jakákoli televizní stanice, která měla k dispozici vysílací kopii, ho mohla hrát zadarmo, kolikrát se jí zalíbilo. Díky častému hraní na obrazovce se také tento snímek stal tím, čím je dnes – opravdovou filmovou klasikou. Caprův sen o tom, že tohle bude jeho nejlepší film, se po letech naplnil. Vlastní příběh George Baileyho (vynikající James Stewart), který se dostane do těžké životní deprese, z níž ho dostane anděl druhé kategorie Clarence, vznikal poněkud kuriózním způsobem. Když Philip Van Doren Stern, autor krátké povídky Největší dar, nemohl najít žádný časopis, který by ji publikoval, poslal ji jako vánoční pohlednici svým přátelům. Díky kladnému ohlasu se dočkala nejen zveřejnění ale i prodeje filmových práv společnosti RKO, která její zfilmování nabídla Franku Caprovi. Natáčelo se na filmovém ranči RKO v kalifornském Encinu, kde bylo na ploše čtyřech akrů postaveno fiktivní severoamerické městečko Bedford Falls. Vzhledem k tomu, že mimořádnou úlohu ve filmu hraje sníh, který v Kalifornii existuje jen na vrcholcích hor, bylo nutné použití umělého sněhu. Do té doby používané obílené ovesné vločky byly dost hlučné, což by vylučovalo použití kontaktního zvuku, na němž Capra trval. Proto přišli specialisté z trikového oddělení RKO s náhražkou, tvořenou foamitem (chemická směs z hasicích přístrojů), mýdlem a vodou, a za tento nápad byli oceněni zvláštním technickým Oscarem. Vedle Jamese Stewarta se ve filmu objevují další skvělí herci – Donna Reedová (jeho žena Mary), Lionel Barrymore (zlý pan Potter), Thomas Mitchell (popletený strýček Billy) a Henry Travers (Clarence). (Česká televize)

laik_60

Dlho som odolával pozrieť si tento fil, napriek pozitívnym hodnoteniam tých , ktorým verím. Nakoniec vyhrala nado mnou moja PN a ... som rád, že ten film mám. Ako jeden z mála produktov starej dobrej americkej školy. Ďakujem Golfistovi za jeho hodnotenie. :) ()

tomtomtoma

Více optimisticky a idealisticky laděný film se často nevidí. Zahřeje u srdce a někomu spustí slzy dojetí. Rodina, přátelé, rodné městečko, pomoc blízkým a potřebným, co je v životě důležitější? Člověk občas musí zahodit a přehodnotit své plány a touhy z mládí. Navíc kolika lidem se skutečně podaří tyto své sny v dospělosti realizovat? Ale i tak lze žít život, který uspokojuje všechny účastníky, lze budovat lepší zítřky, lze sahat po ideálech a uskutečňovat je. A pak se i veškeré nesnáze dají překonat s úsměvem ve tváři a písní na rtu. Vše se točí kolem osoby George Baileyho (dobrý James Stewart, jako malý Robert J. Anderson). Na jednu stranu nemůže vyrazit dobývat svět, ale kdo jiný dokáže vést plnohodnotnější život, než on. Získá i tu nejkrásnější a nejušlechtilejší ženu z městečka. Mary, za svobodna Hatch (půvabná Donna Reed, jako malá Jean Gale), měla od dětství pouze jedno přání, které se jí záhy vyplnilo. Z dalších rolí: nesmlouvavý bohatec Potter (dobrý Lionel Barrymore), pijavice veškerého lidství v městečku, roztržitý Georgův strýc Billy (Thomas Mitchell), anděl druhé kategorie Clarence (dobrácký Henry Travers), toužící po křídlech, starostlivá Georgova maminka (Beulah Bondi), lehkomyslná Violet (Gloria Grahame), Georgův mladší bratr Harry (Todd Karns), Georgův kamarád Sam Wainwright (Frank Albertson), šťastný pan Martini (William Edmunds), či výčepní Nick (Sheldon Leonard). Všechno zlé je na něco dobré a odkryjí se tím lidské charaktery ve své nahotě. Filmařina je to vynikající, herecké výkony jsou na vysoké úrovni, atmosféra je optimistická a radostná, duch je plný ideálu, poselství je sociální sounáležitost, vstřícná a pomocná ruka všem potřebným. ()

