Šílenství

• Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

type_B

Začátek filmu je perfektní. Jenže mě nebaví ty monstra. Nejde o to, jak vypadají, ale že jsou příliš zjevná. Jinak daná zápletka přepisování fikčního světa do reálného - nebo naopak(?) - na mě působí poměrně dost vtipně... co by na to říkal L. Doležel? ()

Quint

Praštěnější a humornější než předchozí filmy z Carpenterovy volné apokalyptické trilogie (The Thing  a Prince of Darkness), ale nihilističtější, cyničtější a pesimističtější. In the Mouth of Madness je poctou H. P. Lovecraftovi a jeho příběhům kosmické hrůzy. Lovecraft se často opíral o zakázanou knihu jako o zdroj nevýslovného zla. Zde čtení knih hororového spisovatele, který je tak populární, že jeho fanoušci vyznávají vlastní „náboženství“, vyvolává ve čtenářích vražedné šílenství a s ním i lovecraftovskou invazi nestvůr. Carpenter ale film pojal jako meta horor o tvůrčím o procesu, mechanismech používaných k oslovování mas a fanouškovské oddanosti, která vás může nebezpečně pohltit. Fikce a realita se tu prolínají a zlo roste, když lidé ztrácejí schopnost rozeznat rozdíl mezi realitou a fantazií. Tvůrce uměleckého díla nakonec ovládne celý svět. Carpenter se přitom rafinovaně vysmívá konzervativním debatám o tom, že čtení knih nebo sledování filmů může vést k násilnému chování. Celý příběh je totiž záměrně absurdní a ambivalentní (vyprávěný z pohledu pacienta psychiatrické léčebny). Sam Neill prý ke své roli extrémně cynického a pohrdavého antihrdiny přistupoval jako ke komediální. Na druhou stranu jde o jeden z mála filmů, kterému se podařilo přenést na plátno lovecraftovskou kosmickou hrůzu z něčeho, co nás přesahuje, byť nejde o adaptaci žádného z Lovecraftových děl. In the Mouth of Madness je jedním z nejpodceňovanějších, vizuálně nejnápaditějších a vypravěčsky nejkomplexnějších Carpenterových filmů, který spolu s podobně sebereflexivní Cravenovou Novou Noční můrou z téhož roku předcházel pozdější vlně postmoderních hororů, nastartovanou Vřískotem. ()

Colonist

Asi úplně první horor, který jsem v životě viděl. Do paměti se mi zapsal skvělý Sam Neill, děsivá atmosféra a mrazivý závěr. Rád bych se na to podíval znovu. Edit 2010: Po dlouhých letech jsem si snímek konečně připomenul a i když jsem si překvapivě plno scén pamatoval, byl to silný zážitek. Zkrátka další výtečný Carpenterův horor. Mít to hudební stránku jako Prince of Darkness, dal bych i pátou hvězdičku. ()

Kangax

Toto je Carpenter, ako ho mám rád. Pomalšie tempo rozprávania, psychologická rovina a zaujímavá záverečná pointa. Milujem na filme, keď netuším ako skončí, čo bol presne tento prípad. Posledný majstrovský kúsok starého hororového harcovníka pred cestou do pekiel priemernosti... ()

kajas

Od Carpentera jsem zatím viděla jenom "Věc", takže jsem vlastně doteď nevěděla, jak šílený tenhle pán asi je ;). Nápad rozhodně zajímavý, ale střídaly se u mě pocity strachu a znechucení takovým způsobem, že jsem si projekci vlastně vůbec neužila a děkovala jsem za závěrečné titulky. Není to pro každého... ()

