poster

Večer tříkrálový

 • Velká Británie

  Twelfth Night: Or What You Will

 • Slovensko

  Večer trojkráľový

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / Irsko / USA, 1996, 134 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Lynn
  ****

  Podle skvělého scénáře (divadelní předlohy) Williama Shakespeara se snad ani nedá natočit špatný film. A tento se zvlášť podařil, herecké výkony jsou kvalitní - jako třešinka na dortu působí přítomnost sira Bena Kingsleyho - a je jim dán velký prostor, což je naprosto fajn. Jen více takových adaptací slavných děl (a méně těch nepodařených:) ).(20.12.2004)

 • Slartibarkfast
  *****

  Skvělá adaptace Shakespearovy komediální hry v podání úžasných herců v čele s Benem Kingsleym, který je tu naprosto famózní a dokazuje své kvality v každém záběru. Líbila se mi každá minuta a notoricky známý příběh tu pro mne dostal živou podobu. Určitě jedo z mých nejoblíbenějších filmových zpracování Shakespeara. 90%(3.1.2011)

 • bogu
  *****

  Tohle je, řekl bych, po všech stránkách téměř bezvadná shakespearovská adaptace – a není se čemu divit, Trevor Nunn má s inscenováním jeho her mnohaleté zkušenosti (televizní zpracování Nunnových inscenací vřele doporučuji – jsou to milníky současného divadla), třebaže tohle je poprvé, co z nějaké udělal regulérní, výpravný film se vším všudy. Večer tříkrálový je bohatá a dobře vyvážená komedie s lehkým nánosem melancholie a možná i s několika kapkami hořkosti a Nunnovi se podařilo tohle všechno vystihnout ve filmu natočeném pod měkkým, podzimním sluncem na cornwallských kopcích a útesech při pobřeží, perfektně evokujících nově objevenou zemi Illyria. Nunnův rukopis je dobře čitelný v malých postřezích a detailech zdobících spoustu scén – učebnicový je například trik s mincí, kterým se před Festem vytahuje Viola a později Sebastian. Nunn ovšem není jen mistr detailů a vnímavého studia textu (věčná škoda všech těch vynechaných pasáží – a že jich je bohužel docela dost), je také skvělý režisér a pod jeho vedením tu podávají všichni bez výjimky skvělé herecké výkony. Imogen Stubbs, fantastická už jako Desdemona v Nunnově Othellovi, je krásná a roztomilá jak v holčičí, tak v klučičí podobě, Helena Bonham-Carter vypadá, že si docela lebedí v roli Olivie a Nigel Hawthorne utkví v paměti jako virtuozní Malvolio – naškrobený, nadutý a v závěru přesto politováníhodný. Možná největší dojem ale udělá šašek-tulák Feste Bena Kingsleyho, v němž není ani stopa po cirkusáckém klaunovství, zato ale v jeho klidném, jednoduchém vystupování najdeme jednak únavu a náznak smutku (jako by Feste byl houba, která nasákla melancholií téhle hry a zvolna ji ze sebe vypouštěla), jednak autoritu Shakespearových pozdních šašků. Závěr tohohle Večera není ani zdaleka tak “sváteční”, jako ty z Branaghových komedií (Much Ado; As You Like It) a kromně veselice pro dva ústřední páry jsme svědky i toho, jak za modravého soumraku Sir Andrew, Antonio, Malvolio a Sir Toby odcházejí každý vstříc svému ne nutně šťastnému konci, zatímco Feste nám drnká na rozloučenou při další ze svých toulek po cornwallských útesech. O tom, že Večer tříkrálový je komedie, nás Nunn nenechá na pochybách, ale rozhodně nás neutopí v cukru – na to zná Shakespreara příliš dobře. // LEPŠÍ VERZE: Lepší Večer je skoro zbytečné hledat, myslím. Pro adaptaci věrnější předloze jděte po krásně zinscenovaném studiovém Večeru od BBC (1980).(2.4.2009)

 • Martin741
  ***

  Keby nebolo Orsona Wellesa, tak doteraz neviem, kto to ten Sejxpir k sakru vlastne bol. Jo, viem, je to 400 rokov stare, no ale mne Sejxpir nijak nesmakuje doteraz. Trevor Nunn ako reziser mi nic nehovori, Gandhi, teda pardon, Ben Kingsley bol v pohode, herecky vykon som veril aj sympatakovi Tobymu Stephensovi. No ale to je vsetko, moc ma to nenadchlo . 50 %(26.9.2018)

 • IQ Tiqe
  ****

  Zkraje jsem si musel zvykat na hůř srozumitelný jazyk a lehce jsem plaval v ději, ale to se poddalo. Když to s rovnám s jinými fraškami, které jsem viděl, takhle je podána méně teatrálně, takže na jednu stranu působí věruhodněji, na druhou stranu nenabízí tolik zábavy, kolik by mohla. Sice mě bavila, ale v určitých pasážích jsem cítil nevyužitý potenciál. # [viděno: monotor, 2.0->5.1] # příběh 7 | hudbaa 5 | humor 3 | akce 1 | napětí 1 | pustil bych si znovu 6(16.3.2013)

 • - Ve filmu je Orsino o několik let starší než Viola, ovšem v době premiéry filmu měla Imogen Stubbs (Viola) 35 a Toby Stephens (Orsino) teprve 27. (mix2x)