Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

GTS_PUNK

Adrian Lyne natočil podľa knižnej predlohy Vladimira Nabokova dielo, ktoré môžu u niektorých divákov vyvolávať ohromné pobúrenie. Hoc sa môže vyobrazenie vzťahu 14-ročnej americkej povojnovej dievčiny s európskym profesorom v strednom veku javiť ako neprijateľná záležitosť, ktorú by si nemal nikto z nás užívať, toto spracovanie vám to priam nedovoľuje. Ak sa nezameriavame na všetky intímnosti, ktorými si Lolita získala svojho otčima, profesora Humberta Humberta, pred očami sa nám otvára veľmi poetický príbeh. Príbeh dievčiny, ktorá sa cez smrť matky ešte viac naviaže na svojho otčima a on z toho všetkého usúdi, že ho miluje. Má pravdu alebo sa mýli? Z jeho pohľadu je Lolita jedinou ženou na svete, ktorú dokáže milovať. Ona sa však dokáže s profesorom hrať tak, ako to potrebuje. V jeden moment je tým najzlatším dievčaťom na svete, ale vo chvíli sa dokáže premeniť na vypočítavú mrchu, ktorá "mieša karty tak, ako potrebuje." Svojim spôsobom bola vyobrazeným istej skupiny žien. Mladých žien, ktoré nevedia, čo od života zatiaľ chcú, ale vedia, že majú moc - moc krásy, aby sa dokázali hrať s mužmi a opantať ich zmysly. A to až do takej miery, aby sa im oddali úplne celý a na konci toho všetkého zistili, že im nezostalo absolútne nič. Žena, vlastná hrdosť, zmysel života. Film je metaforou rastliny v rozpuku, ktorá však nemá dlhú životnosť, ale sama o tom nevie. Sú to posledné slová muža, jeho spomienky, v ktorých sa zastavil čas - hlas Jeremyho Ironsa pasoval na rozprávača lepšie, než akýkoľvek iný rozprávač, s ktorým som sa doposiaľ vo filme stretol. Lolita je filmom, do ktorého keď sa naplno ponoríte, zistíte, že v sebe skrýva omnoho viac než len spoločenské tabu. Je básňou muža, ktorý kedysi miloval, ale až do tejto chvíli nedokázal otvoriť svoje srdce inej, pretože sa bál. A možno sa bál oprávnene, pretože láska nielen dáva, ale najmä berie. Ak chcete metaforický zážitok o živote a smrti, láske a nenávisti a jemné dotyky, z ktorých naskakujú zimomriavky, bude tento film tou správnou voľbou. Tak trochu iný príbeh Romea a Júlie. ()

Likan7

V jeden den jsem si dal obě verze Nabokovova románu. A pro mě nepřekvapivě vyhrává právě ta novější. Je prostě pro mě stravitelnější. Beru, že to je dáno prostě tím, že mi je 30 a tohle mi je prostě blíž, ale pokud bych si měl vypsat klady každého dílu, Lynova verze prostě vyhrála, i když bych jí také klidně o 20 minut zkrátil. Předně je tu fantastický Jeremy Irons. Uvěříte mu každé slovo, každou scénu. Dominique Swain je jako Lolita perfektní a znázorňuje všechny vlastnosti, které bych k "lolitce" přiřadil. Je veselá, dětská, vášnivá, má smyslný pohled, který Vás odzbrojí, ale taky i pěkně protivná a na přes držku jako každé dítě. Je sice trochu vtipné, že dvanáctiletou dceru hraje tehdy sedmnáctiletá Swain, ale neumím si v USA představit ten humbuk, kdyby jí hrála mladší herečka, takhle to bylo tak akorát. Lane není Kubrick, jenže Kubrick neměl Ironse. ()

mira.l odpad!

No co tohle do hajzlu bylo?!? Dvanáctiletá pizda, která se většinu filmu chová jako kurva největšího formátu? A když ne, tak se chová jako malý dítě nebo jako totální piča?!? Čtyřicetiletej chlap, kterej przní dvanáctiletý dítě a přijde mu to úplně cajk?!? Nemluvě o tom, že dějově je to naprostá pitomost s celou řadou absolutních nesmyslů. I když to možná Dominique Swain zahrála skvěle, tak tohle by jako nešlo. ()

Zikus

Malá coura a zvrhlík bez pořádné disciplíny a pevné ruky, kterou by měl držet sám nad sebou i nad lolitou? To nemohlo dopadnout nijak zvlášť dobře. ()

danielwanderer

Lolita je raz vtipná, raz smutná, raz melancholická a inokedy vážna, ale stále pekná, i keď trošku dlhá a paradoxne, že sa jedná o remake aj originálna... ()

