Karlík a továrna na čokoládu

• USA Charlie and the Chocolate Factory (více)

Karlík Bucket žije se svými rodiči a prarodiči v polorozpadlém domku. Jsou chudí, ale milují se a nedali by jeden na druhého dopustit. Nedaleko se nachází obří továrna na čokoládu, kde kdysi Karlíkův děda pracoval a poznal osobně samotného majitele Willyho Wonku. Karlík, který miluje čokoládu má sen se do továrny jednou podívat, ale to se zdá celkem nemožné až do té doby, kdy Willy Wonka vyhlásí soutěž, jejíž pět dětských vítězů z celého světa bude moct strávit jeden den v továrně. Stačí jen v jedné z čokolád najít zlatý kupon... (TV Nova)

dvopet

Moje první setkání s tímto snímkem bylo spíše odmítavé. Burtona vyloženě miluju ale Karlík v době svého uvedení mě příliš neoslovil. Těžko říci čím to bylo způsobeno, snad mi to přišlo už jako příliš stejné s jasně daným rukopisem pana režiséra, možná jsem čekal něco hlubšího, možná jsem byl příliš citově chladný. Jenže to bylo tehdy. Dal jsem filmu další možnosti a po naladění na stejnou vlnovou délku to všechno zacvaklo. Na tento milý snímek je nutno pohlížet s otevřeným srdcem a továrnu procházet se stejně rozzářenýma očima jako má Karlík. Teprve pak to má smysl. Wonka v Deppově podání je naprosto neodolatelně cynicky roztržitě kouzelný, herci jsou na charaktery jednotlivých postav naprosto idélně zvolení a potěšilo mě svěření úlohy Wonkova otce Christopherovi Leemu. Herec, který sehrál veškéré postavy Umpalumpů se opravdu vyřádil. Na konec nemůžu nepoznamenat, že ani velký Burton se neubránil poctě Kubrickovu majstrštyku zařazením Zarathrusty a dokonce i obrazovému odkazu v podobě opic. ()

Karush

Začiatok až do príchodu do továrne je veľmi kúzelný a veľmi ma nadchol. Ale čo sa dialo potom, to bolo neskutočne presladené a otravné. Všetkých hercov vrátane aj Deppa by som s neskutočnou radosťou postrielala. Kostýmy a dekorácia darmo boli pekné, ale celé to spadlo do gýčovej parády... Mimochodom, ja som si celý čas po príchode do továrne myslela, že Wily Wonku zjedol alebo nejako odstránil Johnny Depp, a celý čas som len nato čakala, kedy tie decká prídu nato, že to nie je on, ale nejaký podvodník. ()

DivX

CHYBA VE FILMU: Na začátku filmu, když jedou čokolády na páse, Willy Wonka dává zlaté kupony na spodní stranu čokolád. Když je ale pak všech 5 dětí rozdělává, kupony vždy naleznou na straně vrchní, tedy na čtverečkách. ()

Tyny

Depp s tunou makeupu a protézou vypadá sice jako panenka z výlohy, ale stejně, Tim nikdy nezklame. Karlík, jako jedna z mála Burtonovek , která nemá pochmurný děj, skvělý. Přesně takovýchto filmů by mohlo být více, jelikož mně to snad nikdy neomrzí. ()

Mrkvič

Doba, kdy Deppovo blbnutí ještě není parodováním sebe sama. Nezapomenutelná hudební čísla umpa lumpů a krásně barevný interiér továrny na čokoládu. Nejlepší je ale prostředí Karlíkova domova a ta až přehnaná správnost a morálnost všech členů jeho rodiny. To mám vždy slzu na krajíčku, když chce Karlík prodat svůj zlatý tiket, aby zajistil rodinu. ()

