poster

Rasputin: The Mad Monk

Horor / Drama / Thriller

Velká Británie, 1966, 91 min

Komentáře uživatelů k filmu (19)

 • ancientone
  **

  Stačí sa pozrieť na arzenál postáv Hammer Filmu a pripísať si na zoznam aj Rasputina, ktorý v ich filmovom spracovaní bez kdejakých nezrovnalostí korektne zapadá pomedzi vlkodlakov, upírov a inú hororovú háveď z daného obdobia 60-tych rokov. Snímka z dielne Hammer filmu sa pri spracovaní príbehu Rasputina pevne drží svojich konvencií a zvykov, čo sa dá označiť za očakávaný jav, z toho následne vyplýva, že všetky negatíva filmu možno pokladať za maximálne predvídateľné, tým pádom sa im berie aj nárok na podráždenie diváka, alebo vyvolanie väčšieho rozčarovania ......... RASPUTIN – THE MAD MONK vytvára obraz čisto na báze senzácie. Tému a kľúčovú postavu zachytáva veľmi zjednodušene, polopatisticky a nerobí si starosti s drobnokresbou, hlbšou charakteristikou postáv alebo zložitosťou narácie, vystačí si s jednoduchým zachytením postavy Rasputina len ako ďalšej postavičky, vhodnej na postrašenie/pobavenie diváka bez hlbšieho zmyslu, významu alebo oboznámenia. Povrchným zachytením len toho „najdôležitejšieho“, čiže alkoholizmu, záletníctva, liečiteľských schopností a manipulácie s cárskou rodinou pred sebou nemáme portrét, ale len jednoduchý skreslený náčrt na jednoduché pobavenie sa v prvoplánovej rovine. Očakávane sa skresľujúco narába s dávkou mýtizovania a patetickosti – film sa správa ako cirkusová atrakcia. Myslím, že dané body tu spomenuté sa nedajú priveľmi kritizovať, skôr len sumarizovať, nakoľko ich kritika by znela len ako nedostatočné oboznámenie , alebo prvé stretnutie sa s produkciou Hammer Films. ......... Rasputin je len a len snímka obsahujúca ich typický rukopis, jasná polarizácia dobra a zla, démonická hlavná postava jasne v popredí apod., ktorý sa k spracovanej téme nehodí . ......... Táto typická práca (v tomto prípade fušerstvo) sa precízne obaľuje do rutinného HF vizuálu prepchatého rekvizitami, vytvárajúceho slabý nádych historického dojmu. Všetko sú to zas a znova len bežné atribúty HF. Nánosy povrchnej mystickosti a lacnej dramatickosti postupne gradujú v prepálenom závere. Rasputin je len ďalším jednoduchým strašiakom, sníka celkovo je umelým (a povrchovo vyumelkovaným) rozprávaním v insitnom jazyku ako z detskej rozprávkovej knihy. ......... RASPUTIN: THE MAD MONK si môže podať ruku s BONEY M. Ra-ra Rasputin...(4.8.2013)

 • Lima
  ****

  Není to nejlepší film o Rasputinovi, nicméně Christopher Lee JE nejlepší Rasputin. Podmanivý, charismatický, s ďábelskou jiskrou v oku. Jeho léčitelské a hypnotizující schopnosti jsou zde dost nadnesené, v druhé půli (začleňování Rasputina do carského dvora) děj plyne dost zkratkovitě, ale tomu filmu to prostě odpustíte, sotva na vás Lee začně házet ty své zábavné maniakální pohledy. K tomu si připočítejte pěknou studiovou výpravu, jak bylo u společnosti HAMMER zvykem (vyjma 2-3 minut stopáže se celý film natáčel ve studiu), přihoďte do kotlíku jednu useknutou ruku, rozleptaný obličej kyselinou a nadržené paničky, zamíchejte a máte chutný eintopf, který se díky Leeovi, jenž celý film „udělal“ svým charismatem, nepřejíte. ___ PS: Nechápu, proč je dobrých filmových adaptací Rasputinova života tak málo. Zrovna on, tak velezajímavá historická postava, si říká o výživný biják.(12.1.2017)

 • kitano
  ****

  Jeden z najposobivejších hereckých výkonov Christophera Lee, ktorých som zatiaľ mal možnosť vidieť. Príbeh je vystavaný na udalostiach, ktoré sa skutočne s touto postavou v historii spájajú. V skratke, Rasputin pomocou svojej veľkej charizmy a schopnosti hypnotizovať využíva zámožných ľudí ako rebrík na ceste za mocou. Ľudí, ktorý mu už nemajú čo ponúknuť následne doháňa k sebedeštrukcii. Neskrýva svoju slabosť pre ženy a alkohol a berie si, čo sa mu zaráći. Týmto sposobom sa dopracuje až k ruskej cárovnej. Diabolský pohľad Christophera Lee vládne celému filmu a ikeď viac ako o horor sa jedná o historický triler, z jeho postavy skutočne sála strach. Look into my eyes and obey !. (8/10)(26.5.2010)

