Americký thriller Collateral (2004) se odehrává v Los Angeles, kde náhoda svede během jedné deštivé noci dohromady černošského taxikáře Maxe (Jamie Foxx) a nájemného vraha Vincenta (Tom Cruise). Přemýšlivý Max už jezdí taxíkem dvanáct let a sní o vlastní firmě s limuzínami. Jeho elegantní zákazník Vincent si ho najme na celou noc, a tak se pro Maxe nastávající hodiny změní v peklo. Cynický zabiják musí během několika hodin zabít na objednávku narkomafie pět lidí. Do svého úkolu se pustí s profesionální chladnokrevností, i když má v patách policii, FBI a nakonec i své zákazníky. Bezmocný taxikář se stává nedobrovolným řidičem a průvodcem člověka, který rád filozofuje, dokáže i ve vypjatých situacích vtipkovat a lidský život pro něho znamená pramálo… (Česká televize)

William_

9/10. Skvělé natočený a zahraný snímek, který představuje Toma Cruise v trochu jiné roli, než je na něj většina fanoušků zvyklá. Tentokrát v roli padoucha co se snaží eliminovat 5 nepohodlných osob a dopomoct mu k tomu má taxikář Max. Ta finální část filmu je pro mě nejpamátnější, nejnapínavější a nejděsivější část, co jsem v životě viděl. Scénku v opuštěné kancelářské budově a v metru si budu pamatovat navždy a vždy mám po ní špatné noční můry, že mě někdo honí a chce mě zabít přesně jako v téhle scéně. Úžasný thriller. ()

Petoss1

Thriller ktorý šliape tak ako má. Mann dokazuje že mu to ešte stále s krimi thrillermi ide. Chladnokrvne vyzerajjúci Cruise a nevinný Fox no paráda. Najlepšia scéna záťah na discotéke. 88% ()

O´Neill

Mann nám naservíruje prvotřídní podívanou, s úžasným Tomem Cruisem, do kterého bych nikdy neřekl, že by mohl hrát vraha. Vedle něj máme Jamie Foxxe, který předvádí sice taky velice dobrý výkon, ale řekněme, že jeho role byla o dost lehčí. FIlm má navíc skvělou hudbu, super námět a výborný scénář. Dvě hodiny je fajn čas, leč se člověk občas nudí, převládá akčnost, a napětí. Co trošku kazí dojem z celkového filmu, je přehnaný happy end. Aby přestřelku obyčejný taxikář vs. profesionální vrah vyhral právě taxikář je trošku přestřelené. Za mě velice slušných 80% ()

Aelita

"Většina lidí má za deset let stejnou práci, stejný život, stereotyp – všechno stejné. Hrají to na jistotu, celých deset let. A ty netušíš, kde budeš odteď za deset minut" – říká nájemný zabiják Vincent příliš opatrnému taxikáři Maxovi. ___ Co se týká životní strategie, lidé se v podstatě dělí na ty, kdo sází na jistotu, a ty, kdo se nebojí improvizovat. ___ Klíčový moment filmu – dva nadprůměrně inteligentní muži v taxíku dívající se na dva kojoty (prérijní vlky) v nočních ulicích Los Angeles – symbol а realita zároveň. Pro lidskou společnost je lepší, když podobný člověk nemusí vůbec jednat, pokud se jedná o nutnost násilí, protože jeho inteligence může vést k mnohem většímu a rafinovanějšímu zlu, jak to ukazuje historie – právě ti inteligentní vymýšleli nejúčinnější způsoby zabíjení lidí v malém i ve velkém. ()

joker.george

Opravdu vydařený thriller. Ani na chvíli jsem se, díky tempu a napětí, nenudil. Cruise, který mi v této poloze sedl o mnoho lépe než obvykle i Foxx bezproblémově utáhli tento snímek, který kočíroval zkušený režisér Mann. Škoda jen, že Ruffalo nedostal více prostoru. : ) )Nevšimnul jsem si ani nějak velkých logických lapsů a postavy působyli přirozeně, což je rozhodně pozitivum. ()

