Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Carlossss

Proč mi příjde, že české filmy jsou neprávem hodnoceny tak nízko?? Vždyť kdyby se Mazaný Filip natočil v Emerice s Tomem Hanksem místo Toma Hanáka, tak se tady budou všichni rozplývat: Óóóó, jak je to skvělé! A je to až z Ameriky! To přece nemůže dostat dvě hvězdy, to by byla škoda. Je mi to docela líto a štve mě tohle vyumělkované antivlastenectví!!!! Mě se ten film vážně líbil. Tomáš Hanák je jako vystřižený z třicátých let. Scénař je taky zajímavý... Tak proč??? ()

easaque

nostalgické -2* Sice jsem ho viděl kdysi dávno, ale pamatuji si ho do dnes. Sklepácký humor mám rád, ale nejspíš se ho nepovedlo přenést z prkna na filmový pás. Plno vtipů má dobře nakročeno a pak nějakým záhadným způsobem vyšumí do ztracena a tak to jde jeden za druhým. Výprava je slušná i kamera, ale obsahově je to sušší než suché Martini a je to nuda k uzoufání. Nechápu, kde je chyba, ale je to tak. A už znovu nikdy! ... Mimochodem podobně na mě púsobil i Wilsonov [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Nuala

Na první pohled docela zábavný snímek. Na české poměry se totiž jedná o něco zvláštního a odlišného. Přestože někdy vtipy působí jako obyčejné kecy, které se snaží tvářit, že jsou inteligentní a vtipné, najdou se místa, která pobaví doopravdy. Jinak mě zaujala kamera a stylizace celého snímku. Jednoduchá zábava na prázdninový večer. ()

rakovnik

Někdy tak šílené, až neskutečně vtipné. Některé gagy byly opravdu výborné. V poklidných vodách českého filmu, kdy všichni točili to samé je to vskutku zajímavý počin. Seskupení našich hereckých hvězd samo o sobě kvalitu nezaručuje, ale zde mi připadalo, že se herci natáčením baví a já jsem se bavil taky. ()

Martin741

Takze uz aj Tomas Hanak je Phil marlow ? Teda v tomto ceskom filme urcite, tula sa velkomestskou betonovou dzunglo, nechybaju rvacky, nasile, korupcia ...... mam rad taketo filmy, reziser Marhoul sa teda predviedol : 66 % ()

honajz2

Já tenhle humor na hranici trapnosti a dokonalosti rád (třeba Mighty Boosh stojí hlavně na něm), jenže se prostě musí umět. A u Mazaného Filipa to dopadlo tak nějak napůl, dokonce v druhé polovině začala převládat ta trapnost. Z prvních 20 minut jsem - a to říkám naprosto upřímně - byl nadšený a už jsem pomalu začínal věřit, že bych zase po nějaké době našel opravdu dobrý český film, v nějakých momentech jsem si dokonce říkal, že by to bylo i na 5* (!). A pak už se tu začaly střídat dobré scénky s těmi trapnými a těch trapných začalo ke konci bohužel přibývat. Zklamání se tedy celkově nevyhnu a štve mě to, protože rozjezd byl téměř dokonalý. Ono je to ale asi tím, že čeští herci (i když většina z nich hrát opravdu umí) v sobě nemají něco, co v sobě mají ti britští. Právě v jejich filmech a seriálech tenhle humor v mnoha případech funguje, zatímco tady herci v sobě nemají to podivné charizma... A právě proto Mazaný Filip nefunguje jak má, i když některé hlášky jsou tu geniální a líbil se mi i ten humor skrytý v obraze, ale zklamání se nevyhnu... Slabé 3* ()

Elyssea

Zpočátku zábavné Marlowovo komentování se ke konci táhne jak hodina občanské nauky. Také většina rolí sedne jako hrnec na zadní partie (Macháček, Kaiser, Klepl), ale některé jsou zase vedle jako výstřel slepýho kovboje (Holubová, Cibulková). Je to škoda, ale hutnou atmosféru Chandlerovek se přes všechnu snahu napodobit nepodařilo. ()

lebowski!

Film drží nad propastí hlavně osobní výkony hereckých es. Čtvrtníček, Šteindler, Liška, Kaiser, Macháček, Dušek a další přivádí neuvěřitelně zábavnou směsku charakterů, kde by každý sám obstál v 10ti minutovém skeči, ve filmu je to spíše na škodu. Díky tomu na sebe strhávají moc pozornosti a trpí děj, který tím pádem hraje druhé housle a stává se nepřehledným. To vše se snaží kočírovat T.Hanák a daří se mu to tak tak. Marhoul by měl do příště krotit svý kámoše, když už je vypustí z ohrady. I crazy film musí mít řád. ()

baaaja

Těšila jsem se na dokonalé herecké obsazení - Tomáš Hanák, Pavel Liška, Vilma Cibulková...prostě moje česká herecká elita, ale škoda, že nebyli obsazeni v lepším filmu. Nenadchl mě rádoby vtipný černý humor, a poznámky a přirovnání, které pronášel detektiv Marlow v podání Tomáše Hanáka, byly spíš trapný, než vtipný. Zklámání, ničím jiným se to líp vyjádřit nedá... ()

starbrejkr

Tenhle film jsem viděl třikrát a pokaždé to bylo nedobrovolně - v autobuse cestou do zahraničí. I to se určitě podepsalo na mém hodnocení, ale mně jednoduše Mazaný Filip nesedí. Většina scének mi přijde nepříliš vtipných a spíše trapných. ()