_aandyy_

Kdo neviděl Lolitu, přichází o hodně. Režisér i herci si opravdu dali záležet. Vladimir Nabokov svou knihou nasadil laťku, zdá se mi, hodně vysoko. Tenhle příběh je nenapodobitelný a fascinující. Vymyslí někdy někdo něco podobného a lepšího? Určitě ne. A ačkoliv je tohle druhá verze, novější, líbí se mi více, než ta stará. Podle mě je to víc autentické, přesně to, co chtěl autor vyjádřit. Starší verze je tak trošku rezervovaná a možná se bojí vyjádřit hlavní téma. U každé z postav je úžasně vidět jejich osud, chování, jejich vlasnosti... Člověk se úplně s postavami sžije. Scény s "opravdovým umělcem", jak jsme ve filmu mohli slyšet (Frank Langella), mě tak trochu děsily. Vždycky bylo takové tajemné, když se tam objevil ten vysoký pán zavátý cigaretovým kouřem v tmavém oblečení a klobouku a Lolita záhadně někam volala a chovala se po setkání s ním a jeho psem záhadně... Kromě toho hned po prvním zhlédnutí jsem si oblíbila Jeremy Ironse. Skutečně skvělý herec. Nejenom příběh, herci a dobrá práce všech, ale taky poslech hudby doby, ve které se příběh odehrává... Jde o jedinečný filmový zážitek. ()

Ronee

Nevidela som skôr natočenú Lolitu od Kubricka. Možno preto som bola týmto filmom uchvátená. A nebudem písať, že je to skvost, alebo geniálne dielo. Lebo tie slová mi nejako nestačia. To je film! Prečo sa mi tak páčil? Herecké výkony...áno, tak tie boli dokonalé, dokonca som si pozrela film o filme a kochala som sa hereckými skúškami. Takže herci sto bodov. A samozrejme príbeh. Taký dojemný, napínavý, aj kontroverzný. Pohltí. Nadchne. Možno nie každého, je to o pedofilovi predsa len, ale keď je to len vo filme, dá sa to stráviť a je to dokonca zaujímavé. Lebo som mala nad čím rozmýšlať počas celého filmu...stále som mala v mysli otázku: Prečo? Ďalej má to psychologické podfarbenie. To ma vždy vo filmoch baví. Ale jasné, čo ma baví, nemusí byť dobré. No toto ozaj dobré je. A ozaj: knihu som čítala, no film ma nadchol oveľa oveľa viac. (postmoderne sa len snažím prísť na chuť) ()

6sense

Opravdu nepochopím nějaké komentáře zde, je vidět že mají vysokou školu i k hodnocení lidí a vztahů :D. A to že jí není dvanáct je vidět na první pohled na oči. Podle očí Ló do počátku filmu skvěle zapadá, ale po smrti matky se stává už jen loutka scénáře a podle očí už je úplně mimo mísu, film poté se stává každou minutou více a více umělejší. Zatím 3 hvězdy, ještě se na to kouknu i když kvůli umělosti spíše bude 1-2 hvězdy. ()

DadysGirl

Knižní předlohu jsem nečetla, jiné zpracování jsem neviděla a asi ani nechci... Tahle verze na mě funguje... Pochopím Ironse proč se do ní zamiloval a uvěřím mu vše, není mi líto matky v podání Melanie Griffith a Dominique Swain je Lolitou bez jakýchkoli pochyb... ()

departed

--- Porovnávací komentář s Kubrickovo verzí --- Hned zprvu mi tu chyběl famózní Peter Sellers (oproti němu vypadá Langella jako přehrávající blb, což bude nejspíš tím, jak ho tady Lyne charakterově vykreslil, tedy ze začátku jako nějakého mysteriózního chlapíka, který má namachrovaný řečičky, jen aby vzbudil v Humbertovi paranoiu, a přitom na konci, když jde Humbert vykonat pomstu, křičí jak malá děvka). Dále mi pak přišly některé zásadní momenty filmu (vztah Humberta s paní Dolores, smrt paní Dolores) strašně uspěchané a odbyté, prostě takový to hrr hrr a jedeme dál. Kubrickova verze má sice delší stopáž, ale aspoň na to byl kladen větší důraz. K hercům jen stručně - Irons se herecky v pohodě vyrovnal Masonovi, stejně tak jako se Swain herecky vyrovnala Lyon. Jen ten Langella to podle mě moc nezvládl, ale měl problém s konkurencí od vedle, a navíc to byla jen vedlejší postava (cca šest minut v záběru z celýho filmu), takže to tak hrotit nebudu. Ale Kubrickova verze byla stejně lepší. ()

