Spisovatel Michael Burgess předal práva na svůj bestseller o americké revoluci. Do městečka přicházejí filmaři, aby natočili filmovou adaptaci a události dostanou najednou rychlý spád. Režisér a producent neustále mění scénář, Michaelova matka věří, že je v její kuchyni ďábel, problémy s přítelkyní a svérázná kráska Faith, to všechno udělá Michaelovi ze života blázinec. (oficiální text distributora)

sud

Klasický boj autora knihy, lpějícího na charakterech a historických faktech s filmaři, upřednostňujícími efektnost a komerčnost, podle Alana Aldy. Ač se z plakátů může zdát, že půjde o řachandu, není to pravda. Jde o jemnou satiru na Hollywood a podbízivost jednoduchému (možná že nejen) americkému divákovi. Vše s lehkostí, nadsázkou a jemným inteligentním humorem. 85%. ()

Tosim

Škoda kvapného začátku, úvod do děje měl být pomalejší, pak, až se tempo zklidní, si divák teprve pořádně začně užívat klasických Aldových témat. A nejlepší je střed. 70%. ()

Jara.Cimrman.jr

"Kdyby se s ním nevyspala, lidi zapálej kina." Prznění historie patří k základním dovednostem hollywoodských produkcí a proto mne musí těšit snímek, ve kterém historik, v boji za záchranu zachování dějinných skutečností, neváhá tasit šavli, vytáhnout z rukávu taktiku diplomacie a v rozhodujících chvílích otočit děla proti směru natáčení. Jedná se o pohodově vtipnou záležitost, ve které je Alan Alda tradičně zábavným průvodcem, Michelle Pfeiffer hravě zvládá přechody mezi sebevědomou herečkou a postavou cudně klopící oči a Michael Caine tomu dodává charisma filmové hvězdy, která si skutečně umí užít život. Toto povedené kousnutí do hollywoodské zadnice je častým návštěvníkem mého přehrávače a bude jím i nadále. ()

flanker.27

To, co se u mnoha filmů snažím tepat v komentářích (nepřesnost, neúctu a neznalost dějin, dobových charakterů, přízemnost), to všechno skvěle podává tato inteligentní satira na fungování "továrny na sny". ()

gudaulin

Příjemný film, bohužel ale z kategorie těch, které v paměti příliš dlouho neutkví. Alan Alda v hlavní roli i na postu režiséra míří do vlastních řad, když si dělá legraci z povrchnosti, s jakou přistupují američtí filmaři k historickým faktům a reálným událostem. Bohužel smutná realita často i velmi výrazně převyšuje tu celkem krotkou satiru, která mohla být výrazně ostřejší i vtipnější. Slušně zahráno, ale jak říkám, je to celkem neškodná bezzubá záležitost, která nevyvolá u potrefených žádné podrážděné reakce. Celkový dojem: 60 %. ()

sportovec

Alda je oprávněně znám jako nevšední dramatický umělec ztělesňující svou Múzu jako obzvlášť moudrou a vzdělanou dámu, která své až nesnesitelně působící přednosti dokáže prohřívat a zlidšťovat až vichřičně uličnickým smyslem pro humor. Nemilosrdný glosátor odvrácených tváří soudobé americké skutečnosti si ve SVOBODĚ všímá povrchnosti a hlouposti továrny na sny v "Holých vodách", jak si mekku světového hraného filmu přejmenoval kdysi Jiří Voskovec. Nápaditý příběh nekonvenčního milostného čtverce z exteriérového natáčení látky z amerických dějin je zarámován do úsměvného nadhledu hned několika roztomile praštěných protagonistů. Neméně mile a vlastně až blízce působí i americké maloměsto, kterého se od našich poměrů zas tak moc neliší. Schopnost ukazovat velikány z jejich lidských vlastností a sdělovat až třaskavinové skutečnosti jako úsměvná pohlazení nikdy nevede u tohoto v soukromí příkladného muže ani v jeho herecké, ani v režisérské poloze k zpovrchňování tématu, obcházení nesnadných míst či zlehčování toho, co je méně lichotivé. Přidáme-li k tomuto ohňostroji kladů ještě schopnost sebeironie a až živočišnou potřebu vlastně neustálého sebeshazování, dotváříme tak anatomii formy i obsahu tohoto nezapomenutelného vědoucího úsměvu, jemuž opravdu nic lidského není cizí s jednou podmínkou - že to pobaví jak publikum, tak autora a aktéra. ()

D.Moore

Alan Alda si vzal na paškál (nejen) filmaře překrucující historické události a dopadlo to skvěle. Sladká svoboda baví jeho typickým humorem - jemným, citlivým i ironickým a tu a tam i nečekaně "odvázaným". Když má Alda navíc schopné komediální protihráče (Hoskins, Caine a další), je radost se na to dívat. Já jsem smíchy nejvíce prskal při scénách Alda+Caine šermující a Alda+Caine v autě... No a projížďka na horské dráze spolu s finální bitevní scénou také neměly chybu.___P.S. Co chybu mělo, a to velkou, bylo české vydání DVD. Zmršenina v mnoha směrech. Film si totiž můžete buď pustit s odporným dabingem nebo v originálu s CZ titulky, které jsou ovšem určeny neslyšícím, a tak se dozvídáte užitečné informace jako --zvoní telefon-- nebo --bujarý jásot a veselí--. O podivném obraze radši nemluvě. ()

petaspur

To je geniální pohled na úctu amerických filmařů k historii. Snaha autora knihy zachránit za každou cenu co nejvíce historických pravd na úkor audiovizuální stránky filmu je velmi zábavná. Alan Alda je skvělý, Michelle Pfeiffer je krásná a boj s filmaři nemá chybu. Mohu jenom doporučit. ()

Aky

Tak kolem 70%. V podstatě lehká nezávazná komedie, kterou si napsal, zrežíroval a zahrál Alan Alda, k čemuž si přizval několik dalších hvězd, které věci dost prospěly. O rozporech mezi autory scénářů resp. jejich předloh a vandalismu režisérů už psal Karel Čapek, dané téma je zřejmě věčné a zřejmě i nevyčerpatelné. ()

eLeR

Vždy som to tušila .. že dostať akúkoľvek knihu na plátno nie je žiadna sranda. Príjemný film s výbornými hláškami. 3,5* ()

dopitak

Pohodička 100% made by Alan Alda. Výborný dabing made by Brno (na Junáka si musíte zvykat, ale po pár minutách je ok a ještě oceníte, jak skvěle se Zdeněk Alanovi trefuje do pusy, výborný je též J. R. Janský/Caine). Rychlý rozjezd mě naopak potěšil, v prostředku film trochu ztrácí na tempu, ale dobře mířené vtipy a typický aldovský humor muže, který nejraději stojí na kraji místnosti a jen se kření (známe ho už z M.A.S.H.e) nedá divákovi usnout. Očekávaný konec milé letní komedii sluší. ()

Lacike

Tentokrát si Alda strihol klasickú komédiu o natáčaní filmu v malomeste. Nedávno som videl podobný film od Mameta State and Main a ten mi pripadal o trochu zábavnejší. Ale stále mám pocit, že sa tento vďačný námet nejak filmárom nedarí poriadne vyťažiť. Tie neustále rozpory medzi umením o ktoré sa pokúša scenárista, alebo v tomto prípade autor knižnej predlohy (Alda), ktorému ide o historickú vernosť a komerciou o ktorú sa snaží režisér (Saul Rubinek). A tak sa celý film preťahujú o priazeň hlavných hercov, ktorí majú rozhodujúce slovo. Občas sa nájde celkom vtipná scéna. Paradoxne ale skôr tá v ktorej sa Aldova postava háda so svojou matkou a vtipných situácii z natáčania je tu pomenej. Aj tie romantické línie fungujú na pol plynu. Herecky ma tiež nikto nestrhol a všetci predvádzajú figúrky, ktoré už hrali aj x-krát predtým a lepšie, takže ako celok je to priemer na jedno pozretie. 5/10. ()

Lordkolol

3.8/5 - Příjemná Aldovská zábava. Skvělé obsazení, vidět šermovat Alana Aldu s Michaelem Cainem je požitek! Nádherná Michelle Pfeiffer. ()

liquido26

Vtipná pohodová komedie z pera Alana Aldy, který tu i hraje hlavní roli. Škoda, že nerežíroval víc filmů, protože tento střet historie a Hollywoodu se mu povedl. ()

kareen

To se jeden nadře, aby přesvědčil zabedněné filmaře, že v historickém filmu nejde ani tak o to, kdo si to s kým rozdá, jako spíš o věrné dobové reálie a hlavně přesná fakta. Své o tom ví historik Alan Alda, jehož knihu nabídnutou k zfilmování scénárista úplně přepsal, aby to vyhovovalo "vkusu" mladých diváků, protože to jsou přeci hlavní návštěvníci kin. A tak spisovateli nezbývá nic jiného než režisérovi za zády podkuřovat hercům, aby se přidali na jeho stranu a vůbec používat různé lsti, aby film dopadl alespoň trochu podle jeho představ .A aby toho nebylo málo, tak mu život ztěžuje jeho bláznivá matka a také problémy s přítelkyní. Komedie režiséra Alana Aldy je postavená na inteligentním satirickém humoru a dobrých hereckých výkonech, kde kromě hlavního propagonisty exceluje také Michael Caine. Nevím, jak se strefování do filmových nešvarů líbilo potrefeným husám v Hollywoodu, ale já se dobře bavila. ()

Orlau32

Výborná komedie v režii Alana ALDY mě nemohla nechat chladnou. Bavila jsem se výborně, protože Alan ALDA se nabál ukázat, že si americká filmová tvorba nějakými "přehmaty" v historii nedělá těžkou hlavu. Toto zjištění dost vysvětluje, proč jsou v některých histor.filmech v produkci USA nějaké neomluvitelné "libovolné kreace". ()

Želik

Presne toto nemám rada, prekrúcanie histórie, zvlášť v amerických filmoch. Ale pri tejto filmovačke som sa zabavila. ()