C0r0ner

Vůbec nechápu, jak se to všem nelíbí. Noir filmů jsem sice viděl poskrovnu, ale ta klišé zná každý a hlavně v jejich přehánění a parodování (řízení se zadní projekcí, rozhovory, charakterizace postav,...) je Mazaný Filip jedinečný. Pro mě je to výborná komedie, plná skvělého situačního humoru a jako jedna z mála odráží zlaté časy českých komedií. 95% ()

tomtomtoma

Není parodie jako parodie. Mazaný Filip je výjimečný po výtvarné stránce. Kostýmy, dekorace, detaily i barevné laškování odhalují ojedinělou estetickou empatii tvůrců. Samotný příběh je vhodný k parodování, ale za svůj vzor v drobnokresbě si vzal slaboduché americké skotačení. Mnoho vtípků je přetaženo v úderech neschopnosti rozpoznat míru hutnosti a vkusu a síla pointy následně uvízne ve skřeku svíraného hrdla. Někteří herci dodávají svým postavám přirozenou nenucenost, jiní si vystačí s pouhým pitvořením. Těžko se mi přechází přes zabité úseky, usilovně hledám útěchu v obrazové stylizaci a díky několika hercům dávám ve výsledku své "vysoké" hodnocení. Hlavní postavou starosvětské kriminální parodie je Phil Marlowe (příjemný Tomáš Hanák), jediný neúplatný člověk. A svérázný soukromý detektiv k tomu. Otázkou je, jak vzkvétá jeho živnost, když zákazníci umírají a pro jiné potencionální zájemce ze zásady pracovat odmítá i za cenu vlastní fyzické újmy. Hlavní ženskou postavou je Velma Hatfieldová (šarmantní Vilma Cibulková), stárnoucí herecká hvězda. Má vlastní plán pro zabezpečenou budoucnost, má touhy, přání a potřebný sexappeal. Hlavním padouchem je Paolo Perrugini (dobrý Oldřich Kaiser), kultivovaně noblesní mafiánský šéf, který nesnáší jakékoli znamení odporu. Podivně znějící dvojrolí jsou dvojčata Charlie Brown a Nigel Smith (Pavel Liška), zadavatel detektivní zakázky i klíč k jejímu vyřešení. Výraznější postavou je De Soto (zajímavý Jiří Macháček), mafiánova sadistická pravá ruka. A také Mc Gee (Jiří Fero Burda), smířlivě odevzdaný policejní poručík. Z dalších rolí: neochotný recepční v hotelu Central (příjemný Bohumil Klepl), netečný barman v Egypt Clubu (sympatický Viktor Preiss), nešťastný a nervózní filmový režisér (dobrý Jaroslav Dušek), zaskočený barman hispánského pajzlu Lopéz (Michal Novotný), toporný herec Jules Amthor (Ivo Kubečka), snaživí a slabodušší gangsterští pohůnci Adolfo (Miroslav Táborský) a Jussepe (Petr Čtvrtníček), samolibý policejní seržant Kid (David Vávra), jeho věrný stín a drsně zodpovědný policejní strážník Kid (Jan Slovák), nesvéprávný ředitel psychiatrické léčebny Benjamin Frogg (zajímavý Milan Šteindler), zavražděný kasař Ben Goodman (František Skála), vytočený filmový kameraman (Martin Zbrožek), homosexuální filmový maskér (příjemný Ivan Trojan), rozverná Perruginiova školačka (Anežka Kušiaková), dotěrně zvědavý Kenny Mattel (Petr Vacek), ochlasta bez peněz Mc Chesney (Robert Nebřenský), či jediná oběť kauzy a starosta L. A. (Miroslav Etzler). Nezajímá mě hledání a nacházení odkazů na 150 jiných filmových výtvorů. Cit pro nadnesenou pointu je mrzký a často přehnaný podle amerického vzoru. Díky jedinečné výtvarné podobě a několika podnětným hereckým výkonům dokáži přimhouřit obě oči. Alespoň prozatím, po každém dalším shlédnutí filmu je mé přijímání odměřenější a trpčí. ()

dubinak

Vizuálně a výpravně skvělá záležitost s divadelním feelem, ale z důvodu těžkopádného scénáře a nedotaženého potenciálu některých scén to mám tak mezi dvěmi až třemi hvězdami. Některé promluvy jsou opravdu strnulé a nelíbivé, hlavně tedy právě monology Marlowa v podání Hanáka. I ten příběh má spoustu slabých stran a na to, jak humorné to mohlo být, jsem se smála opravdu téměř minimálně. Vilmě Cibulkové alias zdejší femme fatale nepomohlo v prázdných promluvách ani její úchvatné vzezření. Mít to poutavější, mnohem vtipněji napsaný příběh, byla bych nadšená. Ta trapnost a všudypřítomná prázdnota a směřování do nikam je ale do očí a hlavně uší bijící. ()