Večer tříkrálový

Twelfth Night: Or What You Will

Večer trojkráľový

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / Irsko / USA, 1996, 134 min

Krásně vyvedená adaptace Shakespearovy komedie. Bláznivá, hravá, pulzující, ironická, burácející, škodolibá a přesto jemná a citlivá. Výřečná ve své slovní eskapádě, hledající protějšek a protiváhu osobní lásky, trýznivá v odmítání citů, rozdělení dvojčat, přestrojení, záměna, nedorozumění, konečné shledání a nalezení toho pravého protějšku. Viola (dobrá Imogen Stubbs) se vlivem osudu vydává za muže Cesaria, zamilovává se do svého pána vévody Orsina (Toby Stephens), a opakovaně odmítá vyznání lásky od Olivie (půvabná Helena Bonham Carter), která je cílem milostných tužeb Orsina. Violiin bratr Sebastian (Steven MacKintosh) se vlivem osudu ubírá jinou cestu, doprovázen obětavým Antoniem (Nicholas Farrell), aby se pak rovnou dostal do náruče Olivie. A pak je tu nevšední šašek Feste (dobrý Ben Kingsley), moudrý a přesto i škodolibý a vtipný pozorovatel všeho dění. Společně s notorickým opilcem Tobiášem (dobrý Mel Smith) vyvedou nejeden husarský kousek na účet Malvolia (dobrý Nigel Hawthorne), Olivinina domýšlivého majordoma. Z dalších rolí: Maria (Imelda Staunton), Olivinina schopná služebná, a tokající rytíř Ondřej Třasořitka (Richard E. Grant), marně tokající v kruzích kolem Olivie. Příjemně rozverná a nevšedně zábavná, milá komedie, kdy je možné vše, dovoleno je mnoho a výsledek je úchvatným zážitkem.(1.2.2012)

Keby nebolo Orsona Wellesa, tak doteraz neviem, kto to ten Sejxpir k sakru vlastne bol. Jo, viem, je to 400 rokov stare, no ale mne Sejxpir nijak nesmakuje doteraz. Trevor Nunn ako reziser mi nic nehovori, Gandhi, teda pardon, Ben Kingsley bol v pohode, herecky vykon som veril aj sympatakovi Tobymu Stephensovi. No ale to je vsetko, moc ma to nenadchlo . 50 %(26.9.2018)

Zkraje jsem si musel zvykat na hůř srozumitelný jazyk a lehce jsem plaval v ději, ale to se poddalo. Když to s rovnám s jinými fraškami, které jsem viděl, takhle je podána méně teatrálně, takže na jednu stranu působí věruhodněji, na druhou stranu nenabízí tolik zábavy, kolik by mohla. Sice mě bavila, ale v určitých pasážích jsem cítil nevyužitý potenciál. # [viděno: monotor, 2.0->5.1] # příběh 7 | hudbaa 5 | humor 3 | akce 1 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6(16.3.2013)

Hodně překvapivé a to jak zpracováním, tak shakespearovou předlohou. Četl jsem překlad hry a tak dobře jsem se nebavil. Ne, že by byl špatný. Jen moje představivost nebyla tak dobrá jako představivost tvůrců filmu. ■ Knižní klub vydal v roce 1999 překlad Večera tříkrálového. Na jeho konci je rozbor hry z pera překladatele, Martina Hilského (zkrácené zde http://www.shakespeare.cz/2005/vecer.html ). Právě jsem si opět přečetl. Film obsahuje všechny zásadní body rozboru. Nic neschází. Ještě jednou. Výborné.(14.5.2011)

Osobně preferuji způsob, kdy se ve filmu shakespearovky uchopí současně a využijí za á toho, že je to film, a za bé, že současnost a její kulturní dědictví obsahuje jak to, co napsal Willy, tak těch x století vývoje myšlení za tím, a dá se to všecko pomíchat dohromady. Nevidím moc smysl tradiční adaptace - k tomu je tady přece divadlo s intenzivnějším zážitkem. Když tradičně, tak Branagha. Ale i tak mě tenhle snímek bavil.(23.1.2009)

• - Ve filmu je Orsino o několik let starší než Viola, ovšem v době premiéry filmu měla Imogen Stubbs (Viola) 35 a Toby Stephens (Orsino) teprve 27. (mix2x)