Rob Roy

Chtěl žít obyčejný, klidný život. Když však zpochybnili jeho čest, začal se bránit... Na skotské Vysočině nebyl ještě nikdy život tak těžký jako teď, v roce 1713. V Angličany porobené zemi vládne hlad a nemoci, odvěká soudržnost rodinných klanů přichází vniveč. Lidé utíkají „za lepším" do Ameriky, z mnoha těch, kteří zůstávají, dělá bída zloděje. Robert Roy MacGregor, pán kousku půdy, dvou set duší a stáda dobytka, to všechno vidí a je odhodlán zachránit alespoň své malé společenství. A ví, jak to udělá. Ne, nechce se stát zbojníkem. I když sní o svobodě své země, ctí panující právo a řád a nehodlá se proti nim bouřit. Jeho plán je prostý a uskutečnitelný. Tedy byl by uskutečnitelný, kdyby se mu do cesty nepostavily hyeny v lidské podobě. Hyeny, které mu berou nejen majetek, ale i čest. A muži, který netoužil po ničem jiném, než žít klidný, obyčejný život se svou rodinou a svým klanem, nezbývá nic jiného, než se bránit... Film, inspirovaný historickým románem sira Waltera Scotta, vypráví o proslulé postavě skotských legend, odbojném šlechtici Robertu Royovi Mac Gregorovi (1671–1734), který se ve své zemi stal vzorem cti a smyslu pro spravedlnost. Režisér Michael Caton-Jones i scenárista Alan Sharp, původem Skoti, nechtěli kopírovat typické hollywoodské historické podívané – jejich snímek vyniká péčí o věrohodnost barvitých detailů, o jemné odstíny atmosféry a o dobře napsané, vícerozměrné charaktery. Důležitou roli v něm hraje i krásná skotská krajina (kamera Karl Walter Lindenlaub). (Česká televize)

AIMÉE

I když výkony Neesona, Rotha, Coxe jsou nadprůměrné, samotný film má náběh do nevonící průměrné šachty. ()

Emzet

Film samotný za tři (není špatný, ale nic extra), ale úžasný Tim Roth to vytáhne sám ještě výš... ()

PhillM.

Skotsko, Liam a Tim. Víc bych si snad ani nemohl přát. V takové konstelaci lze odpustit i americký scénář se zpomaleným běháním po loukách, zakončený srdceryvným objetím. Rob Roy je epický příběh, kterému filmaři zase jednou stačili s dechem. ()

Brylin

Historickému filmu Micheala Caton-Jonese nechybí téměř nic: poctivý příběh rámuje krásná krajina i hudba a technicky výborně zvládnuté filmařině dominují herecké výkony hlavních představitelů - Jessicy Lange jako silné ženy, Liama Neesona v roli čestného a hrdého Skota a skvělého Tima Rotha jako falešného a zrádného Angličana. "Všichni čestní muži jsou králi, ale ne všichni králové mají čest. Čest je dar, který dává muž sám sobě." - tohle by měl znát a ctít každý chlap. Pěkné čtyři hvězdy a happy-end navrch. ()

Hepy13

Srovnání ze Statečným srdcem se tento film zkrátka nevyhne. Jak Liam Neeson, tak i Mel Gibson si zahráli skotského hrdinu bojující za spravedlnost a čest. Oba pobíhají v kiltu po skotské krajině za zvuků překrásné hudby. Přeci jen ale SS má jako autora hudby Jamese Hornera a to je poněkud jiná liga než Carter Burwell. Také má lepší bitvy, nebo lépe řečeno - Má bitvy! - protože RR žádné nemá, tedy až na konečný duel jen za zvuků řinčení mečů. Mimochodem ten je velmi pěkný. SS má také Mela, který jakoby se pro roli Williama Wallace narodil, zatímco Liam Neeson ten si jen navlékl kostým a hurá na plac. RR je také hodně natahovaný, chvílemi i nudný, což u ještě delšího Statečného srdce vůbec nepřipadá v úvahu. A to nejdůležitější SS u mě (určitě nejsem sám) vyvolává velké emoce, tady to byl jen studený skotský závan ()

