Šílenství

• Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

corpsy

Teda atmosféru to má lahôdkovú, ale pán Carpenter nemusel to ´´pravé mäso´´ ukazovať väčšinou len v náznakoch a rozbaliť to vo veľkom. Na trikoch a maskách pracovali špičkové firmy, takže niet dôvod neukázať ich prácu v plnej kráse. ()

ledzepfan

Parádní a docela povedený pokus o mainstreemový mindfuck, který buduje atmosféru tak hustou, že se skoro ani nedá krájet.. Realita, fikce, noční můra a film(ve filmu)..vše se slévá do jedné kompaktní mazlavé hmoty a divák si fakt připadá jako uvnitř hlavy někoho komu totálně jebe.. Teda doufáme, že jebe jemu a né nám, pač pak už zbývá jen sežrat kulku nebo si na václaváku roztírat hovna po nahém těle a u toho zpívat včelku máju....Jebe vám? Přijďte k nám...Nazdar. ()

hous.enka

Hodně zvláštní devadesátkový horor Johna Carpentera. Sam Neil se ocitne v pekelném světě, odkud chce za každou cenu zmizet. Což nebude tak jednoduché, protože to vypadá, že tady jde o víc, než jen vypátrat, kde se schovává spisovatel Sutter Cane, autor celé řady naprosto fenomenálních hororů. Stephene Kingu, slyšíš nás? Film není špatný, ale nesedlo mi herecké obsazení ústřední dvojice. Zvlášť Julie Carmen mě strašně štvalo. Celé to její zalamování... muhehe... Tři hvězdičky a znovu to vidět nemusím. ()

fcreading

Carpenterov ďaľší hororový kúsok tentokrát zo sveta spisovaťeľa. Začiatok pekne svižne ide až pokým sa hlavný hrdina nedostane do mestečka Hobbs End vytvorené hororovým spisovaťelom. Niekedy tomu neverí čo je realita a čo je fikcia až to potom zistí. Príšeri sa tu objavia a to hneď uprostred 50 minuty. Hlavní hrdina sa bude snažiť z tochto mestečka utiecť ale márne vždy sa vráti spať. Keď sa vráti do New Yorku bude varovať ľudí aby tú knihu od Canea nečítali ale oni ho neposlúchnu a nastane epidémie. Lenže hlavní hrdina rozpráva príbeh ako sa mu to stalo a je v blázinci a nakoniec zistí že ten film čo sa natáčal bol vlastne oňom. Atmosféra je priam božská Carpentera musím pochváliť od začiatku do konca ani len nenudí. ()

SaNcHeZ_cz

Tak tohle je tedy doopravdy šílenství. Od páně Carpentera jsem zvyklý na ledacos, nicméně zde jsem byl zaskočen. Neustále balancování na hraně absurdní parodie, bezmyšlenkovitého úletu a drásavého thrilleru, který zavání hororem ovšem funguje. Divák tak nemá problém se často dostat až do pozice excelujícího Sama Neilla, který se v jeden moment směje všemu a všem jen aby byl o několik vteřin později drásán vlastním podvědomím. ()

kareen

Ono to, alespoň v první polovině, nebylo vůbec špatné. Atmosféra malého, na mapě neexistujícího městečka, byla skutečně mrazivě tajemná, nejednoznačné, všudypřítomné stírání hranic mezi realitou a šílenstvím mě nejednou přimělo k zamyšlení a Sama Neila mám moc ráda. Bohužel v okamžiku, kdy tajemné stíny a přízraky nabyly konkrétnějších kontur a začalo se hrát na jakousi démonsko-zombie apokalypsu, šlo tohle všechno do háje. Ale musím uznat, že závěrečných pět minut bylo suprových. Taková skoro čtyřka. ()

Soundtrack

V poslední dvacetiminutovce se mihne pár fajn nápadů, ale celý příběh je prostě úplně směšný a nedokázal jsem ho brát vážně. Možná jsem to ale nepochopil a celé to byla parodie. Několik vykouzlených škodolibých úsměvů na mé tváři (např. při "trhání stránek") jsou asi vrcholy tohohle filmu, kterému moc nepomohl ani nudný Sam Neill.. ()

GodComplex

Dobre Tesar, hodne dobre! Uz dlouho jsem nevidel vylozene kvalitni horor, ktery je schopny jak vybudovat solidni atmosferu strachu, tak predvest poradnou dark show a typicky hororovy narez. In The Mouth Of Madness to naplnuje vse a beze zbytku. V prvni pulce mate nervy na strune a atmosfera by se dala krajet, ve druhe to stridaji temne scenerie, do kterych se zacne michat paranoia a chaos v tom, co je vlastne realita a dokonce dojde i na zombiky, dobrmany a poradnou sekyrovou rubacku. V tom filmu je neskutecne mnozstvi temer legendarnich scen! Vyborny Sam Neill v hlavni roli a jako vzdy u Carpentera jeho vlastni dokonala hudba! 5* je sice s odrenyma usima, ale... zatim muj nejoblibenejsi Carpenter, ktery u me prekonava i kultovni duo The Thing / Halloween. "Reality is not what it used to be!" 9/10 ()

Popluh

Carpenterovou mysteriozně hravé béčko, ve kterém hlavní postava nesnáší Carpenters. Sympatické a přesné obsazení, dobrá atmosféra, podařená režie a děj i závěr přesně v duchu celého toho béčkovějšího feelingu. Zapomeňte na Stephena Kinga, přichází Sutter Cane. ()

