Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Padam

Vůbec nechápu všeobecné nepochopení. Jedná se o jeden z nejlepších českých filmů. Je to plné výborného suchého humoru. Ano, je možné že ten humor prostě není pro všechny. Já to musel vidět znovu a až s odstupem času jsem si našel cestu. Ale nelituji. Pouštěl jsem si to kolem dokola a pořád se smál. Scénář mě vyloženě baví a ty drobné fórky, které člověk postřehne třeba až na poosmé prostě posadí třešničku na šlehačku! 5* (dal bych i 6*) ()

Danny71

No, nijak akční to nebylo, ale bavilo mě poslouchat Hanákovo otrávené vyprávění s přirovnáními typu "Červený trpaslík", výtvarno filmu které rozhodně překonalo moje představy o schopnosti Čechů tvořit kulisy (a tím myslím jiné, než krabicové Ladové ze zpívacích pohádek :) a některé hlášky z filmu mi naprosto vyrazili dech, cituji: "Zabili Kenyho..." "Parchanti!" nebo "Nechte si ty svoje Kidy" a tak dále. Český film, který se snaží parodovat cokoliv, především Americké klišé a s obsazením snad všech známých českých herců naprosto předčil moje očekávání ()

wvwrayman

Parodie vyhnaná až do absurdní úrovně, což ji zároveň sráží. Místy obrovská nuda. Zpracování ovšem úžasné. ()

Blondybaby odpad!

Na světě je skutečně velmi málo filmů, které bych vypnula před koncem... Toto dílo se ale směle zařadilo na čelní místo tohoto kratičkého seznamu "odpadů", které jsem nedokázala akceptovat ani jako kulisu k žehlení nebo lakování nehtů. Slaboduchý děj, bez spádu, nápadu, pořádného děje atd. Pak je tu ještě ta možnost, že jsem to zkrátka nepochopila??? ()

Kam3L

Většina lidí asi nepochopila, že Mazaný Filip není o postavách nebo o snaze dělat umění. Jde o čistou hláškovitost filmu, jeho humor a absurditu postav i příběhu. Takhle jsem se naposledy zasmál, když moji tchýni sežraly prasata. A asi se tak znova zasměju jen, co mi narostou třetí zuby. Nebo si to znovu pustím :-) ()

Rathe

Jak řekl Mr. Brown - Nó to zas nebyl tak dobrej vtip. A jestli Philu Marlowovi dobrej přišel, tak je mi ho líto. ()

Panel250

Jediny film, ve kterem Tomas Hanak opravdu "hraje", protoze on proste zadny herec neni. Je to ten nejprecenovanejsi herec v dejinach ceke, ceskoslovenske kinematografie. A na tom si skolopevne trvam :-) Film pohodovy a prave diky Hanakovi je o level vys. Sedi mu to. Miluju ho v Mlynech, ale tam vlastne taky ani hrat nemusel :D ()

Loosser

Prostě a jednoduše báječné, pastva pro oči. Výborný scénář, skvělí herci, nezapomenutelné hlášky a scény (viz. natáčení mongolského či jakého filmu, bláznivý psychiatr Šteindler, atd atd.)..Bavil jsem se od od první do poslední minuty. Kéž by bylo pokračování.. ()

andy60

Chandlera mám načteného, ale tohle mu nesahá ani po kotníky. Zatímco v jeho románech je na prvním místě dějová linie, kterou doplňují sarkastické hlášky, v tomto filmu je to přesně naopak. V popředí jsou místy vtipné, ale většinou trapné "jako" nebo "jak", což je vlastně to jediné, co by mělo diváka zabavit, neboť o nějakém ději nemůže být ani řeč. Chápu, že to měla být parodie, ale pro mě to bylo zklamání. ()

pantokrator

To tajtrlíkování mě docela pobavilo a nemyslím, že by tvůrcům vyloženě šlo o víc a že by je to proto mělo urážet. Cibulková ve čtyřiceti letech naprosto k sežrání. Ty dvě hvězdičky u mě znamenají "nebylo to úplně špatné". To přeci není málo, ne? ()

ricardo2803

Tolik rozličných názorů možná znamená, že film není zase až tak obyčejný. A neobyčejně zapůsobil i na mě. Humor a dialogy na první poslech trochu kostrbaté, ale při druhém shlédnutí, když se člověk více soustředí, tak teprve potom si dokáže vychutnat jednotlivé vtípky a gagy. Moc se mi líbila vizuální stránka filmu.Režisér Dušek byl nejvíc. Jo, a moc rád bych někdy viděl film Usrana Nasrata. Nikde ho nemůžu najít. ()

Booxtronic

Sice se film nevyhl trapný momentům a rádoby vtipným vtipům a v žádný moment nedokázal vybudovat atmosféru, jakou by si přál, ale co už. Hlášek, kterým jsem se zasmál, tam bylo dost, herci si své role očividně užívali a mělo to spád. Na odreagování ideální. ()

sunlion

Mám rád Limonádového Joea, Pytlákovu schovanku, Adélu, která ještě nevečeřela, a další podobné filmy, takže Mazaného Filipa mám rád také. Vlastně bych ho měl mít rád o něco více, poněvadž nejde jen o – nijak špatně míněnou – parodii kriminálek drsné školy, příběh je prošpikován neuvěřitelným množstvím nejrůznějších odkazů na slavné kulturní fenomény. Mnohdy jsou skryty v detailech, tudíž se pozornějšímu divákovi naskýtá možnost jejich objevování. A hlášky? Jsou jich tam mraky, přičemž znalci Raymonda Chandlera si mohou po vyslechnutí každé brouknout, v kterém románu pana Chandlera ona hláška zazněla, někdy i ve variaci (například „A banán si oloupat můžu?“ pochází ze Sestřičky, jenomže v originále jde o pomeranč, ne o banán). 100% Groteskní nadsázky mohou působit trapně, třeba na pohřbu nebo při romantickém rande, ovšem při filmové veselohře? Co to? Čímž se dostávám trochu mimo film... Z glos na ČSFD jsem byl hodně na rozpacích a nemohl jsem si nevybavit scénu v Nejisté sezóně, kde soudružka Karásková polemizuje se Smoljakem a Svěrákem: „Tady jsem si to poznamenala: Studená fronta, teplá fronta, okluzní fronta... a teď čtete tu spoustu čísel.“ – „Aha, no ale my si myslíme, že se tomu lidi budou smát...“ – „Já nevím, mně to tedy k smíchu nepřišlo. Denně to slyšíme v rozhlase.“ – „No právě, ale v tom je ten vtip, že to každej z toho rozhlasu zná.“ – „Tak to aspoň zkraťte, aby to nebylo tak dlouhé.“ – „Víte, ono... v tom je to právě humorné, že je to tak dlouhé...“ – „Potom tady mám tu studenou Němku. ... Představte si, že přijdou na představení Němci. No mohli by se urazit. Já, kdybych v Německu slyšela ‚studená Češka‘, tak bych se určitě urazila.“ Pro pána Jána, lidi! Je to spousta humoru a pocty popkultuře, zahrnující všelicos od Chandlera až po Batmana. Odložte ty znuděné ksichty, zapomeňte na to, že jste to v divadle vnímali jináč, bavte se a užijte si to! Pokud na to nemáte, neskuhrejte pak, že tuzemští filmaři na vás s dobrými komediemi kašlou. ()