bourec

Další z mejch oblíbenejch filmů. Začíná to tak pomalu, trochu podivně, aby se to postupně rozjelo do zcela strhujícího, smysluplnýho finále. Paráda. 90%. ()

starbrejkr

Michael Mann je frajer. Nedám na něj dopustit od Nelítostného souboje a tímhle snímkem mě zase dostal. Přišel v podstatě s jednoduchým, ale neotřelým nápadem, který opět stojí na střetu dvou zajímavých osobností. A opět se mu podařilo představit takového záporáka, kterému prostě nemůžete nefandit. Na tom má ovšem velkou zásluhu i šedivý vlk Tom Cruise, z kterého charizma jen srší a při jehož proslovech můžete jen přemýšlet a potom uznale pokyvovat hlavou. Vůbec veškeré dialogy ve filmu jsou klišéprosté a přitom vybroušené a myslím, že v reálném životě by si pan taxikář z té noci díky tomu vzal i spoustu dobrého a dost možná by mu obrátilo život k lepšímu..... Má to spád, má to zajímavé dějové zvraty, má to překvapivé smrti (nebudu prozrazovat:-)) a má to i tu některými možná proklínanou, u mně u Manna milovanou ruční kameru. 5 hvězdiček většinou dávám něčím výjimečným nebo přelomovým filmům. Collateral není ani jedno z toho, ale je to po všech stránkách tak výborný film, že tady udělám jednu z výjimek. ()

Amroth666

Max a Vincent, skvělá dvojice. Excelentní hudba v čele s Milesem Davisem. Další z mých srdcovek. ____ OST 5/5 ____ CZ dabing ____ ()

C0r0ner

Tom Cruise se představil v pro něj dost netypické roli a kupodivu mu hodně pasovala. Jako vždy Michaelu Mannovi dobře seděla režie a tak vznikl velmi kvalitní thriller. Škoda je jen poměrně nedomyšleného konce, který celý dojem sráží dolů, ale i tak stojí za to tenhle film vidět. 75% ()

Flynn

Docela hezký thriller, na tu digitální kameru jsem si po chvíli zvykl a dala tomu trochu takové syrovosti. Zajímavá myšlenka o tom, jak se můře změnit noční šichta taxikáře. Líbilo se mi to, mělo to švih a napětí, ale na konci ta scénka v kanclu bez těch světel, tak at jsem se snažil tak jsem se snažil, ale půl minuty jsem neviděl absolutně nic a to mě trochu naštvalo a konec takový nemástný neslaný. Ale stojí to za shlédnutí. ()

darm

Pořád jsem jen někde slyšel nebo četl na filmy Michaela Manna spoustu pozitivních reakcí a já sám jsem od něj ještě nic neviděl.. Teď jsem to změnil, ale od Collateralu jsem dostal bohužel o něco méně než jsem čekal. Co mi hlavně vadilo, byla místy velká roztahanost především ve scénách v taxíku, kdy mi přišlo, že se skoro nic neděje a místy u mě nastupovala mírná nuda.. A nastupovala až moc často na to, abych se od toho faktu dokázal jen tak odprostit.. Poslední dvacetiminutovka se snaží leccos zachránit, v mých očích se jí to taky daří, ale celkový dojem z filmu už se úplně změnit nepodaří. Chci vyzdvihnout zajímavou kameru, záběry na noční Los Angeles byly prostě nááádherné a taky vyzdvihnu povedenou a ve vhodných místech použitou hudbu.. Celkově mírné zklamání.. Docela slušný thriller s několika skvělými thrillerovými pasážemi, ale taky bohužel s několika nudnějšími částmi, a bohužel docela velkým počtem nenapínavých míst, které mi nedovolí jít nad tři.. 70%. ()

