Kdesi uprostřed Covingtonských lesů leží zapadlá vesnice, jejíž hluboce věřící obyvatelé, nedotčeni moderní civilizací, žijí prostým životem. Jejich život ale není jednoduchý, v okolních lesích totiž žijí stvůry, které zabijí každého, kdo vnikne na jejich území. Vesničané v čele s radou starších z nich mají velký strach, ale když nevstupují do jejich lesů a nosí jim dary, oni se jim na oplátku zase nevtírají do vesnice. Asi jedinými lidmi, kteří se těchto tvorů moc nebojí, jsou mladík Lucius Hunt, slepá Ivy a psychicky narušený Noah. Jednoho dne před radu starších předstoupí Lucius a žádá o povolení opustit vesnici. Lucia trápí nedávná smrt chlapce z vesnice, který zemřel na následky nemoci. Věří, že kdyby měli ve vesnici potřebné léky, chlapec by přežil. Doufá, že stvůry vycítí jeho čisté úmysly a nechají ho projít a donést zásobu léků. Starší jeho žádost zamítnou. Svéhlavý Lucius však vkročí do zakázaného lesa. Reakce "těch, o kterých se nemluví", na sebe nenechá dlouho čekat! (TV Nova)

Roman.Ticka

Tenhle film jsem viděla už hodně dávno, ale stále ho vnímám jako lehký stín. Našla jsem ho úplně náhodou a určitě to není poslední střetnutí. Vystihují ho přesně všecky čtyři žánrové kategorie. Je to úžasně zvláštní, pod nehty zalézající až mystická záležitost o izolovaném místě, kde se zastavil čas. Jenže pokrok se šíří jak nákaza, a proto se mu musí čelit všemi dosažitelnými prostředky. Někdy je lepší zůstat pod ochrannými křídly jistoty, než skočit bezhlavě do chřtánu civilizace... ()

eraserhead666

Když jsem viděl 6 smysl, pointa mě rozsekala. Když jsem viděl Vyvolený, řekl jsem si, no, tak to zkusil znovu trošku jinak. Když jsem viděl Vesnici, chtělo se mi mlátit hlavou o stůl a řvát: Proč? Proč? Protože tady ta pointa takřka posrala celej film. Navzdory výtkám, které bych k filmu měl (až moc samoúčelný a samospádný scénář, občas na štíru s logikou: Proč vesničani o městu hovoří, když z něj chtějí udělat tabu? Proč prostě nedělají, že žádné město neexistuje?) je vesnická část, vlastně první půlka filmu, než se začne rozplétat "ta hlavní pointa", docela napínavá a atmosférická. První návštěva lesního monstra ve vesnici dokonce patří k těm nejstrašidelnějším filmovým okamžikům, co jsem viděl a v tomhle ohledu by se od Shyamalana mohli učit mnozí horroroví tvůrci. Kontrast žluté a červené funguje (pokud nezačnete přemýšlet proč je jedna z nich tabu). Jenže pak se Shyamalan snaží dostát svému jménu a ve zcela zbytečném závěru film strhne z výšin dolů. Potřetí to opravdu už nefunguje. Opravdu ne. Tedy pokud Vesnice není Vaším prvním Shyamalanovým filmem, v tom případě vás to může rozsekat a snad jí i budete považovat za vynikající film. On ten film není špatný, jen v určitém ohledu nepovedený. Určitě bych vyzdvihl Adriena Brodyho, to co ve filmu předvádí je naprosto úžasné. ()

Othello

Chudák Shyamalan. Celou dobu dokazuje, jak dokáže efektně a citlivě vykreslit život ve staré vesnické komunitě, vztahy mezi postavami, lásky, strádání i zdánlivě iracionální obavy o světě za hranicemi, ale vy, stejně jako on, prostě víte, že za tím povinně musí být něco víc, nějaký úplně uhozený twist, který to celý zhroutí. Netěšíte se na něj, já myslím, že ani Shyamalan se na něj netěší, ale musí ho udělat, protože jinak by mu vzali děti nebo já nevim. V The Village se skrývá opravdu krásný příběh, úžasně nasnímaný a s až směšnou porcí zasloužilých herců. Když ten závěr odečtete, což není takový problém, protože jste prostě čekali, že se to celý na konci nějak otočí na hlavu, zbyde vlastně strašně dobře natočený film (sledujte jak jsou vedené záběry, jak nám distribuují šikovně informace, jak se pracuje s tempem scén, přechody do monologů z tichých sekvencí apod.), ve kterém mě iritovala akorát velmi nevěrohodně nevidomá Howard. ()

