Reklama

Reklama

Večer tříkrálový

  • Velká Británie Twelfth Night: Or What You Will (více)
Trailer

Obsahy(1)

Závěrečná z první řady Shakespearových komedií. Plná převleků, náhod, lehkovážných piklů, zvratů, záměn i rozuzlení. Příběh dvojčat, která se ztratí v bouři a která se po různých peripetiích na konci šťastně setkají, vznikl na oslavu vyvrcholení tradičního dvanáctidenního vánočního veselí, končícího na Tři krále, a byl poprvé vydán v r. 1623. Mýtická země, zvaná Illyria, v níž se jeho děj odehrává, se ovšem v adaptaci uznávaného divadelního režiséra Trevora Nunna nápadně podobá viktoriánské Anglii s její melancholickou podzimní náladou. Hvězdnému obsazení dominuje Helena Bonham Carterová coby krásná Olivie a Imogen Stubbsová ve dvojroli Violy a Cesaria, v jedné z posledních hereckých kreací tu můžeme obdivovat i Nigela Hawthornea, nezapomenutelného sira Humphreyho ze seriálu Jistě, pane ministře... (Česká televize)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (62)

B!shop 

všechny recenze uživatele

Tak tenhle film me behem sledovani zaujimal cim dal tim vic, az sem od neho prakticky nemoh odtrhnout oci. Cekal jsem takovou tu Shakespearovskou klasiku, kde se divne mluvi a vse pusobi desne strnule, jenze i kdyz tu jsou dialogy trosku jakoby versovany, porad jsou velmi srozumitelny. Navic film nevypada jak divadlo, ale naopak docela velkolepe a je tu naprosto uzasna hudba. Co se tyce samotnyho pribehu, viucemene jsme tusil, jak to dopadne, ale i tak me film parkrat hezky prekvapil a po celou dobu jsem se neskutecne bavil a ke konci jsme byl i krapet napnutej. Navic tu jsou perfektni herci v cele s Helenou Bonham a Imogen Stubbs, ktera tu hraje takovou jakoby dvojroli a zvlada to fakt perfektne. Pak se jeste musim zminit o Benu Kingsleym. Tohohle herce zvlast nemusim a v poslednich par jeho filmech, co jsem videl, podaval fakt priserny vykony, ale tady je naprosto uzasnej. Proste jsem se skvele bavil od zacatku do konce a muzu s klidem tenhle film oznacit za nejlepsi Shakespearovskou adaptaci, z tech, co jsem videl. ()

Lynn 

všechny recenze uživatele

Podle skvělého scénáře (divadelní předlohy) Williama Shakespeara se snad ani nedá natočit špatný film. A tento se zvlášť podařil, herecké výkony jsou kvalitní - jako třešinka na dortu působí přítomnost sira Bena Kingsleyho - a je jim dán velký prostor, což je naprosto fajn. Jen více takových adaptací slavných děl (a méně těch nepodařených:) ). ()

Reklama

Morien 

všechny recenze uživatele

Osobně preferuji způsob, kdy se ve filmu shakespearovky uchopí současně a využijí za á toho, že je to film, a za bé, že současnost a její kulturní dědictví obsahuje jak to, co napsal Willy, tak těch x století vývoje myšlení za tím, a dá se to všecko pomíchat dohromady. Nevidím moc smysl tradiční adaptace - k tomu je tady přece divadlo s intenzivnějším zážitkem. Když tradičně, tak Branagha. Ale i tak mě tenhle snímek bavil. ()

Gemini 

všechny recenze uživatele

Moje shakespearovská srdcovka. Jak samotný Večer Tříkrálový, tak toto jeho filmové zpracování. Nádherná, citlivá, výrazově famózní Imogen Stubbsová a její Viola, coby Cesario o nic méně uvěřitelná. Není na světě lepšího "blázna" než Bena Kingsleyho, jehož Feste rozehrává ty nejsmutnější a nejhlubší scény celého Večera. Nigel Hawthorne předvádí úžasnou kreaci upjatého a jako vyměněného, láskou poblázněného Malvolia, na jehož účet se královsky baví trio neméně věhlasných herců - Imelda Staunton, Mel Smith a R. E. Grant. Více než dvě hodiny taškařic, srdceryvných scén plných bolesti a lásky, a nad tím vším nepochopitelně skvělá hudba od někoho jako je Shaun Davey. Že by kouzelná aura vstoupila i do něj? 100%, ale rozhodně to tak neuvidí každý. PS: DVD od Levných Knih je opravdu jen nouzovka, když se nedá nic jiného - rozumněj kvalitního zahraničního - sehnat. Ořez 4:3, obraz na dnešní poměry nekvalitní, aspoň ten dabing byl zachován. Původní znění samozřejmě vítězí;) ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Ze Shakespearů 90. let jsem si nejvíce zapamatovala Zeffirelliho Hamleta a Sen noci svatojánské Hoffmana, ačkoli této dekádě spíš dominoval Branagh a Taymorová (a Luhrmann samozřejmě). Tento Večer tříkrálový je zdánlivě mnohem méně ambiciózní, dává příležitost především romanticky melancholické Heleně Bonham Carterové a kouzelné Imogen Stubbsové, Ben Kingsley a Toby Stephens jsou tu spíše na jistotu. Ale není to špatná verze a pokud znáte nějakou českou jevištní podobu (já jsem poprvé viděla ve Stavovském hravou variaci s Borisem Rösnerem), výsledkem bude příjemné osvojení tématu ztracených a znovu nalezených sourozenců. ()

Galerie (37)

Zajímavosti (1)

  • Ve filmu je Orsino o několik let starší než Viola, ovšem v době premiéry filmu měla Imogen Stubbs (Viola) 35 a Toby Stephens (Orsino) teprve 27. (mix2x)

Reklama

Reklama