Lolita

Lolita

Drama / Romantický

USA / Francie, 1997, 137 min

Kontroverzní knihu, podle které bylo toto drama natočeno jsem nečetla, takže se vyhnu porovnávání s ní. Film ve mě vždycky vyvolává zvláštní směsici pocitů, které se bohužel velice špatně definují. Přesto všechno na mě hodně zapůsobí pokaždé, když ho sleduji. Humbert byl tou malou holkou až posedlý, ona byla na svůj věk až moc dospělá, pěkně s ním mávala.(3.10.2008)

Nejtragičtější příběh, co znám. Kam se hrabe Shakespeare. Tam snad není postava, která by nebyla tragická. Irons podává skvělý výkon, překvapivě i Melanie Griffith, ale u mě celý film stojí na Dominique Swain, která svou roli zvládla tak dobře, že to přes obrazovku/plátno funguje i na mě. Být v Humbertově situaci, zachoval bych se stejně. Sakra, proč já ten film nemám v nejoblíbenější desítce?(9.12.2008)

Chcete dílko, na které budou ve filmovém klubu koukat s otevřenou hubou naprostí filmoví laici? Pak jim pusťte Lyneovu Lolitu. Tedy já alespoň byla svědkem toho, jak v maloměstské špeluňce čučelo dvacet štamgastů na tohle dílko, i přestože na jiných kanálech jely sportovní přenosy. Tím chci říci, že Lolita je "profláknutý" a osvědčený kult. Mě nepřitahuje ona lehce "pedofilní" kontroverze, která obvykle působí jako magnet, neboť jsem jich viděla či četla daleko víc a některé byly daleko horší. Možná proto pociťuji k tomuto filmu lehkou averzi. Lyne natočil něco, co dle mého už natočeno bylo a opakovačka není tak zcela na místě. I když od něj jsem vlastně čekala, že po něčem takovém dříve či později sáhne. Na tomhle filmu nenajdete nějaké výraznější vady na kráse, má výborné herecké výkony, děj je výtečný, emocemi nabitý, režie zajímavá. Nepřeje mu však doba a hlavně starší bratříček. 70%(14.2.2007)

Jerem Irons je člověk, na kterém vlastně celý film stojí - uvěříte mu každé slovo, každý pohyb, prostě všechno. Nevím, co by z tohohle dílka bez něj zbylo (i když Dominique Swain je také příjemně potrhlá, živoucí a smyslná Lolita). Místy mi přišel děj trošku zdlouhavý, ale pěkná kamera a atmosféra leccos vykompenzuje. Co se týče formy a vyprávění, preferuji Kubrickovu verzi, ale co se týče herců, vyhrává tahle novější.(5.9.2004)

Dominique Swain by pomotala hlavu i mně!...Vybrat z Kubrickovy a Lyneovy Lolity to nejlepší a dát to dohromady, bylo by to geniální dílo. Zatímco Lyne zcela ignoruje postavu Quiltyho, v Kubrickově verzi naopak (především díky vynikajícímu Sellersovi) zastiňuje samotného Humberta. Kubrick zase (s ohledem na dobu asi pochopitelně) příliš brzy "uhne" pokaždé, když má mezi Lolitou a Humbertem k něčemu dojít. Nemůžu říct, která verze se mi líbila víc, obě jsou dobré, ale mohly být mnohem lepší. Ale Lolitky byly v obou případech skutečně neodolatelné.(19.3.2006)

• - V scéne, keď Humbert a Lolita nasadajú do auta na pumpe, kde stretli Quiltyho, je vonku denné svetlo. V ďalšom zábere, keď z pumpy odchádzajú, slnko zapadá. V nasledovnej scéne, v ktorej sa rozprávajú v aute, je vonku opäť denné svetlo.
    (GTS_PUNK)

• - V době dokončení snímku byla v Americe znásilněna a zavražděna dětská královna krásy státu Colorado a kvůli ožehavosti tématu filmu se ho žádná společnost neodvážila distribuovat - proto byl film promítán jen v Evropě. (cubajz)

• - Dolores „Lo“ Hazeová má v této – i Kubrickově verzi (1962) – alespoň 14 let. V předloze je teprve 12letá. (Petr23)