Píše se rok 1947 a čtyřicetiletý anglický profesor Humbert Humbert přijíždí do USA učit na univerzitě. Když si pronajímá pokoj v domě Charlotte Hazeové, spatří v zahradě majitelčinu dvanáctiletou dceru Lolitu. Zjišťuje, že potkal svou osudovou lásku a je ochoten udělat vše proto, aby byl Lolitě stále nablízku.Využije lásky Lolitiny matky, a přestože ji nesnáší, ožení se s ní. Vztah Lolity a Humberta se naplno rozvine - Humbert Lolitě zatají smrt matky a odstartuje s ní divokou cestu Spojenými státy. Po celý čas jsou sledováni. Po dvou letech Lolita Humberta nečekaně opouští... Příběh graduje. Hluboká žárlivost a pocit viny z nevhodné lásky začnou Humberta měnit v psychicky labilní trosku... (oficiální text distributora)

*Colorado

Ona děsná kráva, on děsnej blb. Leč pro něj mluví to, že být v některých momentech na jeho místě, tak asi taky pociťuju nějaké ty tlaky :) Možná to mohlo být kratší, ale jinak není filmu moc co vytknout. ()

DHDV

Hlavní herecká dvojice je perfektní, perfektní scénář ale je to přece jenom zbytečně moc dlouhé. Na druhou stranu, při kratší stopáži by asi silně utrpěl ztrátu obsah filmu. Takže dávám 3+ a časem se na to podívám znovu a uvidím, jestli sem hodnotil správně. ()

mrtvej pes

Považuji se za šťastlivce, protože ke knize jsem se dostala až poměrně dlouho po vidění filmu. V opačném případě by mě možná zklamal, protože postrádá určitou provrstvenost a hodně procítěnosti, i když Irons hraje přesvědčivě, bolestně a vyrovnává, co je potřeba vyrovnat. Když ale opominu knihu, nemohu si odpustit porovnat tuto verzi s Kubrickovou - a asi mě lidi sežerou, tahle je lepší. V Kubrickově byla spousta zajímavých motivů a Quilty byl nepřekonatelný, to ano, ale tady jsou úžasní všichni herci a jejich pojetí je živější, film poutavější a přesnější. Z části je to určitě i díky tomu, že dnes se nebere cenzura tak striktně. Lolita tu mohla rozehrát své kouzlo naplno (a herečka je skutečně přitažlivá, narozdíl od kubrickovské). Citlivost je patrná už při pohlédnutí do Humbertovy tváře, dětskost a "vypočítavost" vyznívá z každého Lolitina gesta. Nebylo to zdlouhavé (román trochu byl), spíš provokující. Skvělá hudba. ()

merigieren

už sem viděl hodně filmů, ale film založený na lásce o níž by nikdo nenatáčel, kdyby té holce bylo o 5 let víc, tak to sem ještě neviděl :-) No a ono dík tomu je to i taková nuda, když autoři vsadí jen na jednu kartu. Určitě by se našlo několik zajímavých okamžiků, ale jinak je to otrava sledovat. Prostě film o ničem. ()

Hapretor

Viděno kvůli Kubrickovu originálu. Toto se mi líbilo víc, a je to jen sprostej remake (proto ty tři hvězdy). Jde o dobu. Tady je to víc volný, dráždivý, víc úderný, víc vtipný, víc "šokující", víc absurdní. Prostě to na mě víc zapůsobilo. A nemůžou za to jen ty "erotický" scény. J. Irons mi je i víc sympatický než J. Mason a tady je Lolita o hodně víc vykreslená jako mladá vypočítavá blbá promiskuitní mrcha, co chlapa vysaje do poslední kapičky a to i finančně. Hrůzně-mrazivě-geniálně-reálný příběh. ()