GigaPudding

Tak se mi zdá, že to režisér dělá tak, že nejdřív vymyslí nějakou ohromující pointu a závěrečný zvrat a až pak na něj nabaluje samotnou zápletku. Tu je pointa příliš snadno odhalitelná už od asi poloviny filmu a její vyznění (klid vesničky a neklid ve světě za ní a podobné tomu vyznění zas tak moc nepomůžou) je ve výsledku takové prázdné. O nic moc nejde ani před tím zlomem v příběhu, protože ve vesnici se nic moc neděje a netáhnou to ani velká herecká jména. Prostě moc obyčejné. :) ()

Pítrs85

Vrchní pohádkář Shyamalan nám tu rozprostírá další ze svých mírně bizarních, ale silně lyrických světů a už je jen na divákovi, jestli se nechá jeho vizí opájet anebo nad ní po pár minutách mávne rukou, jak už jsem psal u jeho jiného filmu, Shyamalan točí jinak než většina současných hollywoodských tvůrců, jde se svojí vizí proti proudu, ale dokáže, což je asi hlavní, pozorného diváka zaujmout. Co se týče samotné Vesnice, tak sice nepotřebuji ani šestý smysl k tomu, abych docela záhy odhalil, co, kdo a jak, těch různých znamení je tu tolik, že to odhalí i ten, kdo není zrovna vyvolený- inu, stalo se. Ale kvalitnímu filmovému zážitku to vůbec nevadí, už jen díky úžasné hudbě, prostředí a hlavně (hlavně!) neskutečně éterické Bryce Dallas Howard (ta by na ten svůj andělskej kukuč měla mít patent). ()

hansel97

Dobrý nápad se špatným zpracováním. Přílišné hraní na city, nevysvětlené otázky a hodně divné wtf momenty. Shyamalan to prostě úplně nezvládl, přestože námět je opravdu silný a mohl se dobře zpracovat. Naštěstí tuhle melodramatickou neuvěřitelnou telenovelu zachraňují aspoň herci. ()

Ivoshek

I přes skvělou kameru a výborné herce se Vesnici nepodařilo mě vtáhnout a udržet, takže jsem při sledování dvakrát usnul. To mi jako recenze přijde asi dostačující. ()

Xeelee

Po druhém shlédnutí naprostá katastrofa, přátelé. Jo, snímek je totálně předvídatelnej, ale to není největší problém. Kámen úrazu vězí v nesoudržnosti vyprávění se spoustou logickejch chyb (o obojím se tu obsáhle rozepsala kiddo) a vykonstruovaně stupidním scénáři. Ano, jedna blbá díra v lese a Ivy na ni zrovna narazí (kdo, jak a proč ji vykopal?), za zdí zrovna projíždí hlídka a takovejch náhod je film plnej. Natočený je to ale pěkně, lekačky jsou taky fajn a občas má Vesnice i zajímavou atmosféru. Navíc ty dementní dialogy našim sektářům většinou naprosto věřím. Snad až na vyznání lásky ze začátku, kde Shyamalan z mě naprosto nepochopitelnýho důvodu odbočil do komediálních vod. ()

Thomick

Opravdu netradiční thriller. Zvláštní hned v několika ohledech. Jednak mě překvapil svou nepravidelnou výstavbou. Potom tím, že cit a divákův prožitek řadí výše než jeho strach. A v neposlední řadě i kontrastem zdlouhavých a úsečných záběrů kamery. Tím vším a mnohým dalším mě Shya opět dostal. Skvělý byl Adrien, roztomilá Bryce a podmanivá Howardova hudba. Shledávám osvěžujícím, že se Shyamalan nebojí invence, že se nebojí oživit hororový žánr a že si s divákem doslova hraje (scéna s nožem, lesní honička). Už jen proto mám zase to nutkání sáhnout k pěti hvězdičkám. Nakonec ale zůstávám u přeci jen jistějších čtyř. 80%. ()

SOLOM.