Ryuuhei

„Ano, všechno tu je jedlé. Vždyť i já jsem jedlý. Tomu se říká kanibalismus, milá dítka. A ten je ve většině kultur zakázaný.“ Klobouk dolů, s jak mistrným nadhledem přišel Tim Burton ohledně této absurdní, logiku s fyzikou popírající návštěvy ujeté čokoládovny, vedené neméně výstředním Wonkou v brilantním podání Johnnyho Deppa. I když od začátku víme, že Karlík bude ten, kdo nakonec získá svůj zlatý kupón a dokonce bude tím, kdo z postupně odpadajících účastníků exkurze vyjde jako jasný vítěz, pořád snímek budí napětí, pořád pracuje s tajemnem a prostě od začátku do konce baví. Nejen tedy tím, jakou si dělá legraci sám ze sebe, ale i určitou cílenou naivitou a pohádkovostí, na níž ve výsledku úplně tak nestaví. Jediné, co subjektivně vytknu, jsou hudební sekvence, které sice zapadají do kontextu děje, ale Umpalumpům doteď přes ten šmoulí hlas opravdu špatně rozumím a tudíž jen těžko chytám pointu. Ale jinak? Pro mě bez výhrad jeden z nejoblíbenějších filmů, na který kouknu rád pokaždé, co běží v televizi a u něhož mám tendence slintat už jen proto, jak moc zbožňuju čokoládu, která tu doslova teče proudem. A ta, přece jen, nemusí vždy dávat úplný smysl. ()

Tomasso001

Nevim, kdo jiný než Burton by dokázal tolik věcí skloubit dohromady a vykouzlit z toho tak pohádkovou záležitost nad kterou se člověk i zamyslí a parádně pobaví... Navíc několikaletá spolupráce s Johnnym Deppem dala dohromady hodně silnou dvojku a jsou jeden pro druhého jako stvořeni. Burton vykouzlí dort a Depp ho dozdobí ()

T-pack

Skvělá výchovná pohádka plná barev (a na to pozor) a dokonalé hudby - písně k jednotlivým členům výpravy do podivuhodné továrny na čokoládu jsou tak připitomělé a chytlavé, že jsem si prostě musel sehnat soundtrack. Různorodost spratků je také velmi poutavá, jen těch dětí nezkažených bylo poněkud málo, holt ti jsou jak přes kopírák, čili nezajímaví. A vynikající Depp a.k.a. Wonka je třešničkou na čokoládovém dortu převedeným na sladký film. ()

BS

Kýčovité barvy, otravné postavy dětí a jejich rodičů, disco písně umpalumpů, rodinný film a Tim Burton. Myslíte si, že tenhle koktejl můžeme rovnou odepsat? Chyba lávky, Tim Burton dokázal spojit všechny ingredience a stvořit laskominu opravdu delikátní, v které navíc neuvidíte ani kapku krve či všudypřítomnou pachuť hrůzy a smrti. Ano Továrna na čokoládu na nás dýchá tajemnem, ale není to púrostě klasický Burton: Není to klasický Burton a přesto je to skvělé!! ()

Jennifer.S

Everything in this room is *eat*able. Even I'm *eat*able. But that is called cannibalism, my dear children, and is in fact frowned upon in most societies. Willi Wonka ()

Zdeňka

Drazí návštěvníci, je mi potěšením přivítat Vás ve své skromné továrně. A kdo že vlastně jsem? Tim Burton - člověk na svém místě, je to vůbec člověk? Johnny Depp - herec, který má neuvěřitelný talent a ví jak jej světu ukázat. Dohromady je to nadpřirozená dvojce, která dokázala vykouzlit tuto vtipnou, barevnou a nehorázně zvláštní "pohádku" (?) . ()

Jazzzz

Jasných pět hvězdiček. Depp si připsal další skvělý herecký výkon, kterým vdechnul Willy Wongovi své charakteristické kouzlo. Willy Wonk je dosti zajmavou osobností, o které jsem si i já hned ze začátku myslel, že bude mít něco za lubem,... A on měl! :-) Jeho dokonalou vlstností je umět lidi Setřít a umlčet... UmpaLupové jsou celkem super národ ze kterého jsem byl teda zcela PAF... Burton opět dostál tomu co si o něm už déle myslím - film který by při hodně rychlém prolétnutí se zdál být až uchýlně kýčovitým a špatným ,se při slhlédnutí mění na film naprosto úžasný, který si vás zjíská skvělými postavami, vtipností, barevností a občas až šíleností! ()

tomxxx

Film jesm zhlídnul vlastně kvůli donucení. Všichni ho znali a trápili mě hláškami. To nemění nic na tom, že byl užasný a Johnny Depp zahrál Wonku famózně. A hlavně se u toho nenasmějí jen děti, ale hlavně rodiče. Je to odměna pro otrávené rodiče, že přetrpěli šilenosti jen pro děti. Kýčovité kulisy mě dostávají do kolen. ()

