Lolita

Lolita

Drama / Romantický

USA / Francie, 1997, 137 min

Lyne šije do citů stejně jako vosy do svého zabarykádovaného hnízda. Lolita je příkladem filmu, který se špatně komentuje, protože vyvolává špatně definovatelné pocity. Sledujete chladně vypočítavou, provokující a ve své podstatě dost podivnou čtrnáctiletou dívku, která si hraje se zoufalým stárnoucím mužem (skvělý Jeremy Irons) tak jako kočka s myší. Chvilkama se mi z té záplavy červené rtěnky zvedal žaludek, ovšem hra té výše zmíněné kočky s myší je v Lyneově podání opravdu dokonalá. Film se sice tváří po většinu dost lacině a obyčejně, ovšem některé scény naproto vytrhávají diváka z předem nastavených kolejí. Třeba scéna v dešti, kdy nasupená dívka odjíždí na svém kole a zoufalý otec ji hledá v ulicích. Máte pocit jakoby ste stáli pod obrovským mrakem, srdce plné bezmoci a pomalu vás skrápěl chladný déšť. A závěr sám o sobě, těch posledních pár minut, oplzlý Frank Langela jakožto svádějící důchodce ale hlavně ty dvě souvětí po titulcích, to prostě za shlédnutí stojí. Není to film pro pohodu, není to film pro romantické chvíle, ale je to film do kterého se ponoříte jako do vody v řece.(5.8.2004)

Remake, ktery se za sebe nemusi stydet.(30.5.2002)

Skvěle zfilmovaná knížka! Asi týden před zhlédnutím jsem ji četla, takže jsem měla všechno čerstvě v paměti a opravdu smekám. Hlavně ústřední dvojce se povedla. Jediné co bych vytkla byla hudba, která se mi do toho opravdu nehodila.(21.12.2012)

• WANDRWALL

Nikdy jsem nechápal, díky čemu se zralý muž může začít obdivovat běžné hezké dospívající holčině. Nechápu to dodnes, ale vyslechljsem si svého času o tom různé komentáře od mužů, spíše jen náznaky. I v tomhle filmu postrádám důvod. A právě to mi přijde jako klíčové. A jak mi to schází, tak potom nechápu, proč by zralý muž plýtval zbytečně energií. Co bych mohl na ní obdivovat? Čím ho upoutala? Postrádám to tam. A že to jen tvrdí, to je málo. Kniha možná prozradí víc, ale natolik mě tohle téma nezajímá, že si NABOKOVA kvůli tomu nepřečtu. A přece si nechávám i zde vrátka otevřená...Co kdybych změnil názor? Sice si to nedovedu představit, ale člověk nikdy nemůže nic zcela vyloučit, na to je moc malý pán.(12.7.2010)

I když možná nejlepší film Adriana Lyne, pořád je to jenom film Adriana Lynea.(19.2.2003)

• - V Austrálii byl film až do roku 1999 zakázán kvůli obavám z podporováním pedofilie. Poté byl film povolen s ratingem R. (Dr Lizal)

• - Spoiler: Stejně jako u jiných filmů, ani u Lolity se tvůrci nevyhnuli chybám při natáčení scén, které vznikaly několik hodin či dní. A tak například, když Humbert Humbert (Jeremy Irons) povalí Lolitu (Dominique Swain) na postel, "vystřídá" hlavní dívčí postava tři druhy rtěnky. V jedné ze závěrečných scén zase Humbert vraždí pistolí, po výstřelech však nemá na obličeji žádnou krev, když pak ale prchá v automobilu před policií, má celou jednu polovinu tváře zašpiněnou právě od krve. (Paity)

• - Kvôli dĺžke filmu boli viaceré pasáže z knihy vypustené. Rovnako dopadlo aj 8 natočených scén. (dobso)