Večer tříkrálový

• Velká Británie Twelfth Night: Or What You Will (více)
Trailer

Závěrečná z první řady Shakespearových komedií. Plná převleků, náhod, lehkovážných piklů, zvratů, záměn i rozuzlení. Příběh dvojčat, která se ztratí v bouři a která se po různých peripetiích na konci šťastně setkají, vznikl na oslavu vyvrcholení tradičního dvanáctidenního vánočního veselí, končícího na Tři krále, a byl poprvé vydán v r. 1623. Mýtická země, zvaná Illyria, v níž se jeho děj odehrává, se ovšem v adaptaci uznávaného divadelního režiséra Trevora Nunna nápadně podobá viktoriánské Anglii s její melancholickou podzimní náladou. Hvězdnému obsazení dominuje Helena Bonham Carterová coby krásná Olivie a Imogen Stubbsová ve dvojroli Violy a Cesaria, v jedné z posledních hereckých kreací tu můžeme obdivovat i Nigela Hawthornea, nezapomenutelného sira Humphreyho ze seriálu Jistě, pane ministře... (Česká televize)

Trailer

andiek05

Tato Shakespearova hra se mi líbí, viděla jsem i na divadelních prknech a prostě mě baví. Takže se nechci věnovat hodnocení příběhu, ale spíše zpracování. Přiznávám, že z počátku jsem měla menší obavy, protože se jedná již o trošku starší film, ale byla jsem velmi mile překvapena. Pěkné! Zároveň velmi kladně hodnotím prostředí, herecké obsazení a to nejen z hlediska samotného hrání, ale i vzhledu, protože dvojčata jsou si „podobná“ a palcem nahoru hodnotím i proměnu Violy v Cesaria, protože je opravdu podařená. Jsou pro mě nepochopitelné proměny tohoto typu, kdyby si jedině slepý nevšiml, že se jedná o ženu a ne mladíka, a zde tomu tak není :-D :-D Tento film bych si prostě pustila hned znovu :-) ()

Asmodin

Není co vytknout, všechno bylo svělé. Tenhle film mě natolik navnadil, že se chystám přečíst hru, na kterou jsem se jen mrkla a nijak mě zpočátku nenadchla. Jen jsem po celou dobu filmu, musela přemýšlet nad tím, jestli není Ondřej (R. E. Grant) otcem dvojčat Sebastiana a Violi. Jestli to byl záměr, aby jim byl tak podobný, nebo nebyl? ()

NinadeL

Ze Shakespearů 90. let jsem si nejvíce zapamatovala Zeffirelliho Hamleta a Sen noci svatojánské Hoffmana, ačkoli této dekádě spíš dominoval Branagh a Taymorová (a Luhrmann samozřejmě). Tento Večer tříkrálový je zdánlivě mnohem méně ambiciózní, dává příležitost především romanticky melancholické Heleně Bonham Carterové a kouzelné Imogen Stubbsové, Ben Kingsley a Toby Stephens jsou tu spíše na jistotu. Ale není to špatná verze a pokud znáte nějakou českou jevištní podobu (já jsem poprvé viděla ve Stavovském hravou variaci s Borisem Rösnerem), výsledkem bude příjemné osvojení tématu ztracených a znovu nalezených sourozenců. ()

d-fens

...vtipné a veľmi zábavné, typovo skvele obsadené... a nikdy by som nepovedal, že krásnej žene môžu fúziky tak pristať, ako Imogen Stubbs :)) mimochodom, zdá sa mi, že niektorí si ju pomýlili s H.B.Carter, pretože práve Stubbs alias "Viola" alias "Cesario" tu hrá jednoznačne "prvé husle" ;) imho jednoznačne lepšie ako ospevovaný Zamilovaný Shakespeare, ktorému toto čo do reklamy oveľa skromnejšie, no vo výsledku zdarilejšie dielko predchádzalo ()

Dale

Nie som veľkým Skahespearovým fanúšikom a po zhliadnutí tohto filmu sa to určite nezmení. Je to frašková komédia, dosť podobná tým dnešným americkým, s tým rozdielom, že sa tu hovorí vznešenou staroangličtinou. No pri niektorých dialógoch som mal pocit, akoby som sledoval nejakú telenovelu. Naozaj nechápem, čím bol Will taký výnimočný. Býva však zvykom, že skahespearovské adaptácie sa opierajú o výborné herecké výkony a nie je tomu inak ani tu. Absolutórium patrí Helene Bonham Carter, ktorá vždy keď sa objaví na obrazovke, hneď všetko ožije. Jej herecký koncert ma tak očaril, že musím dať štyri hviezdičky. Bez tých hereckých výkonov by to bolo tak na dve. ()

• Ve filmu je Orsino o několik let starší než Viola, ovšem v době premiéry filmu měla Imogen Stubbs (Viola) 35 a Toby Stephens (Orsino) teprve 27. (mix2x)