LadyDevil

Předně by se asi hodilo tu upřímně napsat, že nejsem žádný fanda Tima Burtona a od spousty přátel mi bylo řečeno, že Karlík a továrna na čokoládu je "pěkná hovadina", takže jsem se na to dívala spíš pro zajímavost. Zajímalo mě, jestli dojdu ke stejnýmu názoru. Ale udála se docela zvláštní věc - mile mě tahle morálně postavená pohádka překvapila:-) Jednak je tu Johnny opět excelentní, a to jak svojí podivínskou, tak i zdravě uvažující postavou, potom se tu vyskytlo i několi vtipných scének díky výběru opravdu zkažených dětí...Hlavně se mi ale líbila ta podstata, kdy málo znamená hodně a naopak:-) Co se týče tématiky čokolády a Deppa bych určitě raději volila film Čokoláda, ale rozhodně to nebyl promarněnej čas u obrazovky.. ()

gjjm

Burton opět ukázal svou režisérskou genialitu. Vizuálně úžasná, příjemně morbidně moralizující pohádka o chudém, ale hodném Karlíkovi, převelezlobivých bohatých fakanech a hráblém panu Wonkovi, ztělesněném jako obvykle geniálně Johnnym Deppem. Je to spíš fantasy šílenost než pohádka pro děti. Najdete tu kromě nepředstavitelné vizuální dokonalosti docela dost cynických hlášek, mírně úchylné písničky a perfektní Umpalumpy :)) Úchylná a ujetá pohádka mírně ve stylu Alenky v říši divů. A jestli o něčem platí, že to není jenom pro děti, tak o tomhle. Všechno v téhle místnosti je k jídlu. Dokonce i já jsem k jídlu, ale tomu se říká kanibalismus a většina společností to odsuzuje. ()