radektejkal

Specializací Johna Carpentera jsou apokalyptické filmy hororového ladění, které nás možná upozorňují na vnitřní nebezpečí (JC ho zobrazuje jako vnější) rozkladu budoucí společnosti, určitě je to ale dobrý byznys ve stavu, v jakém se společnost nachází dnes. Nebezpečí ve formě něčeho slizkého, chapadlovitého, bezbřehého pospal již, a vzhledek k JC mnohem lépe, H. P. Lovecraft (jeho slovo váží víc než Carpenterův obraz). Nespoutaná agresivita, kterou se kontaminují lidé, kteří si přečetli román hororopisce Suttera Canea, je možná, pokud se pro ni vytvoří i sociální předpoklady, tj. lidem se něco vezme, co opovažují za "základní lidské potřeby", jako třeba tabák, kafe, maso, sprcha a pod. Tato deprivace podnítí agresivitu zcela spolehlivě. Chřtánem šílenství, small town of Hobb's End (pravděpodobně Loudon, New Hampshire, near the Merrimack/Belknap county line) jsem možná (sotva ale) projížděl na cestě do Bostonu, všechna městečka v New Hampshire vypadají podobně a jsou pro cizince zaměnitená (na striptýz musíte přes hranice do Massachusetts), jsou to ospalé díry, lidé tráví celý den v práci (co by si počli jinak) a večer vyrážejí na dinner, - a Merrimack River a Walden Pond lákaly jen Thoreaua a mě (kolega řidič trávil celé odpoledne raději v klimatizovaném autě). Nicméně, sídlo primordiálního zla, pokud existuje, by mohlo být právě zde, v Nové Anglii. Pozn. 1: "Lovecraftovo město" Arkham leží (někde) severně od Bostonu a s Hobb's End by mohlo být zaměnitelné. Pozn. 2: "Tyto dveře nechť zůstanou zapečetěny naším Pánem Bohem a každý, kdo se odváží vstoupit do tohoto příšerného místa, nechť je proklet na věky věků." Pozn. 3: Caneovy knihy, z nichž John Trent sestavuje svoji mapu, jsou zřejmě odvozeniny Lovecraftových děl, např. "Něco ve sklepě" odpovídá "Krysám ve zdi". Pozn. 4: Z Carpentierovy "apokalyptické trilogie jsem tedy viděl už dva fimy, třetí (Vládce temnot) už nemusím. Pozn. 5 dnes večer: Jel jsem na kole z Nového Města, ve Slavkovickém kopci vedle měl zpomalil džíp. Řidič stáhl okénko a zlým hlasem povídá: "Když nemáš na světla, tak se na to vyser!" Mohl jsem mu odpovědět, že mám a blikám velkým světem dopředu a vzadu mám odrazku a odrazný pásek a je před čtvrtou a je dosud solidně vidět. Neřekl jsem ale nic. Ne proto, že bych si myslel, že je nakažen virem agresivity nebo má na sedadle sekyru či kalač. Ale stačí přece jen trochu pohnout volantem a pokud to neodnesu já, tak kolo určitě. ()

GILLWANDER

Čisto atmosférou dusený film, kde si mystic face Sam Niel opäť prišiel na svoje. Film skôr predvídateľný ako prekvapivý. No i tak slušný počin, pri ktorom som si spomenul ako sa mi pri mrazivých nečakaných momentov trasú kolená. 65% ()

dee-key

Pro fanoušky H. P. Lovecraftam (který ať byl velký psavec, tak adaptací jeho děl je jak šafránu) je to asi celkem uspokojivé, protože Howardův narativ je z toho docela dobře čitelný. Jinak to působí dost lacině. Třetí hvězda je za atmosféru, kterou tomu asi upřít nemůžu. ()

Eldrick

Nedoceněná záležitost. Dokonalá symbióza Lovecrafta a Kinga v režii mistra žánru, Johna Carpentera. Fantastický Sam Neill a jeho vřískot. K tomu otvírák ve stylu Enter Sandman. Klenot let 90. ()

gumli

Film verne nasleduje Lovecrafta a jeho vízie plné desu.Carpenter odviedol veľmi slušnú prácu.Je to jeden z jeho najlepších filmov.Perfektné vizuálne efekty a dokonalé mrazivá atmosféra.Film mal rozpočet 14 000 000 dolárov.Pre lepšie pochopenie filmu je dobré si prečítať pár príbehov od Lovecrafta,určite to nezaškodí.Najlepšia pocta,akú mohol dostať Lovecraft,je tento film. ()

GrungeChild

Ale jo, nakonec jsem se přece jen zasmál a pobavil. Chyba byla ta, že jsem hledal spíše kvalitní hororovou podívanou, ovšem mohlo mě hned napadnout, že pod tímhle názvem se může skrývat pouze něco jako šílená parodie, nebo absolutně debilní "céčkový" horor. Jen teď nevím, co z toho to ve skutečnosti bylo. V první řadě, moje reakce na "šílence" hned ze začátku, když jsem si uvědomil, že je to Sam Neill, bylo něco ve smyslu "Jen to ne, tomu tohle nikdy neuvěřím", a taky že ne. Ovšem když jsem pak s údivem sledoval další obsazení, které je jako vystřižené z éry "legendárních" seriálů ala Dallas a spol, tak už jsem věděl, v co se to asi zvrhne. Celé to ale jednoznačně zachraňovala ta "krasavice" v bílém. Její herectví vyvolá spolehlivě úsměv na tváři i nejzarputilejším pesimistům, to je vyloženě komediální typ! Pedvádění emocí v jejím podání vážně nemá chybu, občas to bylo tak neuvěřitelně pitomé, až jsem se lekl, že to ve skutečnosti snad myslí doopravdy vážně. Nakonec tedy příjemné pobavení, přesto že jsem měl náladu na něco úplně jiného, fandům šílených hororových parodií můžu doporučit. A věřím, že koukat se na to v lehce podnapilém stavu s partou dobrých přátel, budete se chlámat jak o život. Takže 2* za velmi bizarní komedii, pokud ale hledáte nějakou skutečnou strašidelnou podívanou, tak jednoznačný odpad! ()