Nolanofil

Hneď po Statočnom srdci môj najoblúbenejší film, kde muž bojuje v sukni. Tradične vynikajúci Neeson a Roth. Scénu schovávania sa v mrtvom jeleňovi zbožňujem. ()

Milwa

Jeden z mých oblíbených filmů, hlavně díky Liamu Neesenovi :-)Skotská historie krve prolité i té tekoucí v žilách. Film o tom co je čest a láska k vlastním kořenům. V některých momrntech pro mě vítězí nad Statečným srdcem. ()

molcan2

Všetko vo všetkom, príde mi to tak dobré ako "Statočné srdce" (možno lepšie). Je mi do smiechu, ked premyšľam o tom ako Hollywood uvolnil dve takmer rovnake filmy naraz o Anglicku. Tiež učinkuju John Hurt, Eric Stoltz, Brian Cox a Jason Flemyng. ()

strikeman

Nechápu nízké hodnocení tohoto filmu. Nejde ani o vykrádačku, ani o snahu o historický velkofilm (strašně by mne např. zajímalo, jak asi mohli tvůrci napodobovat film Statečné srdce, který vznikal paralelně), nýbrž o pseudohistorické drama - tedy především o drama, i když okořeněné špetkou akce (a to velmi zdařilé - zejména skvěle natočené šermířské souboje). Příběh o muži, jehož nejcennějším majetkem je jeho čest, disponuje citlivou režií, výborným scénářem a hlavně výbornými hereckými výkony obou protagonistů, ale zejména Tima Rotha - jeho ztvárnění hlavního "záporáka" v tomto snímku patří neoddiskutovatelně k jeho nejlepším hereckým počinům... ()

DHDV

Statečné srdce, ostroh hrdlořezů … a ten nízko rozpočtový Rob Roy to určitě neměl v roce 1995 jednoduché. Ale oba tyto filmy předčil po stránce hereckých výkonů a krásné jednoduché kamery… Neeson a Roth výborná kombinace, bohužel ale ne/chybí tak velkolepost a to možná tomu to filmu ubírá na hodnocení…Dávám 4 hvězdy za výborného záporáka! ()

Akana

Kdo má rád historické filmy a nečeká nějaké revoluční postupy ani masové megabitvy, musí být spokojen. Nádherné skotské exteriéry, romantika, napětí, čest proti ničemnosti, všechno je jak má být. V herecké rovině odvádějí Neeson i Langeová dobré výkony, ale válcuje je dvojice skvostných padouchů v podání Tima Rotha a Johna Hurta. 70% ()

Hapretor

Liam Neeson dobrý. Hlavní lákadlo. Vedle Statečného srdce další povedený snímek z prostředí Skotska, který se mi opravdu líbil a zabavil. ()

Hermi14

Další z rozvláčných, ale celkem zajímavých příběhů o tom, proč se mají odjakživa Skoti a Angličani tak rádi. ()

BOURQUE

Historický film, kde charizma L. Neesona je ku nezaplateniu. A k tomu ešte prekrásna Írska príroda. Dostatočne hnusný T. Rooth. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

annes

Příběh trochu pokulhává, ale ta skotská vysočina a Liam Neeson v hlavní roli to je pěkná podívaná. ()

Luk Skywalker

Čekal jsem podobného hrdinu jako Wiliama Wallace a jeho tažení. Ale tenhle film o tomto není. Prostě historický film o jednom reálném Skotovi. Na to, že se to odehrává o několik století později, tak Skotové v technologickém vývoji moc nepokročili. ()

Biopler

Porovnaniu s Braveheart sa asi nedá vyhnúť, Braveheart však tento film tromfne v pútavejšom príbehu, dialógoch a hlavne hudbe. Ináč príjemné, Liam Neeson u mňa prvýkrát zažiaril. ()

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

Zemřel legendární John Hurt z Vetřelce

28.01.2017

Posily pro Hulka a Mumii

Posily pro Hulka a Mumii

17.05.2007

Letní natáčení největších trháků příštího roku se hopem blíží a castingoví agenti se činí, až se jim kouří od mobilů. Známe už hlavní představitele třetí Mumie (vrátí se Brendan Fraser, jeho syna si… (více)