tnp101

Jakožto fanoušek Tima Burtona jsem se cítil, jako kdybych se dostal do jeho hlavy. Umělecká stránka tohoto snímku je prostě neuvěřitelná. Čiší z ní hravost, ale zároveň dospělost, dobro i zlo, a ačkoli se to možná na první pohled tak nezdá, i pro Burtona klasický temně laděný rukopis. Úplně stejně působí i pojetí Wonky Johnny Deppem, který je jako obvykle vynikající a člověk si v jeho přítomnosti nemůže být jistý vůbec ničím. Na velmi vysoké úrovni jsou i ostatní aspekty tvořící skvělý film, takže mi nedělá problém udělit plné hodnocení. Film navíc neztrácí šťávu ani po několika projekcích a nemám tudíž nad čím přemýšlet. RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Je Karlík a jeho továrna na čokoládu tak dobrým Blu-ray titulem, jako filmem? Začněme trošku netradičně u chybného popisu rozlišení obrazu na zadní straně krabičky. Zde se píše, že rozlišení videa u filmu činní 480p. To je samozřejmě nesmysl a film je prezentován klasicky v 1080p, takže nemějte po prozkoumání popisu na krabičce strach. Obraz je prezentován v nefalšovaném 16:9 poměru stran bez jakýchkoli černých pruhů, takže pokud vlastníte klasickou širokoúhlou obrazovku, využit na ní bude každičký pixel. Celková prezentace na první pohled nepůsobí zrovna nejlíp. Kontrast je docela nízký, takže téměř tmavě šedá ve tmavých scénách hlavně na začátku filmu docela bije do očí. To se však mění později, kdy se děj posune do továrny. Barvy jsou v těchto částech velice bohaté, ale přesto ne zcela přepísklé, což je jedině dobře. Ostrost je též vcelku uspokojivá, ale nemohl jsem se ubránit dojmu, že se zde moc vyhlazovalo. Jedná se sice nejpravděpodobněji o tvůrčí vizi, ale ten chtíč eliminovat jakékoli byť sebemenší filmové zrno se nezapře. Někomu se to možná bude líbit, někomu ne. Já zůstávám někde uprostřed. Pěkně vyjadřuje tu sterilitu interiéru továrny, ale třeba v ostatních prostorách jsme se alespoň minimálního zrna dočkat mohli. Zvuk je v originální anglické stopě prezentován formou Dolby TrueHD 5.1 a přestože chytře a vytrvale využívá všechny kanály včetně subwooferu a dialogy jsou velice čisté a na poměry TrueHD docela hlasité, nemohl jsem zbavit dojmu, že se nejedná o plnohodnotnou HD stopu. Velkou zásluhu na tomto dojmu má podání hudby, která sice zní pěkně, ale přeci jen ne jako v referenčních (ale i nadprůměrných) zvukových HD stopách. Je to ale spíše takové mé osobní konstatování. Normální divák (resp. posluchač) takový dojem mít pravděpodobně nebude. Audiofilové však v absolutním nebi nebudou. Pomalu můžeme přejít k bonusům, jež odstartujeme na kouscích, s nimiž si můžete vylepšit zážitek z filmu. Prvním z nich je audio komentář Tima Burtona, který je již klasicky velice uspokojivý. Dále na vás čeká docela chudá PiP stopa doprovázená textovými informace a oproti klasickým video bonusům, jež na vás dále na disku čekají, nenabízí téměř nic navíc. Posledním podobně laděným „in-movie“ bonusem je samostatná izolovaná hudební stopa v Dolby TrueHD 5.1 Dannyho Elfmana. Všechny zatím jmenované bonusy nejsou vybaveny českými titulky, anglickým je potom vybavena pouze PiP stopa, komentář ne. Klasické bonusy startují sedmi videi tvořící docela příjemný „making of…“ o celkem hodinové stopáži. Rozebírají se v ní klasická témata, jako předloha, herci, design, efekty, hudba, ale také ztvárnění Umpa Lumpů i velice zajímavé natáčení veverčího útoku. Následuje 18 minutový krátký dokument o spisovateli Roald Dahlovi, který je následován dvojící pre-vizualizací hudebních vystoupení o celkové stopáži 4 minuty. Hudební je také další, 3 minutový, klip s jakýmsi remixem písní z filmu, který podle popisu v nabídce hrál v evropských klubech. Bonusy zakončuje trailer. Všechny výše uvedené bonusy od trojice „in-movie“ stop jsou vybaveny českými titulky a prezentovány v SD. Jedná se o uspokojivý titul, který sice kvalitativně nevyčnívá z průměru, ale zklamán by z něj neměl být nikdo. 70% () (méně) (více)

Chalamet bude Willy Wonka

Chalamet bude Willy Wonka

25.05.2021

Hvězda filmů Dej mi své jméno a Duna Timothée Chalamet získal po předchozích spekulacích hlavní roli v nadcházejícím prequelovém filmu o Willy Wonkovi. Snímek od studia Warner Bros. pojmenovaný… (více)

Willy Wonka se dočká prequelu

Willy Wonka se dočká prequelu

20.01.2021

Studio Warner Bros. oznámilo chystaný prequel Karlíka a továrny na čokoládu jednoduše pojmenovaný Wonka na 17. března roku 2023. Bude se tak jednat o prequel vyprávějící origin postavy Willyho Wonky,… (více)

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

Waititi, Netflix a knihy Roalda Dahla

06.03.2020

Režisér Taika Waititi (Králíček Jojo, Thor: Ragnarok) napíše a natočí dva nové chystané animované seriály pro Netflix. Ty pak budou vycházet ze známého dětského díla spisovatele Roalda Dahla Karlík a… (více)

Willy Wonka shání obsazení

Willy Wonka shání obsazení

06.06.2018

Studio Warner Bros. by rádo další miliardový úspěch a jedním z projektů, který by této mety mohl potenciálně dosáhnout, je remake oblíbené muzikálové klasiky Pan Wonka a jeho čokoládovna. Ten se… (více)