Lolita

Lolita

Drama / Romantický

USA / Francie, 1997, 137 min

Rozpočet $62miliónovTržby USA $1,071,255Tržby Celosvetovo $1,400,000║ Prvá štvrtina filmu fajn, potom až na posledných 10minút prichádza len planý dojazd. Prekvapenie je ten veľký rozpočet, ktorý fakt neviem na čom mohli minúť? Adrian Lyne opäť ničím neprekvapí a len potvrdzuje svoju režisérsku neschopnosť lepšie vyfarbiť príbeh a ostatné veci naokolo toho. /40%/(31.10.2009)

Spočiatku to vyzeralo tak na 3*. Skvostný Irons a nemenej skvelá Dominique Swain, avšak žiadna poriadne emotívna scéna. Potom to však prišlo. Hneď ako sa ústredná dvojica dostala na univerzitu a nastali prvé konflikty, vypukli emócie, aké som očakával, vierohodné, nevtieravé a každou minútou sa stupňujúce. Je síce pravda, že nepredstavujú čistý "ťah na bránku", slzopudný a katarzický ako napríklad v Shawhsanku alebo v Zelenej míli, ale to sa ani nedá porovnávať. Toto sú emócie nevyslovené, skryté pod povrchom, a ak nedávate pozor, uniknú vám. Tých pozorných ale po skončení filmu prinútia premýšľať. Čo Humbert pre Lolitu skutočne znamenal? Bola Lolita nestále bláznivé dievčisko, prefíkaná manipulátorka, alebo si za všetko mohol Humbert sám? Ja odpoveď nemám. Tú nech si každý nájde sám.(15.5.2011)

Klobouk dolů před Dominique Swain a někdy také před Adrianem Lynem. V prvním případě jednoduše proto, jak zvládla roli Lo. Jasně, že mám problém s tím, že 14-ctku hraje někdo, kdo na těch 17-náct vážně vypadá, ale i přes to se mi ztvárnění Lolity hodně líbilo. Dominique je správně neposedná, vyzívavá, rozpustilá, prostě lízátko jak si asi každý kdo četl knihu tuhle postavu představuje. Přesto by to mohl někdo Humbertovy vpálit naplno a neskrývat se za už skoro dospělou ženskou... V druhé případě Adriana Lyna to je komplikovanější. Adrian si dokáže skvěle vyhrát s určitým typem scén, většinou v komorním podání Irons - Swain. Tam to prostě jiskří, je tam ten náboj a při samotné "erotice" to fakt vře. Vrcholem je pak vyřizování si účtů s Quiltym, které sice balancuje na hraně komičnosti, ale ve výsledku se jedná o naprosto skvělou scénu. Problém ale s jeho režií nastává v momentě kdy se toho moc neděje a je třeba zaplnit příběhové mosty. Tady Lyne docela výrazně zaostává a začíná i nudit. Naštěstí se nejedná o moc častý případ takže se to dá přežít. Když tomu přidám Ironse a Morriconeho, jsem schopen se na ty 4 hvězdy dostat. Murder me! Murder me like you murdered my mother!(21.10.2010)

• dobytek

Tak tohle mě moc nebavilo. Lolita je hodně známý dílo, takže jsem zhruba věděl, o čem to bude. Ale fakt mě nenapadlo, že po půl hodině se děj smrskne na to, že hlavní dvojice jezdí z jednoho hotelu do druhýho a občas tam spolu souloží. Jinak se tam vůbec nic neděje. Vlastně jim jednou během tý cesty praskne pneumatika. K nějakýmu zvratu v ději dojde zase až asi půl hodiny před koncem. Pak se tam začne odehrávat něco aspoň trochu zajímavýho. Asi by to chtělo prostřední pasáž hodně prostříhat a celej film zkrátit tak na 90 minut.(6.6.2015)

• Frajer42

Vlastně ani nevím proč jsem se odhodlal na tenhle film podívat, ale asi po 20 - ti minutách jsem začal litovat. Chcete špatný film? Obsaďte do hlavních rolí nesympatické herce. Tahle lechce incestní záležitost určite negradovala. S postupem času se postupně degradovala na úplné dno. Špatní herci + stupidní děj(pro ten neexistuje slov) = ODPAD. Možná se mnou mnoho z vás nebude souhlasit, nebo vám moje hodnocení přijde přísné. Nicméně ze 137minutové stopáže jsem se nudil asi 130 minut. Zbylých 7 minut jsem se díval, kdy ta blbost konečně nabere konce. Tímhle se zavděčíte asi jenom zapřísáhlému romantikovi!(18.9.2010)

• - Dolores „Lo“ Hazeová má v této – i Kubrickově verzi (1962) – alespoň 14 let. V předloze je teprve 12letá. (Petr23)

• - Kvôli dĺžke filmu boli viaceré pasáže z knihy vypustené. Rovnako dopadlo aj 8 natočených scén. (dobso)

• - Spoiler: Stejně jako u jiných filmů, ani u Lolity se tvůrci nevyhnuli chybám při natáčení scén, které vznikaly několik hodin či dní. A tak například, když Humbert Humbert (Jeremy Irons) povalí Lolitu (Dominique Swain) na postel, "vystřídá" hlavní dívčí postava tři druhy rtěnky. V jedné ze závěrečných scén zase Humbert vraždí pistolí, po výstřelech však nemá na obličeji žádnou krev, když pak ale prchá v automobilu před policií, má celou jednu polovinu tváře zašpiněnou právě od krve. (Paity)