C0r0ner

Součást mé rozšířené TOP 10. Po Darabontově Majesticu jsem musel vidět něco od původní inspirace, tedy Franka Capry. A proč rovnou ne to nejlepší? A teda kurva to nejlepší. Celou dobu jsem si užíval ten krásný příběh o lidskosti, dobrotě a pomoci, aby mě na konci totálně rozsekaly emoce, které mě (buranského tupouna) málem dojaly k slzám. Nádherný scénář, který se ani po sedmdesáti letech nemá šanci omrzet, a který si rád budu pouštět znovu a znovu. 100% ()

iommi

Je až neuveriteľné, aký krásny film sa z toho vyklubal. Trošku viac sentimentálny na môj vkus, ale viete Vianoce, priatelia ... a ... áno, áno na konci ukvapla aj jedna slzička. ()

zette

Snad u zadneho jineho filmu se vice nevyplati pockat si na zaver. Velmi optimisticky film, divat se na nej o Vanocich, asi dam plny pocet. Jinak se mi zda, ze ma film dost hluchych a snad i zbytecnych pasazi... ()

sulimo

Je to kýč, ale překrásnej. Kdo se na konci ubránil usměvu, spokojenosti, enormní dávce optimismu a alespoň krátkodobé víře v to, že život je krásnej, tak je robot. A to tvrdí pesimista, největší, kterého znám, pesimista, který tomuhle kouzelnému filmu naprosto a totálně podlehl..... hned mám hezčí den :-)) ()

Pajky3

Zhruba tak po dvou letech jsme se konečně dokopali k tomu, abysme se podívali na tuhle klasiku. Čekal jsem nějakou velkou vánoční atmosféru, ale to se nekonalo. Alespoň podle mě to úplně vánoční není. Ze začátku mi to přišlo zdlouhavý a pomalý, navíc jsem měl strašnej zmatek v postavách. Naštěstí pak přišla druhá polovina a anděl Clarence. Ukázka toho co by bylo, kdyby se George nenarodil se mi moc líbila. George byl důležitý a ovlivnil spoustu lidí a to se mu vrací v závěru, který je plný dojetí z bohatství člověka, když má přátelé. Takže film se mi nakonec docela líbil, ale pochybuju o tom, že bych si ho chtěl pouštět každý Vánoce jako američani. ()

Deverant

Trvalo mi několik měsíců si utřídit, jaký postoj vlastně k It's a Wonderful Life zaujmout, resp. jasně zformovat jaký postoj jsem k němu vlastně vnitřně zaujal. A ten je ve výsledku dost kritický. Capra je na mě asi příliš oslavovatelem toho reakčního, konformního (v 19. století by se řeklo šosáckého), liberálního sentimentu rostoucích předměstí a to co se tváří jako sociálněkritické, jako je rýpání do zlotřilého boháče, je ve výsledku jen obrana tržních principů ()

campix

Život je krásný je americkou vánoční klasikou a zároveň se může honosit předními umístěními v anketách jako jsou nejvýznamnější, nejsilnější nebo nejlepší film. Očekávání tak musí být vysoká a možná to byl můj problém. Pro film hrála i skutečnost, že si ho pouštím ve vánočním období při balení dárků, ale přestu se mu nepovedlo naplnit svůj potenciál. A vlastně také až na závěr není úplně o Vánocích. Prostý příběh chlapíka s otevřeným srdcem, který by se pro ostatní lidi rozdal zasazený do historického rámce finanční krize a druhé světové války. Velice civilní a dojemný příběh, kde by vás mělo odbourat finále. U mě se tak bohužel nestalo a nemohu dát plné hodnocení. ()