Tenhle film mi moc jako horor nepřijde. Strašidelných, nebo jinak děsivých věcí či náznaků se moc nenajde. On to jistě nebyl záměr producentů, protože děj měl zaútočit na diváky hlavně po psychické stránce, ale u mě se to bohužel nepovedlo. Zbytečně zdlouhavé a nudné scény, kdy vesničané popisují tvory z lesa, kteří na ně útočí a strach ze všeho červeného mi přijde hodně málo. Když už konečně je vidět maska (převlek), tak jsem se musel zasmát, protože mi to přišlo hodně podobné africkým obřadním kostýmům. Pro mě to je jen film, na který se už asi nikdy nepodívám, protože vím, že bych jen ztratil zbytečně čas. ()

ARI50

Je to film který ve mě vyvolává obrovský strach, ano přiznávám ale svůj příběh podá děsivě a i když jsem nedostal ani kapku čehokoliv co by mi mělo ten důvod dát ještě větší dostal jsem neviděné zlo strachu. Příjemné herecké obsazení a příjemná vesnice no a když má přijít na zlo děsí to a přitom pravda je úplně jiná což bylo pro mě šokující dostal solidní mrazení a právě že nečekaně. ()

JASON_X

Těžko k The Village napsat nějaký věcnější komentář, aniž by člověk neprozradil dějovou zápletku někomu, kdo se na film teprve chystá. Takže tedy: Poprvé byla pro mě pointa filmu tak velkým překvapením, vlasně překvapením dvojnásobným, a navíc překvapením příjemným, že neváhám vysolit na stůl všech pět zlatých. Tenhle velkolepě utopický příběh má emoční i myšlenkovou hloubku, oplývá ušlechtilým pathosem, je hodně pohledný, hrají v něm dobří herci a zní k němu hezká hudba. Takže odpouštím malinko odfláknutý konec, i jeden takový drobný nelad technického rázu (Ivy je při cestě lesem střídavě čistá a zablácená). Z herců bych rád vypíchnul aspoň Adriena Brodyho, jehož blázen byl naprosto vynikající. ()

Bauer

M.Night Shyamalan natočil další docela dobrej film u kterýho jsem se občas i bál ale je to jednoznačně ( aspon teda podle mně ) nejhorší film co zatím natočil.Dokonce bych si troufl říct , že je to ztráta času. ()

mm13

Ee! - nepopieram, že to má istý romanticko-humanistický podtext. Ale na to, aby črtajúca sa myšlienka vyznela naplno, bolo potrebné prekopať asi všetko. Príbeh je v pohode, len aký je, žiada si plnšie postavy, nie tak ledabolo naskicované. Inak vynikajúci herci tu nemajú čo hrať a režisér im absolútne nepomáha, nehovoriac už o tom, že by spolupracoval s témou a vytvoril plnokrvný spodný prúd, ktorý tu pre plnohodnotný filmový zážitok chýba zo všetkého najviac. Nedotiahnuté, nepremyslené a preto aj málo presvedčivé. ()

Mgb21

To co mám na filmech M. Night Shymalana rád je, mě v nich stále něco překvapuje a děsí. Zažil jsem to zatím u všech jeho filmů, až na Vesnici. Ne, že by děj byl zas tak předvídatelný, ale jakákoliv překvapení nejsou zas tak překvapující a člověk s tim už tak nějak počítal. Z herců mě nejvíce zaujal Adrien Brody a jeho místní blázen. Scéna s nožem je to nejlepší, co film nabízí. ()

Shymalan se vrací k hororům

08.10.2008

Vivat manga

Vivat manga

04.10.2006

Otevřete láhev saké, Hayao Miyazaki chystá další projekt! A když jeho filmy tvoří spolu s automobily a špičkovou elektronikou nejvýznamnější japonský vývozní artikl, nemůžeme se divit, že očekávání… (více)