Večer tříkrálový

• Velká Británie Twelfth Night: Or What You Will (více)

Závěrečná z první řady Shakespearových komedií. Plná převleků, náhod, lehkovážných piklů, zvratů, záměn i rozuzlení. Příběh dvojčat, která se ztratí v bouři a která se po různých peripetiích na konci šťastně setkají, vznikl na oslavu vyvrcholení tradičního dvanáctidenního vánočního veselí, končícího na Tři krále, a byl poprvé vydán v r. 1623. Mýtická země, zvaná Illyria, v níž se jeho děj odehrává, se ovšem v adaptaci uznávaného divadelního režiséra Trevora Nunna nápadně podobá viktoriánské Anglii s její melancholickou podzimní náladou. Hvězdnému obsazení dominuje Helena Bonham Carterová coby krásná Olivie a Imogen Stubbsová ve dvojroli Violy a Cesaria, v jedné z posledních hereckých kreací tu můžeme obdivovat i Nigela Hawthornea, nezapomenutelného sira Humphreyho ze seriálu Jistě, pane ministře... (Česká televize)

Juto

Večer trojkráľový je jedna z najznámejších Shakespearových komédií a ako všetky známe Shakespearove hry sa stala veľmi známou. Réžia Trevora Nunna je vynikajúca, dialógy sú inteligentne utkané a podané, zhustený príbeh si stále zachováva zábavu a ducha hry, všetky vzťahy sú neporušené a urobené presvedčivo a tempo je svižné. 8/10 ()

otík

Kvalitní, poctivé a zábavné zpracování Shakespearovy hry. Vhodné pro jakoukoli chvíli. Jen to dobové zasazení příliš nesedí. ()

andiek05

Tato Shakespearova hra se mi líbí, viděla jsem i na divadelních prknech a prostě mě baví. Takže se nechci věnovat hodnocení příběhu, ale spíše zpracování. Přiznávám, že z počátku jsem měla menší obavy, protože se jedná již o trošku starší film, ale byla jsem velmi mile překvapena. Pěkné! Zároveň velmi kladně hodnotím prostředí, herecké obsazení a to nejen z hlediska samotného hrání, ale i vzhledu, protože dvojčata jsou si „podobná“ a palcem nahoru hodnotím i proměnu Violy v Cesaria, protože je opravdu podařená. Jsou pro mě nepochopitelné proměny tohoto typu, kdyby si jedině slepý nevšiml, že se jedná o ženu a ne mladíka, a zde tomu tak není :-D :-D Tento film bych si prostě pustila hned znovu :-) ()

filmmovier

St. Michael's Mount, Cornwall a jedna herecká hvězda vedlé druhé, toť nesmírná je krása. A jako tradičně ve filmografii velké ostrovní země, i tato má spousty nádherností - úžasné herecké výkony, úžasnou atmosféru a samozřejmě neméně úžasnou předlohu Williamovu, ve které je rozehrána nejedna tradiční lest a podvůdek. Nesmí samozřejmě chybětí láska, převleky, zmatení pohlaví a ztracení sourozenci. Režie je mistrovská, jazyk krásně vznešený a adaptace k velkému štěstí mému nijak neodchýlila se od předlohy a je zcela klasická, to rovná se pro mou maličkost zcela jediná správná, protože modernizace nejsou příliš slušivé pro tato velká díla světové literatury. Sledoval jsem tento film v jazyce anglickém, takže zážitek, již tak dost velký sám o sobě, se ještě několikráte znásobil. A já, po dosledování tohoto příběhu ve filmové podobě, získal jsem tu náhle další velkou záležitost mého srdce. Prostě krása. Imogen Stubbs je tady naprosto pefektní, ale čtveřice Imelda - Richard E. Grant - Mel Brooks - Nigel Hawthorne kraluje celému filmu, hlavně ve scéně v parku. Hudba je výtečná a Ben Kingsley famózní. To se prostě musí vidět. 100%. ()

Paity

Velmi nedoceněná a velmi jako by skrytá záležitost, která si ale určitě zaslouží pozornost velmi širokého publika. Večer tříkrálový, ve kterém neuvěřitelně září Helena Bonham Carter. ()

