Lolita

Lolita

Drama / Romantický

USA / Francie, 1997, 137 min

Vím přesně, co budu cítit, až příště znovu Lolitu uvidím. Budu posté žasnout nad čarovně svůdnou Dominique Swain, budu mít oči plné slz nad steskem po Lolitě, a budu na dvě hodiny Humbertem, který by pro další chvíli, kdy bude Dolores v jeho náruči, obětoval a zahodil vše. To, co Irons v hlavní roli předvádí, není totiž dobrý herecký výkon, je to naprosté položení do postavy, dokonalé souznění s charakterem a zhmotnění všech mužských vášní a tužeb, byť v jakkoli nezdravé formě. Takže až se na Lolitu zase podívám jeho pohledem, ucítím lásku, která mění životy.(25.6.2005)

Lolita je jedním z nejpůsobivějších příběhů, který kdy byl vyprávěn - na čemž má zásluhu samozřejmě ruský klasik Vladimir Nabokov, ale Adrian Lyne dokázal přetavit jeho písmena v obrazy s takovým citem, že každá postava, každé gesto i každé slovo působí neuvěřitelně skutečným dojmem. Samotná přeměna Lolity je pak provedena s bravurou nejvyšší. Ve chvíli kdy si člověk uvědomí, že už je Lolita jiná, si také teprve zpětně začne uvědomovat každičký detail a důvod její proměny. Což mě přivádí k hereckým výkonům. Jeremy Irons je skvěle obsazený a naprosto bezchybný, ale Dominique Swain je nepopsatelná. Pod pojmem lolita si už jednou provždy budu pamatovat právě ji. Svým způsobem mě donutila s Jeremy Ironsem soucítit, protože copak mu to může mít člověk za zlé? Film navíc v člověku zanechá velké množství morálních otázek - a to i přesto, že každičká postava v příběhu je ve své podstatě neuvěřitelně špatná. A tohoto paradoxu není jednoduché dosáhnout. Plný počet nedám jenom proto, protože ho můžu nedát. Asi mi drobek něčeho chyběl. Čtyři a půl. [říjen 2006](17.10.2006)

Nápadité, odvážné, ale kapku zbytečné. Lyne pouze prezentuje to, co si v šedesátých letech Kubrick nemohl dovoli (a nejspíš ani neměl potřebu si to dovolovat) a to formou poutavého příběhu silně zacíleného na divákovy city. Jeho režie je cílevědomá, dobře ví, jakého efektu a jakými prostředky chce dosáhnout. Zcela se mu podřizuje Morriconeho hudba, Athertonova kamera i herečtí představitelé (lehce přehrávající Jeremy Irons a perverzní choutky vzbuzující Dominique Swan). Lyneova verze je pro dnešní publikum bezesporu stravitelnější než ta Kubrickova. Divákovi nabízí méně cenzurovanou a tím pádem lákavější podobu proslulého románu (od dob filmů-noir zde snad nebyl erotikou tak prosycený snímek), aniž by toho na oplátku vyžadovala příliš. Na dané téma nenahlíží nikterak inovátorským způsobem, proč taky, je pouze solidní podívanou, přesvědčenou, že trocha senzacechtivosti nikomu neublíží. 70% Zajímavé komentáře: k212, num, chaturga(11.6.2007)

Lolita je skvost. Erotické jiskření mezi Jeremym Ironsem a Dominique Swain je magické a hmatatelné. Irons tu odvádí nejlepší výkon své kariéry, Dominique Swain je přímo svůdná bohyně a ústřední záporák Frank Langella i na malém prostoru brilantní. I přes velmi pomalé tempo (převážně začátek) se daří režisérovi Lynemu udržet pozornost diváky až do vynikajícího finále, které je třešničkou na dortu tohoto skvostu. Někdy jsou lidské tužby tak velké a jistě zvrácené, že ani rozum a společenské konvence. Takhle precizně ztvárněné se to vidí málokde. Připočtěme ještě vynikající Morriconeho hudbu.(12.7.2008)

Sfilmovať nejakú látku zaujímavejšie ako samotný Stanley Kubrick je vec, ktorou sa na planéte dokáže pochváliť asi iba Adrian Lyne. Pretože jeho Lolita je nielen výstižnejšou adaptáciou Nabokova, ale aj výborným filmom stále aktuálnym pre súčasného diváka. Scenárista z predlohy veľmi pekne vyselektoval nepodstatné detaily a zameral sa na tie smerodajné, a tak Lyneova Lolita nie je otrocky doslovná, ale asi tak o sto percent odvážnejšia a dráždivejšia než Kubrickova a s takmer srdcervúcou emocionálnou silou. Za to okrem skvelej réžie vďačí podmanivému Morriconemu a hlavne hercom. Irons je dokonalý Humbert a lepšiu predstaviteľku Lolity ako je Dominique Swain by ste na svete asi nenašli. (8/10)(4.9.2012)

• - Spoiler: Stejně jako u jiných filmů, ani u Lolity se tvůrci nevyhnuli chybám při natáčení scén, které vznikaly několik hodin či dní. A tak například, když Humbert Humbert (Jeremy Irons) povalí Lolitu (Dominique Swain) na postel, "vystřídá" hlavní dívčí postava tři druhy rtěnky. V jedné ze závěrečných scén zase Humbert vraždí pistolí, po výstřelech však nemá na obličeji žádnou krev, když pak ale prchá v automobilu před policií, má celou jednu polovinu tváře zašpiněnou právě od krve. (Paity)

• - V scéne, keď Humbert a Lolita nasadajú do auta na pumpe, kde stretli Quiltyho, je vonku denné svetlo. V ďalšom zábere, keď z pumpy odchádzajú, slnko zapadá. V nasledovnej scéne, v ktorej sa rozprávajú v aute, je vonku opäť denné svetlo.
    (GTS_PUNK)

• - Inspirací původního románu byl údajně vztah Charlese Chaplina s jeho druhou manželkou Litou Grey, která byla na začátku jejich vztahu nezletilá. (Dr Lizal)