WolfR

Nádherná a dokonalá vánoční klasika, která je filmařsky precizní a příběhově velice silná a taky je tam "Fuckin great James Stewart", podle mého nejlepší herec starší filmové éry! Krásný moralistický film s velice silnou myšlenkou, 5 hvězd. ()

PanZahadnyCZ

,,Úvodních" 90 minut působí celkem nezáživně a zdlouhavě, ale omluvou tomu všemu je zbytek filmu. Nádherně napsaný a zrežírovaný film, který je přesně to, co Američané po 2. světové válce chtěli a potřebovali mít v kinech. Nevím, jestli zrestaurovaná verze, na kterou jsem narazil, zahladila veškeré střihové či zvukové chyby, ale i kdyby ano, tak je technická stránka tohoto filmu naprosto precizní. Film je skvěle odvyprávěn, přechody ze záběru do záběru jsou plynulé a občasné střihy a triky působí naprosto realisticky. Vskutku skvost jak ze stránky technické, tak ze stránky obsahové, protože málokterý film z této doby předložil divákům tak dobře promyšlený příběh, kde všechno se vším souvisí a je nutno jej dokoukat až do konce. Stopáž 130 minut taky není pro 40. léta zrovna nejběžnější, ale věřím, že dobovým divákům to vůbec nevadilo. ()

Thorn

Život je krásný je úžasný snímek, který určitě patří k nesmrtelné filmové klasice. Sledujeme zde životní příběh jednoho obyčejného muže s neobyčejným osudem. Hlavní hrdina si musel své štěstí tvrdě vybojovat a když teď hrozí, že by měl o všechno přijít, tak se raději rozhodne skoncovat se životem. V té chvíli však zasáhne nečekaná pomoc a muž tak pochopí svůj omyl. Já mám tyto velké životní příběhy velmi rád. Když pak navíc ještě obsahují i nějakou tu hlubokou myšlenku a moudré ponaučení, jsem nadmíru spokojený. Stejně tak je tomu i u tohoto snímku z roku 1946. Člověk by možná čekal, že v té době ve společnosti převládaly trochu jiné hodnoty než dnes, ale ne. Život je krásný je i v dnešní době skvělým příkladem toho, jak by měl člověk přistupovat ke svým radostem i strastem, úspěchům i zklamáním. Je zde spousta různých úvah a podnětů k zamyšlení. Troufám si říct, že tento film předkládá své poselství o smyslu života mnohem zdařileji než mnoho jiných podobných snímků jako například Forrest Gump. Je s podivem, že se přitom v podstatě jedná o "vánoční film". Všechno by zde ale perfektně fungovalo i za předpokladu, že by tu žádná spojitost s Vánocemi nebyla. Jedná se zkrátka o jedinečné mistrovské dílo, které je i po mnoha desítkách let stále aktuální, dojemné a pravdivé. ()

Šimpy

Úplně nechápu, proč je to nazýváno vánočním filmem...o Vánocích se odehrává jen poslední akt, ale zřejmě spíš proto, že je tento film ve Spojených státech každoročně reprízován o Vánocích? Nicméně první půlhodina se mi líbila moc, pak to začalo brzdit až do nudné šedi, ale poslední půlhodinka to zase vytáhla. Nu, další klasika za mnou a aspoň jsem pochopil všechny ty reference a parodické vsuvky v jiných (nejen) vánočních filmech. ()

moviefilm

Pocity, ktoré som prežíval pri tomto filme sú neopakovateľné a pri žiadnom inom filme som ich nezažil. Ako bonus dokonalá myšlienka, bravúrne herecké výkony, vynikajúca réžia a jeden z najlepších filmov všetkých čias... ()

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

Letní filmová škola - akreditace již v prodeji

16.06.2022

Slavnostní zahájení 48. Letní filmové školy proběhne již tradičně v sobotu, festival ale své brány otevře už v pátek. Celosvětově první veřejnou projekci dokumentu o Michaelu Kocábovi uvedou jeho… (více)

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

Klaus je Bůh či Bůh je Klaus?

12.05.2006