honajz2

Tak tohle mi sedlo. Jeden z mých oblíbených uživatelů nedávno film hodnotil a v komentáři ho přirovnával k Inland Empire (což je jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec), tak jsem si okamžitě řekl, že to musím vidět. A výsledek? Líbilo se mi to. Zajímavý příběh plný psycho-hororových scén, prolínání různých (ne)existujících světů, do toho přidejme ještě monstra, prokletou knihu, apokalypsu a antikrista. Celý ten film hlavně má ale podmanivou atmosféru, díky které se člověk u filmu nenudí a chce prostě vědět víc a víc. Navíc je to skvělé dost dobře vedené a herci zde hrají skvěle. Do 5* nechybělo málo. Silné 4* ()

Martin741

Opat kvalitny horor od rezisera Johna Carpentera /Thing ....../, ktory ma vyborny scenar. Scenar je v tomto pripade o pojistovacom agentovi, ktoremu sa prelina svet reality so svetom fikcie, a tak je do hlavneho deja zatiahnuty aj divakl. K tomu chvalim slusny pribeh, strasidelnu atmosferu a pekne vykreslene hororove mestecko. Pre fanusikov hororu povinna jazda : 86 % ()

Vyhy

Nějak mi to nesedlo. Laciné triky a masky, příběh určitě ne hororový, i když to atmosféru mělo, to určitě. Vše kazí ještě finále, kde si máte asi vybrat, co by se vám líbilo. Vlastně na to koukáte a říkáte si, co to sakra je, to se musí vše nějak pořádně vysvětlit... No a já s tím vysvětlením nejsem jednoduše spokojen. ()

MrPierc

Zajímavý film, který si pohrává s fikcí a realitou kolem literatury. Svým způsobem přemýšli nad myšlenkou jako Matrix : To co považujeme za realitu je opravdu realita ? Sam Neill vypadá jako blázen i bez příšer okolo sebe a umí hrát velmi šíleně. Velmi dobré triky a zase ta vkrádající atmosféra, která je tak příznačná pro Carpentera. Všimli jste si narážky na začátku na jeho jméno ? Jen né zase CARPENTERS :-) ()

Jino

S velkou většinou Carpenterových filmů jsem už měl tu čest se setkat, ale proč mi doposud unikal tento výborný film, nedokážu říct. Carpenterovo Šílenství mě přesvědčilo tajuplnou atmosférou, pěknými (i když někdy tmou zahalenými a stíny naznačujícími) monstry, neméně dobrým Samem Neillem a tradičně trefnou zvukovou kulisou. Oproti tomu musím říct, že k dokonalosti tomuto filmu přece jen něco chybí, zvlášť když Carpenter natočil i lepší snímky (Věc, Halloween,...). Avšak z 90. let je to jeho asi nejlepší film. Když pak divák zapojí k Šílenství trochu fantazie, nemůže se nudit, stejně tak jako já. 85% ()

cariada

Carpenterův rukopis se nezapře. Spisovatel co píše horory jenže se začnou díky nim lidi chovat divně. Celé je to o tom co je fikce a co skutečnost a že není jednoduché se v tom orientovat není třeba ani nák moc dodávat. Já sám sem se v tom téměř neorientoval kdo je kdo, jen se díval na tu pěknou změt akce a šíleností co nám tu fantazije předkládá. Utčitě jeden z těch filmů který musíte vidět víckrát, aby jste se v tom nák vyznali. Atmosféru to má skvěle temnou a ponurou. ()

ad

Hlavní motiv je celkem dost ubohý,ale místy jsou na něj navěšena slušná témata a nápady, režije je skvostná a neváhá rozvrstvit po příběhu sebeshazovačné vtípky (Carpenters, Robot monster puštěný v televizi), což je sympatické, herci nejsou nijak výjmeční, ale unesou vše, co je potřeba... tak 3 a 1/2* ()

DruidKarel

936. hodnocený film: Tak tu máme nám dobře známého Sama Neilla, herce, jehož kvality jsou nikde a který je znám díky svým rolím v béčkových filmech. Tohle je ale Carpenter a jeho filmy slibují parádní napětí, skvělý příběh a vyhraněné charaktery rolí, které jsou si tak rozdílně vzdálené, že je to možné připodobnit vztahu kočky s myší. Určitě ale musím tady toho Sama pochválit, protože se ukázal dobře a dokonce dokázal sekundovat i hlavnímu záporákovi - tedy Jürgenovi Prochnowovi. Celý příběh je parádně zamotaný a já vám film jen mohu doporučit. 4* si zcela jistě zaslouží a jenom díky Martinovi Matouškovi a jeho tipům na úvodní stránce profilu, jsem si tento snímek našel. 4* ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set… (více)