Večer tříkrálový

Twelfth Night: Or What You Will

Večer trojkráľový

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / Irsko / USA, 1996, 134 min

...vtipné a veľmi zábavné, typovo skvele obsadené... a nikdy by som nepovedal, že krásnej žene môžu fúziky tak pristať, ako Imogen Stubbs :)) mimochodom, zdá sa mi, že niektorí si ju pomýlili s H.B.Carter, pretože práve Stubbs alias "Viola" alias "Cesario" tu hrá jednoznačne "prvé husle" ;) imho jednoznačne lepšie ako ospevovaný Zamilovaný Shakespeare, ktorému toto čo do reklamy oveľa skromnejšie, no vo výsledku zdarilejšie dielko predchádzalo(6.3.2009)

Nesporné výhody tejto shakespearovskej hry spočívajú v tom že je to komédia a nie tragédia a je natocena uvolneným štýlom. Samozrejme že Carterová si berie celý film pre seba lebo jej postava v celkovom zoskupený najviac vytrča ale ostatne postavy sú sympatické a vyslovene tam není postava, ktorá by nebola zaujímava a to sa cení samozrejme ze niektore maju malo priestoru ale aj tak su tam úchvatne. hlavne ben kingsley ktorého spev vyslúžil tomuto filmu tú 5*. Neskutočne krasna hudba aj réžia skoda ze nunn netočí viacej filmov lebo tento bol fakt pohodovy a chcel by som takých viacej(14.2.2008)

Tohle je, řekl bych, po všech stránkách téměř bezvadná shakespearovská adaptace – a není se čemu divit, Trevor Nunn má s inscenováním jeho her mnohaleté zkušenosti (televizní zpracování Nunnových inscenací vřele doporučuji – jsou to milníky současného divadla), třebaže tohle je poprvé, co z nějaké udělal regulérní, výpravný film se vším všudy. Večer tříkrálový je bohatá a dobře vyvážená komedie s lehkým nánosem melancholie a možná i s několika kapkami hořkosti a Nunnovi se podařilo tohle všechno vystihnout ve filmu natočeném pod měkkým, podzimním sluncem na cornwallských kopcích a útesech při pobřeží, perfektně evokujících nově objevenou zemi Illyria. Nunnův rukopis je dobře čitelný v malých postřezích a detailech zdobících spoustu scén – učebnicový je například trik s mincí, kterým se před Festem vytahuje Viola a později Sebastian. Nunn ovšem není jen mistr detailů a vnímavého studia textu (věčná škoda všech těch vynechaných pasáží – a že jich je bohužel docela dost), je také skvělý režisér a pod jeho vedením tu podávají všichni bez výjimky skvělé herecké výkony. Imogen Stubbs, fantastická už jako Desdemona v Nunnově Othellovi, je krásná a roztomilá jak v holčičí, tak v klučičí podobě, Helena Bonham-Carter vypadá, že si docela lebedí v roli Olivie a Nigel Hawthorne utkví v paměti jako virtuozní Malvolio – naškrobený, nadutý a v závěru přesto politováníhodný. Možná největší dojem ale udělá šašek-tulák Feste Bena Kingsleyho, v němž není ani stopa po cirkusáckém klaunovství, zato ale v jeho klidném, jednoduchém vystupování najdeme jednak únavu a náznak smutku (jako by Feste byl houba, která nasákla melancholií téhle hry a zvolna ji ze sebe vypouštěla), jednak autoritu Shakespearových pozdních šašků. Závěr tohohle Večera není ani zdaleka tak “sváteční”, jako ty z Branaghových komedií (Much Ado; As You Like It) a kromně veselice pro dva ústřední páry jsme svědky i toho, jak za modravého soumraku Sir Andrew, Antonio, Malvolio a Sir Toby odcházejí každý vstříc svému ne nutně šťastnému konci, zatímco Feste nám drnká na rozloučenou při další ze svých toulek po cornwallských útesech. O tom, že Večer tříkrálový je komedie, nás Nunn nenechá na pochybách, ale rozhodně nás neutopí v cukru – na to zná Shakespreara příliš dobře. // LEPŠÍ VERZE: Lepší Večer je skoro zbytečné hledat, myslím. Pro adaptaci věrnější předloze jděte po krásně zinscenovaném studiovém Večeru od BBC (1980).(2.4.2009)

Není co vytknout, všechno bylo svělé. Tenhle film mě natolik navnadil, že se chystám přečíst hru, na kterou jsem se jen mrkla a nijak mě zpočátku nenadchla. Jen jsem po celou dobu filmu, musela přemýšlet nad tím, jestli není Ondřej (R. E. Grant) otcem dvojčat Sebastiana a Violi. Jestli to byl záměr, aby jim byl tak podobný, nebo nebyl?(4.7.2013)

Skvělá adaptace Shakespearovy komediální hry v podání úžasných herců v čele s Benem Kingsleym, který je tu naprosto famózní a dokazuje své kvality v každém záběru. Líbila se mi každá minuta a notoricky známý příběh tu pro mne dostal živou podobu. Určitě jedo z mých nejoblíbenějších filmových zpracování Shakespeara. 90%(3.1.2011)

• - Ve filmu je Orsino o několik let starší než Viola, ovšem v době premiéry filmu měla Imogen Stubbs (Viola) 35 a Toby Stephens (Orsino) teprve 27. (mix2x)