UncleG

Z čistě filmařského hlediska je to brak jak stehno a působí spíš jako laciná adaptace nějakýho nepovedenýho Kinga. Jenže je tady jedno "Jenže". Tenhle film je plnej úvah o tom, jestli se stává skutečností to, v co lidi věřej - a ústřední myšlenka je v podstatě geniálně ilustrována na příkladu knih H.P.Lovecrafta. Kolem jeho ledendárního Necronomiconu už vznikla samosatná mystifikačně-okultní věda a dá se říct, že autorská fikce se prolíná s realitou tak chytře a šikovně (podporována mediálním tlakem a PR podporou nakladatelství), že dneska už prakticky není poznat, kde končí smyšlenka a začíná pokroucená skutečnost. Ze začátku to byl jenom kšeft, jenže pak tomu začali lidi věřit a nakonec snad i autor propadnul svým vlastním představám... Nu a možná že, pokud by měl Lovecraft tak masivní mediální podporu jako King, tak už se dneska půl světa oficiálně hlásí k náboženství Ctulhu. Nevím, jestli jsem ono skryté poselství dešifroval správně, nicméně myslím, že zhruba o tomhle "Šílenství" referuje. ()

PKD

Tak trochu šílená směska HPL a Kinga, která sice funguje, ale jen a pouze...ve správném duševním rozpoložení. Hudba 90% ()

zipper111

Naprostá pecka, bál jsem se víc než u Věci! Takhle dobrý horor, bez vyvražďovaček, se silným příběhěm a hodně dusnou atmosférou jsem uý dlouho neviděl. Paráda, možná je 5* moc, ale když srovnám s konkurencí, nemůžu jinak! 5* ()

K.I.N.G.

John Carpenter a George A. Romero - dva "velcí" režiséři, kteří mě už nezklamali ani nepamatuju, protože od nich už dávno nečekám žádné zázraky. Dva vychvalovaní filmaři, jejichž filmy se mi už velmi dlouho zdají jako sice dobré, ale neoslnivé kousky bez duše a nějakého většího potenciálu. Pro mě jako by nemohli překročit svůj vlastní stín a natočit něco za hranicí jejich norem, něco neobyčejného, mimořádného. "In the Mouth of Madness" určitě nebude filmem, jaký jste ještě nikdy neviděli, teda pokud to není váš úplně první. Celkové klišé, obyčejnost, šed' podlamují nohy velmi dobrému příběhu a herecké výkony v čele se slizkým Samem Neillem nejsou zlé, ale žádná velká hitparáda to taky není. K tomu ty efekty a triky, jako bych se díval na jeho o osm let staršího Vládce temnot. Když to ale shrnu všechno pěkně dohromady, tak pozitivní dojmy asi přeci jenom pořád malinko převažují. Ta zápletka a příběh totiž nejsou jen tak ledajaké, jenom to chtělo někoho, kdo by z toho dokázal vyždímat maximum a natočit pořádně pekelnou šupu. 50% ()

movieband

"Nespěchejte. Je to tu docela bezpečný. Venku to bude horší. - Jak to ? - Každý druh cítí, že se blíží jeho vyhubení a poslední, kdo z daného druhu zbyde, vytrpí nejvíc. Za 10 let možná dřív bude lidstvo, tak leda pohádkou pro děti ničím víc. Ničím to mi věřte." Tíživá atmosféra, která houstne až do samotného konce, kdy by se v posledních 10 minutách dala krájet nožem. Obdivuhodný výkon Sama Neilla a démonického Jürgena Prochnowova. Děj je zamotaný a mě dělalo vcelku problém to všechno pobrat a dát dohromady. I přes tady tohle menší mínus se mi film, ale moc líbil, protože ta atmosféra a závěr jsou dech beroucí. Carpenter je atmosférický Mistr a sakra dobrý, hororový řemeslník. ()

topi

Krásná ukázka Carpenterovy tvorby. Jak se děj přesune do zdánlivě liduprázdného městečka Hobb's end, tak je vymalováno. Atmosféra by se dala krájet, začínají se objevovat podivní obyvatelé (zejména babka v hotelu, která má k noze přivázaného nahého dědka), anebo různé nestvůry (jako by jsme se nacházeli v Lovecraftovém světě). Horor se vším všudy!! Samozřejmě i díky Carpenterově famózní hudbě. Dějově se jedná o skutečnost, která je propletena s fikcí a tím i my sami s hlavním hrdinou tápeme, co je vlastně realita a co ne. Závěr filmu také není jednoznačný a je na divákovi, aby si s myšlenkou a konečnou verzí sám pohrál ve své hlavě. Ale pozor, aby jste nepropadli šílenství, jako se to stalo v tomto filmu! Nebo to byla jen fikce? Sakra, ten Carpi, jak já mám ty jeho filmy rád!! ()

Desperado

Jeden z najlepších Carpenterových filmov , ak nie najlepší. Výborný námet, depresívna atmosféra, skvelí herci. Škoda , že je to aj jeho posledný film, kde zanechal rukopis geniálneho tvorcu hororov. ()

stration

Snad můj nejoblíbenější Carpenterův horor. Sam Neil jako pojišťovák potácející se mezi realitou a fikcí. Městečko je opravdu děsivé a atmosféra k nedýchání. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set… (více)