Asmodin

Není co vytknout, všechno bylo svělé. Tenhle film mě natolik navnadil, že se chystám přečíst hru, na kterou jsem se jen mrkla a nijak mě zpočátku nenadchla. Jen jsem po celou dobu filmu, musela přemýšlet nad tím, jestli není Ondřej (R. E. Grant) otcem dvojčat Sebastiana a Violi. Jestli to byl záměr, aby jim byl tak podobný, nebo nebyl? ()

Pet 510

Fantazie. Shakeperovská předloha je dokonalá. Nechápu to. Je to tak naivní, láska na první pohlded. A to jak jsou na konci všichni co se mohly spárovat v páru jako v nějakém špatném sitcomu, ale tady to prostě nevadí. Z nějakého mě neznámého důvodu mi to nepřipadalo ani trošku hloupý. Naopak. To bychom měli předlohu. Zpracování je taky skvělé. Mám dojem, že to muselo být hrozně složité nespadnout do zbytečné teatrálnosti a přitom zachovat originál. A to se podařilo. A hlavně, herecké výkony byly úchvatné (už si s těmi všemi superelativy začínám připadat docela trapně:) ()

Heroine

Zkazit Shakespeara jde opravdu jen těžko. Zvlášť když se do jeho zfilmování pustí Britové. Tenhle film ale, žel, není tak dobrý, jak by mohl být. Hodně tomu napomáhá obsazení, které se často pro své role nehodí. Výsledek může působit poněkud groteskně, což základní příběh kazí. ()

pepa3rd

Naprosto dokonalé zpracování Shakespearovy hry, které sice z počátku působí až příliš divadelním zpracováním, ale přes to postupně člověka pohltí chytrými dialogy, skvělými hereckými výkony, humorem a především kouzelným příběhem. 100 % ()

mira.l

Za výpravu, kostýmy a bezesporu kvalitní herecké výkony dávám dvě *, ale jinak to teda je pěkná pitomost, která mě rozhodně nezaujala. ()

Amonasr

Shakespearovu poněkud odlehčenou, až bláznivou komedii se Trevor Nunn rozhodl zřejmě odlehčit ještě víc v souladu s dnešním většinovým diváckým vkusem - místy hodně přepjaté přehrávání (na divadle by asi bylo snesitelnější) mě však občas spíš rušilo, až křečovitě na mě pak působilo zejména u Heleny Bonham Carter. Jinak ovšem poctivá výpravná filmařina, na níž se evidentně nešetřilo a která nenudí. Výsledný dojem: slabší 4* (70%). ()

nmarca

Úhledně natočený Shakespeare, v nádherných cornwallských exteriérech, angličtina plyne jako píseň... Více mne oslovily romantické pasáže než ty humorné, když ve mně Imelda Staunton, Mel Smith a R. E. Grant nevzbudili příliš sympatií. Na Branagha to prostě nedosáhne... 70% ()

ma883

Miluji Shakespeara v jakékoli podobě. Dokonce se ráda podívám i na ty příšerné americké studentské komedie, které slavná dramata obracejí více méně naruby. Ale existuje pár shakespearovských skvostů, které jsou pastvou pro oko i ucho. Vedle mistrovských tragédií napsal W.S. řadu komedií, které zbožňuji snad ještě více. Jednou z nich je bezbochyby Večer tříkrálový aneb cokoli chcete. Je tady má oblíbená metoda kuklení, kterou jsem si zamilovala už jako malá holka díky Třem oříškům pro Popelku a Noci na Karlštejně. Viola však přivádí tuto metodu k dokonalosti a je velice snadné se s touto hrdinkou ztotožnit. Orsina není možné nemilovat. Toby Stephens předvádí rozervanost alá James Dean tak dokonale, že vás dostane hned při prvním povzdechnutí. O výkonu Helen Bonham Carterové, Imeldy Stauntonové, Bena Kingsleyho, Nigela Hawtorna či Racharda E. Granta nemluvě. Celý příběh je navíc přenesen do epochy, která Ilirii propůjčuje jedinečný charakter. Hudba, verše, milostné i tragikomické motivy dělají z Večeru tříkrálového poutavé filmové dílo, na které se vždy ráda podívám. ()