GOREGASM

Vše leží na bedrech citovosmyslovými chutěmi zmítaného hereckého chameleóna, Jeremyho Ironse, a talentované nymfičky Dominique Swain. Pod tíhou této klišovité věty dopadá nekompromisní kritika na hlavu věčně plochého a emocionálně podvyživeného režiséra, Adriana Lynea, který se po celou svou kariéru točí v začarovaném kruhu sexuálního chtíče a smyslných vášní, přičemž svůj stín nenáročného autora vydávajícího svá díla za psychologicky výživná dramata nepřekračuje ani v případě Lolity. U podobně provokativní a dráždivé předlohy zamrzí jeho selhání dvojnásob. 40% ()

lasonic

Totalna destrukcia troch ludskych zivotov... Vynikajuce herecke vykony Dominique a Jeremyho, ktory si tusim podobne ulohy uziva, (napr. Posadnutost). ()

Dimo

Co když potkáte náhodou osobu, pro které vám vzplane srdce a zalknete se hned, jak ji poprvé uvidíte? Přitom stranou v mysli odstrkáváte všechna negativa, který tento vztah může vyvolat a je vám úplně putna i tak zásadní kritérium, jakým je věk? Všechno tušíte, jen si nic nepřipouštíte. Jediné, čeho pak chcete dosáhnout, je být s tou osobou, kvůli které nepracujete, nespíte, nejíte. Máte ji v hlavě a nemůžete ji dostat ven. Vaše přesvědčení o správnosti jednání je tak silné, že půjdete, obrazně rečeno, i přes mrtvoly. Přesně takový je Humbert, jde vstříc svým plánům, které mu naprosto neuvěřitelně vychází. Náhody někdy fungují nevyzpytatelně. A vychází mu to zejména pro to, že tou milovanou osobou je Dolores, potrhlá dvanáctiletá zubejda, která si je vědoma toho, jak je z ní Humbert na větvi, že této situace patřičně využije jen pro svůj prospěch a neváhá Humberta uvést před brány ráje, které jsou ale hned vedle brány do propadliště života, či pekla, je už jedno, jak si to nazvete. Lolita je charizmatický film, který může diváka buď minout, odpudit, nebo připoutat. Já jsem připoután. Velmi prapodivný vztah, u kterého si netroufnete ukázat prstem a zvolat "tohle je oběť" Klišovitě by se dalo říct, že si jsou souzeni už od okamžiku, kdy se ti dva poprvé uviděli. Nabokův příběh tu je přednesen velice povedeně a když dojde na první intimní jiskření, teprve se ukáže už zpečetěná osudová hloubka vztahu. Film sám o sobě docela připomíná knihu, děj je prokládaný myšlenkami Humberta, takže klidně můžete mít pocit, jako kdyby jste četli onu knihu a k tomu poslouchali náladovou hudbu. Práce s kamerou, světlem a hudbou je tak mistrná, že erotická hutná atmosféra se v žádném případě nezvrhá v laciné a prvoplánované vulgarity. Naopak drama hodně výbušného vztahu je velice přesvědčivé a po celou délku filmu zkrátka jen koukáte a necháváte se unášet. Vyvrcholení filmu, byť překvapivě divoké, řekl bych, že nijak neuškodí a ponechává celý příběh tak trochu neuvěřitelně - uvěřitelným. Já jsem za tento film rád, viděl jsem ho několikrát, knihu jsem četl taktéž, dokonce jsem viděl i první filmové zpracování, takže mohu bezpečně prohlásit, že tato Lolita je kvalitním přepisem původního příběhu, vzdávám hold hercům, oceňuji, že Dominique Swain nevypadá na dvacet a řadím tento film k těm nejzajímavějším, které jsem kdy viděl."Dolores, nebo Lo, v mém srdci bude vždy... Lolita" ()

