Po sedmi letech reprízování úspěšného divadelního představení se stejnojmenným názvem režisér Václav Marhoul převádí do filmové podoby vlastní scénář inspirovaný povídkami amerického spisovatele Raymonda Chandlera. Tomáš Hanák v něm představuje soukromého detektiva Phila Marlowa, tedy klasického hrdinu, romantického kovboje, který bere zákon do svých rukou v drsné prérii velkoměst. Je to poctivý a skeptický dříč, který se plahočí za svými případy, které řeší po mnoha omylech, často ztýraný, zmlácený zločinci, nezřídka i policií. V tomto světě násilí, nedůvěry a korupce je všechno prodejné. Všechno kromě jeho samého. Příběh je zasazen do prostředí města Los Angeles v roce 1937. Základní dějovou osou, tohoto jinak pro diváky vděčného komediálního a parodického žánru, je zprvu banální a chandlerovsky typické vyhledání pohřešované osoby. Celý případ je však samozřejmě daleko složitější a Marlowe postupně rozplétá celé zamotané klubko vztahů a motivů a to až ke zdárnému konci. (Warner Bros. CZ)

Neumetel_kovovy

Naprosto genialni film, kde je dotazen i ten nejmensi detail, zadne hluche misto, spickove herecke vykony, mistrovske dilo p.Marhoula! Řekl bych ze je to nedoceneny film, ktery je nejen na ceske pomery zcela vyjimecny! ()

Kikoo

Některá místa byla velmi vtipná, celkově však spíše převažuje nuda nuda, šeď šeď. Také zamrzí občasné trapnosti. ()

limited

Na tenhle film jsem ve své době těšil jak malé děcko. Nejen díky povedené upoutávce, ale hlavně kvůli obsazení. V takové elitní sestavě se přece nemůže natočit nic špatného. Chyba lávky. Je to nudné, upocené, trapné, křečovité, hloupé. Jdětě se bodnout. ()

AlfrédHič

60% je k takovému filmu málo. Jakkoliv může občas vyznít trochu mdle, je v něm ryzí Sklepácký humor a obsazení, vtípky a atmosféra pohltí ve filmové verzi i toho, kdo má divadelní hru sjetou už šedesátkrát. ()

Maurice

Já bych se určitě přihlásil k mnohým z komentářů uvedených dole. Ale hlavně bych ze subjektivních pohnutek připomněl jedno kouzelné slovíčko, které působením jakéhosi tiskařskěho šotka u většiny komentářů chybí. Tím je sklepácká NADSÁZKA , a to obludných rozměrů. Spíš sem se bavil. ()

jeni013

Od tohoto filmu jsem nečekal nic a tak jsem se naň jednoho ušmudlaného sobotního odpoledne, kdy už nic nemohlo být horší, podíval... Od té doby jej používám jako studnici hlášek, které se dají zmiňovat téměř kdykoliv a kdekoliv. Obzvláště obsazení je sqělé - Vilma (taková, co si stoupne pod sprchu a má suchý nohy), Hanák, Liška, Kaiser, ale i ty nejmenší roličky jsou prostě boží (Šteindlerův výstup, Nebřenského prachy - praco?, Kleplův zmiz aj)... K tomuhle filmu proste nějak nedokážu být kritický... ()

bernau84

průměrná parodie kde se občas vyskytne něco vtipu občas to vyšumí... jinak k tomu není moc co říci ale zvláštně mě zaujal níže uvedený příspěvek uživatele - igi B. - chodím na CSFD a čtu komentáře proto že když si přečtete komentáře na Novinkách nebo aktualne či jiných tak se vám otevírá kudla v kapse - upřímně si myslím že tento člověk valnou měrou přispívá právě tam - obviňovat Marhoula z nějakejch kamarádšoftů nebo co je ubohé - tenhle člověk je hlavně producent takže asi mít peníze na svůj film bude, nehledě k tomu že všichni milerádi podpoří film ve kterém hraje opravdu mnoho kvalitních herců a sklepáků a ani to nemusí být nějaká korupce nebo protekce protože i kdyby to byla sebevětší blbina tak na to ty lidi stejně pudou a zaplatí ten film a když si někdo myslí že si kluci a holky jenom chtěj vydělat prach ať zkusí natočit v ČR film moc velkej vejvar to nebude . Používat výrazivo jako z padesátých let (poplácavači) je zvláštní v dnešní době - doufám že komentář tohodle člověka už nikde neuvidim...P.S. poslední dobou mě začínají krkat lidi co se pořád naváží do pražáků co kdo komu udělal? v Praze je každýmu jedno odkud jsi - v Brně ti poškrábou auto a rozbijou držku když máš pražskou spz... ()

Bránolog

Všichni mí známí na to nadávali, jaká to je pitomost. Tak jsem na to na to v TV pro zajímavost kouknul, nic nečekaje...A bavil jsem se úplně suprově. "Nechte si ty vaše Kidy!" ()

creTin

K čemu jsou desítky kultovních hlášek, k čemu je neskutečně suchý Hanák, když se film příšerně táhne a jediné co vás nutí od toho neodejít je naděje, že alespoň některá scéna zapůsobí tak jak má a pobaví vás. Ale bohužel, budete pouze nezúčastněnými svědky přehlídky ultrasuchého humoru. Sklepákům plátno nesvědčí. ()

Stein92

Je mi jedno co tu kdo píše. Já hodnotím film jako úžasný. Herci. Námět. Humor. A hlavně skvělé kulisy. :-) Každý si musí uvědomit, že se jedná o parodii na gangsterku. Jako normální gansterka je to hrozné. Ale jako parodie, to nemá konkurenci. Marhoule - povedlo se. ()

Vaso

Přiznání, je okolnost. Jsem jeden z těch, které to chytlo. I po několika zhlédnutích to pro mě neztrácí půvab. P.S. konečně jsem pochopil správný význam rčení "zaklepat bačkorama..." ()

Mxaxnxax

Tento snímek jedním z mých nejoblíbenějších českých filmů, avšak jeho specifický styl humoru ne každý chápe. Viděla jsem tenhle film nejméně 20x a to s různou společností. Někteří se řezali smíchy od začátku do konce, jiný se za celou dobu sotva pousmáli. Pokud vás film nezačne bavit během prvních 10 minut, odejděte, není pro vás a ztráceli byste čas čekáním na něco, co vás rozesměje. Pokud vás ale od začátku zaujme, rozhodně si počkejte i na zbytek. Nebudete litovat. Každopádně geniální herecké obsazení myslím přitáhne, alespoň na okamžik, pozornost každého... ()

+sfinx+

Hodnocení dávám asi větší než by si film zasluhoval, ale protože je to jedna z mála českých parodií, tak mi těch hvězd líto není. Bylo to vtipné a nenudil jsem se - víc jsem ani nečekal, takže další důvod k radosti... ()

padlar

Velmi nevtipná komedie zhusta prokládaná protivnými vnitřními monology plnými prapodivných přirovnání. ()

burg

Nemůžu si pomoct, ale tohle je zkrátka bomba! Jelikož jsem film viděl přesně večer před maturou, přesně mi sedl do noty a já jsem byl v naprostém klidu... Je jasné, že je v tomhle dílu spousta chyb a kopanců, ale ten naprosto absurdní humor, to je něco, co v žádné jiné komedii neuvidíte! ()

darthtuk

asi nejlepší komedie všech dob, citovat se dá donekonečna a atmosféra je naprosto nepřekonatelná, film plný dokonalých hlášek a narážek, film ve kterém i ticho je vtipné. Doporučuji s přestávkami 1 měsíce shlédnout 3 za sebou, pokud potom nedáte hodnocení 5 hvězd tak vás už asi nic nerozesměje ()