 • darkrobyk
  ***

  Na téhle hammerovce notně zahlodal zub času, i když ani v době vzniku to zřejmě žádný trhák nebyl. Nevím, co vede CSFD k tomu zařadit film mezi horrory (na IMDb tomu tak není). Hraje-li někde Ch.Lee, nemusí jít zákonitě o strašení. Lee je ovšem jedinou devizou utahaného snímku, který by nejraději unudil diváka k smrti. Jeho Rasputin je rozjuchaný ožrala s démonickým pohledem, co rád manipuluje svým okolím a není jednoduché ho zabít. To odpovídá legendám, jimiž je skutečný Rasputin opředen. Atmosféra až na pár scének nulová, krve poskrovnu, sex v náznacích a akce se vytratila do neznáma. Kromě hlavní postavy je ale třeba pochválit hezké ženy, údernou hudbu, zdařilou kameru a osvědčené hammerovské kulisy. Já ovšem čekal, že se Hammer na historii vykašle a udělá strašidelný film s démonem, který by směle konkuroval Draculovi....to se však nestalo.(27.12.2013)

 • Mariin
  ****

  A ejhle, Donu Sharpovi se kromě Kiss of the Vampire (1963) povedl i tenhle Rasputin! Na svou dobu dobře natočené v intencích hammerovských interiérů a kostýmů. Uhrančivý Rasputin v podání Christophera Lee, pohledné dámy, zajímavý příběh odvozený od skutečné historie - nikoliv ovšem horor, ale spíše historické drama.(2.10.2011)

 • Flego
  ****

  Snímok nemá ambície mapovať život Rasputina, a hoci sa drží určitých udalostí vcelku verne, ide skor o zábavný, rýchlo plynúci, mysteriózny príbeh ruského šarlatána, manipulátora a hypnotizéra. Hammerovská produkcia je na úrovni a hoci sa jednoznačne nejedná o horror, ako by si azda niekto myslel, tvorcom sa podarilo vtisnúť filmu svoju pečať a dobre pobaviť. Pochopiteľne, Christopher Lee tomu hodne dopomohol...(22.9.2015)

 • liquido26
  ****

  Tento snímek z produkce studia Hammer rozhodně není nezajímavý. ačkoliv se v žádném případě nejedná o horor. Christopher Lee se zde objevuje možná v jedné ze svých nejlepších rolí, protože má konečně dostatek prostoru a toho Rasputina jsem mu žral.(28.3.2009)

 • pepua
  ***

  Na sledování nenáročný film, který je vcelku kvalitní, rozhodně se však nejedná o horror. Christopher Lee zde hraje mnicha, který zneužívá svých hypnotických schopností. Jeho statná postava budí respekt a falešný plnovous mu sluší.(13.8.2008)

 • kaylin
  ****

  Na snímek „Rasputin: The Mad Monk“ se nesmíte dívat proto, že chcete nějaký historicky věrný epos o tom, kdo vlastně byl Rasputin a co způsobil. Na film se budete dívat proto, že je to docela dobře vygradovaný snímek o intrikách a o tom, jak je možné manipulovat s lidmi, když má člověk určité schopnosti, ať už mírně netradiční, anebo takové, které vycházejí jen z toho, že ví, co má říct a kdy to má říct, a že ví, co má udělat a kdy to má udělat. Tohle j koncert jednoho muže.(1.6.2015)

 • Nautila
  ****

  Až na ten konec, co mi přišel zbytečně rychlý a useklý (je mi záhadnou, proč Hammer nevyužil kastrace a utopení, to je přece dobrý a vděčný motiv!) to bylo skvělé, skvělé, skvělé! A klidně bych věřila, že Christopher Lee je tady hypnotičtější, než pravý Rasputin.(13.10.2010)

 • Rodriguez
  *****

  RASPUTIN a jeho herecký představitel Christopher Lee je prostě prvotřídní!!! 90%(14.2.2015)

 • Koly
  **

  Slabota...studio Hammer tímto filmem šláplo do hodně velkého kusu hovna, jehož smradu sem se nemohl zbavit po celou dobu, co jsem sledoval tento film. Doufám, že jde v rámci tvorby studia pouze o ojedinělý pokus o historické drama.(5.5.2009)