Lipi21

100% REŽIE / Adrian Lyne : ****** (bezesporu životní dílo, klobouk dolů) KAMERA / Howard Atherton: ****** (snad nejlepší kamera, kterou jsem ve filmu viděl, úžasné záběry očima zoufalého a napůl šíleného Humberta; záběry, které by uspěly i jako samotné fotky na výstavě, ta svoboda cestování přes Státy v poválečné době, napětí a neklid z neznámého detektiva, to horko zoufalé Humbertovi touhy po Lolitě na mne z plátna dýchaly stejně jako když jsem byl pohlcen Nabokovovým románem, nemůžu nedat i vyjímečnou šestou hvězdičku) SCÉNÁŘ / Vladimir Nabokov (Novel), Stephen Schiff: ****** (co dodat Nabokovovo mistrovské dílo s precizně propracovanou psychologií hlavního hrdiny je ještě o něco lepší než tento dokonalý film, ocenění si však zaslouží i Schiff za citlivé vybrání nejdůležitějších scén) HERCI: ****** (ani tady, ač se snažím najít mouchu, nemůžu jít pod 6 hvězd, to co předvádí Jeremy Irons a Dominique Swain je prostě víc než herecký výkon, skvělý byl ovšem i Frank Langella) HUDBA / Ennio Morricone: ****** (Morricone prokazuje, že co skladba to skvost a nemůžu si pomoci, ale snad každý film k němuž skládal hudbu povýšil o několik úrovní výše; najmout právě jeho byl od Lyne skvělý tah, předvedl že správnou hudbou se dá krásně vyjádřit to co je v románu rozepsáno na desítky stran...) _________________________________________________________________________________________________ NEUBRÁNÍM SE SROVNÁNÍ LYNEOVY VERZE S TOU STARŠÍ KUBRICKOVOU, KTERÉ JE PODLE MÉHO NÁZORU NA CSFD HODNĚ NADHODNOCENA, DÍKY JMÉNU REŽISÉRA (A TO ŘÍKÁM PŘESTO, ŽE KUBRICK PATŘÍ MEZI MÉ TOP REŽISÉRY). PŘESTOŽE SI UVĚDOMUJI NAPROSTO ODLIŠNOU DOBU JEJICH VZNIKU A Z TOHO PRAMENÍCÍ LYNEOVU DALEKO VĚTŠÍ SVOBODU V EROTICE, CHYBÍ STARŠÍ VERZI VŠE PODSTATNÉ CO TENHLE PŘÍBĚH ZDOBÍ...MÁLEM BYCH ZAPOMNĚL: NA ZÁVĚR MUSÍM VAROVAT PŘED DABOVANOU VERZÍ - NEMOŽNÝ ČESKÝ DABING (PŘEDEVŠÍM LOLITY) SRÁŽÍ FILM O MOŽNÁ O DVĚ ÚROVNĚ NÍŽ! ()

Miki68

Skvělé herecké výkony, nádherná kamera, hudba dokreslující atmosféru. O Jeremy Ironsovi jsem věděl, že umí hrát, ale Dominique Swain mě fakt dostala. Myslím, že při vyslovení slova "lolita" už se mi nikdy nevybaví nic jiného, než její rádobynevinná tvář... Nebýt trochu uspěchaného konce, dal bych i 5*. ()

shereen

Tuhle verzi mam radeji nez Kubrickovu. Je dramatictejsi a krom postavy, kterou ve starsi Lolite hraje Peter Sellers, ma i lepsi herecke vykony. ()

VerenaLord

Kubrickova Lolita je sice mnohem originálnější a už jen tím, že byla prvotinou si zasluhuje první příčku, o kterou se, alespoň pro mě, musí dělit s počinem Adriana Lyneho. Nebýt Ironse, kterému tahle role byla ušita jako na míru, by celý film nestál ani za zlámaný grešlák. Naštěstí pohledná tvářička mladičké Dominique také není k zahození a vystihuje dokonalou mladičkou a velice přitažlivou Lolo. Velice zdařilý remake - to se tak často nestává. ()

Bankovní loupež á la Lyne

Bankovní loupež á la Lyne