Šílenství

• Česko V zajetí šílenství (více)

Pojišťovací vyšetřovatel John Trent (Sam Neill) je pověřen prozkoumáním náhlého zmizení fenomenálního hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow). Ten má těsně před uzávěrkou své doposud nejlepší knihy, ale stále nedoručil poslední kapitolu. Trentovi se podaří lokalizovat zapomenuté městečko v němž spisovatel pravděpoodbně žije i čerpá inspiraci pro své zneklidňující příběhy. Spolu s Caneovou editorkou Lindou Styles (Julie Carmen) se vydávají po spisovatelových stopách. Začínají se kolem nich však dít podivné věci, občané městečka se chovají zvláštně a až nápadně připomínají postavy jednotlivých knih. Trent se domnívá, že jde jen o zvrhlý způsob jak upozornit na novou knihu, ale je tomu skutečně tak? (TobRieper)

Karush

Šialený nápad- v dobrom slova zmysle, ale samotné spracovanie mi nie úplne sadlo. Tento film pochodil celú 5*-čkovú škálu, kým začiatok je sľubný, ale čím je šialenstvo väčšie, tým aj príbeh je šialenejší a kvalita rapídne klesá ku dnu, až ten záver priniesol útechu. ()

Mr.Bulanek

Jako minule dily atmosfera pekna a nemate nejakou podobnou knihu jake mel Sutter Cane? :-) urcite mel lepsi horory nez ty povidky ktere sem cetl ve kterych bylo nepopsatelne zlo, nepopsatelna barva, nepopsatelny smrad, nepopsatelna hudba a podobne a co si pak ma pod tim ctenar predstavit? SPOILER prijezd do mesta ktere neexistuje a nejde z neho vyjet mi pripomina jednu povidku kterou sem cetl asi pred rokem ale nemuzu si vzpomenout jmeno ani autora ()

KRYSIOPICE

Tohle mě vůbec nechytlo, ani přiběh ani atmosfera. Zdálo se mi to dost neuvěřitelné a spíše komedie než horor a konec jednoznačně WTF. Co se týče Lovecraft atmosfery tak lepší je Endeless (2017). ()

Cushing

Kingův samožerbuch, Carpenterem natočený jako občasná lekačka, ale většinová zívačka. Zdejší vysoké hodnocení je mi záhadou. Aha, tady má asi někdo pana Kinga rád... Osobně uznávám jen čtyři jeho adaptace: Salem´s Lot, Carrie, Shining a To 2017. ()

neoBlast

Já vidím, že Carpenterova tvorba je vždy trochu složitější a (možná) hlubší než se na první pohled zdá. Vidím, že si chvílemi pohrává s hororovými schématy a thrilerovými postupy. Ale mě ten člověk svými filmy prostě nebaví - dobře existuje jedna výjimka z roku 1982, která potvrzuje pravidlo... Sam Neill zde nebyla dobrá volba, konstantní atmosféru režisér neudrží a zpátečnické triky potěší, ale nezalíbí se. 60 % ()

Iroquaise

tísnivé, intenzivní, temné a postmoderně ironické......na poloviční cestě mezi Vládcem temnot a Cigarette Burns......na jedné straně střet úzkostné, narcistní a sebeobluzující racionality (ve Vládci vědecký tým, tady hl. hrdina John Trent) a divoké, ponuré iracionality (zosobňované mimo jiné ženskou figurou), která se nekontrolovatelně, apokalypticky rozlévá ( zajímavé je to hlavně na úrovni narativu, kdy se děj zvrstvuje a propadá se sám do sebe).....na druhé je tu přítomná tematizace vztahu autor - dílo - recipient....u Cigarette Burns hlavní hrdina pátrá po filmu, který zosobňuje samou hranici diváckého prožitku.......zde jde o podobně vzácný a působivý umělecký artefakt - knihu, která svou realističností poskytuje jedinečný prožitek čtenářský....v obou případech je do popředí vysunut aspekt unikátní divácké/ čtenářské zkušenosti , kterou dílo poskytuje a následné šílenství, které v něm tato zkušenost rozpoutá....tady je navíc přítomný i motiv intermediality ( "za měsíc má premiéru film"), kdy obsah útočí na příjemce v masovějším měřítku a v různých podobách.......působivá hororová metafora ( paralela konzumenství a přijetí náboženské víry atp.) ......skvěle natočená (parádní práce s prostorem - zejména s rámováním záběrů a tísnivou parcelací...a tvrdým střihem, s jehož pomocí je vytvářen sevřený, bludný časoprostor) a dovedně tematizující svoji vlastní brakovost.......jedna z nejlepších Carpenterovek.... ()