papadoce

Film postavený na hereckých výkonoch a provokatívnej a na hollyúd dosť odvážnej téme predostrenej takpovediac bez servítky. Budem sa opakovať, ale mať to o 30 minút menej, tak dám aj 4. Irons a bezpochyby Swain by si to zaslúžili. Hold mali to viac vystrihať, mimochodom Frank Langella bol dokonalý debil, fakt ma dostal. ()

hazdrova

Film som si pozrela hneď, ako som dočítala knihu a musím povedať, že išlo o takmer presnú kópiu a ťažko sa mi hľadali rozdiely. Jediné, čo film nemá a čo je jeho najväčší problém je, že chýba emócia, akýsi odtlačok, ktorý Nabokov v knihe zanecháva. Taký pocit, akým vie Nabokov vykresliť, že toto celé vlastne nie je pedofília a ešte Vám Lolita príde byť tá, ktorá za to celé môže. Ale za naozaj vernú kópiu knihe 4* ()

Amonasr

Povrchní, ovšem typický hollywoodsky podbízivý kýč. Vše je vypočítané pouze na vnější efekt, snímek postrádá opravdovou hloubku. Psychologie postav je naprosto nevěrohodná. Některé situace jsou spíš z žánru crazy komedie a celek tak znevěrohodňují ještě víc. ()

NoIdentity

Já měl to štěstí nebo smůlu, jak kdo chce, že jsem viděl Lolitu 1997 dříve než tu Kubrickovu. Román Nabokova jsem do té doby měl ovšem pečlivě přečtený ba dokonce přímo prostudovaný a už mi chyběly jen studijní poznámky na okrajích knihy. První filmové zpracování, které uvidím jsem proto očekával s velkým napětím. A musím říci, že jsem na konci smekl klobouk. Dominique je trochu moc rozcápaná drzá žába, nicméně mám pocit, že kniha v některých scénách podobné vlastnosti nenápadně podsouvá. Famózní výkon ovšem předvedly všechny postavy a pochopitelně ta nejhlavnější H.H. Soundtrack z filmu dodneška nemůžu jen tak poslouchat na relax, protože ve mě vyvolává kaskádu neovladatelných pocitů, které jsem si prostě z díla odnesl ať už jsem chtěl nebo nechtěl. A nejtěžší byl pro mě závěr. V hlavě plné dojmů z knižní podoby, která je tak barvitá, že jen těžko dá uvěřit naprosté smyšlenosti toho příběhu, doplněných o vizuální a hudební stránku z Lolity 97 jsem měl pocit, že ten kdo stojí na konci na kopci za městem, doléhá k němu hluk civilizace odněkud z údolí, má ve zkrvavených rukou zbraň a za sebou sirény policejních vozů není Humbert, ale já sám. Za sebou mám hrozivou minulost, která už nikdy nepůjde změnit a pomalu ztrácím všechno, co jsem kdy měl. Na druhou stranu jsem si byl jistý, že kdybych dostal šanci prožít všechno znovu, neměl bych sílu udělat jediný krok jinak. Jen málokdy na konci filmu sedím a koukám do prázdna, abych si urovnal emoční kolotoč kdesi uvnitř a jen málokdy hned potom sednu, abych se z toho všeho "vypsal" a mohl začít zase civilně fungovat. Lolitě se to podařilo. ()

Black3R

V dnešnej dobe sa takej slabosti na malé dievčatá hovorí inak........Zo začiatku ma to začalo baviť, ale potom to bolo stále o tom istom...50% ()

LaMadame

Lolita...byla mu vším, byla mu láskou, byla mu milenkou, byla mu dítětem. Věčně provokující, dětinská, přesto potvora, jak má být. Ublížila mu víc ona nebo on jí.... jedinečný námět uchopený naprosto bezchybně. Úžasný Jeremy Irons, který jediným pohledem prozrazuje svojí bezradnost, neovladatelnou touhu a vášeň, která ho nakonec přivede do pekel.. ()

MondayWay

Já si v perverznostech, nechutnostech a ilegalitou na filmovém plátně prostě libuji. Proto patří Lolita k jedním mým nejoblíbenějších filmů. ()

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne