Večer tříkrálový

Twelfth Night: Or What You Will

Večer trojkráľový

Komedie / Drama / Romantický

Velká Británie / Irsko / USA, 1996, 134 min

Nunn svoji jedinou kinoprodukci odrežíroval s velikou úctou k předloze. Ponechal plnou verzi zápletky, i většinu dialogů v krásné shakespearovštině (já jsem viděl bohužel dabovanou verzi, ale podle neméně dobrých českých překladů). Jedinou novinkou je přesazení do 19. století. Režisérský přínos je tedy sice malý, ale dává vyniknout velikosti a nadčasovosti samotného dramatika. Velmi příjemně strávené, bezstarostné dvě hodiny.(12.2.2010)

Moje shakespearovská srdcovka. Jak samotný Večer Tříkrálový, tak toto jeho filmové zpracování. Nádherná, citlivá, výrazově famózní Imogen Stubbsová a její Viola, coby Cesario o nic méně uvěřitelná. Není na světě lepšího "blázna" než Bena Kingsleyho, jehož Feste rozehrává ty nejsmutnější a nejhlubší scény celého Večera. Nigel Hawthorne předvádí úžasnou kreaci upjatého a jako vyměněného, láskou poblázněného Malvolia, na jehož účet se královsky baví trio neméně věhlasných herců - Imelda Staunton, Mel Smith a R. E. Grant. Více než dvě hodiny taškařic, srdceryvných scén plných bolesti a lásky, a nad tím vším nepochopitelně skvělá hudba od někoho jako je Shaun Davey. Že by kouzelná aura vstoupila i do něj? 100%, ale rozhodně to tak neuvidí každý. PS: DVD od Levných Knih je opravdu jen nouzovka, když se nedá nic jiného - rozumněj kvalitního zahraničního - sehnat. Ořez 4:3, obraz na dnešní poměry nekvalitní, aspoň ten dabing byl zachován. Původní znění samozřejmě vítězí;)(5.9.2005)

Nesporné výhody tejto shakespearovskej hry spočívajú v tom že je to komédia a nie tragédia a je natocena uvolneným štýlom. Samozrejme že Carterová si berie celý film pre seba lebo jej postava v celkovom zoskupený najviac vytrča ale ostatne postavy sú sympatické a vyslovene tam není postava, ktorá by nebola zaujímava a to sa cení samozrejme ze niektore maju malo priestoru ale aj tak su tam úchvatne. hlavne ben kingsley ktorého spev vyslúžil tomuto filmu tú 5*. Neskutočne krasna hudba aj réžia skoda ze nunn netočí viacej filmov lebo tento bol fakt pohodovy a chcel by som takých viacej(14.2.2008)

Hodně překvapivé a to jak zpracováním, tak shakespearovou předlohou. Četl jsem překlad hry a tak dobře jsem se nebavil. Ne, že by byl špatný. Jen moje představivost nebyla tak dobrá jako představivost tvůrců filmu. ■ Knižní klub vydal v roce 1999 překlad Večera tříkrálového. Na jeho konci je rozbor hry z pera překladatele, Martina Hilského (zkrácené zde http://www.shakespeare.cz/2005/vecer.html ). Právě jsem si opět přečetl. Film obsahuje všechny zásadní body rozboru. Nic neschází. Ještě jednou. Výborné.(14.5.2011)

Krásně vyvedená adaptace Shakespearovy komedie. Bláznivá, hravá, pulzující, ironická, burácející, škodolibá a přesto jemná a citlivá. Výřečná ve své slovní eskapádě, hledající protějšek a protiváhu osobní lásky, trýznivá v odmítání citů, rozdělení dvojčat, přestrojení, záměna, nedorozumění, konečné shledání a nalezení toho pravého protějšku. Viola (dobrá Imogen Stubbs) se vlivem osudu vydává za muže Cesaria, zamilovává se do svého pána vévody Orsina (Toby Stephens), a opakovaně odmítá vyznání lásky od Olivie (půvabná Helena Bonham Carter), která je cílem milostných tužeb Orsina. Violiin bratr Sebastian (Steven MacKintosh) se vlivem osudu ubírá jinou cestu, doprovázen obětavým Antoniem (Nicholas Farrell), aby se pak rovnou dostal do náruče Olivie. A pak je tu nevšední šašek Feste (dobrý Ben Kingsley), moudrý a přesto i škodolibý a vtipný pozorovatel všeho dění. Společně s notorickým opilcem Tobiášem (dobrý Mel Smith) vyvedou nejeden husarský kousek na účet Malvolia (dobrý Nigel Hawthorne), Olivinina domýšlivého majordoma. Z dalších rolí: Maria (Imelda Staunton), Olivinina schopná služebná, a tokající rytíř Ondřej Třasořitka (Richard E. Grant), marně tokající v kruzích kolem Olivie. Příjemně rozverná a nevšedně zábavná, milá komedie, kdy je možné vše, dovoleno je mnoho a výsledek je úchvatným zážitkem.(1.2.2012)

• - Ve filmu je Orsino o několik let starší než Viola, ovšem v době premiéry filmu měla Imogen Stubbs (Viola) 35 a Toby Stephens (Orsino) teprve 27. (mix2x)