lennyd

Čtenáři knih uznávaného hororového spisovatele Suttera Cane (Jürgen Prochnow) se po přečtení jeho poslední knihy začínají chovat velmi podivně. Sebevraždy, útoky a další násilí se stupňuje. Navíc Sutter Cane není k zastižení, a tak jeho vydavatel vysílá pojišťovacího vyšetřovatele Johna Trenta (Sam Neill) aby se jej pokusil vypátrat. Trent - aby pochopil Caneho myšlení, si některé z jeho knih přečte. Pak toho spoustu pochopí, možná více, než by sám chtěl... Z mé strany jde jednoznačně o zklamání, byť nemohu říct, že bych vůbec nebavil. Zápletka vcelku originální, herecké obsazení také (Sam Neill kraluje), leč nedostatek financí a rok vzniku z filmu (sice ten není až tak starý, ale přesto) jen čiší. V příběhu jsem se sem tam ztratil, ale pak jsem se vždycky našel na tom správném místě, takže nakonec mírný nadprůměr... ()

noriaki

Neřekl bych že jde o nejambicióznější film Johna Carpentera, ale dost možná jde o jeho nechytřejší film. Tenhle béčkař proslul atmosférickými horory na pomezí mezi kultem a guilty pleasure. Ze své škatulky se vymanil jen dvakrát. Poprvé když natočil áčkovou Věc a podruhé když natočil romantické road movie Starman. Ve spárech šílenství se z jeho tvorby také částečně vymyká, protože ke klasicky hutné a specifické atmosféře přidal i mazaně vymyšlený příběh. Složil jím poctu hned dvoum velkým autorům hororu a alespoň pro mě uvedl Sama Neilla jako herce stvořeného pro role psychicky vyšinutých magorů. ()

Brain-D

Na Carpantera je vždy spoleh, vždy udělá skvělou atmosféru po které každý hororvý fanoušek jen slintá. Sam Neill byl spolu s atmosférou taky úžasnej. To jsem z toho blázen, ale co byla vlastně realita a co ne ? :D (musím uznat, pár scén bylo na zasmátí) ()

Danny F.

Divoce promíchaný děj, napínavé a solidní. Jen vytýkám ten zbytečně propletený děj jinak celkově ucházejíci film. 45% ()

Narya89

Hm, zajímavý film..o šílenství pro šílence. Film, kde jakákoliv zdánlivá logika mizí za hranice chápání a realita je zaměňována za snění takovým způsobem, že v tom nevidím smysl. Ale to bych ještě tolerovala, spousta scénářů si s toutu tématikou pohrává, ale co mi opravdu vadilo, jsou zas ty zrůdičky. Jakmile vidim ve filmu znetvořený xichty od krve a pak něco s chapadlama, tak rázem výrazně klesá moje představa o hodnocení takového díla....je to strašně neoriginální, nechutné a už tím pro mě naprosto neděsivé, jen ztráta času. ()

zdenny

Tyto mystery filmy devadesátých let ve mně vždy vzbudí vzpomínky. Ne na ty filmy (v té době jsem se na horrory a thrillery nedíval, alespoň ne moc), nýbrž na mé mládí - a to, přesněji řečeno, po občance a před vojnou. Jo to byly roky, to byla léta. A vím, že už se nikdy nevrátí. Ale tyto devadesátkové filmy prostě mají tu moc vrátit mě v čase. Film byl možná i jen na tři hvězdy. Možná i vypadal, že je hodně věcí nedotažených. Ale pro tu atmosféru mu ty čtyři prostě dám. ()

Emerelle

Brrr, tak tohle mi pěkně nahnalo husí kůži. Mně, jakožto vášnivé čtenářce se tento horor dostal opravdu pod kůži, nedovedu si vysvětlit co mě děsí víc, jestli představa, že by nějaká kniha mohla mít na člověka takovou moc a nebo fakt, že jsem se ztrácela mezi realitou a "sny". Děsí mě fakt, že se nemohu zbavit dojmu jakého si "déjà vu"... ()

Ravi

Atmosferický horor s postupně budovaným napětím a nejistotou v divákovi, temný skrz naskrz. Chechtající se Sam Neill - co víc si přát? Fascinoval mě přerod z exaktního prostředí do světa fantazie, který se v závěru prolnul s realitou, takže vlastně netušíte, na čem jste. Marně jsem v ději hledal nitky. Jen co se nějaká zdála být reálnou, vzápětí zmizela. Tento film stojí za Váš čas! 90% = 4+/5 ()

zigíš

Znamenité čarohrátky reality s fikcí, zároveň derivát toho nejlepšího možného (hororového): máme tu narážky na Kinga, atmosféru načichlou lovecraftovským DNA (starobylé bytosti snažící se dostat na náš svět, chapadýlka kam se podíváš) schizofrenního hrdinu, pekelná psiska a ještě pekelnější dítka, prostě radost z každého filmového okénka ..a ten závěr, panečku ! S podivem, že mi tato Carpenterovka tak dlouho unikala. ()

Zemřel herec David Warner

Zemřel herec David Warner

25.07.2022

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

Tvůrci Hry o trůny chystají Lovecrafta

13.12.2019

Dvojice tvůrců seriálového hitu Hra o trůny David Benioff a D. B. Weiss teď po opuštění Star Wars projektu má konečně volné ruce k chystání svých nových věcí exkluzivně pro Netflix. Několika set… (více)