Fallen_One

Sociopatický Tom Cruise ukazuje, alespoň z mého pohledu, že by záporáky měl hrát častěji a že šedá barva mu sedí nejen na těle ale i na hlavě :-) Dokonce bych řekl, že je to jedna z jeho nejlepších rolí vůbec. Díky němu film žije a získá si sympatie mnohem snadněji než taxikář Jamie Foxx, který tu je jasně ten vedlejší. Ze scén z klubu Fever spolu s podmanivým songem Paula Oakenfolda (Ready Steady Go) mám ten nejlepší požitek. Vůbec hudba je jedním velkým plus filmu spolu s kamerou. Škoda jen toho tradičního amerického happy endu. Dopadnout to jinak, dám 5 hvězd. Takhle to bohužel nemůžu udělat :-) ()

necisty

Ne že bych z toho byl nějak moc unesený, ale podle mého to splňuje vše co má takový správný akčňák splňovat. Snad poprvé vidíme Toma v záporné roli. A pokud se nepletu, tak kromě honorářů za hlavní role se to dá považovat za nízko rozpočťák, ne:)? Přece jen tak 75% filmu jezdili v taxíku:D. ()

laik_60

celkom fajn to vyšlo ... v kamere sa až tak nevyznáám, ale Kleopatra mala pravdu , s tým naznakom, to mohol tom s režiserom dotiahnut , bolo by to iste zaujimavejšie. A ten chladny postoj so šedivými vlasmi mi pripomínal Brucea Villisa v Šakalovi, ked sa každu chvilu prestrojoval. :) ()

Pajky3

Můj první pokus o sledování filmu v angličtině a s anglickými titulky a k tomuto mezníku jsem si nevybral špatně. Akční film, kde se nevede tolik dialogů je ideální volba. Cruise i Foxx jsou fajn a v dobrí formě, Tom vsadil na šedivou eleganci a je zvláštní, že teď skoro po deseti letech vypadá mladší. Jediná škoda je, že finální zlom se dal tipnout hned na začátku. Jinak byl, ale Collateral i přes vedlejší ztráty poměrně vydařeným počinem a velice se mi líbila Vincentova nekompromisnost. ()

PROCESOR

Při čtení komentářů k tomuto filmu jsem se dobře bavil a utvrdil v tom, že každýmu se líbí něco jiného a hlavně nálada při sledovaní hraje prim+ samozřejmě očekávání předem. Proto respektuji všechny komentáře, prostě to tak cítí. Film jsem viděl cca. 10x a Cruise v roli zabijáka je výbornej... ()

pakobylka

Byla to dlouhá noc ... pro taxikáře i pro jeho pasažéra. Důkladně prověřila veškeré jejich schopnosti - oba donutila improvizovat ... a oba tak trochu vykolejila (pravda - toho prvního víc). Pak už jen trpělivě (byť se špetkou zlomyslnosti) čekala, co to udělá. Výsledkem je příběh, který se jeví jako mírně vyšinutý - na chvilku ho k normálu vrátí jen pár(ek) vlků, přebíhajících přes silnici ... snad jako upomínka na běh světa a jeho odvěký řád. Ovšem vzápětí se vrací ke všem svým absurdním praktikám a pokračuje jako nekonečný zlý sen, kdy se bortí starý svět, bere s sebou všechny své jistoty ... a každý nový okamžik se rodí z bolesti. Což je skutečnost pro hlavní aktéry silně traumatizující, leč pro diváka nadprůměrně atraktivní. ()

Michael Mann natočí svůj vysněný film

Michael Mann natočí svůj vysněný film

09.02.2022

Denzel si hledá bezpečné bydlení

Denzel si hledá bezpečné bydlení

11.07.2010

V akčním thrilleru Safe House studia Universal si totiž zahraje vězně a zároveň korunního svědka, který je pod ochranou CIA. V rámci programu pro ochranu svědků je uklizen někam do Jižní Ameriky.… (více)

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

Mimozemská sekaná ve velkém stylu

22.03.2007

Fanoušci brutálních počítačových řezničin mají po nedávném ohlášení filmové adaptace Metal Gear Solid opět důvod jásat. Nebo také ne. Přijde na to, jak studio New Line Cinema pojme velkoplátnovou… (více)