poster

Večer tříkrálový

 • Velká Británie

  Twelfth Night: Or What You Will

 • Slovensko

  Večer trojkráľový

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / Irsko / USA, 1996, 134 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • d-fens
  ****

  ...vtipné a veľmi zábavné, typovo skvele obsadené... a nikdy by som nepovedal, že krásnej žene môžu fúziky tak pristať, ako Imogen Stubbs :)) mimochodom, zdá sa mi, že niektorí si ju pomýlili s H.B.Carter, pretože práve Stubbs alias "Viola" alias "Cesario" tu hrá jednoznačne "prvé husle" ;) imho jednoznačne lepšie ako ospevovaný Zamilovaný Shakespeare, ktorému toto čo do reklamy oveľa skromnejšie, no vo výsledku zdarilejšie dielko predchádzalo(6.3.2009)

 • ScarPoul
  *****

  Nesporné výhody tejto shakespearovskej hry spočívajú v tom že je to komédia a nie tragédia a je natocena uvolneným štýlom. Samozrejme že Carterová si berie celý film pre seba lebo jej postava v celkovom zoskupený najviac vytrča ale ostatne postavy sú sympatické a vyslovene tam není postava, ktorá by nebola zaujímava a to sa cení samozrejme ze niektore maju malo priestoru ale aj tak su tam úchvatne. hlavne ben kingsley ktorého spev vyslúžil tomuto filmu tú 5*. Neskutočne krasna hudba aj réžia skoda ze nunn netočí viacej filmov lebo tento bol fakt pohodovy a chcel by som takých viacej(14.2.2008)

 • bogu
  *****

  Tohle je, řekl bych, po všech stránkách téměř bezvadná shakespearovská adaptace – a není se čemu divit, Trevor Nunn má s inscenováním jeho her mnohaleté zkušenosti (televizní zpracování Nunnových inscenací vřele doporučuji – jsou to milníky současného divadla), třebaže tohle je poprvé, co z nějaké udělal regulérní, výpravný film se vším všudy. Večer tříkrálový je bohatá a dobře vyvážená komedie s lehkým nánosem melancholie a možná i s několika kapkami hořkosti a Nunnovi se podařilo tohle všechno vystihnout ve filmu natočeném pod měkkým, podzimním sluncem na cornwallských kopcích a útesech při pobřeží, perfektně evokujících nově objevenou zemi Illyria. Nunnův rukopis je dobře čitelný v malých postřezích a detailech zdobících spoustu scén – učebnicový je například trik s mincí, kterým se před Festem vytahuje Viola a později Sebastian. Nunn ovšem není jen mistr detailů a vnímavého studia textu (věčná škoda všech těch vynechaných pasáží – a že jich je bohužel docela dost), je také skvělý režisér a pod jeho vedením tu podávají všichni bez výjimky skvělé herecké výkony. Imogen Stubbs, fantastická už jako Desdemona v Nunnově Othellovi, je krásná a roztomilá jak v holčičí, tak v klučičí podobě, Helena Bonham-Carter vypadá, že si docela lebedí v roli Olivie a Nigel Hawthorne utkví v paměti jako virtuozní Malvolio – naškrobený, nadutý a v závěru přesto politováníhodný. Možná největší dojem ale udělá šašek-tulák Feste Bena Kingsleyho, v němž není ani stopa po cirkusáckém klaunovství, zato ale v jeho klidném, jednoduchém vystupování najdeme jednak únavu a náznak smutku (jako by Feste byl houba, která nasákla melancholií téhle hry a zvolna ji ze sebe vypouštěla), jednak autoritu Shakespearových pozdních šašků. Závěr tohohle Večera není ani zdaleka tak “sváteční”, jako ty z Branaghových komedií (Much Ado; As You Like It) a kromně veselice pro dva ústřední páry jsme svědky i toho, jak za modravého soumraku Sir Andrew, Antonio, Malvolio a Sir Toby odcházejí každý vstříc svému ne nutně šťastnému konci, zatímco Feste nám drnká na rozloučenou při další ze svých toulek po cornwallských útesech. O tom, že Večer tříkrálový je komedie, nás Nunn nenechá na pochybách, ale rozhodně nás neutopí v cukru – na to zná Shakespreara příliš dobře. // LEPŠÍ VERZE: Lepší Večer je skoro zbytečné hledat, myslím. Pro adaptaci věrnější předloze jděte po krásně zinscenovaném studiovém Večeru od BBC (1980).(2.4.2009)

 • Asmodin
  *****

  Není co vytknout, všechno bylo svělé. Tenhle film mě natolik navnadil, že se chystám přečíst hru, na kterou jsem se jen mrkla a nijak mě zpočátku nenadchla. Jen jsem po celou dobu filmu, musela přemýšlet nad tím, jestli není Ondřej (R. E. Grant) otcem dvojčat Sebastiana a Violi. Jestli to byl záměr, aby jim byl tak podobný, nebo nebyl?(4.7.2013)

 • Slartibarkfast
  *****

  Skvělá adaptace Shakespearovy komediální hry v podání úžasných herců v čele s Benem Kingsleym, který je tu naprosto famózní a dokazuje své kvality v každém záběru. Líbila se mi každá minuta a notoricky známý příběh tu pro mne dostal živou podobu. Určitě jedo z mých nejoblíbenějších filmových zpracování Shakespeara. 90%(3.1.2011)

 • - Ve filmu je Orsino o několik let starší než Viola, ovšem v době premiéry filmu měla Imogen Stubbs (Viola) 35 a Toby Stephens (Orsino) teprve 27. (mix2x)