Lolita

Lolita

Drama / Romantický

USA / Francie, 1997, 137 min

Osobne nie som tak unesený ako iný užívatelia podo mnou. Lolita nie je zlý film, no podmaniť si diváka za cenu nezmyselného vzťahu staršieho muža a mladučkej dievčiny a ponúkať popri tom pikantné scény, ktoré nie sú ani tak pikantné ako by bolo treba, je riskantné. Hlavnú úlohu celého filmu zaisťuje výborný výkon Ironsa, bez ktorého by film spadol ako dom bez základov. Drží film pokpe a uisťuje nás, že to vďaka nemu dobre dopadne. Dej je už druhoradý, občas sa vlečie, občas uteká. Na štyri hviezdy, ktoré by znamenali, že sa jedná o dobrý až výborný film s dobrým dejom to žiaľ nie je. Zo začiatku lákavý romantický film no po čase len dojazd do prázdneho konca. Priemer. 65%(9.7.2014)

Porovnání knihy a fimlu zde nebudu pléct, protože to je mnhody nadlouho. Film je působivý, pěkná hudba a slušní herci, ale tuhle krásu mi kazil pohled na scény, kde bylo mlhy, že by se dala krájet a o střih dál bylo jasno a podobné seky, které filmu určitě uškodily. Já bych určitě uvítal zmodernizovanou verzi oproti staršímu filmu z 62. roku (přeci jenom dnešní tvůrci jsou daleko odvážnější, ale tohle prostě není dobrý filmařský počin) Mám rád filmy dotažené dokonce, ale tenhle byl pokaždé o krok zpět.(8.9.2011)

Rozhodne se nejedna o spatnej film, ale kuli par vecem to proste na vyssi hodnoceni neni. Za prve reziser. Lyne sice neni spatnej reziser, ale Kubrick je proste Kubrick. Za druhe, Kubrickovu Lolitu jsem videl pred timhle filmem. Navic nad Kubrickovo Lolitou se da primhourit oko, ze je z roku 1962 a tudiz je to skandalni tak, jak asi nejvic slo, ale to co stacilo v roce 62 uz v roce 1997 proste nestaci. Film ma pribeh prakticky stejnej, jakoby tvurci vzali puvodni scenar a jen sem dali novy herce. To je dalsi problem, jakkoliv je Irons skvelej herec a tuhle roli perfektne zvlad, proste to neni James Mason, to samy plati o Frankovi Langellovi, ten proste neni Sellers. Ale Dominique Swain musim pochvalit. Navic je Kubrickuv film v ramci moznosti sviznej, obcas vtipnej a obcas napinavej a oproti tomu je tahle verze obcas zbytecne roztahana a obcas protivna. Ale jak rikam, za to, ze film nedostane vetsi hodnoceni, muze jen to srovnani s puvodni verzi, jinak to skutecne neni spatnej film.(9.2.2007)

Sfilmovať nejakú látku zaujímavejšie ako samotný Stanley Kubrick je vec, ktorou sa na planéte dokáže pochváliť asi iba Adrian Lyne. Pretože jeho Lolita je nielen výstižnejšou adaptáciou Nabokova, ale aj výborným filmom stále aktuálnym pre súčasného diváka. Scenárista z predlohy veľmi pekne vyselektoval nepodstatné detaily a zameral sa na tie smerodajné, a tak Lyneova Lolita nie je otrocky doslovná, ale asi tak o sto percent odvážnejšia a dráždivejšia než Kubrickova a s takmer srdcervúcou emocionálnou silou. Za to okrem skvelej réžie vďačí podmanivému Morriconemu a hlavne hercom. Irons je dokonalý Humbert a lepšiu predstaviteľku Lolity ako je Dominique Swain by ste na svete asi nenašli. (8/10)(4.9.2012)

Z knižnej predlohy veľa nezostalo /Nabokov je predsa len intoušská šálka kávy/ a tak je škoda, že ani toho druhého, teda erotického dusna, tu zďaleka nie je toľko, koľko by sme my, "loliťáci", uvítali. Po každej stránke korektný, umiernený až nevzrušivý film. Adrian Lyne sa zľakol vystrčiť. Rožky, samozrejme.(8.11.2006)

• - Frank Langella (Clare Quilty) až dodatočne zistil, že režisér behom natáčania záverečnej scény veľmi zreteľne zachytil jeho genitálie a tieto zábery vo filme použil. Toto herca nesmierne nazlostilo a je to pre neho doteraz citlivá téma, o ktorej nerád hovorí. (SarumanKo)

• - Spoiler: Stejně jako u jiných filmů, ani u Lolity se tvůrci nevyhnuli chybám při natáčení scén, které vznikaly několik hodin či dní. A tak například, když Humbert Humbert (Jeremy Irons) povalí Lolitu (Dominique Swain) na postel, "vystřídá" hlavní dívčí postava tři druhy rtěnky. V jedné ze závěrečných scén zase Humbert vraždí pistolí, po výstřelech však nemá na obličeji žádnou krev, když pak ale prchá v automobilu před policií, má celou jednu polovinu tváře zašpiněnou právě od krve. (Paity)

• - V scéne, keď Humbert a Lolita nasadajú do auta na pumpe, kde stretli Quiltyho, je vonku denné svetlo. V ďalšom zábere, keď z pumpy odchádzajú, slnko zapadá. V nasledovnej scéne, v ktorej sa rozprávajú v aute, je vonku opäť denné svetlo.
    (GTS_PUNK)