 • filmmovier
  ***

  Působivý výkon Christophera Leeho, ta role mu padla jako ulitá a já jsem nadšen, že do role Rasputina dosadili právě jeho. Takže hlavní hvězda nezklamala, je krásně hypnotizující, uhrančivý a svého hlasu využívá na maximum. Kdyby tam nebyl, tak ten film nemá na čem stavět, protože jinak je to docela nuda. Když pominu to, že i když je to hammerovské, je to absolutně nehammerovské (což by nevadilo) ale ten příběh prostě nemá jediný silný moment a ostatní herci jsou prostě strašně průměrní (v lepším případě). Příběh se orientuje hlavně na Rasputinovy schopnosti a působení u carského dvora a jeho zdánlivou nezranitelnost, vlastně je to jen životopisné drama, ve kterém není nic přehnaně dramatického... A jak mě Rasputin fascinuje, tak tohle na mě prostě nijak nezapůsobilo a i ten závěr byl takový nijaký a hrozně rychlý. Nebýt "Už skoro Sarumana" Leeho, dám tomu filmu rozhodně o bod méně. Film má pár dobrých scén, některé velmi působivé, charizmatického herce a ještě charizmatičtější postavu a to je tak všechno. Uvidím, třeba časem uvidím i nějaké další Rasputiny, ale tohohle už asi ne. 50%.(29.8.2014)

 • Docflash

  Jako mladík, Christopher Lee skutečně potkal dva z vrahů Rasputina, bisexuála Prince FelixeYusupova(1887-1967) ,který žil po revoluci jako další Romanovci v exilu ve Francii se svou ženou Irinou, neteří cara Mikuláše a úspěšně žaloval MGM roku 1934 o 25.000 liber za film Rasputin a Císařovna a Dmitrije Pavloviče (1891-1941)vnuka Alexandra II.,bratrance Mikuláše II. a také milence manželky popraveného bratra cara Mikuláše, Michaela.Dmitriho otce Paula i nevlastního bratra Vladimira Paley popravili bolševici 1919 a 1918).Lee potkal také Rasputinovo dceru, Marii v roce 1976 .Maria zažalovala Yusupova a velkovévodu Dmitri Pavloviče u soudu v Paříži za škodu ve výši $ 800,000. Odsoudila oba muže jako vrahy a řekla,že každý slušný člověk by byl znechucený divokostí zabíjení Rasputina. Marie tvrzení byla zamítnuta. Francouzský soud rozhodl, že nemá pravomoc nad politickou vraždou, která se konala v Rusku(20.3.2013)

 • Gig
  ***

  Dodnes přemítám, kdo byl lepším Rasputinem. Byl to Christopher Lee nebo Alan Rickman? Nicméně zde mi chybělo to poselství, co u výše zmíněného filmu. Ale Christopher je ďábel. Už vím, kde čerpal Jackson u Pána prsrenů a proč si vybral Rasputina, tedy Leeho do role Sarumana. :)(2.1.2014)

 • yangzhening
  **

  Se skutečným Rasputinovým příběhem to nemělo mnoho společného, a přestože teatralita hereckých výkonů možná patřila do koloritu doby, pro dnešního diváka je sekundárně vtipná, a jinak nezajímavá. Dobrému průměrnému hodnocení filmu nerozumím.(6.2.2014)

 • eMeMko
  ***

  Na tento snímek jsem se těšil, ačkoliv nejsem fanda hororů. O horor se však nakonec nejednalo, takže bod navíc. Bohužel, na celém filmu byl zajímavý pouze Christopher Lee, kterému role démonického Rasputina sedla naprosto dokonale. Dlouhá vlasy a vousy, temný pohled a hlavně temně magický hlas, to vše z něj dělá ideálního kandidáta. Zbytek hereckých výkonů byl "jen" dobrý, příběh sice celkem zajímavý, ale závěrečná vražda dosti osekaná. Ve výsledku se tedy jedná o drobné zklamání a pouhopouhé průměrné dílo.(25.8.2016)

 • Kortexo
  ****

  Christopher Lee jako Rasputin je nezapomenutelný.Chlastá první ligu, dostane do postele každou ženskou a kdo se mu postaví, tomu dá přes hubu.Jeden z prvních antihrdinů...(19.4.2015)

 • Scaevola
  ***

  Ch. Lee dostal od Hammer Studia příležitost skutečně hrát - a využil ji beze zbytku. Jako by pro všechny ty grimasy, které cvičil v nekonečných pokračováním horrorů, konečně našel využití. Je však škoda, že ostatek film je nepřesvědčivý a bez náboje. Skuteční protivníci chybějí a zlomených panen je taktéž pomálu k tomu, aby vykřesaly alespoň nějakou, kladnou či zápornou, emoci.(24.6.2015)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace